Przejdź do treści

Jak nie karmić lęku? Specjaliści wyjaśniają, co w dobie pandemii jest ważne dla naszego zdrowia psychicznego

Lęk w czasach pandemii / rawpixel
Lęk w czasach pandemii / rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lęk, smutek, bezradność i poczucie zagrożenia to tylko niektóre z emocji, które mogą nam towarzyszyć w obecnej sytuacji. „Z jednej strony to całkowicie naturalne reakcje na sytuację zagrożenia, które często pełnią adaptacyjną i ochronną rolę. Pomagają utrzymać bezpieczeństwo, zachowywać środki ostrożności czy pozostawać w tak ważnej teraz izolacji…” – wyjaśniają specjaliści z CM Euromedis. Z drugiej jednak strony możemy odczuwać trudności. Jakie?

Emocje odczuwane podczas kwarantanny

Kolejny tydzień izolacji za nami. Wiele z nas odczuwa emocje, których do tej pory nie znałyśmy. Czujemy lęk, smutek, często bezradność, a nawet poczucie zagrożenia. I, jak wyjaśniają specjaliści, tego typu reakcje są całkowicie naturalne. To dzięki nim zachowujemy środki ostrożności, czy pozostajemy (pomimo wielu pokus) w domu.

„Z drugiej strony mogą one przyczyniać się do cierpienia i powodować trudności w codziennym funkcjonowaniu. Dzieje się tak wtedy, gdy podsycamy nasze emocje, np., słuchając niepokojących wiadomości na temat obecnej sytuacji…” – wyjaśniają specjaliści z Centrum Medycznego Euromedis ze Szczecina.

Jak dodają eksperci w najnowszym poście na swoim profilu na Instagramie, wtedy w nasze myślenie wkradają się zniekształcenia poznawcze, czyli swoiste “błędy” w myśleniu.

„Powodują one, że postrzegamy rzeczywistość w sposób nieracjonalny, zafałszowany i często negatywny. Zniekształcenia poznawcze można porównać do krzywych zwierciadeł pokazujących nam nierzeczywisty obraz, który traktujemy jak prawdziwy. Nasz umysł łatwo daje się im przekonać. W konsekwencji umacniają one nasze nieprzyjemne emocje i negatywne myśli jeszcze bardziej…” – dodają eksperci.

Warszawa

Na jakie zniekształcenia poznawcze zwracać uwagę?

Specjaliści wyjaśniają, na co należy zwracać uwagę:

„Wybiórcza uwaga – kiedy zwracamy uwagę jedynie na negatywne aspekty informacji z pominięciem tych pozytywnych.

Ćwiczenie: podczas oglądania wiadomości spróbuj znaleźć 3 pozytywne informacje.

Wyolbrzymianie/bagatelizowane – kiedy nadajemy nieadekwatnie duże lub błahe znaczenie trudnościom, zagrożeniom czy objawom zdrowotnym.

Ćwiczenie: spróbuj zobaczyć sytuację w jej prawdziwych rozmiarach, skoncentruj się na
faktach.

Przepowiadanie przyszłości – dokładnie wiesz, co się wydarzy i jak będzie wyglądała sytuacja za tydzień, za miesiąc, za rok.

Ćwiczenie: zastanów się, na ile prawdopodobne jest to, że właśnie ten scenariusz się wydarzy. Nawet jeśli prawdopodobieństwo oceniasz wysoko – pomyśl, jak możesz sobie z tym poradzić, jakie mogą być rozwiązania, jakie masz mocne strony i wewnętrzne zasoby?” – czytamy w najnowszym poście CM Euromedis.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

?Lęk, smutek, bezradność, poczucie zagrożenia to tylko niektóre z emocji, które mogą nam towarzyszyć w obecnej sytuacji. Z jednej strony to całkowicie naturalne reakcje na sytuację zagrożenia, które często pełnią adaptacyjną i ochronną rolę – pomagają utrzymać bezpieczeństwo, zachowywać środki ostrożności czy pozostawać w tak ważnej teraz izolacji. . ?Z drugiej strony mogą one przyczyniać się do cierpienia i powodować trudności w codziennym funkcjonowaniu. Dzieje się tak wtedy, gdy podsycamy nasze emocje np. słuchając niepokojących wiadomości na temat obecnej sytuacji. . ?Wtedy w nasze myślenie wkradają się zniekształcenia poznawcze czyli swoiste “błędy” w myśleniu. Powodują one, że postrzegamy rzeczywistość w sposób nieracjonalny, zafałszowany i często negatywny. Zniekształcenia poznawcze można porównać do krzywych zwierciadeł pokazujących nam nierzeczywisty obraz, który traktujemy jak prawdziwy – nasz umysł łatwo daje się im przekonać. W konsekwencji umacniają one nasze nieprzyjemne emocje i negatywne myśli jeszcze bardziej. . Na jakie zniekształcenia poznawcze zwracać uwagę szczególnie teraz ❓ . ➡️WYBIÓRCZA UWAGA – kiedy zwracamy uwagę jedynie na negatywne aspekty informacji z pominięciem tych pozytywnych. ▪️Ćwiczenie: podczas oglądania wiadomości spróbuj znaleźć 3 pozytywne informacje. . ➡️WYOLBRZYMIANIE/BAGATELIZOWANIE – kiedy nadajemy nieadekwatnie duże lub błahe znaczenie trudnościom, zagrożeniom czy objawom zdrowotnym. ▪️Ćwiczenie: spróbuj zobaczyć sytuację w jej prawdziwych rozmiarach, skoncentruj się na faktach. . ➡️PRZEPOWIADANIE PRZYSZŁOŚCI – dokładnie wiesz co się wydarzy i jak będzie wyglądała sytuacja za tydzień, za miesiąc, za rok? Gratulacje! oznacza to, że masz “dar” niedostępny dla zwykłych śmiertelników w postaci przepowiadania przyszłości 😉 ▪️Ćwiczenie: zastanów się na ile prawdopodobne jest to, że właśnie ten scenariusz się wydarzy. Nawet jeśli prawdopodobieństwo oceniasz wysoko – pomyśl, jak możesz sobie z tym poradzić, jakie mogą być rozwiązania, jakie masz mocne strony i wewnętrzne zasoby? a może wymyślisz plan B, … C, D … ? #psycholog #psycholgia #lęk #strach #niepokój #emocje #euromedis #psychoterapia #uczucia #życie #fear #covid

Post udostępniony przez Centrum Medyczne Szczecin ? (@euromedis)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.