Przejdź do treści

Trening EMS – na czym polega? Elektrostymulacja czy siłownia? 

Trening EMS - na czym polega? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trening EMS to trening wykorzystujący elektrostymulację mięśni – taką samą, jaką stosuje się w rehabilitacji osób mających problemy np. z zanikaniem mięśni. Jest bardzo skuteczną formą aktywności fizycznej, która w krótkim czasie pozwala poprawić wydolność i siłę mięśniową oraz wygląd sylwetki. Kolejną jego zaletą jest krótki czas trwania, co jest szczególnie istotne, jeśli zmagasz się z napiętym grafikiem zajęć. Sprawdź, jak niewiele potrzebujesz, aby cieszyć się formą.

Trening EMS – co to takiego? 

Z pewnością wiele razy słyszałaś tę nazwę, ale nadal nie wiesz, czym jest trening EMS. Na czym polega? Wykorzystuje się w nim prądy EMS, czyli impulsy elektryczne, których celem jest pobudzenie do pracy wszystkich włókien nerwowych odpowiedzialnych za wywołanie skurczu mięśnia.  

Elektrostymulacja mięśni jest wykonywana przez sprzęt różnego rodzaju, ale w przypadku aktywności sportowej wykorzystuje się inny rodzaj urządzenia. Trening ten wykonywany jest w specjalnym kombinezonie, który zwilża się wodą. Stanowi ona przekaźnik w wysyłaniu impulsu elektrycznego docierającego do mięśni. Regularnie przekazywany prąd przyczynia się do rytmicznych skurczów mięśni.  

Ten rodzaj treningu może przybrać formę bierną lub czynną. W formie biernej elektrody przyklejane są do skóry, a ty po prostu leżysz na leżance. W formie czynnej – ubrana w profesjonalny kombinezon – wykonujesz podstawowe ćwiczenia, będąc pod działaniem prądów EMS. Trener jest przy tobie cały czas obecny i nadzoruje poprawną technikę. Dla zwiększenia efektów można wykorzystać przyrządy do ćwiczeń, takie jak hantle, piłki do ćwiczeń czy rowerki powietrzne. 

Elektrostymulacja - zabieg rehabilitacyjny, który może pozytywnie wpłynąć na naszą sylwetkę

Trening EMS – efekty 

Co przemawia na korzyść EMS? Efekty. W bardzo krótkim czasie możesz spalić więcej tkanki tłuszczowej oraz zwiększyć masę mięśniową. Przekłada się to jednocześnie na większą siłę i lepszą formę.  

Podczas tego treningu mięśnie poddawane są zwiększonemu wysiłkowi, a tym samym zwiększa się liczba spalonych kalorii oraz tkanki tłuszczowej. Co jeszcze daje elektrostymulacja mięśni? Efekty to nie tylko szczuplejsza sylwetka, ale również zmniejszenie ryzyka pojawienia się bólów narządów ruchu. Jest to zatem dobry wybór dla ciebie, jeśli masz problemy ze stawami i boisz się przeciążeń związanych z użyciem ciężarów. Poza tym trening ten zaleca się osobom, które przeszły operacje lub są po cięższych kontuzjach. 

W rehabilitacji po zastosowaniu elektrostymulacji zmniejszyły się u pacjentów odczuwane bóle pleców oraz szyi. Jest też efekt w postaci wizualnej, czyli mniejsza ilość cellulitu, a skóra jest jędrniejsza. 

Cellulit – jak się go nie pozbędziesz

Elektrostymulacja – przeciwwskazania 

Jak każdy trening, tak i elektrostymulacja mięśniowa nie jest odpowiednia dla każdego. Przed przystąpieniem do treningu powinnaś zapoznać się z listą przeciwwskazań. Należą do nich: 

  • wszczepiony rozrusznik serca, 
  • choroby serca, 
  • nadciśnienie tętnicze, 
  • epilepsja (wymagana konsultacja z lekarzem, bo każdy przypadek jest inny); 
  • nowotwór; 
  • przepuklina pachwinowa lub brzuszna; 
  • ciąża;
  • zakrzepica; 
  • gorączka; 
  • stany zapalne (choroby wirusowe i bakteryjne); 
  • wybrane schorzenia psychiczne; 
  • metalowe implanty w obrębie pracy elektrostymulatora. 

A czy sama elektrostymulacja może zaszkodzić? Nie. Jest to bezpieczna forma aktywności, którą stosuje się także w rehabilitacji. Prąd, który znajduje się w urządzeniu, ma niskie napięcie, niepowodujące żadnego zagrożenia dla zdrowia. Przed przystąpieniem jednak do tego rodzaju treningu należy odbyć konsultację z trenerem, a w przypadku wątpliwości należy udać się do lekarza. 

Kobiety na zajęciach fitness

Co wybrać: elektrostymulację czy siłownię? 

Co powinnaś wybrać: trening na siłowni czy ćwiczenia EMS? Jeśli masz mało czasu, wybierz elektrostymulację mięśniową. Obliczono, że raptem 20 minut treningu z prądami odpowiada 3 godzinom tradycyjnego treningu na siłowni. Raptem 2 sesje treningowe w tygodniu wystarczą, by uzyskać ten sam efekt, jaki byś uzyskała w ciągu 6 godzin na siłowni, a tym samym udawała się tam niemal codziennie. 

Pamiętaj, że elektrostymulacja jest jednak większym wydatkiem. Ile kosztuje trening EMS? Obecnie ceny są już niższe niż jeszcze kilka lat temu, ale i tak średni wydatek to 100-200 zł za jedną sesję treningową. Tyle samo zapłacisz za godzinę współpracy indywidualnej z trenerem personalnym.  

Ostatnią kwestią do rozważania są upodobania. Na siłowni możesz trenować z wolnymi ciężarami, na maszynach lub z ciężarem własnego ciała. Kiedy tylko możesz, zmieniasz sprzęt treningowy i urozmaicasz pracę nad formą. Do tego możesz wykonać trening typu whole body, podczas gdy EMS skupia się na konkretnej partii mięśniowej. 

Źródła: 

  1. https://bodytec20.pl/czy-kazdy-moze-cwiczyc-z-elektrodami/ [dostęp dnia 05.09.2022] 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.