Przejdź do treści

Koronawirus słabo przenosi się na świeżym powietrzu – wynika z badań

Koronawirus nie transmituje na powietrzu? / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tylko jeden na tysiąc potwierdzonych zakażeń koronawirusem miał swoją transmisję na świeżym powietrzu. Tak wynika z badań irlandzkich naukowców, które zostały opublikowane w dzienniku „The Irish Times”.

Transmisja koronawirusa

Naukowcy z jednego z amerykańskich uniwersytetów dowiedli natomiast, że szansa na zakażenie się koronawirusem jest 19 razy większa w pomieszczeniach niż na zewnątrz. To wyniki ich analizy z pięciu globalnych badań transmisji tego wirusa.

Z 232 tys. 164 przypadków COVID-19 odnotowanych w Irlandii do 24 marca 2021 r., tylko 262 zakażenia były wynikiem transmisji zewnętrznej. Wyniki tych badań opublikowano w dzienniku „The Irish Times”. Najczęstszymi ogniskami zachorowań są place budowy oraz miejsca związane z działalnością sportową i fizyczną.

Jak wyjaśnia Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia, nie można jednak z całkowitą pewnością określić, gdzie nastąpiła transmisja.

Badania międzynarodowe

Stosunkowo niska liczba przypadków wynikających z transmisji na zewnątrz w Republice Irlandii znajduje odzwierciedlenie w badaniach międzynarodowych.

Jak wynika z badania 1235 przypadków w Chinach, zaledwie trzy osoby zostały zakażone na zewnątrz, gdy rozmawiały bez maseczek.

„Ryzyko infekcji jest niskie na zewnątrz, ponieważ jeśli nie jesteś blisko kogoś zakażonego, większość wirusa będzie prawdopodobnie zdmuchnięta i rozcieńczona na wietrze, jak dym papierosowy” – mówi prof. Orla Hegarty z Uniwersytetu w Canterbury.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.