Przejdź do treści

„Czym różni się papier toaletowy od podpaski?”. Wykluczenie menstruacyjne po raz pierwszy w polskim Sejmie

wykluczenie menstruacyjne
„Czy różni się papier toaletowy od podpaski?”. Wykluczenie menstruacyjne po raz pierwszy w polskim Sejmie/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W czasie posiedzenia podkomisji ds. polityki społecznej po raz pierwszy w historii Sejmu RP dyskutowano  ubóstwie menstruacyjnym w kraju. Aktywistki Okresowej Koalicji przedstawiły swoje sugestie dotyczące bezpłatnego dostępu do środków higienicznych dla miesiączkujących osób.

Kwestia ubóstwa menstruacyjnego w Sejmie RP

Jak pokazują dane, ubóstwo menstruacyjne jest problemem dotykającym jedną na dziesięć kobiet w Europie. W Polsce jest z tym jeszcze gorzej: blisko co piątej Polce (18 proc.) z racji na trudną sytuację finansową zdarzało się nie możliwości zakupienia odpowiednich środków higienicznych – wynika z badania zrealizowanego na początku 2020 r. na zlecenie Kulczyk Foundation.

W związku z tym – tłumaczyła w Sejmie Barbara Pietruszczak, autorka projektu społecznościowego Pani Miesiączka – aktywistkom i aktywistom zależy, by osoby menstruujące miały dostęp do bezpłatnych środków higienicznych, m.in. w toaletach publicznych czy szkołach. Zwrócono uwagę, że dzieci przy pierwszej miesiączce, która może je zaskoczyć, zostają często pozostawione same sobie. Do tego dochodzi kwestia tabu, którym dla wielu osób wciąż jest okres, co wynika m.in. z braku odpowiedniej edukacji w tym zakresie.

„Mydło i papier toaletowy są traktowane jako podstawowe artykuły higieniczne w każdej toalecie. Czym różnią się od tego podpaska czy tampon, które są przecież środkami higienicznymi niezbędnymi dla wszystkich osób menstruujących?” –  pytała Anna Gajewska z Kulczyk Foundation (jednego z inicjatorów powstania Okresowej Koalicji).

Wykluczenie menstruacyjne a sprawa polska

W posiedzeniu podkomisji ds. polityki społecznej, które miało miejsce 26 lipca, wzięli udział przedstawiciele resortu zdrowia i rodziny (zabrakło osób z Ministerstwa Edukacji i Nauk). Przedstawicielki Okresowej Koalicji apelowały o działania zaradcze, które pozwolą miesiączkującym osobom godnie żyć i funkcjonować. Wyjaśniały, jakie skutki może spowodować zaniedbanie tych kwestii w obszarach zdrowotnym, psychospołecznym, edukacyjnym oraz ekonomicznym.

Postulaty te wciąż mogą budzić zdziwienie wielu osób w Polsce, jednak rządy wielu państw na świecie już od jakiegoś czasu na poważnie zajmują się problemem ubóstwa menstruacyjnego. Bezpłatne podpaski dostępne są m.in. w szkołach i na uczelniach w Wielkiej Brytanii, Francji i Nowej Zelandii.

Najwyższy czas, by podobne zmiany zostały wprowadzone także w Polsce – przekonywały w Sejmie aktywistki z Okresowej Koalicji.

 


Tekst napisany na podstawie materiałów przesłanych przez organizacje zrzeszone w ramach Okresowej Koalicji.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.