4 min.
Mięśnie dna miednicy o zaburzonej fazie relaksu – jak sobie pomóc? Tłumaczy fizjoterapeutka

Mięśnie dna miednicy o zaburzonej fazie relaksu/ iStock
Najnowsze
16.04.2021
Wielka Brytania: Niemal 80 przypadków zarażenia groźną odmianą koronawirusa z Indii
16.04.2021
Wskaźnik R dla Polski spadł poniżej jednego – poinformował minister zdrowia. To ważny sygnał dotyczący przebiegu epidemii
16.04.2021
Punkty Szczepień Powszechnych – czym są? Gdzie się zaszczepić?
16.04.2021
Przenieś grę wstępną na inny poziom. 8 miejsc erogennych, których być może jeszcze nie odkryłaś, a warto
16.04.2021
Czy lekarz sam może wybrać, jaką szczepionkę przeciwko koronawirusowi poda pacjentowi? Minister zdrowia wyjaśnia
„Mięśnie dna miednicy o zaburzonej fazie relaksu – to się leczy! To jest zaburzenie”- pisze fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk na swoim profilu na Instagramie. Jeśli odczuwasz ból podczas stosunku, nie trzymasz moczu, masz częste infekcje intymne a oprócz tego boli cię miednica, biodra lub dół pleców – ten problem może dotyczyć ciebie!
Spis treści
Mięśnie dna miednicy, jak wiadomo, są jednymi z najważniejszych mięśni dla kobiety. Podtrzymują narządy jamy brzusznej, pęcherz, narządy rozrodcze, odbyt oraz zapewniają odpowiednie ciśnienie śródbrzuszne i stabilizację kompleksu biodrowo-lędźwiowo-miedniczego. Wpływają więc na prawidłowe funkcjonowanie niemalże całego organizmu. Co za tym idzie, nie tylko są odpowiedzialne m.in za trzymanie moczu i kału oraz utrzymywanie w prawidłowej pozycji narządów znajdujących się w miednicy, ale i oddziałują na poprawną postawę ciała. Kobiety w szczególności są narażone na osłabienie tej partii mięśni poprzez ciążę i poród,ale także w skutek zbyt obciążającego treningu siłowego, częstej pracy za biurkiem, nieprawidłowej postawy, czy nieodpowiednich czynności toaletowych (np. poprzez dmuchanie nosa w trakcie załatwiania potrzeb fizjologicznych). Przez to wiele kobiet myli objawy zaburzonej fazy relaksu mięśni dna miednicy z ich osłabieniem.
Problem zaburzonej fazy relaksu mięśni dna miednicy poruszyła na swoim profilu na Instagramie fizjoterapuetka Gosia Włodarczyk, znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener. Włodarczyk chętnie dzieli się wiedzą medyczną w zakresie zdrowia kobiet. W szczególności zajmuje się fizjoterapią blizny po cesarskim cięciu, rozstępu mięśnia prostego brzucha i mięśni dna miednicy, którym ostatnio poświęca bardzo dużo miejsca. Tym razem wytłumaczyła, jak pomóc sobie w przypadku zaburzonej fazy relaksu mięśni dna miednicy.
Mięśnie dna miednicy o zaburzonej fazie relaksu – na czym polega?
Fizjoterapeutka zaznacza, że pierwszą diagnozę o zaburzonej fazie relaksu mięśni dna miednicy powinien postawić fizjoterapeuta uroginekologiczny (lub uroginekolog). Na jakiej podstawie? Włodarczyk wyjaśnia:
Zaburzenie polega na tym, że Twoje mięśnie nie potrafią się w pełni rozluźnić, Ty ich nie potrafisz rozluźnić lub reagują rozluźnieniem baaaardzo wolno (a bez pełnego relaksu nie ma dostatecznego skurczu!!).
Objawy zaburzonej fazy relaksu mięśni dna miednicy
Włodarczyk wymienia najczęstsze objawy, które mogą świadczyć o zaburzonej fazie relaksu mięśni miednicy. Jak zaznacza, pacjenci często mylą dolegliwości, myśląc, że mają osłabione te partie mięśni. Wyznaczając diagnozę na własną rękę, starają się wzmocnić mięśnie dna miednicy bez konsultacji z lekarzem. Niestety skutek jest odwrotny i sytuacja się pogarsza. Na co w takim razie w szczególności zwrócić uwagę?
Seks boli, osiągniecie satysfakcji jest trudniejsze, mogą być częstsze infekcje intymne, może być ból w miednicy, biodrach, dole pleców. Może się pojawić wysiłkowe nietrzymanie moczu lub z parć naglących – wyjaśnia fizjoterapeutka na swoim profilu na Instagramie.
Ćwiczenia przy zaburzonej fazie relaksu mięśni dna miednicy
Należy pamiętać, że problem zaburzonej fazy relaksu jest dość złożony i nie u każdej kobiety pomogą te same czynności. Warto skonsultować się ze specjalistą, który indywidualnie dobierze odpowiednią terapię. Jak możesz trochę sama sobie pomóc? Fizjoterapeutka radzi:
„Rozsądnie jest zrezygnować z aktywności fizycznych o dużej intensywności, np. siłownia, takich łączących wysiłek ale i stres np. crossfit czy tenis oraz jazdę konną, ponieważ mamy silne napięcie mięśni przywodzicieli uda – wymienia i zaznacza – przede wszystkim trzeba zadbać o relaks!”
Niestety nie łatwo jest zrelaksować się przy takiej dolegliwości. O ile uda nam się odstresować i trochę wprowadzić w rozluźnienie, jak zrobić to samo z mięśniami dna miednicy? Włodarczyk podpowiada ćwiczenie, które może pomóc:
„Podpowiem Ci jeden tip, który pomaga w relaksie dna miednicy:
Połóż się na plecach, stopy złącz podeszwami a kolana rozłóż szeroko. Pooddychaj głębiej torem przeponowym. Teraz wyobraź sobie, że tam gdzie zazwyczaj wkładasz tampon jest teraz Twój ulubiony kwiat: lilia, peonia, lotos. 🌸🌼🌺
Twój kwiat jest zwinięty w pąk i chce się rozwinąć . ☝️Na WDECHU postaraj się tak rozluźnić mięśnie, by pozwolić peonii rozwinąć się w pełni, zrób jej dużo miejsca. I tak na każdym wdechu. To trudne i wymaga skupienia”
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także

„Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego”

„Miednica to nasze kobiece centrum dowodzenia”. Mięśnie Kegla potrzebują treningu, fizjoterapeutka wyjaśnia jak to robić i w jaki sposób ciało nam się odwdzięczy

Obniżenie narządów rodnych – przyczyny, objawy i leczenie
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

15.04.2021
„Przynajmniej nigdy wam nie umrze”. Karolina Jonderko i Basia Smolińska wyjaśniają, co dają kobietom lalki reborn

14.04.2021
„Wiem, że moi podopieczni na mnie czekają i to daje mi siłę do pokonania wszelkich barier” – mówi pracownica socjalna Renata Orłowska, która jeździ na wózku inwalidzkim

12.04.2021
Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

12.04.2021