4 min.
Zapalenie pęcherzyka żółciowego – objawy i dieta. Co można jeść przy zapaleniu woreczka żółciowego?

Fot. PIC4U / stock.adobe.com
Niewłaściwa dieta może stanowić przyczynę ataku kolki żółciowej w przebiegu zapalenia pęcherzyka żółciowego. Jednocześnie kuracja oparta o niskotłuszczowe posiłki to podstawa w leczeniu tego schorzenia.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego najczęściej związane jest z powikłaniem kamicy żółciowej, czyli obecnością złogów (powszechnie określanych kamieniami) w pęcherzyku żółciowym. Kamienie mogą również pojawić się w drogach żółciowych (kamica przewodowa). W momencie utrudnienia odpływu żółci może dojść do powstania zapalenia pęcherzyka żółciowego. Zalegająca żółć podlega pewnym przemianom chemicznym, w związku z czym dochodzi do podrażnienia pęcherzyka żółciowego i rozwoju stanu zapalnego w jego ścianie. Konieczne jest odpowiednie leczenie i dieta. Poza stanem ostrym może dojść do rozwoju przewlekłego zapalenia, a tym samym do pogrubienia ściany pęcherzyka żółciowego i jej zwłóknienia.
Przyczyny zapalenia pęcherzyka żółciowego
Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego związane jest z obecnością kamieni żółciowych czy błotka, czyli tzw. szlamu żółciowego. Doprowadza to do drażnienia ścian pęcherzyka i powstania przewlekłych zmian zapalnych. Może się zdarzyć, że dojdzie do całkowitego zablokowania odpływu żółci z pęcherzyka, co doprowadza do niedokrwienia i jego zapalenia. Mówi się wtedy o ostrym zapaleniu pęcherzyka żółciowego. Poza kamicą, innymi przyczynami schorzenia są: odwodnienie, zakażenia bakteryjne, urazy czy rozległe zabiegi operacyjne (lecz obejmują one jedynie niewielki odsetek przypadków).
Kamicą pęcherzyka żółciowego dotkniętych jest nawet 20% społeczeństwa. Dużo częściej problem ten dotyczy kobiet niż mężczyzn. Zdecydowanie przeważa przewlekłe zapalenie pęcherzyka.
Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego
Głównym objawem przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego jest nawracający ból w prawym podżebrzu, promieniujący do pleców. Może jednak się zdarzyć, że ból jest zupełnie niecharakterystyczny czy też objawy są nieswoiste – występują np. w postaci dolegliwości dyspeptycznych takich jak: nudności, wymioty czy zaburzenia wypróżniania, niesmak w ustach.
Chory z przewlekłym zapaleniem pęcherzyka żółciowego narażony jest na nawracające ataki kolki żółciowej, co objawia się gniotącym, nasilonym bólem. Wpływa na nie zła dieta i spożywanie posiłków bogatych w tłuszcze. Objawy przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego mogą nasilać się w sytuacji stresu, gorączki. Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego objawia się kolką żółciową trwającą co najmniej 6 godzin. Poza bólem pojawiają się gorączka i dreszcze.
Zobacz także
Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego – rozpoznanie leczenie
W przebiegu kolki żółciowej konieczne jest podanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Można je zażyć już w domu. Gdy jednak nie pomagają, należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego stanowi wskazanie do leczenia chirurgicznego. Rozpoznanie opiera się na badaniu fizykalnym i wykazaniu tkliwości brzucha, czasem lekarz jest w stanie wyczuć bolesny pęcherzyk. Wykonuje się badania laboratoryjne i diagnostykę obrazową. W szeroko dostępnym badaniu USG z łatwością można dostrzec złogi żółciowe i pogrubienie ściany pęcherzyka żółciowego. W badaniach obrazowych można z kolei wykazać obecność pęcherzyków powietrza w ścianie pęcherzyka żółciowego (przemawia to za rozpoznaniem zgorzelinowego zapalenia pęcherzyka żółciowego) czy zwapnienia, które dają obraz pęcherzyka porcelanowego.
W leczeniu ostrego zapalenia woreczka żółciowego stosuje się dietę ścisłą, antybiotykoterapię i usunięcie pęcherzyka żółciowego, które może być przeprowadzone metodą laparoskopową lub chirurgią otwartą. Operację wykonuje się po około 5 dniach, po ustąpieniu objawów klinicznych.
Dieta po leczeniu zapalenia pęcherzyka żółciowego
Przestrzeganie odpowiedniej diety jest konieczne po leczeniu zabiegowym. Należy unikać produktów bogatych w węglowodany i tłuszcze. Konieczne jest, by chory jadł regularne posiłki niewielkiej objętości. Podobnie jak objadanie, również głodzenie się jest absolutnie przeciwwskazane. Potrawy powinny być podawane przede wszystkim w formie duszonej (alternatywnie gotowanej). Niewskazane jest także spożywanie tłustych ryb, mięs, nie można stosować masła, margaryny, majonezu, smalcu. Nadmiar cukru, słodyczy jest absolutnie przeciwwskazany.
Odpowiednia dieta jest bardzo ważna w leczeniu przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego, gdyż to niewłaściwe odżywianie się może stanowić bodziec do wystąpienia kolki żółciowej. Zakazane są również alkohol i używki.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023