Dlaczego ćwiczenia na trampolinie zrujnują ci zdrowie? Tłumaczy fizjoterapeutka

się ten artykuł?
Ćwiczenia na trampolinie, choć dają szybkie efekty, nie są zdrowe dla kobiet. Skacząc w ten sposób, narażasz się m.in. na obniżenie mięśni dna miednicy czy nietrzymanie moczu i gazów. Dlaczego tak się dzieje? Tłumaczy fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk.
Skoki na trampolinie kuszą wiele osób. W trakcie takiego cardio nie tylko można spalić więcej kalorii, ale szybko wzmocnić mięśnie nóg i brzucha oraz ujędrnić pośladki. Niestety, negatywne konsekwencje mogą przewyższać potencjalne zyski. Problem ten poruszyła na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk, znana w sieci jako „Pani Fizjotrener”.
Konsekwencje skoków na trampolinie
Trening na trampolinach zaburza pracę mięśni głębokich i powoduje bardzo duże przeciążenia dna miednicy. Doprowadzając do obniżenia narządów miednicy mniejszej, może doprowadzić do uszkodzeń struktury np. bardzo dużego rozciągnięcia lub zerwania np. więzadeł podtrzymujących narządy (np.macicę) w efekcie czego owy narząd będzie wypadał przez pochwę. Tak, takie sytuacje mają miejsce i taka sytuacja kwalifikuje się do operacji – wymienia fizjoterapeutka.
To jednak nie koniec zdrowotnych skutków ćwiczeń na trampolinie.
Problemem może być nietrzymanie moczu, gazów czy zaburzona praca dna miednicy i mięśni głębokich, nie będą działać dobrze a wtedy i nie będzie się dobrze wyglądać – dodaje Włodarczyk.
Trampoliny nie dla kobiet po ciąży!
Na ćwiczenia te w szczególności powinny uważać kobiety, które ciążę i poród mają już za sobą. W tym wypadku mięśnie dna miednicy zostały osłabione już w czasie rodzenia i noszenia dziecka w brzuchu.
Na ciało kobiety po ciąży działają hormony rozluźniające, dno miednicy jest osłabione (a szczególnie, gdy poród odbył się pochwowo), mięśnie tułowia były rozciągnięte i ich funkcja jest osłabiona.
Po porodzie skakanie, bieganie jest zalecane dopiero po 6 miesiącach i to pod warunkiem, że wcześniej ćwiczysz dno miednicy i oddech! – ostrzega ekspertka.
Co dzieje się w organizmie, kiedy skaczemy?
Jak zaznacza Włodarczyk, jest znaczna różnica pomiędzy skakaniem na trampolinach a przykładowo w trakcie biegu lub na skakance.
Gdy podskakujesz i jesteś w górze twoje mięśnie głębokie są napięte, po uderzeniu o podłoże mięśnie się rozluźniają i z kolejnym podskokiem się napinają. Kiedy skaczesz na skakance lub biegniesz, ciało wie, kiedy będzie moment na napięcie i na rozluźnienie. Kiedy skaczesz na trampolinie, jest to dla organizmu niejasne, więc nie pracuje prawidłowo. Jeśli nie rodziłaś i lubisz skalać na skakance kilka minut podczas rozgrzewki – to jest ok, chyba że masz problem z gubieniem moczu lub problem z jego oddaniem po takim treningu – tłumaczy fizjoterapeutka.
Włodarczyk na swoim Instastory pokazała także grafiki, na których dokładnie widać, jak reagują nasze mięśnie na skoki.
Praca mięśni dna miednicy wraz z brzuchem
Wyświetl ten post na Instagramie.
Praca mięśni dna miednicy w momencie skakania na skakance
Wyświetl ten post na Instagramie.
Pani Fizjotrener
Gosia Włodarczyk jest fizjoterapeutką i trenerką personalną, znaną w sieci jako Pani Fizjotrener. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną w zakresie zdrowia kobiet. W szczególności zajmuje się fizjoterapią blizny po cesarskim cięciu, rozstępu mięśnia prostego brzucha i mięśni dna miednicy.
Zobacz także

Mięśnie dna miednicy – fakty i mity na ich temat, w których tkwi ziarno prawdy

„Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego”

Jak wygląda wizyta i rehabilitacja kobiety u fizjoterapeuty uroginekologicznego? Wyjaśnia fizjoterapeutka
Polecamy

„Kiedy poczułam się gorzej, usłyszałam, że jestem najsłabszym ogniwem i nie powinnam tu pracować”. Zatrudniły się w sieciówkach, dziś tego żałują

„Przekąski ruchowe mają urozmaicić czas spędzony w jednej pozycji i dostarczyć organizmowi różnorodnych bodźców. Mówi się, że jedyna dobra pozycja to pozycja… następna” – mówi terapeuta ruchowy Maciej Borucz

Mięśnie dna miednicy – fakty i mity na ich temat, w których tkwi ziarno prawdy
