Przejdź do treści

Boisz się, że trening siłowy jest niebezpieczny i może spowodować utratę okresu? Co na to specjalista? Hz kontra mity #14 Trening siłowy

Kobieta na treningu z hantelkami
zdjęcie: iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trening siłowy wzbudza wiele wątpliwości, szczególnie wśród kobiet kobiet, które chcą rozpocząć swoją przygodę z siłownią. O rozmowę w ramach cyklu HZ kontra mity poprosiliśmy trenera personalnego, dietetyka Marcina Dobrzenieckiego, który wielokrotnie w swojej pracy zderza się z powielanymi mitami. Dlaczego kobiety czują taką niechęć do treningu siłowego? 

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marcin Dobrzeniecki

trener personalny

Trening siłowy powoduje szybki przyrost mięśni i masywną sylwetkę przypominającą kulturystów

Marcin Dobrzeniecki: Jest to możliwe wyłącznie w przypadku wysokiego poziomu testosteronu, który występuje u mężczyzn, co oznacza, że kobietom nie grozi muskularna sylwetka. Mięśnie nabiorą kształtów, ujędrnią się, ale nie zaczną się rozrastać.

Trening siłowy nie jest skuteczny przy odchudzaniu się

Jest to najlepsza forma podkręcenia metabolizmu, co również może skutkować spadkiem tkanki tłuszczowej. Procesy, które są za to odpowiedzialne nie spalają tkanki tłuszczowej podczas samej aktywności, zaczynają działać dopiero po nim i utrzymują się do 32h.

Endorfiny a aktywność fizyczna. Endorfiny a śmiech.Endorfiny a czekolada

Jeśli ciało boli, to oznacza, że mięśnie rosną

Pojęcie „ciało boli” można odnieść do wielu powodów występowania bólu. Dzień, dwa dni po treningu organizm zaczyna odczuwać efekt tzw. „zakwasów”. To nic innego jak mikrouszkodzenia, które powodują rozrost mięśnia, ujędrnienie. Jest to zupełnie normalny element przygody z treningiem.  Przy regularnej aktywności efekt ten jest o wiele słabszy.

„Ciało boli” można odnieść również do bólu występującego nie tylko podczas treningu, jak również po nim. Nie zawsze jest to kwestia mięśni, dlatego zalecana jest konsultacja z doświadczonym fizjoterapeutą i doświadczonym trenerem personalnym w celu zlokalizowania przyczyny i jej eliminacji.

Czy pas do treningu jest niezbędny?

Jest niezbędny, jeżeli chcemy być zauważalni na siłowni. Należy wiedzieć, że pasy treningowe osłabiają gorset mięśniowy, a także wyłączają pracę niektórych istotnych mięśni podczas wykonywania ciężkich ćwiczeń. Trenując rekreacyjnie dla zdrowia pas nie jest niezbędny. Profesjonaliści stosują je w konkretnym celu, ale stopień zaawansowania ich treningu jest o wiele wyższy.

Bolą mięśnie? To nie "zakwasy"!

Odżywka białkowa, „przedtreningówa” i spalacz tłuszczu to „must have” udanego treningu

Jest to mit. Podczas treningu jedyną niezbędną rzeczą jest systematyczność, odpowiednio ułożony plan treningowy i cierpliwość. Trzeba pamiętać o odpowiednim odżywianiu, bo to od tego zależy jaki efekt uzyskamy. Owszem, u osób ćwiczących zwiększa się zapotrzebowanie na białko, ale nie oznacza to konieczności zażywania odżywki białkowej, jeżeli odpowiednią ilość dostarczymy z pożywienia.

Zobacz także: Białko na śniadanie – sprawniejsze odchudzanie?

Jako „przedtreningówka” równie dobrze zadziała kawa wypita na około 1h przed treningiem, a spalacze tłuszczu zostawmy osobom, które szykują się na scenę sylwetkową. Bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej przed dłuższy okres czasu nie jest zdrowy dla organizmu, zaburza jego prawidłowe działanie, zaburza także gospodarkę hormonalną kobiet.

Przy zrezygnowaniu z treningu siłowego, mięśnie zamieniają się w tłuszcz

Nic bardziej mylnego. Po zrezygnowaniu z treningu metabolizm zwalnia, jesteśmy wtedy bardziej podatni na tycie, co za tym idzie nabraniu tkanki tłuszczowej. Mięśnie, które nie są trenowane, zmniejszają swoją objętość. Powiedzenie, że mięśnie zamieniają się w tłuszcz, nie jest poprawne.

Trening siłowy powoduje zmiany hormonalne, np. utratę okresu

Jest to błędne myślenie, ponieważ dobrze zaplanowany trening siłowy może poprawić wyniki badań. Najczęstszym powodem utracenia okresu jest zbyt ciężki trening połączony ze zbyt dużym deficytem kalorycznym przez zbyt długi okres czasu. Kolejną rzeczą, która powoduje utratę okresu, jest ograniczenie spożywania zdrowych tłuszczy, które w głównej mierze są odpowiedzialne za poprawne działanie gospodarki hormonalnej.

Po treningu siłowym zawsze trzeba wykonać cardio

Nie trzeba, nie ma konieczności ćwiczeń cardio, takich jak: bieganie, chodzenie na wzniesieniu, orbitrek, po treningu siłowym. Wszystko zależy od celu treningowego oraz preferencji. Pamiętajmy, trening rekreacyjny ma sprawiać przede wszystkim radość.

Trening siłowy jest tylko dla osób bardzo dobrze wysportowanych i dobrej kondycji

Każdy od czegoś zaczynał, jeżeli nie zacznie się regularnych treningów, to nie nabierze się kondycji. Trening siłowy jest dla osób bardzo dobrze wysportowanych – jest to wymówka i częste usprawiedliwienie.

Trening siłowy jest niebezpieczny i kolizyjny

Trening siłowy jest niebezpieczny i kolizyjny, jeśli wykonywany jest w sposób błędny i nieprzemyślany. To samo dotyczy biegania, które w zależności od powierzchni, warunków, obuwia, również może powodować kolizje. Odpowiednio dobrany trening sam w sobie jest dobrym sposobem na zdrowe, pełne wigoru ciało i estetyczną sylwetkę. Dodatkowo, wzrasta pewność siebie oraz świadomość własnego ciała.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.