2 min.
Koronawirus słabo przenosi się na świeżym powietrzu – wynika z badań

Koronawirus nie transmituje na powietrzu? / pexels
Tylko jeden na tysiąc potwierdzonych zakażeń koronawirusem miał swoją transmisję na świeżym powietrzu. Tak wynika z badań irlandzkich naukowców, które zostały opublikowane w dzienniku „The Irish Times”.
Spis treści
Transmisja koronawirusa
Naukowcy z jednego z amerykańskich uniwersytetów dowiedli natomiast, że szansa na zakażenie się koronawirusem jest 19 razy większa w pomieszczeniach niż na zewnątrz. To wyniki ich analizy z pięciu globalnych badań transmisji tego wirusa.
Z 232 tys. 164 przypadków COVID-19 odnotowanych w Irlandii do 24 marca 2021 r., tylko 262 zakażenia były wynikiem transmisji zewnętrznej. Wyniki tych badań opublikowano w dzienniku „The Irish Times”. Najczęstszymi ogniskami zachorowań są place budowy oraz miejsca związane z działalnością sportową i fizyczną.
Jak wyjaśnia Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia, nie można jednak z całkowitą pewnością określić, gdzie nastąpiła transmisja.
Badania międzynarodowe
Stosunkowo niska liczba przypadków wynikających z transmisji na zewnątrz w Republice Irlandii znajduje odzwierciedlenie w badaniach międzynarodowych.
Jak wynika z badania 1235 przypadków w Chinach, zaledwie trzy osoby zostały zakażone na zewnątrz, gdy rozmawiały bez maseczek.
„Ryzyko infekcji jest niskie na zewnątrz, ponieważ jeśli nie jesteś blisko kogoś zakażonego, większość wirusa będzie prawdopodobnie zdmuchnięta i rozcieńczona na wietrze, jak dym papierosowy” – mówi prof. Orla Hegarty z Uniwersytetu w Canterbury.
Udostępnij
Zobacz także

„Bez podania szczepienia, po zachorowaniu na COVID-19, z grupy miliona osób nie przeżyje 30 tysięcy” – alarmują eksperci z PAN

„Jestem porównywany do SS-mana”. Młody Ratownik mówi „dość” antycovidowcom

„Jeżeli inni nie chcą w Unii Europejskiej szczepionki firmy AstraZeneca, to my kupmy, ile się da” – mówi wirusolog
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023