Przejdź do treści

Ola Petrus o wyroku TK: Nie udawajcie, że wiecie lepiej od nas, jak to jest żyć z czymś, czego być może można było uniknąć! Bo nie macie bladego pojęcia

Ola Petrus
Ola Petrus / archiwium prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Gdy ktoś mnie pyta, czy wolałabym się urodzić zdrowa, to śmiało odpowiadam, że gdybym miała WYBÓR to oczywiście, że TAK” – zaznacza niskorosła stand-uperka Ola Petrus. „Skoro tak dbacie o osoby niepełnosprawne i się za nich wypowiadacie, to spytajcie ich, czy gdyby istniał lek, szczepionka, zabieg, który by gwarantował na etapie ciąży, albo i wcześniej, trwale wyeliminować chorobę czy mutację, to też by protestowali i próbowali zablokować? (…) Nie znam osób, które by się na taką szansę nie zgodziły. Ale jeśli takie istnieją, to dopiero one są cholernymi egoistami” – dodaje.

Ola Petrus o wyroku TK

22 października Trybunał Konstytucyjny postanowił, że aborcja z przyczyn embrio-patologicznych jest niezgodna z konstytucją. Wyrok TK wywołał sprzeciw wielu kobiet. Odważyło się mówić wiele z nich. Często to matki dzieci z niepełnosprawnością oraz kobiety, które kiedyś stanęły przed wyborem – wtedy, kiedy jeszcze go miały. Głos w dyskusji zabrała też Ola Petrus, która jest osobą niepełnosprawną, choruje na achondroplazję.

„Kilka dni temu pewna osoba zapytała moją mamę o jej opinię na temat protestów. Moja mama jest zwolenniczką kompromisu, więc odpowiedziała, że je popiera. W odpowiedzi ów osoba zamiast przyjąć to do wiadomości i łaskawie zamilknąć, postanowiła dorzucić 'Naprawdę? Patrząc na twoją historię z Olą myślałam, że będziesz przeciw’ ” – pisze na swoim profilu na Facebooku Ola Petrus.

Mama komiczki zamknęła dyskusję zdaniem „Ale ja miałam wybór”. Jednak ta sytuacja tak ją zirytowała, że postanowiła na nią odpowiedzieć publicznie – znaczniej szerzej niż jednym zdaniem.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Miralo Sen, Suplement na dobry sen, 20 kapsułek
20,99 zł
Zdrowie umysłu
Deep Focus from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Zdrowie umysłu
Miralo, Suplement diety wspomagający odporność na stres, 20 kapsułek
20,99 zł
Ola Petrus: bardzo chcę żebyście poczuli takie same ciary żenady, jakie mnie przeszły. Niskorosła stand-uperka opowiada o propozycji roli w serialu, którą dostała

Wybór, nie zakaz

„Tak, moja mama miała wybór. Ba, moja mama tego wyboru dokonała w momencie, gdy zdecydowała się zajść w ciążę, bo nie jest tajemnicą, że nie jestem pierwszym przypadkiem achondroplazji w rodzinie. Więc z pełną świadomością i szansami 50/50 zdecydowała się zajść w ciążę” – podkreśla Ola Petrus.

Powodów, dlaczego podjęła taką, a nie inną decyzję, było kilka. Po pierwsze, jak podkreśla stan-uperka, jej mama miała obok siebie człowieka, który „całym sobą udowadniał, że można z tym żyć, osiągać sukcesy i świetnie sobie radzić”. Po drugie, w jej rodzinie był ogrom lekarzy, więc w przypadku komplikacji, mieli za sobą „armię wsparcia”. A po trzecie, nie było wtedy możliwości uniknięcia przekazania mutacji genowej.

„Pierwsze dwa punkty już stawiały ją w lepszej sytuacji od większości rodziców, nawet obecnie dowiadujących się, że płód ma wady. A co do trzeciego – ja obecnie mam taką opcję. Podczas zabiegu in vitro jest możliwość sprawdzenia, czy zarodek jest zdrowy czy nie. Czy z tego skorzystam? Oczywiście. Czy moja mama by z tego skorzystała te 33 lata temu, gdyby była taka opcja? Oczywiście” – pisze Petrus.

„Gdybym miała wybór…”

Jak pisze Ola Petrus, choć „w ruletce genetycznej oberwała dosyć łagodnie” (każda osoba z achondroplazją jest inna i ma większe lub mniejsze powikłania), to i tak po urodzeniu przez wiele lat była przygotowywana do potencjalnej operacji wyciągania kończyn.

„Ta operacja miała się odbyć w gimnazjum, więc do 14., 15. roku życia byłam przekonana, że to, co mam, da się wyleczyć. I wtedy tego chciałam. Gdy przyszedł czas ostatecznej decyzji, odmówiłam – powód był wtedy prozaiczny. Byłam zakochana w koledze ze starszej klasy i nie chciałam trafić na kilka lat do szpitala. Ale z wiekiem przekonałam się, że to była dobra decyzja, bo mogłabym tego psychicznie nie znieść” – wyznaje.

Ale operacja to nie wszystko. Petrus chodziła też do ortopedów, laryngologów i kilku innych lekarzy, bo jej rodzice walczyli, żeby mimo swojej wady genetycznej była jak najzdrowsza.

„Teraz jestem dorosła, samodzielna, w miarę ogarnięta, akceptuję siebie taką, jaka jestem. Ale gdy ktoś mnie pyta, czy wolałabym się urodzić zdrowa, to śmiało odpowiadam, że gdybym miała WYBÓR to oczywiście, że TAK” – zaznacza Petrus.

Ola Petrus

„Nie udawajcie, że wiecie lepiej od nas”

„Nie znam nikogo z niepełnosprawnością, kto chciał się z nią urodzić! I nie chodzę teraz myśląc: “Ej, fajnie by było jakby na świecie było więcej achondroplazjaków” – pisze komiczka. „Czy wolałabym nie musieć używać setek stołków, wyciągaczy i ułatwiaczy pozwalających mi samodzielnie funkcjonować? TAK! Czy wolałabym nie musieć zastanawiać się czy w tłumie zginę za chwilę, bo mnie zgniotą czy, bo ktoś na mnie usiądzie? TAK! (…)  Czy chcę, aby moje dziecko było zdrowe? TAK!!!” – zaznacza Petrus. 

I dodaje, że gdy widzi hasła rzucane przez osoby udające chęć obrony osób z niepełnosprawnościami typu: “Oni też chcą żyć!”,  to zaczyna szukać informacji w sieci, „czy nagle gdzieś ktoś nie ogłosił masowego polowania na takie osoby”.

„Bo to w ten sposób brzmi. NIKT nie chce ruszać osób z niepełnosprawnościami. Ale skoro tak o nich dbacie i za nich się wypowiadacie, to spytajcie ich, czy gdyby istniał lek, szczepionka, zabieg, który by gwarantował na etapie ciąży, albo i wcześniej, trwale wyeliminować tę chorobę czy mutację, to też by protestowali i próbowali zablokować? Naciskaliby, że skoro Bóg dał zarodkowi niepełnosprawność, to ma tak zostać i już? Nie znam osób, które by się na taką szansę nie zgodziły. Ale jeśli takie istnieją, to dopiero one są cholernymi egoistami” – podkreśla Petrus.

Dodaje, że rozumie, że są ludzie, których wiara czy sumienie nie pozwala na takie radykalne decyzje. I to jest według niej OK. Bo, jak tłumaczy, po to jest WYBÓR.

„Wy miejcie swój, nam zostawcie nasz. Ale nie udawajcie, że wiecie lepiej od nas, jak to jest żyć z czymś, czego być może można było uniknąć! Bo nie macie bladego pojęcia” – podkreśla.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Ciężarna leży na badaniu u lekarki

Najnowocześniejsze nieinwazyjne testy prenatalne nowej generacji będą dostępne w warszawskim Szpitalu Południowym

„Mama w formie” Marty Stoberskiej pod matronatem Hello Zdrowie. Lektura obowiązkowa dla wszystkich przyszłych i młodych mam

„Na początku ciąża była zagrożona i ja nie umiałam się cieszyć”. Dominika Gwit o trudnej drodze do macierzyństwa

Hilary Swank

Hilary Swank spodziewa się bliźniąt. 48-letnia aktorka po raz pierwszy zostanie mamą

Dziecko

Zaczęła rodzić w samochodzie, jadąc do szpitala. Młoda mama nagrała niezwykłe wydarzenie

Na Uniwersytecie Waszyngtońskim stanął automat z pigułkami „dzień po”. „Brzmi nierealnie, obyśmy się doczeały”

Na Uniwersytecie Waszyngtońskim stanął automat z pigułkami „dzień po”. Polki: „Brzmi nierealnie, obyśmy się doczekały”

Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

Katarzyna Skrzynecka

Katarzyna Skrzynecka o trudnej drodze do macierzyństwa: „Nadziei nigdy nie straciłam”

Kobieta trzyma dziecko na rękach

Marta Stoberska o macierzyństwie: „Nigdy nie zdecyduję się na drugie dziecko”

Czy po pierwszym poronieniu warto wykonywać jakieś badania? Odpowiada ginekolog Michał Strus

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska szczerze o problemach ze zdrowiem i poronieniu: „Umiem walczyć o siebie, ale wtedy byłam bezradna”

Nabici w butelkę traumy prenatalnej. „To nie jest tak, że matka jest 'czemuś winna’, bo 'za bardzo przeżywa'”

„Urlop menstruacyjny nie powinien doprowadzać do nierówności, do faworyzowania męskich pracowników. Pytanie, czy Polska jest na to gotowa” – mówi Paulina Wasiluk z Zespołu Urlop Menstruacyjny

Litwa liberalizuje prawo aborcyjne. Od nowego roku aborcja farmakologiczna w domu jest legalna do 9 tygodnia ciąży

Litwa liberalizuje prawo aborcyjne. Od nowego roku aborcja farmakologiczna w domu jest legalna do 9. tygodnia ciąży

W ciemności, cieple i hałasie. Z amuletem, zaklęciem i zdrowaśką – jak kiedyś rodziły się dzieci

Powstał projekt pierwszej na świecie sztucznej macicy. Dzięki niej na świat może przychodzić rocznie 30 tys. dzieci

Powstał projekt pierwszej na świecie sztucznej macicy. Dzięki niej na świat może przychodzić rocznie 30 tys. dzieci

Czworaczki

W opolskim szpitalu urodziły się czworaczki. „Długo staraliśmy się o dziecko” – przyznała mama… czterech chłopców

Prof. Marzena Dębska otrzymała prestiżową nagrodę w Niemczech. Po jej odejściu z WUM ciężko nie zadać pytania, czy w Polsce jest równie doceniania

Prof. Marzena Dębska otrzymała prestiżową nagrodę w Niemczech. Po jej odejściu z WUM ciężko nie zadać pytania, czy w Polsce jest równie doceniana

Noworodek z Gorzowa Wielkopolskiego po urodzeniu ważył tylko 560 gramów. „Mały wielki cud”

Noworodek z Gorzowa Wielkopolskiego po urodzeniu ważył tylko 560 gramów. „Mały wielki cud”

Ashley Graham pokazała, jak wygląda jej brzuch po bliźniaczej ciąży. "Witaj, nowy brzuszku"

Ashley Graham pokazała, jak wygląda po bliźniaczej ciąży. „Witaj, nowy brzuszku”

Tatiana Okupnik / fot. Wojciech Olkusnik/DDTVN

„Patrzysz na siebie i myślisz 'masakra’. Tak jakby nieadekwatnie do mojego wieku postarzała się moja część intymna”. Tatiana Okupnik szczerze o połogu

Monika Mrozowska przeszła cztery cesarskie cięcia. "Mogło to się różnie zakończyć, mogło dojść do krwotoku" / NDRAS SZILAGYI/MWMEDIA WARSZAWA

Monika Mrozowska przeszła cztery cesarskie cięcia. „Musiałam podpisać specjalne papiery”

O aborcje może być jeszcze ciężej niż obecnie. Kaja Godek stworzyła nowy projekt ustawy, który niedługo trafi do Sejmu

O aborcję może być jeszcze trudniej. Kaja Godek stworzyła nowy projekt ustawy, który niedługo trafi do Sejmu

Nowe badanie pokazuje, że stosunek do aborcji znacznie się różni w zależności od płci. „Te wyniki szokują” – podkreśla Pani od Feminatywów

×