4 min.
Tampon utknął – co robić? Uważaj, aby nie doszło do wstrząsu

Utknął ci tampon. Co masz teraz zrobić? Uważaj, żeby nie doszło do wstrząsu Istock.com
Tampon to wygodny sposób na higienę w trakcie okresu – niewielki rozmiar czyni go praktycznie niewyczuwalnym podczas noszenia. Z tego powodu może się zdarzyć, że o nim zapomnimy. Jak sobie poradzić, kiedy tampon utknął? Warto poznać sprawdzone sposoby, bo zapomniany tampon może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.
Spis treści
Tampon utknął – co może się stać?
Warto zacząć od wyjaśnienia, że potocznie używane sformułowanie, że „tampon utknął” nie do końca jest zgodne z prawdą. Tampon nie może utknąć, bo pochwa jest elastyczna. Zdarza się jednak, że jego wyjęcie może być trudniejsze, jeśli na przykład urwał się sznurek. Wrażenie, że tamponu nie da się wyciągnąć, najczęściej związane jest ze stresem i napięciem mięśni. Bardzo istotne jest również, by pamiętać o wyjęciu tamponu przed zaaplikowaniem następnego (z tym zazwyczaj jest mniejszy problem) oraz o wyjęciu ostatniego tamponu, którego używamy podczas miesiączki.
Co się może stać, jeśli zapomnimy o zaaplikowanym tamponie? Z całą pewnością nigdzie on nie powędruje. Między pochwą a trzonem macicy znajduje się szyjka macicy – to bardzo wąski, długi na około 3 cm przewód łączący te dwa narządy. Nie ma możliwości, by tą drogą tampon dostał się do macicy.
Tampon to jednak ciało obce, w dodatku nasączone naszą krwią, więc nie powinien pozostawać w pochwie zbyt długo, bo może to być niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Zadbaj o swój komfort w czasie okresu. Suplement SOS PMS i majtki menstruacyjne od Wimin kupisz w przestrzeni zakupowej Hello Zdrowie!
Jak tampon może wpłynąć na nasz organizm?
Jeśli zapomnimy o zaaplikowanym tamponie i zostanie on w pochwie dłużej niż maksymalny czas zalecany przez producenta (zazwyczaj jest to 8 godzin), możesz to skutkować m.in.
- podrażnieniem błony śluzowej pochwy (świąd, zaczerwienienie),
- infekcją (często można poznać ją po nieprzyjemnym zapachu z pochwy)
- oraz najbardziej niebezpiecznym dla zdrowia – zespołem wstrząsu toksycznego (TSS), który objawia się wysoką gorączką, bólem mięśni i stawów, biegunką, zawrotami głowy, pieczeniem skóry. Blisko 2 proc. przypadków TSS związanych z miesiączką kończy się śmiercią.
Należy pamiętać też, że ani tampony, ani podpaski nie są sterylizowane a w tamponach można znaleźć środki chemiczne oraz pestycydy, które stosuje się przy produkcji bawełny. Stwarzają one dodatkowe zagrożenie dla zdrowia, jeśli o tamponie zapomnimy.
Co zrobić gdy tampon utknie?
Wyjęcie własnymi palcami
To najprostszy sposób. W przypadku, gdy przykładowo urwiemy sznureczek od tamponu, należy przykucnąć nad sedesem, naprężyć mięśnie i delikatnie przeć. Następnie wsunąć dwa palce do pochwy i postarać się uchwycić tampon. Gdy jest on mocno nasączony krwią, powinien bez trudu dać się wyjąć.
Pomoc partnera/przyjaciółki
Nie bójmy się prosić o pomoc bliskich nam osób. O ile jest to problem natury intymnej i może nas krępować, to warto, nim ostatecznie zgłosimy się do lekarza, zapytać o pomoc partnera lub bliską koleżankę. Należy się położyć lub kucnąć, tak by pomocnik mógł swobodnie włożyć palce i wyciągnąć tampon. W tym wypadku może być o wiele łatwiej niż przy samodzielnych próbach.
Wizyta u ginekologa
W przypadku, gdy ani nasze palce, ani palce naszego partnera nie są skuteczne, nie należy korzystać z narzędzi dodatkowych jak np. pęseta. Po pierwsze, musi być odpowiednio wysterylizowana, aby w ogóle mogła zostać włożona do naszego ciała. Po drugie, można zrobić sobie krzywdę. Dlatego, gdy palce nie wystarczają, dzwońcie do ginekologa!
To jest ważne! Udostępnij przyjaciółce
Zobacz także

„Pierwsza miesiączka? O nie, teraz już będziesz miała przechlapane do 50-tki…”. Seksuolożka o tym, jak nie rozmawiać z dzieckiem o menstruacji

Czy w trakcie stosowania antykoncepcji robienie comiesięcznych przerw na krwawienie ma sens? Tłumaczy lek. Marta Wójcik

Tak, biegunka jest objawem okresu – w końcu potwierdzili to naukowcy. „To realny problem, więc porozmawiajmy o tym!”
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023
„Przed diagnozą maskowałam się, chciałam się dostosowywać, a i tak nigdy mi się nie udawało” – mówi Katarzyna Zwolska-Płusa z fundacji Dziewczyny w Spektrum

02.06.2023
„Dziś wiem, jak bardzo odłączone od siebie i swoich ciał są osoby zmagające się z ortoreksją. To nie ma prawa skończyć się dobrze” – mówi Ola

29.05.2023