Przejdź do treści

Objawy i leczenie zwichnięcia nadgarstka

Objawy i leczenie zwichnięcia nadgarstka
Objawy i leczenie zwichnięcia nadgarstka
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Może przydarzyć się każdemu w różnych sytuacjach. Wystarczy upadek, chwila nieuwagi i poślizgnięcie się albo uderzenie dłonią o twardą powierzchnię. Kontuzja gotowa. Czy zwichnięcie nadgarstka jest poważne? Jak je rozpoznać? Czy konieczna jest wizyta u lekarza ortopedy?

Na czym polega zwichnięcie nadgarstka?

To nic innego jak uszkodzenie stawu, któremu towarzyszy przemieszczenie powierzchni stawowych wobec siebie. Dochodzi do niego na skutek upadku na dłoń, w trakcie uprawiania sportów, niefortunnego podparcia się lub przypadkowego wykręcenia przez inną osobę.

Zdarza się, że uraz jest na tyle poważny, iż wymaga leczenia operacyjnego. Skupia się ono na nastawieniu nadgarstka, naprawie uszkodzonych więzadeł oraz zamieszczeniu w jego wnętrzu drutów Kirschnera. Są one odpowiedzialne za stabilizację dłoni. Następnie na nadgarstek zakłada się gips, który trzeba nosić 6-8 tygodni. Po tym czasie druty zostają usunięte i konieczne jest jeszcze unieruchomienie ręki za pomocą stabilizatora.

Jakie są objawy zwichnięcia nadgarstka?

Pierwszym znakiem, że z nadgarstkiem stało się coś złego, jest nagły ból i brak możliwości swobodnego poruszania nim. Wygięcie w górę i w dół jest praktycznie niemożliwe. Później pojawia się obrzęk, którym należy natychmiast się zająć i krwiak. Samodzielnie niestety nie jesteśmy w stanie określić, jak rzeczywiście poważny jest uraz. Może to być tylko zwichnięcie, lecz równie dobrze może towarzyszyć mu złamanie. Dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty i wykonanie prześwietlenia.

Jak postępować przy zwichnięciu nadgarstka?

Wiedza na temat tego, jak szybko reagować w stresującej sytuacji jest bezcenna. Bardzo często pozwala zminimalizować skutki urazu i zabezpieczyć uszkodzone miejsce we właściwy sposób. Jakie więc kroki należy podjąć, jeśli podejrzewa się zwichnięcie nadgarstka?

Pierwszą czynnością jest przygotowanie zimnych okładów. Ich celem jest zminimalizowanie obrzęku i uśmierzenie bólu. Następnie należy udać się do lekarza lub do szpitala, by zweryfikować stopień uszkodzenia nadgarstka. Od tego momentu to specjalista decyduje o dalszych krokach leczenia. Trzeba liczyć się z tym, iż zwichnięcie będzie wymagało nastawienia ręki. Może odbyć się to ze znieczuleniem lub bez. Wpływa na to aktualny stan zdrowia pacjenta oraz stopień uszkodzenia ręki. Po wykonaniu tej czynności nadgarstek należy odpowiednio zabezpieczyć. Można to zrobić za pomocą stabilizatora lub gipsu.

Skręcenie nadgarstka — rehabilitacja

Tak jak każdy uraz, także skręcenie nadgarstka wymaga rehabilitacji, by ręka wróciła do pełnej sprawności. Dlatego też po ściągnięciu szyny lub bandaża należy regularnie wykonywać ćwiczenia zalecone przez specjalistę. Najczęściej zestaw określonych ruchów i ilość powtórzeń zapisana jest w zaleceniach po wizycie. Jeśli po skręceniu nadgarstka nie zostanie wypisana rehabilitacja, trening według wytycznych należy realizować samodzielnie w domu. Przy czym trzeba mieć na uwadze, by nie forsować ręki zbyt mocno. Powrót formy sprzed urazu wymaga czasu i cierpliwości, ale bez wątpienia warto.

Konsekwencje zaniedbania urazu

Niektórym może się wydawać, że skręcenie nadgarstka jest urazem błahym i nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak się okazuje, nic bardziej mylnego. Zaniedbana kontuzja może doprowadzić do utrzymującego się stanu zapalnego i ciągłego bólu, który z czasem ciężko będzie całkowicie wyeliminować. Możliwe są także inne powikłania, które z pewnością nie są niczym przyjemnym. Dlatego też warto dołożyć wszelkich starań, by proces rekonwalescencji przebiegał sprawnie i według zaleceń lekarza prowadzącego.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Objaw Homansa – czym jest? Jakie ma znaczenie w diagnostyce?

Skręcenie stawu skokowego – jak szybko wrócić do zdrowia? Poznaj sposoby sportowców

Kość ramienna – budowa i funkcje. Objawy złamania kości ramieniowej

Ból kostki – przyczyny, objawy i metody diagnostyczne. Co na skręconą kostkę?

Gęsia stopka – co to jest, jak długo boli, jak wyleczyć stan zapalny kolan

„Ważny jest ruch, ale równie istotne jest to, jaki on pozostawia w nas ślad”. O Metodzie Feldenkraisa i edukacji ruchowej jako drogi do samopoznania mówi Marta Górna-Wiszniewska

Akatyzja – gdy bezruch staje się wyzwaniem. Jak leczy się zespół niepokoju ruchowego?

Złamanie kości śródstopia – objawy, rodzaje, leczenie

Bunionette – czym się charakteryzuje i jak leczyć haluks małego palca?

Stłuczony palec

Stłuczony palec – przyczyny, pierwsza pomoc, jak rozpoznać wybity palec

Aktywność fizyczna zimą – jaka jest skuteczna i bezpieczna?

Stwardnienie boczne zanikowe – rodzaje, objawy, długość życia

Zespół Ehlersa-Danlosa – objawy, diagnostyka i leczenie

Płat ciemieniowy mózgu – budowa, funkcje, uszkodzenia

Płat czołowy mózgu – funkcje, uszkodzenia, zaniki korowe

Rdzeń kręgowy – budowa, funkcje i skutki urazu rdzenia

Śródmózgowie – budowa, funkcje i uszkodzenia

Propriocepcja – czym jest, zaburzenia, ćwiczenia

Niemowlę leży na łóżku

Krzywica u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Kolagenozy - objawy, leczenie i rokowania w przypadku choroby

Kolagenozy – objawy, leczenie i rokowania w przypadku choroby

Ból kciuka – przyczyny i objawy. Co robić, gdy boli kciuk?

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG. Na czym polega elektromiografia i jakie są wskazania?

Ataksja - rodzaje, przyczyny i jej objawy

Ataksja – rodzaje, przyczyny i jej objawy