Przejdź do treści

Bilirubina całkowita – norma, podwyższona. Jak ją obniżyć?

ilustracja wątroby w rękach lekarza, 3D
Bilirubina. Fot. natali_mis / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Ziewasz, swędzi cię skóra, masz zimne dłonie? To mogą być objawy zaburzeń lękowych
Naukowcy odkryli sposób na szybsze wchłanianie leków. Wystarczy przyjąć odpowiednią pozycję
Podpaski w szpitalach są jak Święty Graal. „Nie dostałam ich nawet przy poronieniu. Polskie szpitale to piekło”
Ashton Kutcher przyznał, że chorował na poważną chorobę immunologiczną. „Mam szczęście, że żyję po tej przerażającej podróży”
Wykryto substancję rakotwórczą w lekach na cukrzycę. FDA ostrzega

Bilirubina całkowita jest markerem służącym do oceny czynności wątroby, szeroko wykorzystywanym w diagnostyce laboratoryjnej. Badanie bilirubiny całkowitej wykonuje się m.in. przy podejrzeniu wirusowego zapalenia wątroby czy zatrucia grzybami. Z czego wynika podwyższona bilirubina całkowita, jakie są jej normy i co oznacza bilirubina w moczu?

Co to jest bilirubina całkowita?

Bilirubina to żółty barwnik, który pochodzi z rozpadu krwinek czerwonych. W osoczu krwi znajduje się zarówno bilirubina wolna, jak i bilirubina sprzężona. Obie te frakcje składają się na bilirubinę całkowitą.

Pomiar wskaźnika bilirubiny wykonuje się na zlecenie lekarza kontrolnie lub przy diagnozowaniu chorób. Zdrowy, dorosły organizm codziennie produkuje około 200–350 mg bilirubiny. Większe ilości tego barwnika powstają u noworodków.

Poziom bilirubina całkowitej to ważny parametr wykorzystywany do oceny funkcjonowania wątroby. Zbyt wysokie stężenie bilirubiny może sygnalizować żółtaczkę oraz choroby hemolityczne.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

kanapka z łososiem i avocado

Bilirubina całkowita – wskazania do badania

Badanie bilirubiny całkowitej jest powszechnie stosowanym parametrem w diagnostyce laboratoryjnej. Marker ten znajduje zastosowanie przy ocenie funkcji wątroby. Za pomocą poziomu bilirubiny całkowitej można zdiagnozować np. żółtaczkę lub kamienie żółciowe.

Badanie stężenia bilirubiny całkowitej wykonuje się również u osób z objawami świadczącymi o nieprawidłowej czynności wątroby oraz w sytuacji podejrzenia wirusowego zapalenia wątroby (WZW). Parametr ten stosuje się także w przypadku prawdopodobieństwa zatrucia grzybami, lekami bądź narkotykami. Badanie jest wskazane również wtedy, gdy lekarz podejrzewa niedokrwistość hemolityczną, choroby dróg żółciowych oraz trzustki. Przeprowadza się je nie tylko u dorosłych, ale również noworodków, w celu rozpoznania typu żółtaczki.

Badanie bilirubiny całkowitej zaleca się również w przypadku takich symptomów, jak:

 • bóle brzucha,
 • ciemna barwa moczu,
 • zmiana koloru stolca,
 • anemia.

Obecność bilirubiny we krwi jest zjawiskiem fizjologicznym. Alarmujące jest pojawienie się tego żółtego barwnika w moczu, gdyż zwykle świadczy o chorobie (więcej na ten temat znajdziesz w podrozdziale: „Bilirubina w moczu – co oznacza?”). Badanie bilirubiny całkowitej polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej.

Dr Małgorzata Andrzejewska

Bilirubina całkowita – norma

Jaki poziom bilirubiny jest niebezpieczny u dorosłych? Nie powinien przekraczać normy bilirubiny całkowitej, która wynosi od 0,2 do 1,1 mg/dl (3,42–20,6 µmol/l). Prawidłowe stężenie bilirubiny pośredniej (wolnej) wynosi od 0,2 do 0,7 mg/dl (3,42–12 µmol/l), a bilirubiny bezpośredniej (sprzężonej) – od 0,1 do 0,3 mg/dl (1,7–5,1 µmol/l). Należy pamiętać, że powyższe normy nie dotyczą kobiet ciężarnych, u których stwierdza się fizjologicznie podwyższony poziom bilirubiny całkowitej.

Inne normy zostały ustalone dla noworodków. Jest to spowodowane tym, że krwinki czerwone zawierające hemoglobinę płodową żyją krócej w porównaniu do erytrocytów osób dorosłych. Ponadto mechanizmy sprzęgania wątrobowego nie są jeszcze w pełni wykształcone. Norma bilirubiny całkowitej u noworodka wynosi:

 • w pierwszej dobie życia – od 0,4 do 4,0 mg/dl (6,8–68 µmol/l),
 • 3 dni po porodzie – od 0,1 do 10,0 mg/dl (17,1–171 µmol/l),
 • około 1 miesiąca życia – od 0,3 do 1,0 mg/dl (5,2–17,1 µmol/l).

Podwyższona bilirubina – objawy i rodzaje

Podwyższona bilirubina całkowita we krwi to hiperbilirubinemia. Wyróżnia się dwa rodzaje tego nieprawidłowego stanu:

 • hiperbilirubinemię z przewagą bilirubiny pośredniej (wolnej),
 • hiperbilirubinemię z przewagą bilirubiny bezpośredniej (sprzężonej).

Objawy podwyższonej bilirubiny całkowitej to przede wszystkim zażółcenie skóry i białek oczu. Możliwe jest również zabarwienie siniaków na żółty kolor.

Podwyższona bilirubina – przyczyny

Podwyższona bilirubina całkowita u noworodka może sygnalizować żółtaczkę. Jej występowanie wiąże się niekiedy z:

 • zespołem Criglera-Najjara typu I lub II – choroba spowodowana brakiem lub niedoborem enzymu glukuronylotransferazy umożliwiającego wydalanie bilirubiny z organizmu,
 • chorobą Gilberta (inaczej okresowa żółtaczka młodocianych) – to metaboliczna choroba genetyczna polegająca na nadmiernym gromadzeniu się we krwi bilirubiny,
 • hemolizą wewnątrznaczyniową – zaburzenie, którego istotą jest rozpad krwinek czerwonych w świetle naczynia z towarzyszącym mu uwolnieniem dużych ilości bilirubiny do krwi.

Podwyższona bilirubina całkowita u osób dorosłych może wynikać z takich czynników jak:

 • żółtaczka poalkoholowa,
 • kamica żółciowa,
 • zwłóknienia przewodów żółciowych,
 • nowotwory trzustki,
 • uszkodzenie komórek wątroby.

Wysoka bilirubina całkowita może świadczyć również o marskości wątroby i jej nowotworach oraz innych chorobach tego organu lub rozwoju cholestazy o różnym podłożu. Przyczynia się do niej także zakrzepica żył wątrobowych, toksyczne uszkodzenie wątroby oraz różne schorzenia dróg żółciowych (np. zapalenie dróg żółciowych czy też nowotwór dróg żółciowych).

Zbyt wysoki poziom bilirubiny sprzężonej może być spowodowany zatruciem muchomorem sromotnikowym albo chorobami metabolicznymi, m.in.:

Nieprawidłowe wyniki bilirubiny całkowitej są podstawą do jak najszybszej konsultacji z lekarzem, który powinien zlecić dalszą diagnostykę w celu ustalenia przyczyny hiperbilirubinemii.

Bilirubina podwyższona – jak ją obniżyć?

Niektóre przypadki podwyższenia poziomu bilirubiny nie wymagają żadnego leczenia (np. w zespole Gilberta), inne natomiast, zwłaszcza z rozwijającymi się powikłaniami lub grożące ich rozwojem, będą przesłanką do terapii – za pomocą leków albo technik zabiegowych.

Wysoka bilirubina u noworodków (żółtaczka noworodkowa) zazwyczaj nie wymaga leczenia. Jeśli jednak bilirubina osiąga wysoki poziom lub noworodek wykazuje niepokojące objawy, takie jak: nieprawidłowe napięcie mięśniowe, zmieniony ton płaczu czy drgawki, trzeba koniecznie wdrożyć szybkiego leczenia w celu uniknięcia żółtaczki jąder podkorowych. Co stosować na obniżenie bilirubiny? Najczęściej wykorzystywaną metodą leczenia jest tzw. fototerapia, czyli naświetlanie noworodka pod specjalnymi lampami, które przyspiesza rozkład bilirubiny. Rzadziej stosuje się tzw. transfuzję wymienną („wymianę” krwi) i dożylne podawanie przeciwciał. Dobrym sposobem jest również nawadnianie dziecka poprzez częste karmienie piersią. W szpitalach dziecku podaje się także odpowiednie leki.

Jak obniżyć bilirubinę u dorosłych? Cóż, w tym przypadku również ważne jest właściwe nawadnianie. Jeśli bilirubina pojawia się w moczu, należy pić około 2 litry wody dziennie oraz stosować lekkostrawną dietę, bazującą na chudym mięsie i gotowanych warzywach. Zdecydowanie warto zrezygnować z cukru oraz smażonych i tłustych potraw. Obniżyć podwyższoną bilirubinę można także poprzez aktywność fizyczną i suplementację witamin z grupy B oraz magnezu. Pomoże w tym również picie ziołowych herbatek, np. z mięty, ostropestu czy też rumianku.

Bilirubina w moczu – co oznacza?

Zdarza się, że pojawia się bilirubina w moczu, a nie powinno tak być. Jeżeli wykażą to badania, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Z reguły oznacza to poważną chorobę nerek, wątroby lub dróg żółciowych. W szczególności powinny zwrócić uwagę na ten parametr kobiety w ciąży, ponieważ może to świadczyć o:

 • schorzeniu dróg żółciowych.
 • schorzeniu wątroby,
 • cholestazie.

Zdarza się, że dochodzi wówczas do przedwczesnego porodu. Najczęstszymi symptomami bilirubiny w moczu są: świąd kończyn oraz żółtaczka. W takiej sytuacji warto wykonać badanie biochemiczne krwi.

Badanie na oznaczanie bilirubiny – jak się przygotować?

Do badania na oznaczanie bilirubiny należy się odpowiednio przygotować. Musi być ono przeprowadzone na czczo, a więc około 8-12 godzin po ostatnim posiłku, przy czym powinien być on raczej pozbawiony dużych ilości tłuszczu i cukru. Krew trzeba pobrać z rana, między godziną 7.00 a 10.00. Przed badaniem zaleca się również trwający kilka minut odpoczynek. Ważne jest także, aby poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, ponieważ mogą one wpłynąć na uzyskane wyniki badań.

Obniżone stężenie bilirubiny – na co wskazuje?

Obniżone stężenie bilirubiny nie ma większego znaczenia klinicznego.

 

Źródła:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470290/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3252995/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3984185/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4113062/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4424929/

 

Aktualizacja: Natalia Suchocka

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Ożywianie komórek życiowych u świni / gettyimages

Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła

AOS. Czym jest ambulatoryjna opieka specjalistyczna, jakie obejmuje świadczenie i kto może z niej skorzystać?

Opiekun medyczny – jakie zmiany po nowelizacji ustawy o niektórych zawodach medycznych?

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź, jak się zachować krok po kroku

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź krok po kroku, jak się zachować

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowy projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym?

Plamienie zamiast miesiączki – co oznacza?

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce

Łatwo zasypiasz w dzień i nie śpisz w nocy? To może być narkolepsja. Sprawdź, jakie objawy ma to zaburzenie

Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu

Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczną alternatywą dla promieni UV?

Ciałko żółte – funkcje, rola w ciąży, torbiele ciałka żółtego

Chlamydioza – objawy i leczenie zakażenia chlamydią

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Siedem osób usłyszało zarzuty w sprawie samobójstwa znanego lekarza. "Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna"

Siedem osób z zarzutami w sprawie samobójstwa znanego lekarza. „Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna”

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Hydroterapia – korzyści z wodolecznictwa i rodzaje zabiegów

Kobieta i mężczyzna ćwiczą

Ćwiczenia na kręgosłup dla każdego, czyli sposób na zdrowe plecy. Jak właściwie dobrać zestaw ćwiczeń?

Biały nalot na języku – co oznacza i jak go usunąć?

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Stan wegetatywny – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

×