Przejdź do treści

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

Kobieta leżąca w łóżku
9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie/GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Nie musi być od razu objawem poważnej choroby, więc gdy zauważysz krew po stosunku, nie wpadaj w panikę. O czym może to świadczyć i kiedy warto zgłosić się do lekarza – wyjaśnia ginekolożka-endokrynolożka.

Właśnie skończyłaś uprawiać seks ze swoim partnerem lub swoją partnerką, spoglądasz w dół i widzisz krew na pościeli. Nie masz miesiączki ani nie spodziewasz się jej w najbliższym czasie, więc co się dzieje? Krwawienie po stosunku płciowym, czyli tzw. krwawienie kontaktowe, może przestraszyć, ale zdarza się – szacuje się, że dotyczy ok. 8-10 proc. miesiączkujących kobiet. Choć przyczyna nie zawsze musi być poważna – potrafi pojawić się w wyniku mechanicznych otarć lub suchości pochwy – czasem bywa sygnałem chorób, w tym raka szyjki macicy. Dlatego lepiej go nie bagatelizować.

– Kobiety same z siebie rzadko o tym mówią w gabinecie ginekologicznym. Może uważają, że to normalne i nie ma się czym niepokoić. Dopiero podczas wywiadu niektóre pacjentki przyznają, że zdarza im się takie plamienie. Tymczasem o każdym krwawieniu pojawiającym się poza terminem miesiączki trzeba powiedzieć swojemu ginekologowi – uważa dr n. med. Katarzyna Skórzewska, specjalistka położnictwa i ginekologii oraz endokrynologii.

Jeśli więc zauważyłaś u siebie plamienie po seksie, zanim trafisz do lekarza, dowiedz się, co może je wywoływać.

Suchość pochwy

Jest kłopotliwym schorzeniem, które potrafi bardzo zmniejszyć komfort życia kobiety. Może wiązać się ze zmianami fizjologicznymi w organizmie lub być objawem chorób ginekologicznych. Za niedostateczne nawilżenie pochwy zwykle jednak odpowiada zbyt niski poziom estrogenów. Wpływ ma też prowadzony tryb życia, stres i przemęczenie.

– Na tę dolegliwość narażone są zwłaszcza kobiety w trakcie przekwitania, karmiące piersią, panie z zaburzeniami miesiączkowania, a także te przyjmujące antykoncepcję hormonalną niskoestrogenową. Również leki powszechnie stosowane w leczeniu trądziku: izotretynoina i inne retinoidy, powodują suchość nie tylko skóry, ust i spojówek, ale też pochwy. U tych osób mogą wystąpić w związku z tym takie krwawienia kontaktowe po stosunku – tłumaczy dr n. med. Katarzyna Skórzewska.

Gdy w pochwie nie ma wystarczającego nawilżenia, dochodzi do pękania naczyń krwionośnych i otarć, co dodatkowo może wywoływać ból i uczucie pieczenia w trakcie stosunku.

Infekcje intymne

Jeśli plamisz po zbliżeniu, choć nie masz problemów związanych z suchością pochwy, sygnalizować to może infekcję bakteryjną.

– Najczęściej krwawienie kontaktowe występuje przy zakażeniu rzęsistkiem pochwowym, który stanowi prawie 30 procent wszystkich infekcji intymnych. Także przy chlamydiozie mogą występować takie plamienia. Jednak warto pamiętać, że te choroby zazwyczaj dadzą też inne, łatwo zauważalne dla kobiety objawy, które ją zaniepokoją. Bedą to bóle w dole brzucha, problemy z oddawaniem moczu, upławy o nieprzyjemnym zapachu – mówi ginekolożka.

Jeśli podejrzewasz u siebie taką infekcję, nie próbuj jej leczyć domowymi sposobami, tylko jak najszybciej umów się na wizytę ginekologiczną.

Uszkodzenia mechaniczne

I znowu wracamy do nawilżenia. Podstawą bezpiecznych zabaw w łóżku jest po pierwsze – gra wstępna, a po drugie – lubrykant. Jeśli zabraknie tego pierwszego, zawsze powinniśmy pomyśleć o tym drugim – dla własnej nie tylko przyjemności, ale i zdrowia.

– Warto używając wibratora czy sięgając po inne gadżety erotyczne, zawsze pamiętać o lubrykantach, żeby nie doszło do uszkadzania nabłonka szyjki macicy i pochwy. Krwawienie, które w wyniku tego może się pojawić, samo w sobie nie jest groźne, ale w miejscu otarcia czy pęknięcia nabłonka potrafi wszczepić się krew miesiączkowa, co stwarza możliwość rozwoju ognisk endometriozy w pochwie lub na tarczy szyjki macicy – wyjaśnia dr Katarzyna Skórzewska. – Różne uszkodzenia w przedsionku pochwy mogą się też zdarzyć przy zbyt intensywnym współżyciu lub niedopasowaniu narządów płciowych. To też może spowodować krwawienie po – dodaje.

Miesiączka

To jeden z częstszych powodów plamień kontaktowych.

– Wydaje nam się, że miesiączka się już skończyła, gdy tymczasem jeszcze niewielka ilość krwi znajduje się w macicy i wtedy właśnie po stosunku, kiedy kurczliwość macicy jest większa, możemy zauważyć lekkie plamienie. Wystąpi ono nawet 2-3 dni po miesiączce – mówi nasz ekspert.

Jeśli zauważyłaś więc delikatne plamy krwi na prześcieradle lub bieliźnie po zbliżeniu, a przedwczoraj skończyłaś miesiączkować (a przynajmniej wszystko na to wskazywało), to może być właśnie ten powód.

 

Czerp jak największą radość z seksu z produktami WIMIN. Kupisz je w sklepie HelloZdrowie!

PROMOCJA
Zdrowie intymne i seks, Promocje
WIMIN Dobry seks, 30 kaps.
20,00 zł 79,00 zł
BESTSELLER
Zdrowie intymne i seks
WIMIN Lubrykant
55,00 zł
BESTSELLER
Zdrowie intymne i seks
WIMIN majtki menstruacyjne
90,00 zł

Ektopia gruczołowa

Jeśli zaniepokojona krwawieniem po seksie postanowisz znaleźć jego przyczynę u doktora Google, na wielu stronach trafisz na informację, że na pewno masz nadżerkę. To nie jest do końca prawda.

– Nadżerka to historyczne określenie, nadal błędnie, choć powszechnie używane. Prawdziwe nadżerki mogą się oczywiście zdarzać – jest to ubytek nabłonka szyjki macicy w wyniku urazu lub zabiegu. Natomiast to, co większość kobiet ma na myśli, mówiąc o nadżerce, to erytroplakia czy ektopia gruczołowa. To sytuacja, gdy nabłonek z kanału szyjki macicy przechodzi na tarczę szyjki i tworzy się ektopia z tego nabłonka. Potrafi tak się dziać pod wpływem zmian hormonalnych albo być cechą wrodzoną. Z czasem może się cofnąć. Jeśli erytroplakii nie towarzyszą nasilone zmiany zapalne lub nie pojawiają się inne podejrzane zmiany, nie powinno się z nią nic robić. Choć u niektórych kobiet to właśnie ona stoi za plamieniem kontaktowym – mówi dr Katarzyna Skórzewska.

Polipy

To najczęściej łagodne zmiany, które wystarczy obserwować i raczej nie trzeba usuwać. Co warto zatem o nich wiedzieć w odniesieniu do krwawienia po seksie?

– Polip szyjkowy to zmiana wywodząca się zazwyczaj z nabłonka tarczy albo kanału szyjki macicy. Może być widoczny w ujściu zewnętrznym szyjki i jest to zazwyczaj zmiana łagodna, którą się obserwuje oczywiście po wykonaniu cytologii. Może dawać krwawienia po stosunku, bo jest drażniony. Rzadko natomiast objawia się upławami. Małych polipów zwykle nie usuwamy, bo często odrastają, likwiduje się je dopiero, gdy są większe i powodują obfite krwawienia – tłumaczy ginekolożka.

Ale jest jeszcze drugi rodzaj polipów, które też potrafią być przyczyną krwawień kontaktowych. To polipy endometrialne, rosnące wewnątrz macicy. – One zawsze wymagają zbadania. Plamienie w takiej sytuacji związane jest z niejednorodnym wzrastaniem endometrium i z tym, że po stosunku, w wyniku kurczliwości macicy, może wydostawać się z niej krew – wyjaśnia ekspertka.

Nowotwór

Zdarza się, że plamienie po seksie oznacza coś poważniejszego niż wspomniane powyżej przyczyny i warto mieć tego świadomość.

– Krwawienie kontaktowe to klasyczny, podręcznikowy objaw raka szyjki macicy. To może być nowotwór we wczesnym stadium zaawansowania, niewidoczny jeszcze gołym okiem. Będą to również nieprawidłowe zmiany w nabłonku, które jeszcze nie są nowotworem. Problemem tego raka jest to, że zwykle nie daje żadnych innych objawów albo są one na tyle niespecyficzne, że nie łączymy tego z możliwością rozwoju nowotworu. Dlatego powtórzę: każde krwawienie międzymiesiączkowe należy skonsultować ze specjalistą – podkreśla dr Skórzewska.

Jeśli chcesz uchronić się przed infekcją HPV, będącego przyczyną raka szyjki macicy, stosuj prezerwatywę. To jest profilaktyka czynna. – Robienie cytologii jest istotne i zalecam ją regularnie wykonywać, ale nie uchroni przed chorobą, tylko pozwoli wykryć ją na wczesnym stadium. A prezerwatywa to podstawa, jeśli chodzi o faktyczne zapobieganie chorobie – mówi ginekolożka.

Inne nowotwory, które mogą jako objaw dać krwawienie po stosunku, to rak pochwy, który występuje bardzo rzadko i zazwyczaj ujawnia się u kobiet w starszym wieku, a także rak trzonu macicy.

Stres

Może na nas wpłynąć na dwa sposoby. Jeśli w trakcie stosunku płciowego spinasz się i jesteś zestresowana, spodziewaj się urazów, otarć, a w konsekwencji też plamienia. Jeśli zaciskasz się, twoja pochwa nie ma odpowiedniego nawilżenia, to znaczy, że może nie jesteś gotowa do współżycia. Inną kwestią wartą poruszenia jest stres długotrwały.

– Na początku pandemii wiele pacjentek zgłaszało się do mnie z nieprawidłowymi krwawieniami. Nie były to plamienia kontaktowe stricte, tylko związane z wpływem stresu na układ hormonalny. W takiej sytuacji mogą się one pojawiać niezależnie od stosunku płciowego. I choć zachodzi tu inny mechanizm niż w przypadku krwawień kontaktowych, to warto wiedzieć, że wiele kobiet może teraz mieć rozregulowany cykl i zauważyć u siebie plamienia międzymiesiączkowe – tłumaczy dr Katarzyna Skórzewska.

Zmiany zanikowe nabłonka

Jeśli jesteś w trakcie menopauzy lub po, to krwawienia po stosunku mogą być związane z atrofią, czyli zanikowymi zmianami nabłonka pochwy.

– Są to zmiany fizjologiczne w okresie starzenia i mogą powodować krwawienia kontaktowe. Źródłem problemu jest spadek poziomu estrogenów. Może to też dotyczyć kobiet po ciąży. Nabłonek staje się cienki, kruchy, delikatny i dlatego przy współżyciu potrafią pojawiać się krwawienia – wyjaśnia ginekolożka.

Źródła:
1. Ebony Parker-Featherstone, Rosalyn Elizabeth Maben-Feaster, Diana Curran, John O.L. DeLancey, Hope K. Haefner, Ból sromu, trudności z połykaniem oraz krwawienie podczas stosunków płciowych, Ginekologia po Dyplomie, 03 (maj)/2020

2. D. Robak-Chołubek, M. Sobstyl, G. Jakiel, Nieprawidłowe krwawienia maciczne, Przegląd Menopauzalny, 2007

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Czego nie lubi twoja pochwa? Niepokojące sygnały sugerujące, że powinnaś odwiedzić ginekologa

FEDERA sprawdziła w ilu gabinetach ginekologicznych w województwie mazowieckim jest zakładana spirala antykoncepcyjna. "Wyniki są miażdżące"

Antykoncepcja tylko dla wybranych. Miażdżące wyniki raportu FEDERY na temat województwa mazowieckiego

Wziernik ginekologiczny / istock

Wziernik ginekologiczny – kiedyś powodował traumy, ponoć doprowadzał do orgazmu. A jak jest dzisiaj?

„Umieralność na raka trzonu macicy rośnie u nas od 17 lat. Jest to zjawisko niespotykane w Europie” – mówi dr Joanna Didkowska

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

Ewelina Tyszko-Bury: Ciało jest niesamowite, ono zawsze pamięta / archiwum prywatne

Ewelina Tyszko-Bury: Ciało jest niesamowite, ono zawsze pamięta

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku

Podkowa, szparka, bułeczka czy motylek – każda z nas ma inną. Jak zbudowana jest wagina?

Brain zaps, czyli wyładowania w mózgu. Mogą się pojawić, gdy odstawisz antydepresanty

Prof. Marzena Dębska otrzymała prestiżową nagrodę w Niemczech. Po jej odejściu z WUM ciężko nie zadać pytania, czy w Polsce jest równie doceniania

Prof. Marzena Dębska otrzymała prestiżową nagrodę w Niemczech. Po jej odejściu z WUM ciężko nie zadać pytania, czy w Polsce jest równie doceniana

„Żałuję, że nie zwróciłam na to uwagi”. Christina Applegate o pierwszych symptomach stwardnienia rozsianego

„Ale jak ja niby mam panią zbadać?”. Czyli co słyszą w gabinetach ginekologicznych osoby z niepełnosprawnościami

Kariotyp – co to jest, jak i kiedy należy zbadać nasz zestaw chromosomów? 

Pielęgniarka miała wzdęcia i zaparcia. Nie podejrzewała, że w jej ciele rozwija się rak jelita grubego

Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

Probiotyk ginekologiczny – jaki wybrać, czy można go stosować w ciąży?

Zgony z powodu małpiej ospy / gettyimages

Małpia ospa w Europie. Pierwsze zgony poza Afryką

„Latem warto nosić sukienkę bez bielizny”. O tym, czy bezpiecznie jest pływać nago i kiedy bielizna jest faktycznie potrzebna, mówi ginekolożka dr Anna Horbaczewska

Zimne poty – przyczyny i objawy towarzyszące. Jak leczy się nadpotliwość?

Brzuch

„Nadżerkę, taką prawdziwą, będzie miało tylko 30 proc. z was. To, czym najczęściej 'straszą’ was ginekolodzy, to ektopia” – mówi dr Agnieszka Nalewczyńska

Ma podwójną macicę, dwie pochwy i dwie miesiączki / pexels

Ma podwójną macicę, dwie pochwy i dwie miesiączki. O Leanne, popularnej TikTokerce, rozmawiamy z ginekolożką

Rogowacenie ciemne – objaw choroby czy defekt urody?

Szczepienia nie, wojsko tak. Jak Korea Północna walczy z koronawirusem

Wizyta u ginekologa / istock

Fakty i mity związane z wizytą u ginekologa. Na nasze pytania odpowiada dr n. med. Grzegorz Głąb, ginekolog

Najpopularniejsze

Grypa typu A/iStock

Grypa typu A – leczenie, objawy i charakterystyka wirusa

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Grypa typu B - objawy, charakterystyka

Grypa typu B – przyczyny, objawy i leczenie

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną, katarem i wodą? Domowe sposoby

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

„Dobry seks to taki w kontakcie z własnym ciałem, emocjami i drugim człowiekiem. Nawet jeżeli miedzy kochankami nie ma miłości” – mówi Marta Niedźwiecka, psycholożka i sex coach

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kobieta i mężczyzna

Jak uprawiać seks analny, żeby nie bolało? Mamy kilka porad

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

×