Przejdź do treści

Paulina Młynarska: gdy tylko przejdę rekonwalescencję, kupię sobie jakiś piękny nowy biustonosz, sukienkę, rzucę grzywą i będę dumnie paradować z moimi implantami po ulicach

Paulina Młynarska
Paulina Młynarska: gdy tylko przejdę rekonwalescencję, kupię sobie jakiś piękny nowy biustonosz, sukienkę, rzucę grzywą i będę dumnie paradować z moimi implantami po ulicach/ Fot. Kamil Piklikiewicz/DDTVN/East News
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Mam złożyć swoje życie na ołtarzu tego infantylnego fetyszyzmu? Powinnam grzecznie umierać ze strachu przy każdym badaniu kontrolnym, czekając na to, kiedy się zacznie? Już się robi. Niedoczekanie wasze” – powiedziała Paulina Młynarska w jedynym wywiadzie, którego udzieliła po tym, jak poddała się podwójnej profilaktycznej mastektomii piersi z jednoczesną rekonstrukcją. 

„Patriarchalna kultura odbiera kobietom prawo do decydowania”

Paulina Młynarska kilka dni temu za pośrednictwem mediów społecznościowych podzieliła się informacją o poddaniu się profilaktycznej podwójnej mastektomii. Po tym, jak wykryto u niej zmiany morfologiczne, których obecność świadczy o wysokim ryzyku zachorowania na złośliwego raka piersi w przyszłości, dziennikarka podjęła trudną decyzję. Jej wpis odbił się szerokim echem. Prezenterka opowiedziała więc swoją historię w jedynym wywiadzie, jakiego udzieliła na ten temat.

W rozmowie z Pauliną Januszewską dla „Krytyki Politycznej” Młynarska zwróciła uwagę na to, że kobiety głównie określa się poprzez ciało nawet w sytuacji zagrożenia życia.

„Patriarchalna kultura odbiera kobietom prawo do decydowania o swoim ciele, a więc i do decydowania o własnych piersiach, które są tu centralnym seksualnym fetyszem” – stwierdziła.

W wywiadzie mówiła także o reakcjach ludzi na decyzję o profilaktycznej mastektomii. Jak zaznaczyła, często zarzuca się kobietom, że okaleczają się, zamiast emanować seksem.

„Czyli co? Mam złożyć swoje życie na ołtarzu tego infantylnego fetyszyzmu? Powinnam grzecznie umierać ze strachu przy każdym badaniu kontrolnym, czekając na to, kiedy się zacznie? Już się robi. Niedoczekanie wasze” – dodała.

„Przeżyłam coś okropnego”

Młynarska wytłumaczyła, że przed podjęciem decyzji o mastektomii, usłyszała od lekarza, że ma dwie możliwości. Jedną z nich była długoletnia terapia farmakologiczna, drugą – usunięcie piersi.

Przeżyłam coś okropnego, bo najpierw ucieszyłam się, że nie mam raka, a dwie sekundy później usłyszałam, że muszę się leczyć tak, jakbym na niego zachorowała – wyznała.

Dziennikarka długo biła się z myślami, czy podzielić się swoją historią. Po rozmowie z córką doszła jednak do wniosku, że dzięki temu może uratować komuś życie.

„Biorąc też pod uwagę, jak obficie kwitną w dzisiejszych czasach antynaukowe i antymedyczne teorie, pomyślałam sobie: Paulina, ile cię to kosztuje? Weź i napisz tego posta, może ktoś dzięki tobie pójdzie wreszcie do przychodni albo dowie się, że kiedy są wskazania, to operacja prewencyjna jest w Polsce refundowana” – mówiła.

„Zmowa lekarzy”

Pomimo przytłaczającej liczby słów wsparcia, jakie otrzymała dziennikarka, pojawiły się także negatywne komentarze. Niektórzy zarzucali jej, że informację podała dla sławy i pieniędzy. Natomiast miłośnicy teorii spiskowych twierdzili, że prezenterka „jest ofiarą zmowy lekarzy i Big Pharmy”.

„To rycerze i rycerki zakonu głupoty, od których dowiedziałam się np., że skoro usunęłam piersi w obawie przed chorobą, to może powinnam sobie także odciąć łeb z uwagi na ryzyko pojawienia się w nim glejaka” – mówiła.

Młynarska wyjaśniła jednak, że nie zamierza przejmować się nienawistnymi komentarzami. Jest dumna, że usunęła piersi, by ratować życie. „Gdy tylko przejdę rekonwalescencję, kupię sobie jakiś piękny nowy biustonosz, sukienkę, rzucę grzywą i będę dumnie paradować z moimi implantami po ulicach” – podsumowała.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat raka piersi jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.

Instrukcja była tworzona wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliłyśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi jest darmowym e-bookiem, z którym możesz się zapoznać. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Robert Stockinger poddał się zabiegowi wycięcia zmiany skórnej - zdjęciu dziennikarz pozuje w czarnej bomberce i krawacie

Robert Stockinger poszedł zbadać znamiona na ciele i trafił na oddział onkologiczny. „Nie dopuszczam złych myśli”

Węzły chłonne – fizjologiczna struktura, funkcje, anatomia

Młoda kobieta cierpiąca na czerwienicę leży z zamkniętymi oczami.

Czym objawia się czerwienica? Jak długo można z nią żyć?

Rak cewki moczowej daje różne objawy kobieta trzyma ręce na dole brzucha Hello Zdrowie

Rak pęcherza moczowego – jakich objawów nie należy bagatelizować?

Przeszła podwójną mastektomię. Kilka dni później usłyszała diagnozę "rak piersi"

Przeszła podwójną mastektomię. Kilka dni później usłyszała diagnozę „rak piersi”

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka 

Gruczolakorak, czyli nowotwór złośliwy tkanki nabłonkowej gruczołów

Marker Ca 125 w rozpoznawaniu raka jajnika. Czy podwyższony wynik to zawsze zła wiadomość?

Ca 15-3 jako marker nowotworowy – jakie ma zastosowanie?

Badania przesiewowe - kiedy się je wykonuje i dlaczego są ważne

Badania przesiewowe – profilaktyka poważnych chorób i skuteczna ochrona

Hugh Jackman

Hugh Jackman z opatrunkiem na nosie zaapelował do fanów: „Proszę, pamiętajcie o nakładaniu kremów z filtrem”

Sara Kayat i Leanne Adu

Badanie piersi w telewizji na żywo. Bez stanika, zasłaniania sutków i cenzurowania ciała modelki

Ból piersi – przyczyny, rodzaje, leczenie. Czy torbiele bolą?

Kobieta

„Sztuczna inteligencja może ratować życie”. Wykryła raka piersi u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Odkryli gen, którego mutacja odpowiedzialna jest za raka piersi

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Test ROMA – model matematyczny, który stwierdza ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu jajnika

Rak podstawnokomórkowy – objawy, rodzaje. Jak wygląda i czy swędzi?

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Naukowcy ostrzegają: taka budowa piersi nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko raka. Jeśli ją masz, powinnaś badać się częściej

Naukowcy ostrzegają: taka budowa piersi nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko raka. Jeśli ją masz, powinnaś badać się częściej

Lekarze Kliniki Otolaryngologii CMKP przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Wielki sukces polskich specjalistów! Lekarze z klinik CMKP i WUM przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują