Przejdź do treści

Trzy typy kobiet w ciąży – sprawdź, którym jesteś ty albo twoja koleżanka

Trzy typy kobiet w ciąży - sprawdź, którym jesteś ty albo twoja koleżanka Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ciąża powoduje różne, często bardzo skrajne reakcje. Jest ich tyle, ile jest ciężarnych – bo każda z nas przeżywa ten stan inaczej. Psycholożka Sylwia Kopka postanowiła podzielić się ze swoimi obserwatorkami ciekawą klasyfikacją na trzy różne podejścia do okresu ciąży, które wyróżniła Joan Raphael-Leff w swojej książce „Ciąża”.

Fecyliatorka

Ciąża to dla niej powód do dumy, cieszy się, gdy może eksponować ciążowy brzuszek. Czuje się podekscytowana, często też tej ekscytacji oczekuje od innych. Bardzo na siebie uważa i jest wrażliwa na to, co je, pije i w jakim otoczeniu przebywa. Idealizuje więź, jaka łączy ją z dzieckiem, często opisując ją jako coś magicznego. Z reguły nie obawia się porodu. Obawia się za to często zabiegów medycznych ingerujących w naturalny przebieg porodu. Źle znosi każdą separację z dzieckiem” – pisze Kopka na Instagramie.

Psycholożka podkreśla, że to, na co należy zwrócić uwagę w tym typie, to zaprzeczanie wszelkim trudnym uczuciom, jakie wzbudzają ciąża i dziecko, typu: złość, agresja, wrogość. Podejście takie według niej wzmaga poczucie winy w matce, gdy z dzieckiem coś się dzieje. Jak dodaje, matki przejawiające ten typ orientacji mają tendencję do obarczania się odpowiedzialnością.

Para przytulająca się

Regulatorka

„Ta orientacja powoduje, że kobieta wychodzi z założenia, że dziecko nie zmieni jej życia. Obawia się utracić siebie i swoje przyzwyczajenia. Przeraża ją to, że niemowlę jest tak zależne. Zajście w ciąże może wiązać się z utratą, która budzi lęk. To kobiety lubiące poczucie wpływu i kontroli, którym trudno mówić o emocjach. Wizja dziecka w brzuchu może powodować niepokój” – pisze psycholożka.

Jak dodaje, regulatorki częściej dążą do porodu poprzez cesarskie cięcie, nie wierząc w moc swojego ciała. Taka kobieta, jak pisze psycholożka, „ucieka od myślenia o ciąży i dziecku w pewnym sensie próbuje temu zaprzeczać, utrzymując się w iluzji, że jej życie się nie zmieniło i nie zmieni„. Czasem dziecko traktuje jako „wewnętrznego prześladowcę„. Występuje u niej lęk przed zależnością.

Odwzajemniająca

Jak wyjaśnia Sylwia Kopka, kobieta w ciąży, która jest odwzajemniająca, ma świadomość plusów i minusów ciąży i posiadania dziecka. Toleruje radość z ciąży i smutek związany z różnymi utratami jednocześnie.

„Zachowana jest równowaga między życiem wewnętrznym a zewnętrznym. Jesteś otwarta i czekasz na to, co się wydarzy. Ciekawość tego, co będzie, bierze górę nad strachem. Nie martwisz się na zapas” – pisze.

Rodzicielstwo szyte na miarę

Rodzicielstwo szyte na miarę to profil na Instagramie prowadzony przez psycholożkę i psychoterapeutkę, Sylwię Kopkę. Ekspertka udziela tam rodzicom i omawia różne kwestie związane z wychowaniem dzieci. Założyła też grupę na Facebooku „Spokojna w ciąży i po porodzie„, gdzie zgromadziła społeczność mam szukających wsparcia. Wymieniają się tam swoimi doświadczeniami i szukają odpowiedzi na nurtujące je pytania.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Nastawień do ciąży jest bardzo dużo. Jest ich tyle ile jest ciężarnych, czyli każda z nas przeżywa tę sytuację inaczej. To czym chciałabym się dziś podzielić to 3 typy podejść do czasu ciąży, które wyróżniła Joan Raphael-Leff w swojej książce „Ciąża”. ◾◾◾ 1. Facylitatorka ◾◾◾ Ciąża to dla niej powód do dumy, cieszy się, gdy może eksponować ciążowy brzuszek. Czuje się podekscytowana, często też tej ekscytacji oczekuje od innych. Bardzo na siebie uważa i jest wrażliwa na to co je, pije i w jakim otoczeniu przebywa. Idealizuje więź jaka łączy ją z dzieckiem często opisując to jako coś magicznego. Z reguły nie obawia się porodu. Obawia się często zabiegów medycznych ingerujących w naturalny przebieg porodu. Źle znosi każdą separację z dzieckiem. ◾◾◾ To na co należy zwrócić uwagę to zaprzeczanie wszelkim trudnym uczuciom jakie wzbudza ciąża i dziecko typu złość, i agresja, wrogości. Podejście takie wzmaga również występowania poczucia winy w matce, gdy z dzieckiem coś się dzieje. Matki przejawiające ten typ orientacji mają tendencję do obarczania się odpowiedzialnością. ◾◾◾ 2.Regulatorka ◾◾◾ Ta orientacja powoduje, że kobieta wychodzi z założenia, że dziecko nie zmieni jej życia. Obawia się utracić siebie i swoje przyzwyczajenia. Przeraża ją to, że niemowlę jest tak zależne. Zajście w ciąże może wiązać się z utratą, która budzi lęk. To kobiety lubiące poczucie wpływu i kontroli, którym trudno mówić o emocjach. Wizja dziecka w brzuchu może powodować niepokój. Regulatorki częściej dążąc do porodu poprzez cesarskie cięcie nie wierząc w moc swojego ciała. ◾◾◾ Kobieta ucieka od myślenia o ciąży i dziecku w pewnym sensie próbuje temu zaprzeczać utrzymując się w iluzji, że jej życie się nie zmieniło i nie zmieni. Czasem dziecko przeżywane jest jako wewnętrzny prześladowca. Występuje lęk przed zależnością. ◾◾◾ 3.Odwzajemniająca ◾◾◾ Masz świadomość plusów i minusów ciąży i posiadania dziecka. Tolerujesz radość z ciąży i smutek związany z różnymi utratami jednocześnie. Zachowana jest równowaga między życiem wewnętrznym a zewnętrznym. Jesteś otwarta i czekasz na to co się wydarzy. Ciekawość tego co będzie bierze górę nad strachem. Nie martwisz się na zapas. #ciężarna

Post udostępniony przez Sylwia Kopka (@rodzicielstwo_szyte_na_miare)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.