Przejdź do treści

Akupunktura – na czym polega i w jakich celach ją stosować?

Kobieta podczas zabiegu akupunktury.
llhedgehogll/ AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Akupunktura została odkryta kilka tysięcy lat temu w Chinach i do dziś cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Wykorzystuje się ją w walce z bólami, chorobami przewlekłymi oraz problemami natury psychicznej.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Akupunktura jest bezpieczną metodą walki z wieloma schorzeniami. Delikatne nakłuwanie ciała specjalnymi igłami do akupunktury ma na celu zmianę układu energetycznego organizmu, co ma pozytywnie wpływać na zaburzenia równowagi, które są przyczyną bólu i wielu chorób. Metoda ta ma zarówno wielu przeciwników, jak i zwolenników, jednak fakt, że przetrwała tyle tysięcy lat, może przemawiać na jej korzyść.

Na co pomaga akupunktura?

Medycyna chińska dokonała klasyfikacji miejsc zwanych punktami akupunkturowymi. Znajdują się one na całym ciele (m.in. na podeszwie stóp, na kręgosłupie oraz w okolicach uszu). Zgodnie z długą tradycyjna akupunktury na ciele człowieka znajduje się około 360 takich punktów. Istnieją też takie, których nakłuwanie zgodnie z teorią mogłoby zaburzyć przepływ energii, a nawet doprowadzić do śmierci. Jedną z nowszych metod, nawiązujących do tradycyjnej akupunktury, jest elektroakupunktura. Różnicę stanowi podłączenie igieł do generatora impulsów, co oznacza, że w wyznaczone miejsca dociera do pacjenta seria impulsów elektrycznych o różnej częstotliwości i natężeniu bodźca. Obecnie nie są znane skutki uboczne akupunktury. Istnieje jednak szereg przeciwwskazań do wykonywania zabiegów.

Rodzaje akupunktury

Najpopularniejszymi rodzajami akupunktury stosowanymi obecnie przez terapeutów są:

  • akupunktura stopy – na podeszwie stóp znajduje się około 36 punktów uciskowych odpowiedzialnych za funkcjonowanie stawów kolanowych, żołądka oraz kręgosłupa;
  • akupunktura ucha – aurikuloterapia, czyli nakłuwanie ucha cienkimi igłami, ma za zadanie walczyć m.in. z problemem alkoholowym, depresją, nerwicą, uzależnieniem od leków, bólami migrenowymi, wysokim ciśnieniem tętniczym, a także z nudnościami;
  • akupunktura na kręgosłup – nakłuwanie obszaru wzdłuż kręgosłupa ma za zadanie walczyć z przewlekłymi bólami pleców, napięciem mięśniowym i migrenami;
  • akupunktura na odchudzanie – wierzy się, że akupunktura przyspiesza metabolizm organizmu. Warto jednak zaznaczyć, że może ona być stosowana jedynie jako dodatkowa metoda walki z nadmiarem kilogramów. Nic nie jest w stanie zastąpić zbilansowanej diety i regularnych ćwiczeń fizycznych.

Co i jak leczy akupunktura?

Zgodnie z teorią stworzoną przez praktyków akupunktury nakłuwanie ciała igłami działa na trzy różne sposoby. Pierwsza z nich mówi o lokalnym efekcie ucisku igieł, które wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych w określonym miejscu. Dzięki temu dochodzi do zmian w przepuszczalności naczyń nakłuwanego obszaru. Inna z teorii mówi z kolei o reakcji segmentowej, co oznacza, że pobudzeniu ulegają tkanki leżące w okolicy tego samego lub sąsiednich metamerów ciała. Trzecia teoria mówi o wydzielaniu hormonów szczęścia, czyli endorfin, w trakcie nakłuwania określonych punktów na ciele oraz pobudzaniu niektórych ośrodków mózgu.

Podstawowym skutkiem działania akupunktury jest efekt przeciwbólowy. Wskazaniami do wykonania zabiegu są bóle głowy (w tym migreny), bóle zębów i zatok, bóle związane ze zwyrodnieniami, bóle mięśniowe, napady kamicy nerkowej, bóle nowotworowe oraz bolesne miesiączki.

Zobacz także

Akupunktura w ciąży

Metoda akupunktury nie może być wykonywana w pierwszym trymestrze ciąży. Jednak już pod koniec drugiego trymestru dopuszcza się możliwość wykorzystywania tej techniki w walce z infekcjami dróg moczowych, zapaleniem naczyń oraz jako środek przeciwbólowy (w ciąży nie wolno przyjmować leków przeciwbólowych).

Skutki uboczne stosowania akupunktury

Ryzyko pojawienia się powikłań po zabiegu akupunktury związane jest przede wszystkim z przeciwwskazaniami do jej wykonywania. Nie zaleca się stosowania nakłuwania ciała igłami u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi (bądź będącymi w trakcie leczenia lekami przeciwzakrzepowymi). Może to skutkować pojawieniem się na ciele wybroczyn lub krwawień. Podobnym ryzykiem obarczone są kobiety w trakcie krwawienia miesięcznego. Aby nie doszło do wtórnych reakcji zapalnych skóry, z zabiegu powinno się wykluczyć osoby ze zmianami zapalnymi skóry, w tym trądzikiem różowatym ze zmianami ropnymi. Bezwzględnie nie wolno stosować akupunktury u niemowląt. Ponadto nie zaleca się go osobom w stanie upojenia alkoholowego, ani też z wszczepionym rozrusznikiem serca. Wiele wątpliwości wzbudza wykorzystywanie akupunktury do leczenia bólów związanych z nowotworami. Może ona zwiększyć ukrwienie guza, co przyczyni się do jego rozsiewu.

Najnowsze w naszym serwisie

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Czym jest endometrioza? Objawy i leczenie endometriozy

Splot słoneczny – co to jest? Budowa, funkcje, ból

Kamienie żółciowe – skąd się biorą? Jak wpływają na twój organizm?

Węzły chłonne – fizjologiczna struktura, funkcje, anatomia

Termolezja – po co wykonuje się kontrolowane uszkodzenie nerwów?

Angioplastyka pomaga udrożnić tętnice nóg u kobiety Hello Zdrowie tętnice

Angioplastyka – na czym polega zabieg? Czy jest niebezpieczny?

Dwie kobiety konsultują wynik anoskopii odbytu Hello Zdrowie

Anoskopia – badanie, cena. Czym się różni od rektoskopii?

Mycie rąk przez dziecko by była ochrona przed pasożytami w kale i tasiemczycą Hello Zdrowie

Tasiemiec w kale – jak go rozpoznać?

Przepuklina udowa u kobiety Hello Zdrowie

Przepuklina udowa – jakie leczenie podjąć w jej przypadku?

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?

stopy i palce młotkowate na mokrym piasku

Czym są palce młotkowate? Jak je leczyć?

Obsesja to zaburzenie u kobiety Hello Zdrowie

Czym jest obsesja? Jak można ją leczyć?

Kobieta w czasie terapii behawioralnej

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Traumatolog – czym się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać?

Jakie są przyczyny zgagi? Jak sobie z nią radzić na co dzień?

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka