Przejdź do treści

Poród przedwczesny – przyczyny, objawy, zapobieganie

Poród przedwczesny – przyczyny, objawy, zapobieganie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
W lipcu może zabraknąć nawet 215 leków – podaje Ministerstwo Zdrowia. Na liście Clexane, Humulin czy Berodual
Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź krok po kroku, jak się zachować
Taka ciąża zdarza się raz na 70 milionów. 35-latka spodziewa się dwóch par bliźniąt
To miała być zwykła infekcja. Okazało się, że 12-latka ma trzecie stadium groźnego nowotworu
Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!

O porodzie przedwczesnym jest mowa, gdy dziecko przychodzi na świat po 22. i przed upływem 37. tygodnia ciąży. Im wcześniej urodzone dziecko, tym większe zagrożenie dla jego życia. Skrajne wcześniaki muszą przez kilka dni, a niekiedy i tygodni, być pod stałą intensywną opieką medyczną. Dzięki temu mają większe szanse na późniejszy prawidłowy rozwój.

Czy poród przedwczesny to rzadkość?

Poród przedwczesny jest jednym z powikłań ciążowych. Dotyczy urodzeń między 22. a 37. tygodniem ciąży. Bez względu więc na to, czy maluch przyjdzie na świat w 33. tygodniu ciąży, czy w 29. tygodniu ciąży – w każdej z tych sytuacji będzie mowa o wcześniactwie.

W Polsce odsetek porodów przed terminem oscyluje wokół 6 proc. Widać wyraźnie tendencję wzrostową, co ma między innymi związek z coraz późniejszym macierzyństwem oraz stosowaniem metod wspomagających zajście w ciążę (in vitro), zwiększających prawdopodobieństwo ciąży mnogiej.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Poród - termin, pierwsze objawy, jak przyspieszyć poród

Poród przedwczesny – przyczyny

Wśród czynników, które mają wpływ na zwiększone prawdopodobieństwa porodu przedwczesnego, znajdują się zarówno te medyczne, jak i społeczne.

Medyczne przyczyny porodu przed terminem

Jeśli kobieta wcześniej urodziła już dziecko przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży albo doświadczyła poronienia – wówczas większe jest ryzyko urodzenia przedwcześnie.

Badania potwierdzają również, że kobiety zmagające się w ciąży z niedokrwistością z niedoboru żelaza częściej rodzą dzieci przed wyznaczonym terminem. Podobnie jest z niską masą ciała kobiet. BMI poniżej normy zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego. Ma to najprawdopodobniej związek niedostateczną podażą mikroelementów (w tym przede wszystkim cynku i żelaza), co wpływa na wielkość i masę łożyska.

Przyczyną porodu przedwczesnego może być też:

 • PROM, czyli przedwczesne odpłynięcie wód płodowych (najczęściej jest to skutek trwających infekcji czy zaburzeń immunologicznych i hormonalnych);
 • nadciśnienie;
 • krwawienia i krwotoki;
 • wady budowy macicy;
 • zahamowanie wzrostu płodu;
 • niewydolność cieśniowo-szyjkowa.

Niemedyczne przyczyny porodu przed terminem

Wśród czynników społecznych mających wpływ na zwiększone ryzyko porodu przed terminem  należy wymienić:

 • wiek (poniżej 18 roku życia i powyżej 36 lat);
 • wielorodność;
 • palenie tytoniu.

Często wymienianym czynnikiem jest również niski status socjalno-demograficzny. Ma to związek ze sposobem odżywiania kobiet żyjących w ubóstwie. Ryzyko porodu przed 37. tygodniem ciąży jest mniejsze przy diecie bogatej w białko pochodzące z różnych źródeł, owoce stanowiące cenne źródło witamin oraz zboża dostarczające błonnika. Analogicznie – duża ilość tłuszczu, cukru i żywności przetworzonej w spożywanych posiłkach podwyższa ryzyko porodu przedwczesnego.

Macica dwurożna

Przedwczesny poród – objawy

Jednym z najwyraźniejszych wskaźników zwiększonego ryzyka porodu przedwczesnego jest długość szyjki macicy. Jeśli ta ma więcej niż 25 mm, wówczas ryzyko wcześniactwa oscyluje wokół 1 proc. Jeśli skróci się poniżej 25 mm pomiędzy 22 a 24 tygodniem ciąży, prowadzący ciążę lekarz ginekolog podejmuje środki mające na celu podtrzymanie ciąży. Ryzyko przedwczesnego porodu wzrasta bowiem wówczas aż sześciokrotnie. Nie jest natomiast niczym niepokojącym, gdy długość szyjki zaczyna się skracać około 32. tygodnia. Jest to całkowicie naturalne i służy przygotowaniu organizmu do przyjścia dziecka na świat.

Objawy przedwczesnego porodu, które powinny skłonić cię jako ciężarną do kontaktu z lekarzem, jest zwiększenie częstotliwości skurczów macicy, wzrost napięcia miednicy wraz z bólami kręgosłupa oraz zwiększona ilość wydzieliny z pochwy.

Kobieta podczas porodu naturalnego.

Jak zapobiec porodowi przedwczesnemu?

W celu oceny ryzyka porodu przedwczesnego lekarz ginekolog prowadzący ciążę ocenia regularnie:

 • czynności skurczowe macicy;
 • stan szyjki macicy (jej długość i rozwarcie);
 • mikrobiologiczną florę pochwy.

W przypadku ciężarnej, u której lekarz stwierdzi podwyższone ryzyko przedwczesnego zakończenia ciąży, konieczna jest ocena stanu zarówno samej kobiety, jak i płodu. Lekarz pobiera również wydzielinę pochwową, aby ta została przeanalizowana pod kątem obecności fibronektyny. Wynik pozytywny świadczy bowiem o oddzielaniu się kosmówki. Obecność tego markera jest naturalna wyłącznie do ok. 24. tygodnia ciąży i po zakończeniu 36.

Jeśli dodatkowo lekarz stwierdzi rozwarcie szyjki powyżej 3 cm i jej skrócenie powyżej 80 proc., może wdrożyć leczenie tokolityczne, czyli hamujące czynności skurczowe macicy oraz glikokortykosteroidy (przyspieszające rozwój płuc dziecka) wraz z antybiotykami, jeśli wymaga tego stan zdrowia ciężarnej.

Aby zapobiec przedwczesnemu zakończeniu ciąży, lekarz może założyć szew okrągły na szyjkę macicy. Jak wygląda założenie szwu na szyjkę macicy? Zakłada się go między 16. a 26. tygodniem ciąży w znieczuleniu ogólnym. Dzięki zabiegowi nie tylko zmniejsza się ryzyko urodzenia skrajnego wcześniaka – na granicy przeżywalności – ale przede wszystkim zwiększa szanse donoszenia ciąży do końca 37. tygodnia.

kobieta w ciąży w trakcie badań

Alternatywnym rozwiązaniem dla szwu jest pessar w ciąży (choć można też stosować obie metody jednocześnie). Pessar kołnierzowy ma postać krążka, który lekarz zakłada na szyjkę ciężarnej, gdy stwierdzi ryzyko przedwczesnego zakończenia ciąży. Zwykle zdejmuje go w 36. tygodniu. Sam krążek, jeśli zostanie prawidłowo założony, nie powoduje bólu. Niemniej podczas zakładania możliwe jest odczuwanie dyskomfortu.

Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka – nie zapomnij o ważnej roli odpoczynku. Dbaj też o prawidłowe nawodnienie i dobrze zbilansowaną dietę. Unikaj stresu – nerwy mogą przyczynić się do zbyt szybkiego pojawienia się malucha na świecie.

W przypadku dużego zagrożenia porodem przedwczesnym – lekarz może skierować cię na oddział patologii ciąży. Tam otrzymasz najlepszą możliwą pomoc, dzięki której mniejsze będzie ryzyko zdrowotnych powikłań poporodowych dla ciebie i twojego dziecka.

Źródła:

 1. H. Murkoff, W oczekiwaniu na dziecko, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2018.
 2. E. Czerwińska, Czynniki wpływające na poród przedwczesny, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2018, t. 3, nr 2, s. 52–57.
 3. E. Poniedziałek-Czajkowska, R. Mierzyński i in., Poród przedwczesny aktualne sposoby postępowania, „Gynecology and Obstetrics medical project” 2013, nr 4, s. 22–31.
 4. K. Czajkowski, Niewydolność szyjki macicy, https://podyplomie.pl/ginekologia/31236,niewydolnosc-szyjki-macicy (dostęp: 21.03.2022).
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Aborcja na Malcie jest zakazana / unsplash

„Jeśli jesteś kobietą – nie jedź na Maltę”, ostrzega para, którą podczas wakacji spotkała tragedia

Sztuczne łożysko / istock

Zaprezentowano najnowsze badania dotyczące projektu sztucznego łożyska. To przełom w medycynie!

„Ludzie cały czas wywierali na mnie nacisk, ciągle pytali: 'a kiedy dziecko?'” – Lenka Klimentova szczerze o problemach z zajściem w ciążę i społecznej presji

Brzuch

„Nadżerkę, taką prawdziwą, będzie miało tylko 30 proc. z was. To, czym najczęściej 'straszą’ was ginekolodzy, to ektopia” – mówi dr Agnieszka Nalewczyńska

Katarzyna Sokołowska

Katarzyna Sokołowska o późnym macierzyństwie: „Właśnie teraz będę mogła synowi poświęcić więcej czasu i uwagi niż 10 lat wcześniej”

kobieta w ciąży

Czy wiesz, ile masz czasu na zajście w ciążę? Naukowcy to wiedzą!

Zaszła w ciążę, będąc w ciąży. To się zdarza!

Niechciana ciąża to bzdura / istock

„W dzisiejszych czasach trzeba być wyjątkowo głupią, żeby zajść w niechcianą ciążę”? Bzdura!

Rejestr ciąż wchodzi w życie - co to oznacza? / istock

Rejestr ciąż wchodzi w życie. „Narzędzie represji w stosunku do wszystkich kobiet w ciąży” – komentuje dr Kamil Stępniak

Kiedyś noworodkiem zajmowała się cała wioska. Teraz taką usługę oferuje luksusowy hotel

Kiedyś noworodkiem zajmowała się cała wioska. Teraz taką usługę oferuje luksusowy hotel

Transpłciowy mężczyzna w ciąży w reklamie Calvina Kleina. Marka usuwa nienawistne komentarze

Kobieta trzyma w rękach test ciążowy

„Nie pytaj… bo nie znasz historii” – zaapelowała Lili Antoniak. Blogerka wyjawiła, co usłyszała podczas starań o ciążę

Ciałko żółte – funkcje, rola w ciąży, torbiele ciałka żółtego

Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica"

Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica”

Piłka rehabilitacyjna – kiedy warto na niej ćwiczyć i jak ją dobrać?

Dr Dominika Trojnarska o tajnikach hormonu miłości, wierności i szczęścia: „Są kraje, w których oksytocynę podaje się pacjentkom w sprayu”

Transpłciowa kobieta będzie mogła zostać matką? Narendra Kaushik, lekarz z Indii, chce przeszczepiać macicę

Drożdżyca pochwy – przyczyny, objawy i leczenie infekcji. Powikłania nieleczonej kandydozy

W Gdańsku na świat przyszły bliźnięta syjamskie. Niestety, lekarzom nie udało się uratować chłopców

Ćwiczenia po porodzie / gettyimages

Od jakich ćwiczeń warto zacząć zaraz po porodzie? Fizjoterapeutka wyjaśnia

Myślała, że złe samopoczucie to wynik ciąży. Teraz młoda Brytyjka chce uświadamiać innych

Rihanna / gettyimages

Rihanna w szczerej rozmowie o swojej ciąży. „Moje ciało robi teraz niesamowite rzeczy i nie będę się tego wstydzić”

Fatalny błąd podczas zabiegu in vitro? Para oskarża lekarzy o wszczepienie zarodka obcej kobiety

Joanna Koroniewska /fot. MW Media

„Żeby rodzina była kompletna, wymagało to od nas wielkiej walki”. Joanna Koroniewska przejmująco o poronieniach

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

×