2 min.
Milion nowych przypadków zaburzeń psychicznych we Włoszech. To skutek pandemii

Zaburzenia psychiczne w dobie pandemii / unsplash
Milion nowych przypadków zaburzeń psychicznych we Włoszech. To kolejny negatywny skutek pandemii koronawirusa oraz związanego z nią kryzysu ekonomicznego.
Spis treści
Zaburzenia psychiczne
Na zorganizowanym online kongresie krajowego stowarzyszenia neuropsychofarmakologii we Włoszech podjęto temat kolejnego negatywnego skutku pandemii.
Statystyki wskazują, że połowa osób zakażonych koronawirusem doświadczyła zaburzeń psychicznych, takich jak: lęk, bezsenność, zespół stresu pourazowego, zachowania obsesyjno-kompulsywne, depresja.
Liczba przypadków zaburzeń psychicznych w grupie osób zakażonych COVID-19 jest pięć razy wyższa niż w całej populacji.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Negatywny efekt pandemii
Specjaliści uważają, że w kolejnych miesiącach należy spodziewać się nawet do kolejnych 800 tys. przypadków depresji. 150 tys. osób będzie natomiast zmagało się z utratą pracy na tle kryzysu z powodu pandemii.
Prezes stowarzyszenia Claudio Mencacci wyjaśnił podczas kongresu, że u osób, które miały kontakt z koronawirusem, występowanie symptomów depresyjnych wzrasta z 6 do 32 procent.
Głos zabrał również lekarz Matteo Balestrieri, który powiedział, że „wraz z wydłużaniem się restrykcji także ci, którzy nie zostali zakażeni, są na granicy kryzysu nerwowego”.
Lekarz dodał, że coraz większy niepokój budzi ogólna zła kondycja społeczeństwa. Na największe ryzyko narażone są kobiety, osoby starsze i młodzież.
Udostępnij
Zobacz także

„Mam nadzieję, że poprzez to doświadczenie będziemy doceniać parki, lasy, łąki, znajomych, rodzinę, przyjaciół, smak piwa w ogródku ulubionej knajpki, swoje ciało i stan zdrowia” – mówi Joanna Zawadzka, nauczycielka mindfulness

„Mamy renesans takich wartości jak zdrowie, wolność, praca, przyjaciele, rodzina” – czas koronawirusa ocenia socjolog

Grypa i koronawirus mają identyczny obraz kliniczny. Trzeba się szczepić – apeluje prof. Adam Antczak
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023