Przejdź do treści

Pomaganie jest zdrowe!

pomaganie
Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pomyślałabyś, że pomagając innym, zwiększasz swoje szanse na długie życie? Można to nazywać karmą. Naukowcy jednak mają dowody na to, że niesienie pomocy potrzebującym realnie wpływa na naszą kondycję zdrowotną.

Negatywny wpływ stresu

Najgroźniejszym wrogiem zdrowia jest stres. Hormony, które wydziela organizm, kiedy czujemy niepokój i podenerwowanie, zaburzają pracę wielu organów. Najdotkliwiej odczuwa to układ sercowo-naczyniowy (wzrost ciśnienia, przyspieszone bicie serca) oraz układ immunologiczny.

Pod wpływem stresu w komórkach zachodzą nieprawidłowe zmiany powodujące przedwczesne starzenie się organizmu. Jak tego uniknąć? Naukowcy odkryli, że najlepszym sposobem, by sobie pomóc, jest… pomaganie innym!

Pomagaj innym!

Według badań, altruistyczna postawa potrafi zdziałać wiele – zarówno dla naszego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Okazało się, że już cztery godziny pracy charytatywnej tygodniowo jest w stanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego o 40 proc.

Osoby, które regularnie robią coś dobrego dla innych, mają szanse dłużej cieszyć się życiem. Zauważono, że ryzyko przedwczesnej śmierci u osób wykazujących altruistyczną postawę spada o 44 proc.! To oznacza, że pomaganie może mieć silniejszy wpływ na nasz organizm niż regularne uprawianie sportu.

Niesienie pomocy innym oddziałuje także na naszą kondycję psychiczną. Naukowcy z York University poprosili uczestników badania, by przynajmniej kilka minut dziennie poświęcili na zrobienie czegoś dobrego dla drugiej osoby. Po sześciu miesiącach okazało się, że osoby te miały dużo wyższe poczucie własnej wartości i czuły się szczęśliwsze niż uczestnicy z grupy kontrolnej, którzy nie mieli takiego zadania.

Wszystko znowu sprowadza się do hormonów ‒ kiedy wyciągasz pomocną dłoń do drugiej osoby, wzrasta poziom oksytocyny. To substancja, która działa odwrotnie do hormonów stresu, obniżając ich negatywne oddziaływanie.

Przyjęcie altruistycznej postawy pobudza w mózgu układ nagrody, co z kolei powoduje produkcję hormonów szczęścia ‒ dopaminy oraz endorfin.

Jest jednak kilka warunków, które trzeba spełnić, by pomaganie innym rzeczywiście silnie oddziaływało na nasz organizm.

Po pierwsze, trzeba to robić regularnie, a po drugie ‒ chęć pomocy musi płynąć prosto z naszego serca. Tylko wtedy organizm jest w stanie uruchomić odpowiednie procesy chemicznie. Pamiętaj, że nie musisz od razu rzucać wszystkiego i wyjeżdżać na Filipiny, by pomóc budować sierociniec.

Rozejrzyj się dookoła ‒ na pewno możesz dostrzec ludzi, którzy potrzebują pomocy. Może zaproponuj sąsiadce w podeszłym wieku, że zrobisz dla niej zakupy? Albo powiedz koledze, że zostaniesz po godzinach i pomożesz mu z projektem, z którym nie może się uporać? Pomocy potrzebują także zwierzęta w schroniskach, więc może zamiast spędzać niedzielę przed telewizorem, zabierz schroniskowego zwierzaka na spacer. Pomysłów może być wiele.

Czasem nawet drobny gest może zdziałać wiele dobrego, a wręcz uratować komuś życie! Czy wiesz, że udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanej osobie może nawet trzykrotnie zwiększyć jej szanse na przeżycie?

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: