Przejdź do treści

Do czego może służyć grzebień podczas porodu? Wyjaśnia położna Izabela Dembińska

Do czego może służyć grzebień podczas porodu? Wyjaśnia położna Izabela Dembińska
Do czego może służyć grzebień podczas porodu? Wyjaśnia położna Izabela Dembińska / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kobiety zrobiłyby wszystko, żeby złagodzić ból w czasie porodu. Jeśli jesteś mamą, to pewnie coś o tym wiesz… Ale kto by pomyślał, że pomocny może być grzebień? Położna Izabela Dembińska tłumaczy, jak można go wykorzystać w czasie porodu.

Grzebień przy porodzie?

Jesteś przyszłą mamą i spakowałaś do swojej torby do szpitala grzebień? To świetnie. Na pewno ci się przyda – i wcale nie mam na myśli tylko uczesania zwichrowanych włosów po porodzie.

Jedną z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu podczas porodu jest… ucisk grzebienia (wow!). Chociaż badania naukowe nie udowodniły jej skuteczności, wiele kobiet potwierdza, że rzeczywiście przynosi to ulgę w czasie porodu” – pisze w swoim najnowszym poście na Instagramie położna Izabela Demnińska.

Dlaczego tak się dzieje? Położna tłumaczy, że grzebień trzymany w dłoni rodzącej może pomóc trafić w punkty akupunktury. Odgrywa również rolę w teorii ,,bramkowania” bólu. Podobnie, jak zauważa Dembińska, działa elektrostymulacja TENS, ucisk miednicy i ostrzykiwanie czworoboku Michaelisa.

Jak to działa w praktyce?

Jeśli wywołamy odpowiedni ucisk w dowolnym miejscu na ciele, spowoduje to uwolnienie endorfin, które zmniejszą odczuwaną intensywność bólu. Dodatkowo nasz mózg nie będzie mógł zwrócić uwagi na tak wiele bodźców naraz, więc nacisk na ścieżki nerwowe dłoni dotrze do niego szybciej niż odczucia skurczu” – tłumaczy położna.

Jak dodaje, ma to także psychologiczne wytłumaczenie.

„Fakt, że kobieta kontroluje ucisk grzebienia, a tym samym odczucia, jakie odbiera przez ściskanie go w czasie skurczu, sprawia, że ​​czuje się mniej poza kontrolą bólu porodowego. Jednocześnie pozwala sobie na uwalnianie tego, co czuje i odwrócenie uwagi od skurczy” – pisze Dembińska.

Czy zatem warto używać grzebienia jako metody łagodzenia bólu? Ekspertka podkreśla, że z pewnością warto wrzucić go do torby porodowej, bo może zdecydujesz się na jego wykorzystanie, a z pewnością nie zajmie tam zbyt wiele miejsca. Nic nie tracisz, a zyskać możesz wiele!

Izabela Dembińska – kim jest?

Położna Izabela Dembińska sama jest mamą dwójki dzieci urodzonych naturalnie. Jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku położnictwo oraz psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Przygotowała do porodu kilka tysięcy kobiet i par w szkołach rodzenia oraz indywidualnie. Jest założycielką Medical Pregnancy Training – szkoleń dla profesjonalistów oraz programu dla kobiet w okresie okołoporodowym „Ćwicz z położną“.

Prowadzi szkolenia z zakresu położnictwa i rehabilitacji. Jest też ekspertką Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia z zakresu „Standardy Opieki Okołoporodowej“. Ostatnio wydała książkę „Pierwsze chwile z noworodkiem”. Jej profil na instagramie polozna_izabela_dembinska obserwuje ponad 22 tys. osób. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: