Przejdź do treści

Lekarze nie dawali im szans na przeżycie. Najwcześniej urodzone bliźnięta wpisano do Księgi Guinnessa

Bliźnięta
Lekarze nie dawali im szans na przeżycie. Najwcześniej urodzone bliźnięta wpisano do Księgi Guinnessa/ fot. Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W swoje pierwsze urodziny Adiah i Adrial Nadarajah zostali wpisani do Księgi Guinnessa jako najwcześniej urodzone bliźniaki na świecie. Kanadyjskie rodzeństwo przyszło na świat w 22. tygodniu ciąży. Lekarze początkowo nie dawali im szans na przeżycie.

Najwcześniej urodzone bliźnięta na świecie

W wyjątkowy sposób uczcili swoje pierwsze urodziny Adiah i Adrial Nadarajah. Kanadyjskie rodzeństwo zostało wpisane do Księgi Guinnessa jako najwcześniej urodzone bliźnięta na świecie. Ich poród rozpoczął się w 21. tygodniu ciąży, o 18 tygodni za wcześnie. Jak wspomina matka dzieci Shakina Rajendram, lekarze powiedzieli jej, że szanse na przeżycie bliźniąt „są zerowe”. Większość szpitali nie podejmuje się ratowania dzieci urodzonych przed 22. tygodniem ciąży, a często nawet przed 24.-26. tygodniem. Do przekroczenia 22. tygodnia ciąży Shakinie brakowało zaledwie jednego dnia.

„Mówili, że najlepsze, co szpital może zaoferować, to komfortowa opieka, co oznacza, że ​​po porodzie dzieci położą na klatce piersiowej mojej i Kevina, i będą czekać, aż umrą” – mówiła Shakina cytowana przez stronę Guinness World Records.

Poród jednak znacznie się przedłużał, a Shakinie udało się dotrwać do 22. tygodnia ciąży. Wody płodowe odeszły jej zaledwie piętnaście minut po północy. Po wielu komplikacjach i niepewnościach na świat przyszła ważąca zaledwie 330 gramów dziewczynka Adiah oraz jej brat Adrial, który ważył 420 gramów. Według Guinnessa łączna waga dzieci (1,65 funta) czyni je najlżejszymi bliźniakami, jakie kiedykolwiek się urodziły.

„Gdyby urodzili się choćby godzinę wcześniej, nie podjęto by próby ratowania ich życia” – przekazano.

Noworodek ze starszą siostrą

„Obserwowaliśmy, jak dzieci prawie umierają”

Matka z dziećmi została przeniesiona do Mount Sinai Hospital w Toronto, który dysponuje specjalistycznym oddziałen intensywnej terapii noworodków. Najwcześniej urodzone bliźnięta pozostawały w szpitalu przez kilka miesięcy pod bacznym okiem lekarzy. Rodzeństwo mierzyło się z szeregiem komplikacji. Adrial w ciągu roku był dwukrotnie hospitalizowany z powodu infekcji i problemów z oddychaniem.

„Wiele razy obserwowaliśmy, jak dzieci prawie umierają na naszych oczach” – mówią rodzice bliźniąt.

Po spędzeniu sześciu krytycznych miesięcy w szpitalu, dzieci mogły wyjść do domu. Pierwsza szpital opuściła Adiah, która przez 161 była pod opieką lekarzy. Tydzień później dołączył do niej jej brat Adrial. Jak podano na stronie Guinnessa, bliźnięta nadal są monitorowane przez długą listę specjalistów medycznych, m.in. kardiologów, respirologów, okulistów, dermatologów i hematologów. Dzieci jednak rosną i „przekraczają oczekiwania” lekarzy.

Rodzice bliźniąt mają nadzieję, że ich historia rozpocznie dyskusję na temat opieki nad wcześniakami i da nadzieję innym rodzicom, którzy znajdą się w podobnej sytuacji.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: