3 min.
Utknął ci tampon. Co masz teraz zrobić? Uważaj, żeby nie doszło do wstrząsu

źródło: iStock
Najnowsze
14.04.2021
Zmęczone oczy po ciężkim dniu? Mamy na to sposób – joga oczu
14.04.2021
Luzowanie obostrzeń? Minister zdrowia przedstawił plan na najbliższy tydzień
14.04.2021
„Testy-lizaki” na koronawirusa. Nowa forma diagnozowania dzieci w Niemczech
14.04.2021
Lek na astmę skuteczny w walce z COVID-19. „To badanie to kamień milowy w walce z pandemią koronawirusa”
14.04.2021
USA wzywa do wstrzymania szczepień preparatem Johnson & Johnson. Powód – zakrzepy krwi po podaniu szczepionki
Tampon to wygodny sposób na higienę w trakcie okresu. Aplikacja jest prosta, a jego niewielki rozmiar czyni go praktycznie niewyczuwalnym podczas noszenia. Z tego powodu może się zdarzyć, że zapomnimy o nim i nie wyjmiemy go przed seksem lub kolejnym tamponem. Co zrobić w takiej sytuacji?
Przede wszystkim nie wpadać w panikę. Zdarzają się sytuacje, gdy urywa się sznurek przy zbyt mocnym szarpnięciu, nie wyciągniemy tamponu przy korzystaniu z toalety i automatycznie włożymy kolejny lub jesteśmy w sytuacji intymnej i zapomnimy o pozbyciu się go przed stosunkiem.
Nie martwcie się. Tampon nie powędruje w głąb macicy, ponieważ jej ujście jest zbyt wąskie. Jednak to jest ciało obce, w dodatku nasączone naszą krwią, więc tampon nie może zostać w środku zbyt długo, bo może powodować infekcje, nieprzyjemny zapach z pochwy, wydzielinę o kolorowym zabarwieniu, świąd oraz zaczerwienie. Jak sobie poradzić w tej sytuacji?
Jak tampon może wpłynąć na nasz organizm?
Niewyciągany tampon może spowodować:
- zespół wstrząsu toksycznego, który może wystąpić w wyniku długiego niezmieniania tamponu (dlatego na noc zaleca się stosowanie podpaski), który objawia się wysoką gorączką, bólem mięśni i stawów, biegunką, zawrotami głowy, pieczeniem skóry,
- nieprzyjemny zapach z pochwy,
- wydzielina o kolorowym zabarwieniu,
- świąd,
- zaczerwienienie okolic pochwy.
W skład tamponów wchodzą środki chemiczne oraz pestycydy, które stosuje się przy produkcji bawełny, z której są wytwarzane. Toksyny mogą przedostać się do organizmu kobiety poprzez ścianki pochwy i wówczas wywołują infekcje i w tym mogą się przyczynić do wstrząsu toksycznego. Należy pamiętać, że ani tampony, ani podpaski nie są sterylizowane.
Co zrobić gdy tampon utknie?
Wyjęcie własnymi palcami
To najprostszy sposób. W przypadku, gdy przykładowo urwiemy sznureczek od tamponu, należy przykucnąć nad sedesem, naprężyć mięśnie i delikatnie przeć. Następnie wsunąć dwa palce do pochwy i postarać się uchwycić tampon. Gdy jest on mocno nasączony krwią, powinien bez trudu dać się wyjąć.
Pomoc od partnera/przyjaciółki
Nie bójmy się prosić o pomoc bliskie nam osoby. O ile jest to problem natury intymnej i może nas krępować, to warto, nim ostatecznie zgłosimy się do lekarza, zapytać o pomoc partnera lub bliskiej koleżanki. Gdy dana osoba się zgodzi, należy się położyć lub kucnąć, tak by pomocnik mógł swobodnie włożyć palce i wyciągnąć tampon. W tym wypadku może być o wiele łatwiej niż przy samodzielnych próbach, gdy musimy wyginać swoją dłoń, by głębiej sięgnąć.
Wizyta u ginekologa
W przypadku, gdy ani nasze palce, ani palce naszego partnera nie są skuteczne, nie należy korzystać z narzędzi dodatkowych jak np. pęseta. Po pierwsze, musi być odpowiednio wysterylizowana, aby w ogóle mogła zostać włożona do naszego ciała. Po drugie, można zrobić sobie krzywdę, nieumiejętnie grzebiąc w poszukiwaniach tamponu. Dlatego, gdy palce nie wystarczają, to dzwońcie do ginekologa!
Zobacz także
Udostępnij przyjaciółce
Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet
Poznaj WIMINPodoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

14.04.2021
„Wiem, że moi podopieczni na mnie czekają i to daje mi siłę do pokonania wszelkich barier” – mówi pracownica socjalna Renata Orłowska, która jeździ na wózku inwalidzkim

12.04.2021
Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

12.04.2021
Dr Ewa Kuchowicz: W starym budownictwie paprocie o wiele lepiej rosną niż w nowych blokach. Coś im niespecjalnie służy, a rośliny potrafią być wrażliwe, dużo bardziej wrażliwe niż my

10.04.2021