Przejdź do treści

Milion nowych przypadków zaburzeń psychicznych we Włoszech. To skutek pandemii

Zaburzenia psychiczne w dobie pandemii / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Milion nowych przypadków zaburzeń psychicznych we Włoszech. To kolejny negatywny skutek pandemii koronawirusa oraz związanego z nią kryzysu ekonomicznego.

Zaburzenia psychiczne

Na zorganizowanym online kongresie krajowego stowarzyszenia neuropsychofarmakologii we Włoszech podjęto temat kolejnego negatywnego skutku pandemii.

Statystyki wskazują, że połowa osób zakażonych koronawirusem doświadczyła zaburzeń psychicznych, takich jak: lęk, bezsenność, zespół stresu pourazowego, zachowania obsesyjno-kompulsywne, depresja.

Liczba przypadków zaburzeń psychicznych w grupie osób zakażonych COVID-19 jest pięć razy wyższa niż w całej populacji.

Wystawa "Tacy jak my" / Karolina Jonderko

Negatywny efekt pandemii

Specjaliści uważają, że w kolejnych miesiącach należy spodziewać się nawet do kolejnych 800 tys. przypadków depresji. 150 tys. osób będzie natomiast zmagało się z utratą pracy na tle kryzysu z powodu pandemii.

Prezes stowarzyszenia Claudio Mencacci wyjaśnił podczas kongresu, że u osób, które miały kontakt z koronawirusem, występowanie symptomów depresyjnych wzrasta z 6 do 32 procent.

Głos zabrał również lekarz Matteo Balestrieri, który powiedział, że „wraz z wydłużaniem się restrykcji także ci, którzy nie zostali zakażeni, są na granicy kryzysu nerwowego”.

Lekarz dodał, że coraz większy niepokój budzi ogólna zła kondycja społeczeństwa. Na największe ryzyko narażone są kobiety, osoby starsze i młodzież.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: