Przejdź do treści

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka
8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka. Zdj: Freepik
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trzustka odgrywa kluczową rolę w procesach trawiennych oraz wytwarza hormony. Bez niej prawidłowa przemiana materii w organizmie jest niemożliwa. Bądźmy więc dla niej dobrzy!

 

Trzustka długo nie daje sygnałów, że jej coś dolega. Potrafi spełniać swoje funkcje nawet wtedy, gdy jest chora, dlatego jej uszkodzenia są późno wykrywane. A gdy już zaczyna boleć, to zwykle oznacza coś poważnego, np. ostre zapalenie. Choć waży zaledwie około 100 gramów, pełni ważną funkcję w naszym organizmie. W ciągu dnia jest w stanie wyprodukować od 1 do 3 litrów soku trzustkowego, który bierze udział w procesach trawiennych. Odpowiada za trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów. To jedna jej funkcja. Druga to wytwarzanie hormonów, między innymi insuliny i glukagonu (odgrywają ważną rolę w procesie przemiany materii oraz odpowiadają za utrzymywanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi). Co możesz dla niej zrobić?

Ogranicz tłuszcze

Podstawową rzeczą, jaką prewencyjnie możemy zrobić dla trzustki, jest zadbanie o zdrową dietę. Jedz często, ale niewielkie porcje, żeby się nie przejadać. Unikaj smażonych potraw i tłustych sosów na bazie masła, śmietany i majonezu. Trzustka pokocha cię za potrawy przygotowywane na parze, gotowane oraz pieczone w folii bez tłuszczu. Możesz za to używać oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia oraz jak najczęściej sięgać po ryby – kwas oleinowy oraz kwasy omega-3 działają ochronnie na trzustkę. Natomiast rzadziej pozwalaj sobie na tłuste mięsa. Wskazany jest raczej drób.

Ostrożnie z papierosami i alkoholem

Alkohol jest przyczyną ponad połowy przewlekłych zapaleń trzustki i ponad jednej trzeciej przypadków jej ostrego zapalenia. Regularne picie jego nadmiernych ilości niszczy struktury trzustki, które produkują enzymy trawienne oraz insulinę. Wątroba potrafi się zregenerować, a szkody wyrządzone przez alkohol w trzustce są nieodwracalne.

Zobacz też: Alkohol a antybiotyki

Papierosy też warto ograniczyć, a najlepiej rzucić. Zespół badawczy z Nowej Zelandii pod kierownictwem dr. Maxa Petrova i prof. Johna Windsora z Uniwersytetu w Auckland przeprowadził badania, z których wynika, że palenie tytoniu jest najważniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób trzustki i zwiększa to ryzyko aż o 87 proc. w porównaniu z tymi, którzy nigdy nie palili.

8 rzeczy, za które pokocha cię twój żołądek. Zobacz, jak wspomóc jego funkcjonowanie!

Zrób badania krwi

Każdy internista powinien bez problemu wypisać ci skierowanie na badania. Istotny jest poziom enzymu amylazy. To jeden z ważniejszych enzymów trzustkowych, odpowiada za trawienie węglowodanów. Podwyższony poziom amylazy może świadczyć m.in o ostrym zapaleniu trzustki czy chorobach nerek. Ważna jest też lipaza – to enzym wydzielany w trzustce do przewodu pokarmowego, rozkłada triglicerydy. Lekarz pewnie zleci też zbadanie poziomu transaminazy biorącej udział w metabolizmie białek. Badania enzymów wątrobowych i trzustkowych warto robić co 2 lata.

Jedz wiśnie, winogrona i borówki

Te owoce są naturalnym, bogatym źródłem przeciwutleniaczy i alkoholu perillylowego, które zapobiegają rakowi trzustki. Czerwone winogrona zawierają resweratrol, który jest znakomitym przeciwutleniaczem – zapobiega uszkodzeniom naczyń krwionośnych i zmniejsza stan zapalny.

Przyprawiaj

Dr Andrew Weil z USA zaleca dla zdrowia trzustki stosowanie ziół przeciwzapalnych, takich jak kurkuma i imbir. Ten drugi ma silne działanie przeciwzapalne – to za sprawą związków fenolowych. Kurkuma również ma działanie przeciwzapalne. I to wszystko prosto z natury!

Pokochaj szpinak i brokuły

Badania opublikowane przez angielskie czasopismo „Journal of the National Cancer Institute” dowodzą, że dieta bogata w szpinak chroni trzustkę przed rakiem. Szpinak jest źródłem roślinnej sekretyny. To hormon wydzielany w organizmie, biorący udział w procesie trawienia. Sekretyna pobudza trzustkę do produkcji soku.

Brokuły z kolei zawierają flawonoidy, które chronią tkanki trzustki – ale uwaga – tylko brokuły jedzone na surowo albo na chwilę wrzucone na wrzątek, bo proces gotowania pozbawia je składników odżywczych.

kobieta

Pij zieloną herbatę

Regularne picie naparu z zielonej herbaty może pomóc zapobiec rakowi trzustki. W jednym z badań amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Baltimore porównali grupę osób pijących zieloną herbatę z tymi, którzy jej nie pili. Doszli do wniosku, że w przypadku osób pijących zieloną herbatę prawdopodobieństwo zachorowania na raka trzustki jest mniejsze – wśród kobiet o połowę, a w przypadku mężczyzn o 37 proc.

Jedz jogurt i tofu

Żywe kultury bakterii probiotycznych pomagają organizmowi zwalczyć chorobę i chronią układ odpornościowy. Pomagają też złagodzić objawy zapalenia trzustki. Znajdziesz je w jogurcie naturalnym, greckim, zsiadłym mleku, maślance. Tofu natomiast jest doskonałym źródłem białka, a jednocześnie jest niskotłuszczowe. Zamiast tłustych porcji mięsa wieprzowego (nadmiar tłuszczu może uszkodzić trzustkę) włącz do swojego jadłospisu tofu, a dostarczysz organizmowi porcję białka niezbędnego do odbudowy mięśni i narządów, nie obciążając jednocześnie trzustki.

Źródła:

A. Mądro, R. Talar-Wojnarowska, Choroby trzustki w praktyce klinicznej,Wydawnictwo Czelej, 2022 r.

M. Żakowska, P. Lampe, Rak trzustki, czyli jak wygrać z cichym zabójcą, wyd. Pruszyński i S-ka, 2019 r.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?