4 min.
Cholesterol HDL – normy i jego funkcje w organizmie. Dlaczego nazywany jest “dobrym” cholesterolem?

Fot. tashka2000 / stock.adobe.com
Co to cholesterol HDL? Jest potocznie nazywany dobrym cholesterolem. Ma pozytywny wpływ na cały organizm – chroni przed chorobami krążenia oraz usuwa zły cholesterol z tkanek. Frakcja HDL zawiera cząstki hamujące utlenianie lipidów. Jego poziom mierzy się poprzez badanie krwi.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Cholesterol HDL to inaczej Lipoproteina wysokiej gęstości. Cholesterol HDL (obok LDL) to główna lipoproteina, która odpowiada za transportowanie cholesterolu z tkanek do wątroby. Badania mówią, że wysokie stężenie cholesterolu HDL zapobiega powstawaniu chorób serca i układu krążenia. Badanie cholesterolu HDL wykonuje się w laboratorium – z pobranej próbki krwi oddziela się surowicę i to właśnie w niej mierzy się ilość tej dobrej substancji. Norma cholesterolu HDL dla mężczyzn wynosi 35–70 mg/dl (0,9–1,8 mmol/l), a dla kobiet 40–80 mg/dl (1,0–2,1 mmol/l).
Cholesterol HDL a LDL – różnice
Na stężenie cholesterolu całkowitego we krwi składają się m.in. tzw. dobry i zły cholesterol. Dobry cholesterol to ten z frakcją HDL, a zły cholesterol to frakcja LDL. Frakcja HDL zajmuje się przenoszeniem cholesterolu z tkanek do wątroby. LDL ma działanie odwrotne – cholesterol transportowany jest z wątroby do wszystkich tkanek organizmu, w tym również do naczyń krwionośnych. Transport złego cholesterolu odbywa się zazwyczaj bardzo szybko – w ten sposób może rozwinąć się miażdżyca – choroba polegająca na zamykaniu światła naczynia krwionośnego przez nawarstwiający się na ściankach cholesterol. Sytuacja taka może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, udarów lub zawału serca.
Po co nam ten cały cholesterol
Cholesterol to substancja, która ma bardzo duże znaczenie w wielu procesach biochemicznych. Odpowiada za syntezę witaminy D3 oraz hormonów sterydowych, takich jak progesteron, kortyzol, testosteron i estrogeny – ma więc duży wpływ na naszą płodność, dojrzewanie, cechy płciowe itp. W komórkach nerwowych jest obecny w mielinie – tkance osłaniającej ochraniającej komórkę nerwową. Bez jego udziału nie byłoby możliwe prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych, a co za tym idzie, również funkcjonowanie człowieka na wszystkich poziomach. Produkowany jest przez wątrobę razem z żółcią – to właśnie w niej jest cholesterol. Człowiek wytwarza go w ilości ok.1 g dziennie – pomaga on trawić tłuszcze i absorbować witaminy w nich rozpuszczone – A, D, E i K.
Niskie stężenie Cholesterolu HDL – przyczyny
Niskie stężenie Cholesterolu HDL w surowicy może być wywołane wieloma różnymi czynnikami. Im mniejsze stężenie frakcji HDL, tym LDL będzie wyższa. Jest to znak, że z naszym zdrowiem dzieje się coś poważnego i wymagana jest pogłębiona diagnostyka lub zmiana trybu życia. Dlaczego stężenie frakcji HDL jest niskie? Przyczyny mogą być następujące:
- niewydolność nerek,
- cukrzyca typu II,
- duża nadwaga, otyłość,
- dieta z dużą ilością tłuszczów zwierzęcych, węglowodanów, zbyt mało owoców i warzyw, błonnika,
- niska aktywność fizyczna,
- palenie tytoniu,
- zażywanie niektórych leków.
Zobacz także
Cholesterol HDL – jak podwyższyć jego poziom
Podwyższenie poziomu cholesterolu HDL do normy jest ważnym zadaniem dla osób zmagających się z jego niedoborami. Pierwszy krok to walka z otyłością lub nadwagą. Jeśli ze strony zdrowotnej nic nie stoi na przeszkodzie, warto wprowadzić do codziennego życia wysiłek fizyczny. Nie musi być to od razu karnet na siłownię czy bieganie po 10 kilometrów – na początek niech będą to spacery. Warto pomyśleć o regularnych wizytach na basenie czy lekcjach tańca. Świetne sprawdzą się również sporty walki lub nawet kurs samoobrony dla kobiet. Istnieje również wiele ciekawych form fitnessu – zajęcia są bardzo zróżnicowane, a regularne uczęszczanie na nie przyniesie dobre efekty. Po fitnessie, kiedy jeszcze nasze tętno jest podwyższone, warto iść na bieżnię – nie musimy wcale biegać, wystarczy półgodzinny spacer szybszym tempem. To bardzo wspomaga utratę wagi. Kolejny krok to zracjonalizowanie swojej diety. Ważne jest, aby spróbować jeść mało i często. Do diety wprowadźmy owoce, warzywa i chude mięso – dietetyk pomoże ustalić jak najbardziej racjonalną dietę. Do chwili obecnej nie wymyślono żadnego środka farmakologicznego, który wspomaga osiągnięcie normy cholesterolu HDL. Pozostaje nic innego, jak o siebie zadbać.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023
„Przed diagnozą maskowałam się, chciałam się dostosowywać, a i tak nigdy mi się nie udawało” – mówi Katarzyna Zwolska-Płusa z fundacji Dziewczyny w Spektrum

02.06.2023
„Dziś wiem, jak bardzo odłączone od siebie i swoich ciał są osoby zmagające się z ortoreksją. To nie ma prawa skończyć się dobrze” – mówi Ola

29.05.2023