5 min.
Bezpieczne sposoby na przyspieszenie porodu naturalnego.Kiedy trzeba przyspieszyć poród naturalny?

Cookie Studio/ AdobeStock
W sytuacji, gdy dziecku nie spieszy się na świat i mija wyznaczony termin porodu, kobiety zaczynają się obawiać, że coś jest nie w porządku. Poszukują informacji temat metod przyspieszenia porodu, a te nie zawsze są wiarygodne i sprawdzone. Przyszłe mamy nie zdają sobie sprawy, iż mogą narazić dobrostan płodu.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Istnieje kilka przypadków, kiedy przyspieszenie lub wywołanie porodu jest konieczne. Jednak każda tego typu sytuacja musi być skonsultowana z lekarzem prowadzącym, a metody stosowane pod stałą obserwacją położnej lub lekarza, ponieważ trzeba monitorować stan ogólny płodu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zalecenia dla ciężarnych po terminie porodu
Najważniejsza zasada to nie panikować. Rozwój najpierw płodu, a następnie dziecka jest sprawą indywidualną, na którą ma wpływ wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych. W różnym czasie dziecko osiąga dojrzałość do życia pozamacicznego, niekiedy jest to 38 tydzień ciąży, a czasem 42. Poród dwa tygodnie przed terminem czy dwa tygodnie po terminie nie powinien budzić niepokoju. Należy być cierpliwym i dać maluszkowi dojrzeć do opuszczenia macicy. Zalecenia lekarskie dla ciężarnych będących po wyznaczonym terminie:
- w terminie porodu należy zgłosić się do lekarza w celu wykonania badania kardiotokograficznego (KTG) oraz zmierzenia podstawowych parametrów życiowych,
- konieczne będzie każdego dnia przez okres 14 dni po terminie zgłaszanie się do jednostki medycznej, gdzie przyjmuje lub do której kieruje lekarz prowadzący w celu skontrolowania stanu dziecka i wykonania zapisu KTG,
- jeśli nie dojdzie do porodu przez 14 dni, najprawdopodobniej ciężarna będzie skierowana na oddział patologii ciąży lub trakt porodowy w celu indukcji porodu.
Naturalne metody przyspieszenia porodu
Istnieje kilka metod, które mogą przyspieszyć poród. Są bezpieczne dla matki i dziecka, a dodatkowo nie ingerują mocno w kobiecy organizm. Należy jednak pamiętać, iż statystycznie zaledwie sześć na sto kobiet rodzi w wyznaczonym terminie. Jest to data umowna. Należy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Do metod naturalnych należą:
- aktywność fizyczna dostosowana do kondycji ciężarnej. Dawniej lekarze zalecali kobietom umycie wszystkich okien w domu, aby przyspieszyć poród. Obecnie lekarze zalecają spacery, chodzenie po schodach lub delikatne ćwiczenia – ważne, aby nie doprowadzić do przeciążenia organizmu.
- stosunek seksualny. Należy jednak pamiętać, aby dobrać takie pozycje seksualne, które są bezpieczne dla dziecka. W czasie stosunku pocieranie brodawek oraz osiągnięcie orgazmu powoduje wyrzut oksytocyny, co bezpośrednio wpływa na akcję skurczową mięśnia macicy. Dodatkową zaletą tego sposobu jest rozluźnienie oraz odstresowanie organizmu.
- wypicie herbaty z liści malin, jednak nie ma badań potwierdzających rzeczywisty wpływ takiego naparu na akcję porodową.
- ciepła, ale nie gorąca kąpiel. Pomoże przede wszystkim rozluźnić spięte mięśnie i wywołać akcję skurczową mięśnia macicy. Ważne, aby podczas takiej kąpieli w domu obecna była druga osoby, gdyby ciężarna źle się poczuła. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 30 min.
Zobacz także
Jak przyspieszyć poród po terminie?
Za ciążę przenoszoną uznaje się ciążę po 42 tygodniu trwania. Badania wykazały, że łożysko po 42 tygodniu nie funkcjonuje tak dobrze, jak przez cały okres ciąży, co bezpośrednio zagraża dziecku, które może być np. niedotlenione. Wtedy konieczna jest indukcja porodu. Kobieta jest hospitalizowana i podejmowane są próby wywołania porodu. W zależności od placówki medycznej różne są metody wywołania porodu. W niektórych stosowany jest cewnik Foleya, na końcu którego tworzy się balonik wypełniony solą fizjologiczną, mający na celu zwiększenie rozwarcia szyjki macicy. Cewnik pozostawia się na całą noc, następnie rano położna ocenia średnicę rozwarcia.
Kolejnym sposobem, najskuteczniejszym, jest podanie oksytocyny, najczęściej rozpuszcza się 5–10 j.m. oksytocyny w 500 ml 0,9% soli fizjologicznej. Oksytocyna może być podawana kilkukrotnie, z różną szybkością. Jeśli jednak każda z metod zawiedzie, wówczas lekarz decyduje o dalszym postępowaniu. Jeśli stan dziecka się pogarsza, ciąża kończy się drogą cięcia cesarskiego.
Metody, które nie są zalecane przez ginekologów-położników
Niektóre sposoby na przyspieszenie akcji porodowej nie są polecane przez lekarzy np.:
- Jedzenie potraw z dużą ilością cebuli, np. jajecznicy. Cebula nie wpływa na akcję skurczową mięśnia macicy, może jedynie wywołać wzdęcia oraz dyskomfort w przewodzie pokarmowym.
- Wypicie mocnej, parzonej kawy z fusami. Duża dawka kofeiny może zaszkodzić dziecku, a jej wpływ na poród jest wątpliwy.
- Jedzenie ostrych potraw może jedynie wywołać zgagę i niestrawność.
- Lampka czerwonego wina. Mimo że działa rozluźniająco i może wywołać skurcze porodowe, jest to jednak alkohol, a jego spożywanie jest zabronione w trakcie ciąży.
- Herbatki przeczyszczające.
Najnowsze w naszym serwisie

24.03.2023
Fokomelia – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

24.03.2023
Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

23.03.2023
Amylaza w moczu – kiedy jej poziom powinien wzbudzić niepokój?

23.03.2023
Ultrafiolet, czyli promieniowanie ultrafioletowe – zastosowanie, szkodliwość
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023