Przejdź do treści

Glukometr bez nakłuwania – rodzaje, cena. Jak wybrać najbardziej odpowiedni?

Glukometr bez nakłuwania – rodzaje, cena. Jak go wybrać? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Glukometr bez nakłuwania to coraz bardziej pożądane urządzenie wśród diabetyków. I nic dziwnego, jest on o wiele wygodniejszy niż klasyczny sprzęt do pomiaru glukozy. I mimo że jeszcze do niedawna urządzenia tego typu były uważane za gorsze i mniej precyzyjne, te które niedawno weszły i niedługo wejdą na rynek, mogą wywołać prawdziwą rewolucję. Jakie rodzaje glukometrów bezinwazyjnych można wyróżnić i co wziąć pod uwagę przy ich wyborze? Odpowiadamy.

Glukometr bez nakłuwania – co to jest?

Glukometr bez nakłuwania to bezinwazyjny aparat do mierzenia cukru. Warto jednak zaznaczyć, że samo określenie „bez nakłuwania” jest dosyć umowne i w niektórych przypadkach oznacza, iż nie trzeba nakłuwać opuszków palców kilka razy dziennie, ale wymagane jest np. jedno niewielkie nakłucie innej części ciała.

Mimo to aparat do mierzenia cukru bez nakłuwania to świetna alternatywa dla glukometrów paskowych. Chcąc skorzystać z tych drugich, trzeba przerywać ciągłość skóry i nanosić krew na specjalny pasek. Nie jest to zbyt komfortowe, zwłaszcza dla osób, które źle reagują na widok krwi. Warto dodać, że najnowsze glukometry bezinwazyjne to urządzenia bardziej zaawansowane technologicznie niż  glukometry klasyczne. 

Kobieta wykonuje badanie glukometrem

Glukometr bezinwazyjny – jaki wybrać?

Istnieje kilka rodzajów glukometrów bezinwazyjnych. Oto one. 

  • Glukometr bezinwazyjny laserowy – to niewielki sprzęt wykorzystujący technologię laserową. Jest to laser o niewielkiej mocy, którego promień przenika przez skórę – nie trzeba jej w tym celu nakłuwać. Należy jednak palec przyłożyć do specjalnego czujnika, we wnętrzu którego umieszczony jest naładowany jonami fragment szkła kwarcowego. Kiedy palec dotknie tego czujnika, to w zależności od stężenia glukozy ulegnie zmianie zasięg sygnału fluoroscencyjnego. Sprzęt mierzy czas trwania fluorescencji i wykorzystuje go do obliczania stężenia glukozy we krwi. Przykładem takiego urządzenia jest GlucoSense. Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić glukometr laserowy tego typu, pamiętaj, że nie jest on powszechnie dostępny dla pacjentów. 
  • Glukometr na płatek ucha – w tym przypadku należy na uchu umieścić odpowiedni klips, który wyglądem przypomina słuchawkę – potrzebne będzie do tego lekkie, pojedyncze przekłucie. Monitorowanie stężenia cukrzycy jest możliwe dzięki bezpiecznym falom radiowym o odpowiedniej częstotliwości. Bez problemu przenikają one przez płatek ucha. Dane dotyczące glukozy pojawiają się natomiast na urządzeniu, które trzyma się w dłoni. Glukometr tego typu nazywa się Sense Glucose Earring i ma wejść na rynek jeszcze w 2022 r. Diabetycy w tym momencie testują jego prototypy. 
  • Glukometr biurkowy – prace nad tym urządzeniem prowadzi aktualnie polski start-up GlucoActive. Sprzęt tego typu ma się nazywać GlucoStation, w założeniu ma być przeznaczony zarówno do użytku domowego, jak i być dostępny w szpitalach, aptekach, a nawet w innych miejscach publicznych. Odczyty mają być tu dokonywane na podstawie naświetlania skóry światłem o określonej długości fali.
  • Glukometr w formie zegarka – to urządzenie, nad którym pracuje obecnie wiele firm, m.in. wspomniany już start-up GlucoActive. Jego sprzęt będzie nosił nazwę GlucoFit i przyjmie postać opaski oraz zegarka, które będą wykonywać pomiar glukozy przez całą dobę. Już teraz mówi się, że przeznaczony on będzie nie tylko dla diabetyków, ale również dla sportowców. W sprzedaży znajdzie się on w 2024 r. Generalnie rzecz ujmując, urządzenia tego typu mają bazować na czujnikach optycznych, które potrafią monitorować poziom glukozy w płynach tkankowych oraz zbierać wszystkie dane w czasie rzeczywistym.
Kiedy cukier szaleje, powodem może być... glukometr

Aparat do mierzenia cukru bez nakłuwania – jak go wybrać?

Jeśli interesuje cię mierzenie cukru bez kłucia i zastanawiasz się, które urządzenie będzie do tego najlepsze, zwróć uwagę na następujące kryteria. 

  • Częstotliwość pomiarów – tradycyjne glukometry umożliwiają mierzenie cukru bez kłucia  najwyżej kilka razy dziennie. Teoretycznie to dużo, w praktyce jednak wymienione wyżej urządzenia potrafią robić to znacznie częściej i sczytywać wyniki np. co 1-3 minuty. Dzięki temu można dostarczyć dokładniejsze informacje swojemu diabetologowi, który może zobaczyć, jak krzywa cukrowa kształtuje się np. o konkretnych godzinach. 
  • Wielkość – urządzenia do mierzenia cukru zabiera się często w podróże czy do pracy, dlatego nie powinny być one zbyt duże. Z drugiej strony muszą mieć one takie rozmiary, aby bez problemu można było na nich odczytywać wyniki (to szczególnie istotny aspekt w przypadku osób starszych. 
  • Pamięć – standardowe glukometry zapisują zwykle kilkaset pomiarów – to również teoretycznie dużo, ale w porównaniu z tym, co potrafią sprzęty niewymagające nakłuwania, to zdecydowanie mało. Jeżeli chcesz więc pokazać lekarzowi wyniki z ostatnich tygodni, lepiej będzie, jeśli będziesz miał wyniki pochodzące z kilku tysięcy pomiarów, a nie kilkuset. 
  • Czas trwania pomiaru – ten aspekt ma duże znaczenie dla osób aktywnych i czynnych zawodowo, które nie mają zbyt wiele czasu na dokonywanie pomiarów. Glukometry bez nakłuwania znacznie ten czas skracają. 

Glukometr – cena

Bardzo trudno powiedzieć jednoznacznie, jaka jest i będzie cena glukometrów bez nakłuwania – każdy z opisywanych modeli jest wyceniany inaczej, a ich ostateczny koszt poznamy dopiero po wprowadzeniu wszystkich urządzeń na rynek. 

Źródła: 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555976/ (dostęp: 27.10.22) 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7731259/ (dostęp: 27.10.22) 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.