Przejdź do treści

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

Chris Evert
Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: "Na 90 procent już do mnie nie wróci"/ Fot. Jason Koerner/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Tylko dzięki mapie genetycznej, jaką zostawiła moja siostra i potędze medycyny wykryliśmy mojego raka wystarczająco wcześnie, aby coś z tym zrobić” – wyjaśniła Chris Evert. Legenda tenisa poinformowała, że jest po leczeniu nowotworowym, a najnowsze badania wykazały, że jest „wolna od raka”.

Christ Evert o raku jajnika

Amerykańska tenisistka Chris Evert podzieliła się radosną nowiną. 18-krotna zwyciężczyni Wielkiego Szlema poinformowała, że jest „wolna od raka”.

„Jestem po dwóch operacjach, rak zniknął i na 90 procent już do mnie nie wróci” – napisała Evert na swoim profilu na Twitterze.

68-latka dowiedziała się o tym, że choruje na raka jajnika w listopadzie ubiegłego roku. Tenisistka poddawała się raz do roku badaniom profilaktycznym, ponieważ znajdowała się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania. W 2020 r. z powodu raka jajnika zmarła jej siostra Jeanne, która była nosicielką genu BRCA-1. Po wykonaniu testów genetycznych okazało się, że ​​Evert posiada ten sam wariant, co jej siostra, a wyniki badań wykazały obecność komórek nowotworowych oraz guza w lewym jajowodzie.

„Tylko dzięki mapie genetycznej, jaką zostawiła moja siostra i potędze medycyny wykryliśmy mojego raka wystarczająco wcześnie, aby coś z tym zrobić. Mój lekarz powiedział, że gdyby guz pozostał niezauważony, prawdopodobnie byłabym już w trzecim stadium, podobnie jak Jeanne, z niewielkimi szansami” – wyjaśniła.

Tenisistka oprócz operacji przeszła również sześć rund chemioterapii. Zdecydowała się także na profilaktyczną mastektomię, ponieważ mutacje BRCA wiążą się z ryzykiem zachorowania na raka piersi, jak i raka prostaty czy trzustki.

„Bądź swoim własnym adwokatem”

Evert postanowiła podzielić się z innymi swoją historią, ponieważ jej „podróż jeszcze się nie kończy”. Jak poinformowała, pragnie realizować misję ku czci swojej siostry i szerzyć wiedzę na temat profilaktyki oraz wczesnego wykrywania raka.

„Spośród 25 mln kobiet i mężczyzn na całym świecie, którzy mają mutację BRCA, tylko 10 proc. wie, że są nosicielami. Kiedy rozmawiałam z ludźmi o testach genetycznych wielu mówi: 'To zbyt przerażające, by wiedzieć’. Jestem tu, by powiedzieć, że to jeszcze bardziej mnie przeraża” — dodała.

Legenda tenisa zaapelowała również do wszystkich, by nie zapominali o własnym zdrowiu i badali się regularnie.

„Moja siostra, podobnie jak wiele osób, była tak zajęta opieką nad wszystkimi innymi, że ignorowała to, co próbowało jej powiedzieć jej ciało. Moja rada jest taka: ufaj swojemu przeczuciu, poznaj historię swojej rodziny, ucz się o testach genetycznych i bądź swoim własnym adwokatem” – tłumaczyła.

I przyznała, że sama żyje dzięki swojej siostrze.

„Podróż mojej siostry uratowała mi życie i mam nadzieję, że dzieląc się nią, uda mi się ocalić życie kogoś innego” – wyjaśniła.

 

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta

„Sztuczna inteligencja może ratować życie”. Wykryła raka piersi u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Odkryli gen, którego mutacja odpowiedzialna jest za raka piersi

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Test ROMA – model matematyczny, który stwierdza ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu jajnika

„Mnie to nie dotyczy”. Na pewno? „Film opowiada moją własną, prawdziwą historię” – pisze Aga Szuścik

Kapsułka endoskopowa zastąpi gastroskopię i kolonoskopię? „Naszym celem jest, by badanie można było przeprowadzić całkowicie zdalnie w warunkach domowych”

Rak podstawnokomórkowy – objawy, rodzaje. Jak wygląda i czy swędzi?

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

Szukanie pracy trudniejsze niż walka z rakiem. Chora do pracodawców: „Wstydzę się komukolwiek pokazać, przez co przeszłam”

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Lekarze Kliniki Otolaryngologii CMKP przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Wielki sukces polskich specjalistów! Lekarze z klinik CMKP i WUM przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. "Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć"

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. „Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć”

Kobieta trzyma dłoń w lampie uv do paznokci

Lampa UV do paznokci może powodować raka? Wyniki badań naukowców szokują

„Mój oprawca nie dał za wygraną, a wręcz przeciwnie – zaatakował ze zdwojoną siłą”. Monika już raz pokonała raka. Dziś potrzebuje naszej pomocy

Krzysztof Szewczyk

Krzysztof Szewczyk po latach wyznał, dlaczego zniknął z telewizji. Dziennikarz zmagał się ze śmiertelną chorobą

Moszna – budowa, funkcje, choroby. Jakie zmiany powinny nas zaniepokoić?

Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwór w ciągu kilku sekund

To prawdziwy przełom w diagnostyce raka! Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwory macicy w ciągu kilku sekund

Trzynastolatka została wyleczona z „nieuleczalnej” białaczki. To wielki sukces lekarzy, którzy zastosowali nowatorską terapię

„Umieralność na raka trzonu macicy rośnie u nas od 17 lat. Jest to zjawisko niespotykane w Europie” – mówi dr Joanna Didkowska

Nie żyje Kirstie Alley. Aktorka, znana m.in. z filmów "I kto to mówi", miała 71 lat / gettyimages

Nie żyje Kirstie Alley. Aktorka, znana m.in. z filmów „I kto to mówi”, miała 71 lat

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku