Ewelina Kaczmarczyk „Nerwica eklezjogenna”, czyli jak religia wpływa na zdrowie psychiczne – wyjaśnia Dominik Haak Szacuje się, że w Polsce na zaburzenia psychiczne o podłożu religijnym cierpi około 9 proc. kobiet i 5 proc. mężczyzn. Zaburzenia erekcji, poczucie wstydu i winy, utrata potrzeb seksualnych - to tylko niektóre objawy, które mogą… 22.12.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk „Inni, którzy zgłaszają się na psychoterapię, są bardziej chorzy, zaburzeni, cierpiący?”. Anna Kluczyńska wyjaśnia, dlaczego takie myślenie to droga donikąd „Nadal tkwi przekonanie, że aby korzystać z psychoterapii trzeba mieć NAPRAWDĘ POWAŻNE problemy (swoją drogą – czyli jakie? Co stanowi kryterium obiektywnej oceny problemu?). Przekonanie, że INNI, którzy na psychoterapię się… 09.12.2022 5 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska „Całe życie towarzyszył mi natłok myśli. Jakby w mojej głowie grało radio” – mówi Paulina Pietrzak, psycholożka z diagnozą ADHD Przez to, że komunikaty płynące z otoczenia stoją w tak silnej opozycji do objawów ADHD, kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają stanów lękowych. Presja otoczenia jest naprawdę potężna. Sama pamiętam, jak siedziałam… 25.11.2022 10 min.
Ewelina Kaczmarczyk „Nie chodzi o to, żeby czytać i oglądać wszystko, chociaż tak nam będzie podpowiadał lęk”. Psychotraumatolożka mówi, jak sobie z nim radzić po wybuchu rakiety w Przewodowie 16.11.2022 6 min.
Ewa Wojciechowska „Głębokie oddychanie może nam pomóc wtedy, kiedy chcemy się ożywić, a nie uspokoić”. Psycholożka wyjaśnia, jak oddychać, by ostudzić emocje "Zapewne wszyscy kiedyś słyszeliście, że powinniście głęboko oddychać w momencie, kiedy odczuwacie silny stres czy lęk. To nie do końca pomaga, wręcz przeciwnie, możecie poczuć się wtedy gorzej" - pisze na swoim profilu na… 07.11.2022 3 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz „Przez fobię nie czuję się panią swojego życia. To ona nim steruje”. Fobia – zaburzenie, które dezorganizuje życie Fobia to zaburzenie, które potrafi skomplikować, a czasem zniszczyć życie. Magdalena, Dorota, Sandra i Eliza próbowały różnych metod i terapii. Paweł twierdzi, że udało mu się pokonać fobię. Natomiast Olga… 22.10.2022 8 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Filofobia – gdy miłość wywołuje atak paniki. Jakie są przyczyny strachu przed zakochaniem? 05.09.2022 4 min.
Magdalena Więch Odczuwasz lęk i niepokój, choć nic złego się nie dzieje? Sprawdź, co może ci dolegać Odczuwasz niepokój, choć nic złego się nie dzieje? To nie musi być depresja ani nerwica. Organizm daje też w ten sposób znać o chorobach somatycznych albo domaga się składników, których mu brakuje. 27.08.2022 5 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Erytrofobia – czym jest, przyczyny, leczenie Kontakty z innymi ludźmi są powodem stresu dla wielu osób. Niekiedy jednak obawy przeradzają się w fobię społeczną. Jedną z jej postaci jest erytrofobia, czyli irracjonalny lęk przed zaczerwienieniem się w towarzystwie. Niekiedy… 26.08.2022 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk „Ludzie się boją, że inflacja za chwilę sprawi, że zniknie nasze życie. To, które dzisiaj znamy”. O jej wpływie na nasze zdrowie psychiczne mówi psychoterapeutka Renata Składanek Aż 44 proc. Polaków skarży się na osłabienie kondycji psychicznej bądź samopoczucia z powodu wzrostu inflacji, która jest najwyższa od 25 lat. - Za chwilę ludzie będą bardzo mocno uważali, na co wydają pieniądze. W pierwszej… 22.08.2022 19 min.
Ewelina Kaczmarczyk 12 proc. z nas używa smartfona pod prysznicem, 9 proc. w czasie seksu. Lek. Michał Domaszewski ostrzega przed uzależnieniem od telefonu "60 razy dziennie lub więcej sięgasz po smartfon? To znaczy, że możesz być uzależniony" - ostrzega na swoim profilu na Instagramie lek. Michał Domaszewski. "Chciałbym jako lekarz i nałogowy użytkownik smartfona podkreślić, że… 17.08.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska Ziewasz, swędzi cię skóra, masz zimne dłonie? To mogą być objawy zaburzeń lękowych Zaburzenia lękowe wyobrażasz sobie jako zamieranie w miejscu lub przerażenie? „Nie są to wyłącznie napięte, bolące mięśnie i objawy ze strony układu pokarmowego. Choć te są najbardziej powszechne, wiele osób doświadcza… 11.08.2022 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Czy w ciąży można przyjmować leki od psychiatry? Wyjaśnia Joanna Adamiak Przyjmujesz leki psychiatryczne i nie jesteś pewna, czy wciąż możesz to robić w czasie ciąży? Wątpliwości na ten temat rozwiewa psychiatrka Joanna Adamiak w swoim najnowszym poście na Instagramie. 22.07.2022 3 min.
Magdalena Bury Lęk, zamartwianie się, niepokój, nadmierne pocenie się. Masz te objawy? To może być zaburzenie lękowe Lęk, niepokój, napięcie, zamartwianie się sytuacją, zniechęcenie do wychodzenia z domu z powodu lęku, uczucie silnego, nierównego, przyspieszonego bicia serca. Tak m.in. objawiają się zaburzenia lękowe, jeszcze nie tak dawno… 08.06.2022 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Wydaje ci się, że wszyscy widzą twój stres i lęk? Psycholożka wyjaśnia, na czym polega iluzja przejrzystości "To, że kochamy drugą osobę, jeszcze nie oznacza, że nagle zyskuje ona nadprzyrodzone moce i jest w stanie czytać nam w myślach. Przede wszystkim, to też nie jest OK oczekiwać, że druga osoba powinna to robić. To po prostu nie… 23.05.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Pink: „Miałam objawy udaru, to było przerażające”. Diagnoza była zupełnie inna Pink w opublikowanym na swoim profilu na Instagramie wideo wyznała, że niejednokrotnie czuła się tak, jakby miała udar. Jednak objawy, które odczuwała, choć podobne do symptomów udaru niedokrwiennego, zwiastowały zupełnie coś innego. 23.05.2022 3 min.
Monika Szubrycht „Nie ma jednej miary, co traumatyzuje, a co nie. Dla każdego układu nerwowego ‘za dużo’ ma inną definicję” – mówi terapeutka traumy Sabina Sadecka – Rozmawiałam z osobą, która przeżyła dwie fale powodziowe – jedną w 1997 roku, drugą w 2009. Była psycholożką, chodziła w zalanych wioskach od domu do domu i proponowała wsparcie na pierwszej linii, żeby nie wykształciło… 28.04.2022 17 min.
Ewelina Kaczmarczyk Nie mów, że rozumiesz. Mniej pytaj, więcej słuchaj. Psychotraumatolożka Katarzyna Podleska radzi, jak zachować się wobec uchodźców Najpierw jest do podjęcia trudna decyzja – czy przyjąć pod swój dach człowieka, który potrzebuje pomocy. Potem pełne emocji oczekiwanie. Wreszcie przyjeżdża (lub przyjeżdżają). Czas rozpakowywania walizek i załatwiania… 13.03.2022 12 min.
Ewelina Kaczmarczyk Gdzie w mózgu kryje się strach? Naukowcy znają odpowiedź Z danych WHO wynika, że u około 10 proc. społeczeństwa zdiagnozowane są zaburzenia lękowe. Neurobiolodzy Bristolskiej Szkoły Fizjologii, Farmakologii i Neuronauki znaleźli część mózgu odpowiedzialną za ich powstawanie. Według… 10.03.2022 3 min.
Ela Kowalska „Dzieci moich znajomych chciały się dowiedzieć, czym jest koktajl Mołotowa”. Jak rozmawiać z młodzieżą o wojnie, mówi Anna Alboth – Na miejscu rodziców, którzy jeszcze nie rozmawiali z dzieckiem o wojnie, nie czekałabym, aż dziecko przyjdzie z pytaniami, tylko sama zaczęłabym rozmowę na ten temat. W obecnych czasach nie ma możliwości, żeby dzieci nie… 06.03.2022 9 min.
Maja Święcicka 7 kroków, by pokonać atak paniki. Jak się zachować, kiedy spotyka dziecko albo kogoś bliskiego? Atak paniki jest niekontrolowaną reakcją na sytuacje. Osoby cierpiące na napady lękowe powinny w sytuacji lęku znaleźć bezpieczne miejsce, uspokoić emocje, określić przyczynę i to, co się stało. Oto pierwsza pomoc krok po kroku. 05.03.2022 6 min.
Ewelina Kaczmarczyk Wojna powoduje, że pogłębiają się objawy lęku uogólnionego. Jak sobie z tym radzić? Doniesienia dopływające do nas zza wschodniej granicy powodują, że mogą nasilić się objawy wielu zaburzeń i chorób psychicznych. Potrzebować większego wsparcia mogą między innymi osoby cierpiące na GAD, czyli lęk uogólniony.… 02.03.2022 3 min.
Mariusz Borowy „Łatwo pomylić go z zawałem. Atak paniki może spotkać każdego”. Jak go rozpoznać i jak sobie z nim radzić, mówi psycholożka Silnie przyspieszony oddech, hiperwentylacja, pot zalewający oczy, ból i ucisk klatki piersiowej, mocno podwyższone tętno lub wręcz kołatanie serca... Wszystko to może brać się z lęku, który nie ma uzasadnienia w rzeczywistości.… 02.03.2022 9 min.
Ewa Wojciechowska „Nie powiem dzisiaj 'dzień dobry'”. Stulatkowie z przekazem, który zapada w pamięć i w serca "Nigdy więcej wojny. Absolutnie" - apelują weterani wojenni na krótkim, lecz wymownym wideo Fundacji "Nie zapomnijcie o nas". „Wierzę, że tym razem – 83 lata później - Świat nie tylko będzie mówił, ale przede wszystkimi… 28.02.2022 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Kołdra obciążeniowa – hit czy kit? „Nieodpowiednio dobrana zrobi nam więcej szkody niż pożytku” – przestrzega ekspert Kołdra obciążeniowa ostatnio stała się prawdziwym hitem. Influencerki promują ją na Instagramie jako antidotum na mnóstwo zaburzeń psychicznych. Ciągle w sieci pojawiają się też reklamy zachęcające do jej kupna, a dostać ją… 28.02.2022 8 min.
Ewelina Kaczmarczyk Jak rozmawiać z dziećmi o strachu przed wojną? „Nie chrońmy ich w bańce 'nic się nie dzieje'”- radzi psycholożka Obecna sytuacja w Ukrainie sprawia, że my, dorośli, odczuwamy strach - a co dopiero dzieci? Psycholożka dziecięca Anita Janeczek-Romanowska wyjaśnia, jak rozmawiać z nimi o lęku przed wojną. 24.02.2022 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Czujesz lęk przed wojną? „Masz prawo się bać, nie jesteś dziecinna ani śmieszna” – podkreśla Mama Psychiatra Władimir Putin wydał rozkaz zaatakowania Ukrainy, uzasadniając to samoobroną" przeciwko tym, którzy "usiłują wykorzystać Ukrainę przeciwko Rosji". "Nie mamy wpływu na to, co siedzi w głowie Putina, ale możemy mieć wpływ na to,… 24.02.2022 3 min.
redakcja Hello Zdrowie „Jeśli czujemy się fizycznie wyczerpani, najprawdopodobniej nasz poziom energii społecznej także będzie niższy”. O lęku społecznym pisze Risa Williams Kiedy musimy sobie radzić w sytuacjach społecznych, zwłaszcza nowych, u wielu osób bardzo łatwo pojawia się poczucie przytłoczenia. Łakniemy w życiu obecności innych ludzi, bo daje nam to poczucie wspólnoty, jednakże rozmaite… 06.02.2022 5 min.
Przemysław Ćwik Perfekcjonizm prowadzi do wielu chorób. Jak ich uniknąć? Doskonałość to piękna cecha. Najlepiej sprawdza się w świecie idei platońskich – gorzej w świecie ludzkim. Gdy człowiek zbyt usilnie do niej aspiruje, może zrobić sobie krzywdę. Jest tylko jeden sposób, by się przed nią… 30.01.2022 4 min.
Ewa Bukowiecka-Janik „Nie lubię narracji, że lęk trzeba przełamywać. Lęk to nasz przyjaciel, trochę dziwny, ale jednak” – mówi Joanna Chmura 27.01.2022 19 min.
Ewa Bukowiecka-Janik „Sukces to wyjście poza bezpieczny schemat, w którym klepiemy się po plecach i biadolimy” – mówi psycholożka Małgorzata Osowiecka – Najbardziej blokującym elementem, który sprawia, że nie poczujemy się zwycięzcami, choćbyśmy wyciskali z siebie siódme poty, jest realizowanie czyichś celów, zamiast własnych. Jeśli byliśmy wychowywani na posłusznych,… 27.10.2021 14 min.
Marta Dragan Dorota Szelągowska o swoim zdrowiu psychicznym. „Byłam na totalnym dnie” "Mam nerwicę lękową, co prawda już zaleczoną, ale doskonale wiem, jaki to jest mechanizm działania" - powiedziała Dorota Szelągowska w najnowszym wywiadzie. Popularna projektantka wnętrz przyznała, że przez długi czas borykała… 18.10.2021 4 min.
Marta Dragan Adele: Moje ciało było uprzedmiotowione przez całą moją karierę. Nie tylko teraz Adele po raz pierwszy od przeszło pięciu lat udzieliła wywiadu, a w zasadzie dwóch - dla amerykańskiej i brytyjskiej edycji magazynu "Vogue". W szczerych rozmowach opowiedziała o rozpadzie małżeństwa, trudnym dzieciństwie i swojej… 08.10.2021 6 min.
Marta Dragan Phoebe Dynevor: Rozpoznawalność ma swoją cenę, a jest nią zdrowie psychiczne Phoebe Dynevor za sprawą roli w serialu "Bridgertonowie" z dnia na dzień stała się jedną z najbardziej popularnych aktorek młodego pokolenia. W najnowszym wywiadzie 26-latka przyznała, że sława, którą przyniósł jej udział w… 07.10.2021 3 min.
Aneta Wawrzyńczak Anna Podgórska: Każdy może stać się obiektem napaści. Problem pojawia się wtedy, gdy instalujemy w sobie lękowe nastawienie – Proszę zapomnieć o słowie "samoobrona" – napomina Anna Podgórska, trenerka biznesu i założycielka firmy szkoleniowej i doradczej Homo Creatore, gdy zaczynamy rozmowę. Dziwię się, bo o samoobronie, konkretnie psychologicznej,… 14.09.2021 15 min.
Anna Jastrzębska Dorota Szelągowska cierpiała na nerwicę lękową. „Miesiącami nie wychodziłam z domu” „Miałam non stop ataki paniki. (…) wiem, co to znaczy, kiedy jesteś bezsilny wobec siebie, kiedy nie możesz złapać nadziei” – przyznała w najnowszym wywiadzie popularna projektantka wnętrz. 22.08.2021 2 min.
Ewa Wojciechowska Maja Bohosiewicz wyznała, że zmaga się z FOMO. „Uczę się, że nie ścigam się w zawodach o najciekawsze życie na świecie” "Wieczna pogoń za tym, aby coś się działo, nie pozwalała mi być zadowoloną z miejsca, w którym właśnie jestem i zawsze chciałam być z drugiej strony drzwi" - pisze Maja Bohosiewicz 24.07.2021 3 min.
Jolanta Pawnik Naomi Osaka: Jestem Azjatką, jestem czarnoskóra, jestem kobietą, jestem zwyczajna, ale dobra w tenisa Nie ma na świecie sportowego pisma i portalu, które nie pisałyby w ostatnich dniach o Naomi Osace – japońskiej tenisistce, czterokrotnej zwyciężczyni Wielkiego Szlema, uważanej za drugą najlepszą zawodniczkę na świecie. Tym… 12.06.2021 6 min.
Przemysław Ćwik Jak uwolnić się od lęku? Skuteczne sposoby Nie do końca wiadomo, w jaki sposób się nimi zarażamy, ale gdy już zadomowią się w naszych głowach, trudno się od nich opędzić. Często dlatego, że sami nieświadomie je dokarmiamy. Jak pozbyć się niechcianych lokatorów? Oto… 30.05.2021 4 min.
Lena Helman EMDR – co to jest, jak przebiega, czy jest skuteczne? Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) to technika terapii, która wykorzystuje bodźce sensoryczne, takie jak np. ruchy oczu, aby pomóc pacjentom cierpiących na PTSD, lęk napadowy czy chroniczny ból. 02.02.2021 6 min.
Karol Łuniewski Eksperci przyznają: ilu ludzi, tyle fobii. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Ronald Reagan cierpiał na heksakosjoiheksekontaheksafobię, czyli lęk przed liczbą 666. Nicole Kidman podobno panicznie boi się motyli, a więc zmaga się z lepidopterofobią. Eksperci przyznają: ile ludzi, tyle fobii. Skąd się… 09.01.2021 5 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Cesarskie cięcie czy poród siłami natury? „Nie mamy prawa oceniać wyboru kobiety” Czy poród siłami natury należy uznać za lepszy od cesarskiego cięcia? Czy jest pozbawiony ryzyka? Dlaczego cesarka jest często jedynym słusznym rozwiązaniem? – Porodów nie można, a wręcz nie powinno się do siebie porównywać,… 18.12.2020 9 min.
Anna Jastrzębska „Dla jednych są to małe gnomy, dla innych smoła zalewająca ciało”. Psycholożka o eksternalizacji lęku jako ważnym narzędziu terapii Sposób, w jaki postrzegamy nasze obawy, jest istotny z punktu widzenia terapeutycznej pracy z nimi. Psycholożka Anna Wietrzykowska wyjaśnia, jak wykorzystać eksternalizację i metaforę w radzeniu sobie z lękiem i atakami paniki. 09.12.2020 3 min.
Lena Helman Zespół lęku uogólnionego – czym jest, objawy i leczenie Zespół lęku uogólnionego charakteryzuje się trwałym i nadmiernym zamartwianiem się. Osoby z tym zaburzeniem mogą ciągle martwić się o pieniądze, zdrowie, rodzinę, pracę lub inne, ważne dla nich sprawy. Chorym trudno jest… 29.11.2020 6 min.