Aleksandra Tchórzewska Beata Pawlikowska „przeprasza urażonych”. Psychiatrka Maja Herman: „Tak się nie przeprasza. Będzie postępowanie” Nie milkną echa po udostępnionym na kanale YouTube przez Beatę Pawlikowską filmie dotyczącym leków przeciwdepresyjnych. Dziennikarka i podróżniczka wypowiadając się na temat, na który nie powinna, wywołała oburzenie w gronie… 18.01.2023 5 min.
Natalia Suchocka Asertywność – co to znaczy? Definicja, ćwiczenia, korzyści, praktyczne wskazówki jak mówić „nie” 15.01.2023 5 min.
Magdalena Bury „Glimmery uczą układ nerwowy, że jest bezpiecznie i że można się rozluźnić”. Poznaj praktykę zauważania mikromomentów zachwytu w życiu – Możemy sobie nie zdawać z tego sprawy, ale nasz układ nerwowy jest cały czas w stanie alertu i wyczekuje sygnałów świadczących o niebezpieczeństwie – przekonują Edyta i Berenika Halickie, autorki przestrzeni „Somatic… 12.01.2023 8 min.
Alicja Cembrowska „Słowa mogą służyć odcinaniu się. Intymność buduje się w ciszy”. O znaczeniu milczenia i „zanieczyszczaniu” świata hałasem mówi psychoanalityk Tomasz J. Jasiński W świecie pędu, chaosu i hałasu cisza wydaje się stanem nienaturalnym. Unikamy bezdźwięku. Ciągle mówimy, często cokolwiek, byle nie zapadła ta “niezręczna cisza”. Mówi się, że milczenie jest złotem i gdy się zastanowić… 01.01.2023 12 min.
Małgorzata Germak Żadnych postanowień! 8 znacznie lepszych rzeczy do zrobienia na nowy rok Bez presji. Bez ciśnienia. Bez stresu. Słowo „muszę” zastępujemy „chcę” lub „pragnę”. Miniony rok nie był łatwy. Spraw, by nowy rozpoczął się dla ciebie najlepiej i najprzyjemniej, jak się da. 01.01.2023 7 min.
Michał Dobrołowicz „Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska Co to znaczy „odpuścić sobie”? Po pierwsze, nie walczyć za wszelką cenę. Po drugie, być spokojnym. Po trzecie, nie skupiać się tylko na jednej sprawie. Łatwe? To spróbuj. 25.12.2022 6 min.
Olga Tymanowska „To wrażenie, że ciało się zmniejsza, podłoga faluje, ściany się przemieszczają, przedmioty stają się ogromne”. O zespole Alicji w Krainie Czarów mówi prof. Sergiusz Jóźwiak – Pacjenci skarżą się na objawy o charakterze iluzji i halucynacji, zaburzonej percepcji kształtu osób, części ciała lub obiektów oraz ich wielkości, które mają różne nasilenie. Może zmieniać się też percepcja dystansu… 14.12.2022 8 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Jeżeli kryzys pojawia się niespodziewanie, to ryzyko wystąpienia zespołu stresu pourazowego jest duże” – mówi psycholog Monika Wróbel-Harmas – Gdy nagle się okazuje, że nie jesteśmy w stanie pracować, rodzina z nami nie wytrzymuje, znajomi również albo my zrywamy z nimi kontakty, to oznacza, że nie jest dobrze i trzeba zwrócić się po pomoc do specjalisty –… 04.12.2022 11 min.
Magdalena Bury „Gaslighting” słowem roku 2022 według słownika internetowego Merriam-Webster. „Jest wszechobecny” "Gaslighting", czyli zachowanie polegające na psychicznej manipulacji, rażąco wprowadzające drugą osobę w błąd, wręcz kłamliwe, to słowo roku wg. Merriam-Webster, amerykańskiej firmy publikującej podręczniki, szczególnie… 29.11.2022 4 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska „Całe życie towarzyszył mi natłok myśli. Jakby w mojej głowie grało radio” – mówi Paulina Pietrzak, psycholożka z diagnozą ADHD Przez to, że komunikaty płynące z otoczenia stoją w tak silnej opozycji do objawów ADHD, kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają stanów lękowych. Presja otoczenia jest naprawdę potężna. Sama pamiętam, jak siedziałam… 25.11.2022 10 min.
Ewelina Kaczmarczyk Coraz więcej z nas potrzebuje pomocy psychoterapeuty, ale obecnie dla wielu to luksus. Dr Agnieszka Mościcka-Teske mówi, jak skorzystać z psychoterapii, kiedy nas na nią nie stać Pandemia, wojna w Ukrainie i wysoka inflacja to trzy duże ciosy dla naszego zdrowia psychicznego. Sprawiły, że u wielu z nas stres, lęk i niepewność jutra są coraz bardziej spotęgowane. To wszystko przekłada się na kondycję… 21.11.2022 8 min.
redakcja Hello Zdrowie Emocje pełnią bardzo ważną funkcję w naszym życiu. Poznaj najważniejsze mity na ich temat "Praktykując psychoterapię, dostrzegłem, że składa się ona z wielu użytecznych technik, a z niektórych z nich można korzystać bez obecności psychoterapeuty. Po dokonaniu takiej obserwacji stało się jasne, że indywidualne… 20.11.2022 6 min.
Monika Szubrycht Kiedyś Zaborem straszono, dziś już nikt tego nie zrobi. O największym szpitalu psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży w Polsce "W moim państwie wszyscy będą mieli: prawo do kochania kogo chcą, prawo do poczucia bezpieczeństwa, równe prawa, równe obowiązki, prawo do wyrażania własnej opinii i własnego zdania, prawo do jedzenia tego, co lubią, prawo do… 10.11.2022 11 min.
Ewa Wojciechowska Powstanie nowa dziedzina specjalizacji m.in. dla lekarzy i pielęgniarek. „System opieki zdrowotnej zyska wysoko wyspecjalizowaną kadrę medyczną” Opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. W dokumencie zapisano utworzenie nowej specjalizacji: psychoterapii. Zgodnie z założeniem,… 08.11.2022 3 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Zaburzenia odżywiania u dorosłych pociągają za sobą bardzo wysokie koszty w relacji” – mówi psycholożka Marta Cieśla – Kobiety z zaburzeniami odżywiania stosują szereg strategii, które mają sprawić, żeby prawda nie wyszła na jaw. Jeśli jednak inni nie wiedzą o naszym cierpieniu – bo to jest ogromne cierpienie – to nas nie rozumieją i nie… 03.11.2022 10 min.
Ewa Wojciechowska „Żałoba to nie tylko emocje. Strata to doświadczenie totalne i doznajemy jej na każdym poziomie naszego funkcjonowania” – mówi psycholożka Katarzyna Binkiewicz Psycholożka Katarzyna Binkiewicz w rozmowie z Hello Zdrowie opowiada o całej palecie trudnych emocji, jakie mogą pojawić się w trakcie żałoby oraz o schodach, które każdy z nas powinien przejść. 01.11.2022 10 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Latałam z wywieszonym jęzorem, nie lubiłam siebie i jeszcze sobie dowalałam, że jestem beznadziejna”. O wychodzeniu z depresji i pracoholizmu opowiada Dagny Kurdwanowska 26.10.2022 14 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska „Będziemy odchodzić od technologii, a skupiać się na powrocie do naturalnego kontaktu człowieka z człowiekiem. Takie skin to skin w psychologii” – mówi psycholożka Monika Winek O tym, czy robot może rzeczywiście pomóc w diagnozie psychologicznej dzieci, jak zmiana sposobu ich wychowania i struktur rodzinnych wpływa na zachowanie dziecka oraz o nowych kierunkach w psychologii i ich przyczynach rozmawiamy z… 13.10.2022 8 min.
Aleksandra Tchórzewska Iga Świątek: „Zdrowie psychiczne jest ważne”. Tenisistka przekazała wygraną na rzecz organizacji non profit Iga Świątek zdecydowała się na piękny gest: zamierza przekazać otrzymany w finałowym turnieju czek w wysokości ok. 250 tys. zł. na szczytny cel. Pieniądze trafią do organizacji non profit w Polsce, które zajmują się ochroną… 10.10.2022 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Czujesz, że przytłaczają cię emocje? Wypróbuj technikę samoregulacji STOP Często masz wrażenie, że nagle spływa na ciebie dużo negatywnych emocji, z którymi nie możesz sobie poradzić? Przydałaby ci się technika, która pozwoliłaby ci się z nim uporać? Wypróbuj metodę STOP, którą proponuje na… 27.09.2022 2 min.
Maja Święcicka Zrób 8 kroków i przestań się martwić Zamartwiamy się pełnoetatowo – prawie wszyscy i prawie o wszystko. Tymczasem 80 proc. tego, o co się martwimy, nigdy się nie wydarzy! Pora przestać tracić czas i energię na zmartwienia – uwolnij się od nich w 8 krokach. 25.09.2022 6 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Andrzej Tucholski: Życia nie da się sensownie przeżyć, ciągle robiąc coś wbrew swojej naturze - Cynizm i poczucie beznadziei to determinanty bardzo negatywnych stanów emocjonalnych. Zapobiega się im przy pomocy sprawczości, czyli tzw. „wyuczonej zaradności” i „nadziei opartej o własne działania”. Kluczem jest… 22.09.2022 12 min.
Olga Święcicka SESJA TERAPEUTYCZNA: Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś Terapia behawioralno-poznawcza powstała z myślą, żeby stosunkowo szybko dać narzędzia, które przynoszą wymierne rezultaty. Podejmując terapię, ludzie często kierują się bardziej chęcią poczucia się lepiej niż potrzebą… 10.09.2022 8 min.
Ela Kowalska „Niepewność dotycząca tego, co dzieje się z osobą, którą kochamy, to jedna z najtrudniejszych emocji, z jaką mierzą się bliscy zaginionych” — mówi Anna Jurkiewicz, prezeska Fundacji ITAKA - Pamiętam matkę, która w oczekiwaniu na powrót zaginionego syna co piątek piekła jego ulubione ciasto. Bo jeśli syn wróciłby w weekend, to byłby zawiedziony, że nie ma na stole drożdżowego placka — mówi Anna Jurkiewicz,… 07.09.2022 10 min.
Agnieszka Łopatowska „Polityka jest częstym tematem w naszych gabinetach”. O rzeczywistości po pandemii mówią Bogdan de Barbaro i Dominika Dudek 05.09.2022 14 min.
Agnieszka Łopatowska „Weekend w lesie wzmacnia układ odpornościowy na cały miesiąc. Przychodzisz i jesteś, a las cię wspiera” – mówi Maria Hawranek – Osoby bardziej racjonalne czasem potrzebują argumentów, by poddać się takim trywialnym czynnościom, jak pójście do lasu na bardzo powolny spacer, który prowadzi donikąd. Ale niektórym wystarczy intuicyjna wiedza, że to ich… 02.09.2022 11 min.
Magdalena Bury Stresujesz się? Sięgnij po… szklankę wody! Czy wiesz, że szklanka wody może zmniejszać stres? W jaki sposób? Na to pytanie odpowiadają w swoim najnowszym poście autorzy profilu @uwazne.glowy na Instagramie. Warto wziąć sobie do serca ich rady. 01.09.2022 3 min.
Agnieszka Łopatowska „Można stworzyć szczęśliwy związek, udane małżeństwo, można pracować, tylko trzeba być uważnym”. O życiu z ChAD mówi Monika Kotlarek – Najczęściej jest mylona z zaburzeniem osobowości typu borderline, ze względu na zmiany nastroju. Często też przez to, że pacjenci zgłaszają się do specjalistów głównie w stanach depresyjnych, lekarze diagnozują u nich… 01.09.2022 9 min.
Magdalena Bury Zamknięto Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży w Konstancinie-Jeziornie. Powodem brak psychiatrów dziecięcych "Z ogromną przykrością informujemy, że od dnia 1 września do końca bieżącego roku jesteśmy zmuszeni wstrzymać działalność Izby Przyjęć oraz stacjonarnego Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży, działających w… 01.09.2022 4 min.
Natalia Suchocka Odporność psychiczna – czym jest? Jak ją wzmocnić? Jak to jest, że jedni łatwo podnoszą się po porażkach, inni natomiast się załamują? Jak się okazuje, kluczowa jest tutaj odporność psychiczna, czyli umiejętność, która ułatwia nam radzenie sobie w otaczającym świecie.… 29.08.2022 5 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Erytrofobia – czym jest, przyczyny, leczenie Kontakty z innymi ludźmi są powodem stresu dla wielu osób. Niekiedy jednak obawy przeradzają się w fobię społeczną. Jedną z jej postaci jest erytrofobia, czyli irracjonalny lęk przed zaczerwienieniem się w towarzystwie. Niekiedy… 26.08.2022 5 min.
Magdalena Bury „Nie osądzaj. Wspieraj osoby w kryzysie psychicznym. Zobacz człowieka” – mówią Julia Wróblewska i Sebastian Karpiel-Bułecka. Nowe spoty MZ powinien zobaczyć każdy z nas „Sądziłem, że wydziwiasz, gwiazdorzysz”, „Sądziłam, że to sobie wszystko wymyśliłaś” – przyznają mężczyzna i kobieta w spotach kampanii „Zobacz człowieka”. Oboje stygmatyzowali osoby w kryzysie psychicznym. "Nie… 23.08.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk „Ludzie się boją, że inflacja za chwilę sprawi, że zniknie nasze życie. To, które dzisiaj znamy”. O jej wpływie na nasze zdrowie psychiczne mówi psychoterapeutka Renata Składanek Aż 44 proc. Polaków skarży się na osłabienie kondycji psychicznej bądź samopoczucia z powodu wzrostu inflacji, która jest najwyższa od 25 lat. - Za chwilę ludzie będą bardzo mocno uważali, na co wydają pieniądze. W pierwszej… 22.08.2022 19 min.
Monika Szubrycht „Niektórzy pacjenci życzą sobie, żeby w trakcie psychoterapii terapeuta coś z nimi skutecznie 'zrobił’. Terapia nie jest leczeniem zęba” – mówi dr Krzysztof Ciepliński – Efekty pracy terapeutycznej nie są do końca zależne od nas, terapeutów. Możemy się starać pracować tak dobrze, jak potrafimy, nigdy natomiast nie mamy gwarancji, że finalny efekt będzie taki, jakiego oczekujemy – mówi… 17.08.2022 11 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska „Osoby, które są w stanie poświęcić wszystko, żeby osiągnąć cel, a przy tym są perfekcjonistyczne, mogą doświadczać depresji maskowanej”. O „korpoosobowości” mówi psycholożka Katarzyna Kawka - Żyjemy w rzeczywistości pełnej bodźców, haseł i oczekiwań. Na każdym kroku krzyczą do nas reklamy i przekazy – idź na siłownię, zarabiaj więcej, dbaj o dietę, dbaj o zdrowie psychiczne i samorozwój… Jakby tuż za nami… 16.08.2022 14 min.
Dorota Szeliga-Kobus Joga na stres. Ćwiczenia relaksujące, dzięki którym odprężysz ciało i duszę Joga jest doskonałym sposobem na zrównoważenie napięć zarówno fizycznych, umysłowych, jak i emocjonalnych. Odpręża i likwiduje stres. Uczy opanowania, kontroli nad ciałem i jest całkowitym przeciwieństwem obecnego tempa życia.… 12.08.2022 6 min.
Magdalena Bury Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo” Kobiety zazwyczaj nie lubią swoich brzuchów. Bo są za duże, z rozstępami, wałeczkami albo zbyt wypukłe. W związku z tym wiele z nas robi wszystko, by ten swój nielubiany brzuch schować. Często katujemy się treningami, by pozbyć… 12.08.2022 9 min.
Ela Kowalska Rośnie popularność aplikacji, które pomagają dbać o zdrowie psychiczne czy monitorują owulację. Dlaczego to może być niebezpieczne? Wyjaśnia Gosia Fraser, analityczka prywatności i cyberbezpieczeństwa Czasami korzystanie z aplikacji, których celem jest poprawa naszej kondycji psychicznej, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Np. podczas procesu rekrutacyjnego. – Jeśli korporacja zyska dostęp do danych na temat naszego… 03.08.2022 11 min.
Ewelina Kaczmarczyk MZ podało, ile w Polsce przeprowadzono aborcji w 2021 r. FEDERA: „To liczba żenująco niska, ponieważ osób potrzebujących aborcji jest dużo, dużo więcej” Liczba aborcji przeprowadzonych legalnie w Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zmniejszyła się dziesięciokrotnie. "Niech ta liczba bije po oczach wszystkich. W Polsce w kwestii aborcji cofamy się coraz bardziej kosztem kobiet i… 03.08.2022 4 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz W naszej pamięci genetycznej mieszanie wody z ziarnami jest mocno utrwalone. O niezwykłej mocy „bake therapy” 31.07.2022 7 min.
Magdalena Bury „Co mówi o tobie wynik psychotestu?”. Psycholożka zdradza, jakie niebezpieczeństwa mogą się kryć za efektem horoskopowym Znasz to uczucie, kiedy czytasz horoskop lub wynik w internetowym psychoteście i masz ochotę wykrzyczeć, że to o tobie? Odpowiedzialnym za ten stan może być efekt horoskopowy, nazywany także efektem Forera lub Barnuma. Dzięki niemu… 28.07.2022 5 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz „Wpojono nam, że trzeba dążyć do celu, nawet jeśli po drodze pojawiają się trudności”. Dlaczego tak trudno reagować na mobbing, mówi psycholożka Karolina Ołdak - Mobbing nie dotyczy wyłącznie relacji szef-podwładny. Istnieje wielu mobberów poziomych, czyli osób, które są naszymi koleżankami i kolegami z pracy, pracującymi na równorzędnym stanowisku – mówi Karolina Ołdak,… 28.07.2022 9 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Marysia Warych: „Ludzie myślą, że mamy dwa tryby: albo nie możemy wstać z łóżka, albo mamy halucynacje i słyszymy głosy. Tymczasem choroba afektywna dwubiegunowa ma różne oblicza” – Człowiekowi wydaje się, że jest świetny, że może wszystko. Ma mnóstwo doskonałych pomysłów, które oczywiście za chwilę porzuca, bo bardzo szybko przychodzą nowe. Mogą pojawić się zachowania zagrażające – przypadkowe… 25.07.2022 13 min.
Magdalena Bury „Niektórym wdzięczność przychodzi zdecydowanie trudniej”. Dlaczego warto nauczyć się wdzięczności, mówi psycholożka Milena Wojnarowska - Wdzięczność za ludzi wokół nas jest czymś zdecydowanie łatwiejszym niż wdzięczność za to, że wypijemy rano kubek gorącej kawy. To nie każdemu przychodzi łatwo - o tym, czy warto za wszelką cenę szukać wdzięczności w… 20.07.2022 7 min.
Krystyna Romanowska „Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz - Kobieta wysoko wrażliwa nie tylko sama umie czerpać przyjemność z seksu, ale jest także bardzo uważna na drugą stronę. Szybko rozpoznaje, że coś jest dobre, a coś nie jest. I to nie tylko w seksie, ale także w relacjach –… 10.07.2022 7 min.
Alicja Cembrowska „Słowami nazywamy to, co już wiemy, natomiast ciało ma dostęp do treści, które są w nas tajemnicą”. O mocy terapii tańcem mówi Katarzyna Dańska 10.07.2022 19 min.
Małgorzata Germak „Prowadzenie dziennika może zmienić nasze życie. Dla wielu bywa skuteczną autoterapią” – uważa psycholog Anna Frączkowska. Czym jest journaling i jaką ma moc? Jesteś tylko ty, papier i długopis. Zaczynasz pisać. Z kolejnymi minutami wszystko staje się bardziej poukładane, umysł się uspokaja, a obraz wyostrza. – Pisanie pomaga mi uwalniać to, co potrzebuje uwolnienia. Mogą być to… 08.07.2022 10 min.