Jak nie karmić lęku? Specjaliści wyjaśniają, co w dobie pandemii jest ważne dla naszego zdrowia psychicznego
Lęk, smutek, bezradność i poczucie zagrożenia to tylko niektóre z emocji, które mogą nam towarzyszyć w obecnej sytuacji. „Z jednej strony to całkowicie naturalne reakcje na sytuację zagrożenia, które często pełnią adaptacyjną i ochronną rolę. Pomagają utrzymać bezpieczeństwo, zachowywać środki ostrożności czy pozostawać w tak ważnej teraz izolacji…” – wyjaśniają specjaliści z CM Euromedis. Z drugiej jednak strony możemy odczuwać trudności. Jakie?
Emocje odczuwane podczas kwarantanny
Kolejny tydzień izolacji za nami. Wiele z nas odczuwa emocje, których do tej pory nie znałyśmy. Czujemy lęk, smutek, często bezradność, a nawet poczucie zagrożenia. I, jak wyjaśniają specjaliści, tego typu reakcje są całkowicie naturalne. To dzięki nim zachowujemy środki ostrożności, czy pozostajemy (pomimo wielu pokus) w domu.
„Z drugiej strony mogą one przyczyniać się do cierpienia i powodować trudności w codziennym funkcjonowaniu. Dzieje się tak wtedy, gdy podsycamy nasze emocje, np., słuchając niepokojących wiadomości na temat obecnej sytuacji…” – wyjaśniają specjaliści z Centrum Medycznego Euromedis ze Szczecina.
Jak dodają eksperci w najnowszym poście na swoim profilu na Instagramie, wtedy w nasze myślenie wkradają się zniekształcenia poznawcze, czyli swoiste “błędy” w myśleniu.
„Powodują one, że postrzegamy rzeczywistość w sposób nieracjonalny, zafałszowany i często negatywny. Zniekształcenia poznawcze można porównać do krzywych zwierciadeł pokazujących nam nierzeczywisty obraz, który traktujemy jak prawdziwy. Nasz umysł łatwo daje się im przekonać. W konsekwencji umacniają one nasze nieprzyjemne emocje i negatywne myśli jeszcze bardziej…” – dodają eksperci.
Na jakie zniekształcenia poznawcze zwracać uwagę?
Specjaliści wyjaśniają, na co należy zwracać uwagę:
Rozwiń„Wybiórcza uwaga – kiedy zwracamy uwagę jedynie na negatywne aspekty informacji z pominięciem tych pozytywnych.
Ćwiczenie: podczas oglądania wiadomości spróbuj znaleźć 3 pozytywne informacje.
Wyolbrzymianie/bagatelizowane – kiedy nadajemy nieadekwatnie duże lub błahe znaczenie trudnościom, zagrożeniom czy objawom zdrowotnym.
Ćwiczenie: spróbuj zobaczyć sytuację w jej prawdziwych rozmiarach, skoncentruj się na
faktach.Przepowiadanie przyszłości – dokładnie wiesz, co się wydarzy i jak będzie wyglądała sytuacja za tydzień, za miesiąc, za rok.
Ćwiczenie: zastanów się, na ile prawdopodobne jest to, że właśnie ten scenariusz się wydarzy. Nawet jeśli prawdopodobieństwo oceniasz wysoko – pomyśl, jak możesz sobie z tym poradzić, jakie mogą być rozwiązania, jakie masz mocne strony i wewnętrzne zasoby?” – czytamy w najnowszym poście CM Euromedis.
Zobacz także
„Akceptacja siebie to pozwalanie sobie na dużo, bo możemy i wiemy, co nam służy”. O tym, co łączy zabiegi medycyny estetycznej z samoakceptacją, mówią psycholog i chirurg plastyczny
„Pierwszą pomoc trzeba przećwiczyć. To tak jak z prawem jazdy – nie wystarczy zdać testów teoretycznych, trzeba wykazać się umiejętnościami jazdy”. O tym, dlaczego coraz więcej Polaków chce pomagać, opowiada ratownik medyczny Adrian Zadorecki
„Bardzo chciałabym, żeby rząd zamiast w przeróżny sposób uciekać od tematu, zaczął martwić się o nasze zdrowie psychiczne”. Maturzyści chcą, żeby ich zauważono
Polecamy
się ten artykuł?