Przejdź do treści

Jak przyspieszyć chodzenie dziecka? Chodzik jest dobrym pomysłem?

Dziecko próbuje stanąć przy barierkach
Unsplash, fot. Nathan Dumlao
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Sprzęt ułatwiający niemowlęciu przemieszczanie się może czasem bardziej zaszkodzić niż pomóc” – ostrzega doktor Anna Kloze, fizjoterapeutka pediatryczna. O czym warto pamiętać, zanim „wsadzimy” dziecko do chodzika, by nauczyć je stawiać pierwsze kroki?

Chodzik dla dziecka – tak zły jak go malują?

Nie możesz doczekać się, kiedy twoje dziecko zacznie chodzić? By mu w tym pomóc, kupujesz chodzik lub zabawki, na których można jeździć, odpychając się nogami od podłoża. W ten sposób jednak możesz przyczynić się do rozwoju wady ruchowej u małego człowieka. Ostrzega przed tym fizjoterapeutka pediatryczna Anna Kloze, znana w mediach społecznościowych jako Doktor Anka.

Jeśli zdarza wam się „wkładać” dzieci do sprzętu typu samochodziki, pchacze, chodziki, to pamiętajcie, że sprzęt ułatwiający niemowlęciu przemieszczanie się może czasem bardziej zaszkodzić niż pomóc – pisze ekspertka.

Specjalistka wyjaśnia, że nie zawsze podobne praktyki zaszkodzą dziecku. Warto jednak pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Kloze zaznacza, że jeśli dziecko nie chodzi wciąż samodzielnie, to oznacza, że jego układ mięśniowo-szkieletowy nie jest jest jeszcze na tyle wydolny, by młody człowiek utrzymał się na nogach. Nie należy więc znacznie ułatwiać mu stawiania pierwszych kroków, ponieważ przez to może wyrobić sobie nieprawidłowe wzorce ruchu. Mogą także rozwinąć się wady postawy – niemowlę w chodziku nieprawidłowo obciąża stopy, nogi oraz miednicę. Nie uczy się także właściwie przenosić i utrzymywać ciężar ciała.

Jak wspomóc rozwój chodzenia u dziecka?

Co w takim razie można robić, by przyspieszyć rozwój ruchowy malucha?

  • to co powinniśmy robić, chcąc przyspieszyć chodzenie, raczkowanie czy nawet przetaczanie, to dawać maluchowi dużo przestrzeni do ruchu, zapewnić odpowiednie podłoże i motywować, czyli zachęcać do przemieszczania się np. do zabawek, czy innych atrakcyjnych gadżetów;
  • jeśli jednak wasze działanie nie przynosi zamierzonego efektu i martwicie się o rozwój dziecka, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą choćby po to, by podsunął nowe pomysły i rozwiązania zachęcające niemowlę do podejmowania aktywności

– radzi fizjoterapeutka.

Anna Kloze – kim jest?

Doktor Anna Kloze jest fizjoterapeutką pediatryczną i wykładowczynią akademicką. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się swoją wiedzą. Jej profil na Instagramie @doktor.anka obserwuje prawie 16 tys. internautów.

View this post on Instagram

Jeśli zdarza Wam się „wkładać” dzieci do sprzętu typu samochodziki, pchacze, chodziki to pamiętajcie, że sprzęt ułatwiający niemowlęciu przemieszczanie się może czasem bardziej zaszkodzić niż pomóc. Co prawda, dziecku ze zdjęcia samochodzik nie zaszkodził, ale warto wiedzieć, że: ?jeśli dziecko nie zaczyna chodzić samodzielnie, to najczęściej dlatego, że nie jest jeszcze na to gotowe, że układ mięśniowo-szkieletowy nie jest jeszcze na tyle wydolny by aktywnie przeciwstawiać się sile grawitacji. ?w takiej sytuacji, chcąc wyręczyć dziecko możemy przyczynić się do rozwoju wady postawy lub do wypracowania nieprawidłowych wzorców ruchu. ?to co powinniśmy robić chcąc przyspieszyć chodzenie, raczkowanie czy nawet przetaczanie to dawać maluchowi dużo przestrzeni do ruchu, zapewnić odpowiednie podłoże i motywować, czyli zachęcać do przemieszczania się np do zabawek, czy innych atrakcyjnych gażdzetów?. ?jeśli jednak Wasze działanie nie przynosi zamierzonego efektu i martwicie się o rozwój dziecka zawsze warto skosultować się ze specjalistą, choćby po to by podsunął nowe pomysły i rozwiązania zachęcające niemowlę do podejmowania aktywności. ?????????? Podzielcie się proszę swoimi pomysłami dotyczącymi motywowania dzieci do ruchu. Na jakie zabawki czy bodźce Wasze maluszki reagują najlepiej i jak najłatwiej zachęcić je do przemieszczania się bez wyręczania?

A post shared by Anna Kloze (@doktor.anka) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.