Przejdź do treści

Tatiana Okupnik o dolegliwościach kobiet: „Niech żyją cipki i odbytnice po przejściach oraz te zdrowe!”

Tatiana Okupnik / nwmedia
Tatiana Okupnik / nwmedia
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Matka Natura nas tak stworzyła. Na te sytuacje nie mamy wpływu i czasami tak się dzieje…” – mówi o dolegliwościach kobiecych Tatiana Okupnik. Piosenkarka po raz kolejny postanowiła podzielić się swoją historią związaną z porodem i połogiem. I tym samym wesprzeć inne kobiety zmagające się z problemami po urodzeniu dziecka. 

Tatiana Okupnik o dolegliwościach kobiet

Tatiana Okupnik wyszła za mąż za Michała Micielskiego w 2013 roku. Od tamtej pory niezbyt często pojawiała się w mediach. Artystka zajęła się swoim życiem rodzinnym. Trzy lata po ślubie urodziła swoje pierwsze dziecko – Matyldę, a dwa lata później syna Tymona. 

Kilka miesięcy temu Tatiana Okupnik powróciła do życia publicznego – w całkiem innej niż dotychczas roli. Artystka na swoich profilach w mediach społecznościowych postanowiła dzielić się z innymi swoimi traumami związanymi z porodami. Wie, że słuchają jej dziewczyny, które właśnie teraz mogą przeżywać te same sytuacje co ona kiedyś. 

Tak jest i tym razem. Artystka opublikowała na swoim Instagramie kolejne nagranie, w którym apeluje do kobiet w każdym wieku o to, by nie wstydziły się mówić o swoich dolegliwościach.

„Nie wstydźmy się, ponieważ jest nas masa. Masa kobiet w różnym wieku – od młodych, do starszych, poprzez kobiety w średnim wieku, które borykają się z takimi ludzkimi dolegliwościami. Skonotowałyśmy je (niestety) ze wstydem, a tak naprawdę to są przecież tematy ludzkie.

I to nie tylko sytuacje okołoporodowe czy pociążowe mogą spowodować, że mamy jakieś dolegliwości. To też może być leczenie onkologiczne albo leczenie innych chorób, które mogą spowodować problemy właśnie związane z naszą kobiecością i z naszymi narządami rodzenia, z naszą odbytnicą, itd.

Ja wiem, że te tematy zawsze istniały. Zawsze były komplikacje – od naszych prababek przez babcie i mamy, to się działo. To się dzieje i będzie się działo. Bo taka jest nasza konstrukcja.

Umówmy się, jeśli mówimy o porodzie, to jest to przepychanie lalki przez dziurkę od klucza. W związku z tym jakieś następstwa tego procesu mogą być. I to jest naturalne.

Oczywiście, zdarzają się też błędy personelu medycznego, natomiast nie można powiedzieć, że każda kobieta, która popuszcza mocz, cierpi przez efekt błędów lekarskich albo każda kobieta, która ma rektocelę, to też jest błąd lekarski. Matka Natura nas tak stworzyła. Na te sytuacje nie mamy wpływu i czasami tak się dzieje” – mówi Tatiana Okupnik w nagraniu na swoim Instagramie.

Tatiana Okupnik / MW Media

Diagnostyka kobiecych dolegliwości

Dalej Tatiana Okupnik mówi o diagnostyce w Polsce.

„Jeśli chodzi o diagnostykę, w Polsce wręcz powiedziałabym, że kulejemy. Niestety, nie wygląda to tak jak np. we Francji, gdzie każdej kobiecie przysługuje refundowana wizyta u fizjoterapeuty. (…) Większość z nas, gdy pojawia się dziecko, skupia się tylko i wyłącznie na dziecku. Ale jesteśmy też my i to, co stało się z naszymi ciałami, też jest bardzo ważne. Odpuszczenie niektórych kwestii może doprowadzić do jeszcze cięższych problemów zdrowotnych” – wyjaśnia artystka.

Tatiana Okupnik podjęła się też tematu używania słowa „cipka”.

„Dziewczyny, niepotrzebnie przeprosiłam za użycie słowa „cipka”, które jest taką samą częścią ciała jak kolano, oko, głowa czy brzuch. To my tylko tak to połączyliśmy i teraz wstydzimy się mówić: „pochwa”, „odbytnica”, hemoroidy„. Te biedne cipki po przejściach muszą być zaopiekowane! (…) Warto więc nauczyć się samobadania cipki, tak samo robicie to z USG piersi czy z cytologią.

Chodzi o obserwację, samoświadomość. Po porodzie możecie odczuwać różne zmiany, np. popuszczanie moczu albo odwrotnie – nie możecie się wysiusiać albo nie trzymacie stolca albo odwrotnie – macie problemy z wypróżnianiem. Nie zwlekajcie, im szybciej tym lepiej!” – dodaje.

„Niech żyją cipki i odbytnice po przejściach oraz te zdrowe!” – zakończyła swój monolog artystka, dodając, że to nie ostatnie nagranie dotyczące problemów ginekologicznych u kobiet. Tatiana Okupnik planuje bowiem całą serię rozmów – tym razem ze specjalistami.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Za zdjęciu muzyk Travis Barkera oraz Kourtney Kardashian - Hellozdrowie

„Zamrożenie jajeczek niczego nie gwarantuje”. Kourtney Kardashian szczerze o swoich problemach z płodnością

Rodzina informuje o okolicznościach śmierci 33-letniej Doroty, która w 20. tygodniu ciąży trafiła do szpitala w Nowym Targu - czarno-białe zdjęcie, na którym widzimy rękę kobiety z wenflonem

Kazano jej leżeć z nogami w górze, bo może wody powrócą. Wstrząsająca relacja rodziny zmarłej 33-latki z Nowego Targu

Na zdjęciu smutna i załamana kobieta opierająca się na parapecie okiennym- HelloZdrowie

„Gdy szłam do toalety, szli ze mną, sprawdzali, czy nie prę”. Kobieta w zagrożonej ciąży była w szpitalu traktowana jak przestępczyni

Na zdjęciu para bliźniąt- niemowląt trzymanych na kolanach przez siedzącego rodzica

Zaszła w ciążę dwa razy w ciągu miesiąca. Czym jest superfetacja?

Agnieszka Hyży choruje na ospę wietrzną - na zdjęciu pozuje w złotej, cekinowej sukience.

Agnieszka Hyży zaraziła się od dzieci chorobą zakaźną. „Zawodowo, prywatnie zmiany o 180 stopni. Do odwołania”

„Mam wrażenie, że poród to przestrzeń, do której mogłabym zaprosić więcej osób, przy których dobrze się czuję”. Pauka Chmielewska o swoim siódmym porodzie, ale pierwszym domowym

Kobieta w ciąży przegląda zdjęcia USG | Hello Zdrowie

Pełna i darmowa procedura in vitro w Warszawie. Otwarcie oddziału już 26 maja!

Opryszczka u dziecka – jakie są jej przyczyny? Jak ją leczyć?

Natalie Bright

„Życie bez dzieci nadal może być satysfakcjonujące i szczęśliwe” – podkreśla 42-letnia TikTokerka, która usłyszała, że „poniosła porażkę”

Hilary Swank

48-letnia Hilary Swank urodziła bliźnięta. „To nie było łatwe” – wyznała aktorka

Laura Benanti

Laura Benanti poroniła podczas występu na scenie. „Wiedziałam, że to się dzieje” – wyznała

Kobieta i mężczyzna siedzą na podłodze, przytulają się. Obok stoi pies i patrzy przez okno

Fundacja Czułość: Sytuacja kobiet roniących w Polsce jest wciąż dramatyczna

Poród

Piękno narodzin uchwycone w jednym kadrze. Wyłoniono zwycięzców Birth Photography Image Competition 2023!

Aktorka na dwa lata przed siedemdziesiątką została mamą. Informacja wywołała w Hiszpanii oburzenie

Angelika Domańska

Angelika Domańska odebrała syna. Sąd uchylił decyzję o umieszczeniu chłopca w domu dziecka

„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

Ciężarna leży na badaniu u lekarki

Najnowocześniejsze nieinwazyjne testy prenatalne nowej generacji będą dostępne w warszawskim Szpitalu Południowym

„Mama w formie” Marty Stoberskiej pod matronatem Hello Zdrowie. Lektura obowiązkowa dla wszystkich przyszłych i młodych mam

Bliźnięta

Lekarze nie dawali im szans na przeżycie. Najwcześniej urodzone bliźnięta wpisano do Księgi Guinnessa

„Emocje na tym etapie są o wiele, wiele potężniejsze od ciebie”. Kylie Jenner szczerze o depresji poporodowej

WHO alarmuje: co dwie minuty umiera jedna kobieta w trakcie ciąży lub porodu

Diane Kruger

Diane Kruger wyznała, dlaczego zmieniła zdanie odnośnie do posiadania dzieci. „Zawsze bałam się utknąć”

„Na początku ciąża była zagrożona i ja nie umiałam się cieszyć”. Dominika Gwit o trudnej drodze do macierzyństwa

Noworodek

Odmówiono im nadania nietypowego imienia córce. Według urzędników było „zbyt męskie”