Przejdź do treści

Joanna Jaworska o nauczycielach WF-u: naklejają dziecku etykietkę: „gruby, wolny, słaby”, przekreślając szansę na dobre relacje z ruchem

Joanna Jaworska o nauczycielach wf-u: naklejają dziecku etykietkę: gruby, wolny, słaby, przekreślając szansę na dobre relacje z ruchem
Joanna Jaworska o nauczycielach wf-u: naklejają dziecku etykietkę: gruby, wolny, słaby, przekreślając szansę na dobre relacje z ruchem / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Jaką tożsamość, osobowość i postawę budują w człowieku, w dziecku słowa nauczyciela wf-u 'biegasz jak słonica’, wyśmiewanie i doprowadzanie do omdleń? Zarzucanie, że się udaje ból, niezauważanie jakichkolwiek starań oraz ignorowanie ze względu na słabsze wyniki?” – pisze na swoim profilu na Instagramie trenerka i autorka projektu Myśl w ruchu Joanna Jaworska.

Wychowanie fizyczne nie dla wszystkich?

Jak pisze na swoim profilu na Instagramie Joanna Jaworska, wychowanie fizyczne to wychowanie w fizyczności – wychowanie w ruchu. „Wychowanie to według definicji PWN wszelkie zjawiska związane z oddziaływaniem środowiska społecznego i przyrodniczego na człowieka, kształtujące jego tożsamość, osobowość, postawy” – cytuje trenerka i pyta, jak ma się to do zachowania nauczycieli wf-u.

„Jaką tożsamość, osobowość i postawę budują w człowieku, w dziecku słowa nauczyciela WF-u 'biegasz jak słonica’, wyśmiewanie i doprowadzanie do omdleń? Zarzucanie, że się udaje ból, niezauważanie jakichkolwiek starań oraz ignorowanie ze względu na słabsze wyniki?” – pisze Jaworska.

I dodaje, że wiele kobiet, które w przeszłości były poniżane i olewane przez nauczycieli WF-u, teraz nie znosi aktywności fizycznej.

Jak kontrolować stres?

Słowa mają wielką moc

„Myślę sobie, że dla dziecka (do pewnego wieku) nauczyciel jest kimś ważnym, kimś kto ma wiedzę, kto ma rację. Jak to jest, że obcy typ lub baba naklejają dziecku etykietkę z opisem 'gruby’, 'wolny’, 'słaby’, tym samym przekreślając jego szansę na dobre relacje z ruchem i swoim ciałem na najbliższe lata, a może i do końca życia?” – pyta Joanna Jaworska.

Zapewne pamiętacie głośną akcję “stop zwolnieniom z WF-u”. Trenerka podkreśla, że jako studentka AWF uważała, że to genialne. Jednak teraz ma odmienne zdanie. Według niej akcja powinna mieć nazwę “start akceptacji różnic między dziećmi” lub “stop przemocy i dyskryminacji mniej utalentowanych fizycznie”.

„Ludzie, ta wasza 'epidemia otyłości’ gdzieś się zaczyna! SYSTEM, system jest do zmiany, nie dzieci” – zaznacza Jaworska.

Joanna Jaworska i Myśl w ruchu

„Myśl w ruchu to projekt skierowany do kobiet, które pragną zmienić swój styl życia na zdrowszy, które doceniają potęgę rozwoju osobistego i które chciałyby wypracować harmonię ciała i umysłu” – tak pisze na swoim profilu na Facebooku Joanna Jaworska. Śledzi go ponad 3,5 tys. osób.

Można znaleźć tam nie tylko ćwiczenia, ale też motywację do tego, żeby podjąć działanie i zacząć się ruszać. Joanna Jaworska przekonuje też, że nie wcale musimy być lepszą wersją siebie. „Możesz być inna, nie lepsza!” – podkreśla.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: