3 min.
Do czego może służyć grzebień podczas porodu? Wyjaśnia położna Izabela Dembińska

Do czego może służyć grzebień podczas porodu? Wyjaśnia położna Izabela Dembińska / iStock
22.05.2022
Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę
21.05.2022
8 kobiecych chorób, których objawem jest bolesny seks
21.05.2022
Choroby, leki, a także hormony. Co jeszcze niszczy twoje życie seksualne?
21.05.2022
Zastanawiasz się nad założeniem aparatu ortodontycznego? Opowiem ci, jak to jest
21.05.2022
Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczną alternatywą dla promieni UV?
Kobiety zrobiłyby wszystko, żeby złagodzić ból w czasie porodu. Jeśli jesteś mamą, to pewnie coś o tym wiesz… Ale kto by pomyślał, że pomocny może być grzebień? Położna Izabela Dembińska tłumaczy, jak można go wykorzystać w czasie porodu.
Grzebień przy porodzie?
Jesteś przyszłą mamą i spakowałaś do swojej torby do szpitala grzebień? To świetnie. Na pewno ci się przyda – i wcale nie mam na myśli tylko uczesania zwichrowanych włosów po porodzie.
„Jedną z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu podczas porodu jest… ucisk grzebienia (wow!). Chociaż badania naukowe nie udowodniły jej skuteczności, wiele kobiet potwierdza, że rzeczywiście przynosi to ulgę w czasie porodu” – pisze w swoim najnowszym poście na Instagramie położna Izabela Demnińska.
Dlaczego tak się dzieje? Położna tłumaczy, że grzebień trzymany w dłoni rodzącej może pomóc trafić w punkty akupunktury. Odgrywa również rolę w teorii ,,bramkowania” bólu. Podobnie, jak zauważa Dembińska, działa elektrostymulacja TENS, ucisk miednicy i ostrzykiwanie czworoboku Michaelisa.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak to działa w praktyce?
„Jeśli wywołamy odpowiedni ucisk w dowolnym miejscu na ciele, spowoduje to uwolnienie endorfin, które zmniejszą odczuwaną intensywność bólu. Dodatkowo nasz mózg nie będzie mógł zwrócić uwagi na tak wiele bodźców naraz, więc nacisk na ścieżki nerwowe dłoni dotrze do niego szybciej niż odczucia skurczu” – tłumaczy położna.
Jak dodaje, ma to także psychologiczne wytłumaczenie.
„Fakt, że kobieta kontroluje ucisk grzebienia, a tym samym odczucia, jakie odbiera przez ściskanie go w czasie skurczu, sprawia, że czuje się mniej poza kontrolą bólu porodowego. Jednocześnie pozwala sobie na uwalnianie tego, co czuje i odwrócenie uwagi od skurczy” – pisze Dembińska.
Czy zatem warto używać grzebienia jako metody łagodzenia bólu? Ekspertka podkreśla, że z pewnością warto wrzucić go do torby porodowej, bo może zdecydujesz się na jego wykorzystanie, a z pewnością nie zajmie tam zbyt wiele miejsca. Nic nie tracisz, a zyskać możesz wiele!
Izabela Dembińska – kim jest?
Położna Izabela Dembińska sama jest mamą dwójki dzieci urodzonych naturalnie. Jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku położnictwo oraz psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Przygotowała do porodu kilka tysięcy kobiet i par w szkołach rodzenia oraz indywidualnie. Jest założycielką Medical Pregnancy Training – szkoleń dla profesjonalistów oraz programu dla kobiet w okresie okołoporodowym „Ćwicz z położną“.
Prowadzi szkolenia z zakresu położnictwa i rehabilitacji. Jest też ekspertką Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia z zakresu „Standardy Opieki Okołoporodowej“. Ostatnio wydała książkę „Pierwsze chwile z noworodkiem”. Jej profil na instagramie polozna_izabela_dembinska obserwuje ponad 22 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także

„Jestem po to, by razem z przyszłą mamą doprowadzić do szczęśliwego zakończenia. Wymaga to zaufania ze strony kobiety. Powinna wierzyć, że mi także zależy na tym, by ujrzeć całego i zdrowego noworodka” – mówi Izabela Rychlik, położna z sześcioletnim stażem

„Nie ma stópki tak małej, by nie mogła zostawić śladu” – mówi położna opiekująca się kobietami z martwą lub zagrożoną ciążą
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.05.2022
„U chorych, każdy dzień niedostatecznego jedzenia to zaciąganie potężnego długu względem swojego organizmu”. O leczeniu żywieniowym mówi dr n. med. Paweł Kabata

18.05.2022
„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

17.05.2022
„Ludzie wstają zaskoczeni, bo czują irracjonalne zadowolenie, i to w całym ciele”. O tajnikach masażu twarzy, który ma zastąpić medycynę estetyczną, mówi mistrzyni Kobido

15.05.2022