5 min.
Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Fot. andy_gin / Adobe Stock
03.07.2022
Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!
03.07.2022
Orgazm pochwowy bez tabu
03.07.2022
Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?
03.07.2022
Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi? Podpowiadamy!
02.07.2022
5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku
Złamany palec u stopy czy u ręki najczęściej powstaje w wyniku bezpośredniego urazu np. uderzenia, rzadziej przyczyną jest samoistne złamanie palca w stopie lub dłoni. Nie każdy obraz tego urazu jest do siebie podobny. O tym jak wygląda złamany palec decyduje mechanizm powstania kontuzji.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Złamanie palucha czy innego palca należy poddać leczeniu. W trakcie rehabilitacji uszkodzona tkanka kostna zrasta się prawidłowo, a czas rekonwalescencji i rozległość nieprzyjemnych objawów jest krótszy. Nieleczone złamanie palców może prowadzić do miejscowych powikłań w obrębie układu ruchu.
Czym jest złamany palec?
Złamany palec w stopie czy złamanie palca u ręki oznacza całkowite przerwanie ciągłości jednej lub kilku kości, tworzących palec, tzn. paliczków. Każdy palec zbudowany jest z określonej liczby tego typu kości np. palce dłoni od II do V, składają się z trzech paliczków połączonych stawami międzypaliczkowymi, a kciuk posiada tylko dwa paliczki i jeden staw międzypaliczkowy. Złamanie palca zwykle powstaje na skutek wysokoenergetycznego urazu, np. złamanie małego palca w stopie może wynikać z uderzenia nim o krawędź stołu. Z kolei złamanie paliczka dystalnego ręki może powstać na skutek upadku na rękę bądź przytrzaśnięcia go drzwiami. Można uzyskać odszkodowanie za złamany palec, jeśli nastąpiło to w wyniku nieumyślnego wypadku. Wysokość kwoty ustala odpowiednia komisja lekarska po zakończeniu procesu leczenia kontuzji.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Złamany palec – objawy
Złamany palec u stopy czy dłoni może przybrać różnoraki charakter w zależności od rodzaju mechanizmu uszkadzającego. Do najbardziej powszechnych złamań paliczków można zaliczyć, m.in. złamanie otwarte, zamknięte, proste, złożone, skośne, poprzeczne, wieloodłamowe. Objawy złamanego palca często zależą od typu złamania, jednakże obserwuje się wiele wspólnych cech charakterystycznych dla kontuzji paliczków stóp oraz ręki, np.
- dolegliwości bólowe nasilające się przy próbach wykonania ruchu,
- obrzęk i podwyższona miejscowa temperatura skóry,
- nieprawidłowe ułożenie palca,
- trzaski i tarcia odłamów kostnych,
- patologiczna ruchomość palca, czyli możliwość zginania (jest to związane z tym, że kontuzji nie uległ staw międzypaliczkowy). Niemniej jednak obserwuje się ograniczenia ruchomości np. złamany mały palec ręki czy kciuk może zaburzać motorykę ręki, a złamanie palucha zaburzać mechanikę podparcia całej stopy i wpływać na jakość chodzenia.
Jak wygląda złamany palec u ręki?
Objawy złamania palca u stopy czy ręki widoczne są tuż po urazie. Złamany palec przybiera zwykle nienaturalny wygląd. W miejscu uszkodzenia kości obserwuje się wszelkiego rodzaju deformacje paliczka (łącznie z najbliższym stawem w postaci odchyleń od prawidłowej osi palca), skręcenia, przesunięcia. Często dochodzi również do sztywności palca po złamaniu, czyli fizjologicznej reakcji organizmu, chroniącego przed postępem uszkodzeń tkanek wewnętrznych palca. Sztywny palec po złamaniu może być również powikłaniem po długotrwałym unieruchomieniu np. w opatrunku gipsowym.
Zobacz także
Jak i ile zrasta się złamany palec u ręki i nogi?
Złamany palec powinien zostać złożony przez lekarza możliwie szybko. Proces gojenia tkanki kostnej rozpoczyna się natychmiast po jej uszkodzeniu. W pierwszym etapie, czyli do kilku dni po złamaniu paliczka, tworzy się krwiak i obrzęk okołourazowy na skutek przerwania ciągłości naczyń krwionośnych i wydzielania enzymów z uszkodzonych tkanek. W kolejnych dziesięciu dniach, dochodzi do resorpcji krwiaka, czyli wchłonięcia i rozprowadzenia jego składników w organizmie. Następnie rozpoczyna się proces powstawania tkanki podokostnowej, czyli sieci włóknistej łączącej stopniowo złamaną kość paliczka, która w ciągu blisko 15 dni pobudza proces ziarniny. Jest to mechanizm głębokiej regeneracji tkankowej uszkodzonych warstw kości, powodujący wypełnienie ogniska złamania mocnymi komórkami kostnymi i chrzęstnymi. Ostatecznym etapem, trwającym do 10 tygodni, jest pomost kostny pomiędzy odłamami tzw. kostnina (zrost). Do pełnej konsolidacji złamanej kości palca dochodzi dopiero po pięciu miesiącach.
Złamany mały palec u nogi – jak przyspieszyć zrastanie?
Proces regeneracji złamanej kości jest efektem mechanicznego nastawienia i unieruchomienia palca. Ponadto zależy także od biochemicznej równowagi wchłaniania i uwalniania wapnia oraz fosforu oraz wydzielania i aktywności hormonów i enzymów, jak również od poziomu kwasowo – zasadowego organizmu. Dlatego też szacuje się, że zrosty kostne u dzieci następują trzykrotnie szybciej niż u starszych ludzi (z uwagi na licznie występujące zaburzenia metaboliczne obciążające organizm dorosłego człowieka) powstałe ze względu na wiek i choroby towarzyszące. Rehabilitacja palca po złamaniu wspiera proces kostnienia, szczególnie poleca się magnetoterapię i ćwiczenia izometryczne, które można prowadzić nawet w trakcie unieruchomienia.
Najnowsze w naszym serwisie

01.07.2022
Jak się opalić szybko i bezpiecznie? Przygotowanie skóry do opalania

01.07.2022
Ocet winny – powstawanie, właściwości, zastosowanie w kuchni i łazience

28.06.2022
Zimne poty – przyczyny i objawy towarzyszące. Jak leczy się nadpotliwość?

28.06.2022
Pień mózgu – budowa, funkcje, choroby i badania. Jakie objawy wskazują na jego uszkodzenie?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

03.07.2022
„Budzę się i jem, by móc znowu zasnąć”, czyli czym jest zespół nocnego jedzenia (NES). Rozmowa z psycholożką zdrowia Agnieszką Węgiel

01.07.2022
„Nie jesteśmy w stanie odróżnić klinicznie depresji poporodowej od fazy niedoczynności poporodowego zapalenia tarczycy” – mówi dr Dorota Wakuła

29.06.2022
„W 93,5 proc. byłam osobą nieżyjącą. W jednej chwili straciłam wszystko. Ale po stracie też jest życie” – mówi Aleksandra Cymerman, która pomaga osobom dotkniętym traumą

28.06.2022