Przejdź do treści

Tatiana Okupnik: nie zapraszałam polityków do mojej sypialni i to nie oni powinni decydować, jakich życiowych wyborów mogę, a jakich nie mogę dokonywać

Tatiana Okupnik: nie zapraszałam polityków do mojej sypialni i to nie oni powinni decydować jakich życiowych wyborów mogę a jakich nie mogę dokonywać
Tatiana Okupnik: nie zapraszałam polityków do mojej sypialni i to nie oni powinni decydować jakich życiowych wyborów mogę a jakich nie mogę dokonywać/ MWMEDIA, fot. Andras Szilagyi
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Koncert w bańkach
Niezwykły koncert w trakcie pandemii. Fani i zespół zamknięci w… bańkach!
Ludzie na koncercie
Lek. Bartosz Fiałek wzburzony weekendowymi imprezami: ludzie, których ignorancja przekracza „dach świata”
Izrael zostanie „hermetycznie zamknięty”? Izraelska minister turystyki: to ekstremalny krok i naruszenie podstawowych praw
Izrael zostanie „hermetycznie zamknięty” z powodu koronawirusa? Premier: wyprzedzamy cały świat
Zmiana kolejności szczepień przeciw COVID-19
Zmiana kolejności szczepień przeciw COVID-19. Kto i w jakiej sytuacji będzie mógł przyjąć preparat wcześniej?
Genogram – do czego służy, jak zrobić, symbole genogramu

Tatiana Okupnik poruszyła kolejny, obok aborcji, ważny temat dla kobiet: dostęp do antykoncepcji i nierówne traktowanie pod tym względem kobiet i mężczyzn. „Dlaczego akurat moja płodność jest tak chroniona przez państwo? Dlaczego moje państwo nie ma takich rozterek w przypadku męskiej płodności?” – pyta artystka.

Tatiana Okupnik opowiada swoją historię

„Mam 42 lata. Jestem mamą dwójki cudnych dzieci. Świadomie podjęłam decyzję o staniu się mamą. Wiem, że dla mnie dwójka dzieci to pełnia szczęścia i jednocześnie limit moich prokreacyjnych możliwości. Nie byłabym w stanie pod względem psychicznym ani fizycznym po raz kolejny przejść przez ciążę, poród, opiekowanie się małym szkrabem” – pisze Tatiana Okupnik na swoim profilu na Instagramie.

Okupnik jest mamą 4-letniej Matyldy i 2-letniego Tymona. Artystka często porusza tematy tabu, mówiąc otwarcie o depresji poporodowej, połogu czy chorobach, z którymi młode mamy zmagają się po porodzie. Teraz postanowiła podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z nierównym dostępem do antykoncepcji dla kobiet i mężczyzn. „Chcę opowiedzieć, jak mnie osobiście dotyka to, co dzieje się wokół kobiet w moim kraju” – pisze Okupnik.

„Kiedy stałam się mamą, to pomimo ogromnej miłości do moich dzieci, czułam się tak, jakbym rozpadła się na kilka części i nie mogła się na nowo złożyć. Opowiadałam już o depresji w pierwszej ciąży, opowiedziałam o pierwszym, skomplikowanym, trwającym 33 godziny porodzie, który ostatecznie zakończył się cesarskim cięciem w pełnej narkozie. Mówiłam już o komplikacjach poporodowych, o obrzęku uniemożliwiającym poruszanie się, o rectocele, o wyciągniętej skórze miejsc intymnych, ‚pamiątce’ po wielkiej opuchliźnie” – opowiada artystka.

Tatiana Okupnik / MW Media

Okupnik miała wybór

Tatiana Okupnik podzieliła się tym, o czym jeszcze nie mówiła: o silnym krwotoku w pierwszej ciąży, który w szpitalu został określony jako nietypowy. O zapaleniu kości łonowej w pierwszej i drugiej ciąży, o pokrzywkach na zmiany temperatur, tak silnych, że np. „stanie przy lodówkach w sklepie, w ciepły dzień wiązało się z wysypem potwornie swędzących bąbli na ciele”. Podkreśliła też duży wpływ rodzicielstwa na jej związek.

„W USA, gdzie rodziłam oboje moich dzieci, przed drugą cesarką, która musiała być przeprowadzona, w związku z pęknięciem kości krzyżowej, pozwolono mi dokonać wyboru. Lekarka prowadząca ciążę, znająca moją medyczną historię i wiedząca, że Tyniu ma być moim drugim i ostatnim dzieckiem, zapytała, czy w trakcie cesarki chcę, żeby podwiązano mi jajowody” – pisze Okupnik.

Jednak, jak podkreśla, biorąc pod uwagę wiedzę jaką wtedy dysponowała na temat swojego zdrowia oraz możliwej dla siebie formy antykoncepcji, ale też emocje jakie ją przepełniały w tamtym momencie, powiedziała: „Nie, dziękuję”. Nie sądziła, że po powrocie do Polski spotka ją niemiła niespodzianka.

Tatiana Okupnik / nwmedia

Polska to nie USA

Jak pisze piosenkarka, od propozycji, którą złożyła jej lekarka w USA, minęło wiele miesięcy i okazało się, że jest w tej grupie kobiet, które nie mogą stosować wkładki domacicznej. Nie jest też możliwa u niej antykoncepcja hormonalna, między innymi dlatego, że cierpi na chroniczną migrenę. Jednak teraz Okupnik mieszka nie w USA, a w Polsce i musiała zderzyć się z polską rzeczywistością.

„W wakacje tego roku przeprowadzano u mnie kolejną ginekologiczną operację. Przed zabiegiem poprosiłam o podwiązanie jajowodów. Lekarka rozumiała w pełni moją prośbę, ale poinformowała, że w Polsce ten zabieg nie jest legalny. Moja reakcja to szok, wkurzenie, niezrozumienie” – wyznaje Okupnik.

Jej niezrozumienie było tym większe, że wazektomia w Polsce jest całkowicie legalna. Jak pisze, jadąc do szpitala, po drodze mijała banery z reklamami wazektomii.

„Jak to możliwe, że mężczyzna w moim kraju może zadecydować o tym, że nie chce, lub nie może już posiadać więcej potomstwa, a mnie taki wybór nie jest dany?! Jaka różnica jest między mną a moim partnerem, oprócz takiej, że on ma prącie, a ja waginę? Jaka różnica w kontekście obywatel-państwo a obywatelka-państwo? Mam wyższe wykształcenie, potrafię się utrzymać, płacę podatki. Zresztą nawet gdyby te parametry były inne, to jaka jest między nami różnica?” – pyta artystka.

I podkreśla, że chce mieć pewność, że nie zajdzie w kolejną ciążę. Po pierwsze dlatego, że nie chce mieć więcej dzieci. A po drugie dlatego, że dziś już wie, że kolejna ciąża byłaby w jej przypadku ciążą wysokiego ryzyka i miałaby wpływ co najmniej na pogorszenie stanu jej zdrowia.

„Nie zapraszałam polityków do mojej sypialni”

„Nie zapraszałam polityków do mojej sypialni i to nie oni powinni decydować, jakich życiowych wyborów mogę, a jakich nie mogę dokonywać. W naszym kraju lekarz, na prośbę pacjentki i po rozważeniu wszelkich korzyści i przeciwwskazań, może podjąć się operacji podwiązania jajowodów tylko w przypadku, gdyby ewentualna ciąża zagrażała życiu lub zdrowiu kobiety, lub gdyby istniało uzasadnione podejrzenie, że dziecko może zostać obciążone ciężką chorobą genetyczną. Dlaczego akurat moja płodność jest tak chroniona przez państwo? Dlaczego moje państwo nie ma takich rozterek w przypadku męskiej płodności?” – dopytuje Okupnik.

Artystka podkreśla, że lekarz wykonujący wazektomię na życzenie pacjenta może być spokojny. Sam pacjent zresztą też. Natomiast pacjentka, którą interesuje salpingektomia (czyli podwiązanie jajowodów), musi mieć jakiś powód swojej decyzji i podać go lekarzowi. „Ładnie poprosić, uzasadnić swoją fanaberię, jak na grzeczną dziewczynkę przystało”. Artystka stanowczo zaznaczyła, że nikt nie powinien podejmować decyzji za innych – zarówno w przypadku antykoncepcji, jak i aborcji.

„Nie interesuje mnie, co na moim miejscu zrobiłaby inna kobieta, bo nie jest ona na moim miejscu. Nigdy też nie śmiałabym powiedzieć kobiecie, która nosi w sobie płód z wadami letalnymi, co według mnie powinna zrobić. Jedyna rzecz jaką mogę zrobić jako kobieta, jako człowiek, to wesprzeć, jeśli takiego wsparcia ta kobieta będzie potrzebowała. Nic tu nie dadzą obostrzenia, zakazy. Przepraszam, dadzą – więcej aborcji przeprowadzanych w podziemiu, w niebezpiecznych warunkach, z zagrożeniem dla życia kobiety” – pisze Okupnik.

Dodaje, że podstawą demokracji jest wolny wybór. A dostęp do wiedzy i antykoncepcji to jedne z najważniejszych narzędzi w rękach kobiety. „Dzięki nim właśnie łatwiej nam samostanowić” – zaznacza.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

tak czuję… #wolność #wolnywybór #równość #równouprawnienie #kobieta #polskiekobiety #strajkkobiet #mojecialomojwybor

Post udostępniony przez Tatiana Okupnik (@tatianaokupnik)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

tampon

Koniec z „tampon tax” w Wielkiej Brytanii. Zniesiono uznawany za seksistowski podatek od środków higienicznych dla kobiet

Kobieta

Jak rozmawiać z osobą, która doświadczyła przemocy seksualnej? Wyjaśnia psycholożka Katarzyna Koczułap

„Przestańmy mówić w imieniu kobiet, nie zabierajmy im głosu”. Znani mężczyźni radzą, jak wspierać kobiety w walce o ich prawa

Po wyroku TK: rekordowa liczba Polek prosi o pomoc w aborcji

Rekordowa liczba Polek prosi o pomoc w aborcji. „To jest ogromne zwycięstwo tego protestu”

Niepełnosprawny Fabian Puchalski apeluje: jeśli państwa nie stać na pomoc dla nas, niech nie zrzuca wszystkiego na i tak obciążone barki kobiet

Niepełnosprawny Fabian Puchalski apeluje: jeśli państwa nie stać na pomoc dla nas, niech nie zrzuca wszystkiego na i tak obciążone barki kobiet

Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Mgr farmacji Karolina Morze radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana

Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Ekspertka radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana

Ola Petrus

Ola Petrus o wyroku TK: Nie udawajcie, że wiecie lepiej od nas, jak to jest żyć z czymś, czego być może można było uniknąć! Bo nie macie bladego pojęcia

Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen: „Prawa kobiet to atut i osiągnięcie. Cofanie się nie jest opcją”

Jak rozmawiać z dziećmi o sytuacji po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji? Podpowiadają autorki profilu "Jak wychować dziewczynki"

Jak rozmawiać z dziećmi o protestach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji? Podpowiadają autorki profilu „Jak wychowywać dziewczynki”

Kobieta w laboratorium

Genetyczka o decyzji TK: w kilka godzin dorobek naukowy w dziedzinie genetyki (czyli diagnostyki prenatalnej) został zrównany z ziemią

Women shaming / istock

Women shaming w Polsce ma kobiecą twarz? Matka i koleżanki są w czołówce krytykujących osób

„Dawaj ten tyłek”, „Było się nie puszczać, to byś nie mdlała” – niegodne traktowanie rodzących kobiet w szpitalu. Fundacja Rodzić po Ludzku interweniuje

„Lekarz bez uprzedzenia wepchnął mi palce w miejsce intymne. Niezbyt komfortowa i przyjemna sytuacja” – mówi Justyna Kokoszenko o traumatycznej wizycie u ginekologa

„Na policji kobieta, która doświadczyła gwałtu w małżeństwie, może usłyszeć, że właściwie nic się nie stało, bo ona jest żoną i seks należy do jej obowiązków” – mówi Joanna Piotrowska, założycielka Feminoteki

„Przez uwarunkowania kulturowe, społeczne i religijne kobiety zgwałcone przez męża często nie wiedzą, że są ofiarami przestępstwa” – mówią Kamila Ferenc i Adam Kuczyński z Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu

Mama Prawniczka Marzena Pilarz-Herzyk

„Wypijasz 3 łyki wody, zwracasz 33. Nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować”. Mama Prawniczka o tym, jak wygląda ciąża z hyperemesis

„Miejsce kobiety jest w domu”. Udana kampania czy żenująca gra na stereotypach?

Emma Watson walczy o prawa kobiet i krytykuje Polskę za restrykcyjne prawo aborcyjne

Jak wzmocnić odporność dziecka? 5 sprawdzonych sposobów

Seks w ciąży. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Odpowiada położna Natalia Korzeniowska

Seks w ciąży. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Odpowiada położna Natalia Korzeniowska

Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek

Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek

Prekoncepcja - czym jest i dlaczego jest tak ważna dla przyszłych rodziców? Wyjaśnia ginekolożka lek. Anna Horbaczewska

Prekoncepcja – czym jest i dlaczego jest tak ważna dla przyszłych rodziców? Wyjaśnia ginekolożka lek. Anna Horbaczewska

Matka z córką rzucają confetti

Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”

Joanna Dronka-Skrzypczak: krąży mit, że jak ktoś ma SM, to na pewno będzie ciężko chorować, jeździć na wózku, i przez to będzie złym rodzicem

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Basia Kędzior

Hello My Hero. „Wygląd nie mówi o tym, kim się jest, czy jest się lepszym, czy gorszym. Każdy ma tak samo ważny powód i prawo do życia” – mówi Basia Kędzior, dziewczyna z rybią łuską

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Klara Roterska

Klara Roterska: Nikt nie chciał wpisać mi w kartę leczenia słowa „gwałt”, wpisywali „przykre zdarzenie”

Morsowanie – wady i zalety. Czy naprawdę warto wbiec do lodowatej wody?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?