30.10.2018
4 min.
Hemoroidy to objaw choroby hemoroidalnej, która dotyka osoby w każdym wieku. Krępujące i krwawiące guzki utrudniają życie, są jednak w całkowicie wyleczalne. Hemoroidy zewnętrzne, zaawansowane stadium choroby, stanowią ogromny dyskomfort i wymagają podjęcia zdecydowanych działań.
Hemoroidy to choroba cywilizacyjna, która jest problemem zarówno osób młodych, jak i starszych. Przypadłość ta jest krępująca, bolesna i utrudnia normalne funkcjonowanie, zaburzając wiele zwyczajnych czynności, jak chociażby swobodne siedzenie. W początkowym stadium hemoroidy są bagatelizowane przez to, że są ukryte wewnątrz i rzadko dają o sobie znać. Hemoroidy zewnętrzne to zaawansowane stadium choroby wynikłe z powodu zaniedbania.
Hemoroidy, inaczej nazywane guzkami krwawniczymi, to zewnętrzne zmiany umiejscowione przy odbycie. U zdrowej osoby pełnią one rolę wspomagającą przy oddawaniu stolca, jednak w postaci choroby hemoroidalnej przybierają formę bolesnych zewnętrznych żylaków odbytu. Schorzenie dotyka coraz więcej osób w każdym wieku. Hemoroidy wyglądają jak miękkie, czerwone poduszeczki. Pokryte są cienką skórą, są mocno unerwione i wypełnione krwią, bardzo bolesne. Kiedy pękają, powodują krwawienie i ból. Ze względu na umiejscowienie w środowisku wilgotnym, trudno się goją, powodują uciążliwe ranki.
Pierwszym niepokojącym objawem hemoroidów jest nadmierny świąd odbytu, który jest znakiem, iż w obrębie tkanek zaczyna się coś dziać. Niestety objaw ten jest bagatelizowany i tłumaczony alergią, niedokładną higieną, potem. Świąd, który przybiera na sile, prowadzi do pęknięcia struktur skóry i stanów zapalnych z wydzieliną ropną. Objawami, które stają się bardziej uciążliwe, są uczucie niepełnego wypróżnienia i pojawiające się ślady krwi na bieliźnie. Hemoroidy zewnętrzne to ostatnie i zaawansowane stadium choroby, która rozwinęła się poprzez zaniedbanie poprzedzających ją objawów.
Hemoroidy zewnętrzne to krępujące i bardzo uciążliwe. Rozwijając się, obejmują coraz większą powierzchnię odbytu. Guzki są bolesne i pękają przy napięciu podczas oddawania stolca bądź pękają samoistnie, np. podczas siedzenia.
Przyczyny żylaków zewnętrznych odbytu jest kilka i trudno postawić diagnozę, co najbardziej sprzyja ich rozwojowi. Do najczęstszych należą:
Zobacz także: Hemoroidy w ciąży
Osoby dotknięte żylakami zewnętrznymi odbytu zgłaszają się do lekarza zbyt późno ze względu na wstyd. Hemoroidy są łatwe i szybkie do wyleczenia pod warunkiem, że ich rozwój zostanie zdiagnozowany we wczesnym stadium. Ich leczeniem zajmuje się proktolog – specjalista chorób odbytu i odbytnicy. Badanie jest proste, polega na obejrzeniu odbytu za pomocą wziernika. Czas leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby.
Najważniejsza w leczeniu, ale też w niedopuszczeniu do rozwoju hemoroidów, jest zmiana trybu życia i nawyków żywieniowych. Podstawą jest picie 3 litrów wody dziennie i jedzenie produktów bogatych w błonnik. Ważne jest wprowadzenie codziennej porcji warzyw i owoców. Nie zaleca się jedzenia czekolady i produktów zawierających kakao – sprzyja ono zaparciom. Leczenie już powstałych guzków opiera się na farmakologii (tabletki, maści, żele, czopki), które działają przeciwzapalnie, wysuszająco, przeciwbólowo.
U chorych ze znacznie bardziej zaawansowanym stadium choroby, w którym hemoroidy przybrały postać wiszących piłeczek, konieczny jest zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu żylaków i przywróceniu naczyniom prawidłowej, pierwotnej struktury.
Wspomagając leczenie farmakologiczne i zmianę nawyków żywieniowych, możemy sięgnąć po domowe sposoby, przynoszące ulgę w bolesnych guzkach. Sprawdzonym domowym sposobem na hemoroidy zewnętrzne jest tzw. nasiadówka. Polega na moczeniu odbytu w ciepłej wodzie przez 20 minut. Ciepła (ale nie gorąca) woda usprawnia przepływ krwi w chorej okolicy, rozluźniając go. Poza tym pomaga w wypróżnianiu. Nasiadówki powinny być powtarzane codziennie, minimum 2 razy dziennie.
Osoby borykające się z żylakami powinny zadbać również o wymianę bielizny na bawełnianą, która ułatwia skórze oddychanie i nie parzy wrażliwych miejsc. Odbyt z żylakami nie powinien być mocno wycierany papierem toaletowym, który dodatkowo może podrażnić i wzmóc krwawienie.