Przejdź do treści

Trzy typy kobiet w ciąży – sprawdź, którym jesteś ty albo twoja koleżanka

Trzy typy kobiet w ciąży - sprawdź, którym jesteś ty albo twoja koleżanka Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Ciąża powoduje różne, często bardzo skrajne reakcje. Jest ich tyle, ile jest ciężarnych – bo każda z nas przeżywa ten stan inaczej. Psycholożka Sylwia Kopka postanowiła podzielić się ze swoimi obserwatorkami ciekawą klasyfikacją na trzy różne podejścia do okresu ciąży, które wyróżniła Joan Raphael-Leff w swojej książce „Ciąża”.

Fecyliatorka

Ciąża to dla niej powód do dumy, cieszy się, gdy może eksponować ciążowy brzuszek. Czuje się podekscytowana, często też tej ekscytacji oczekuje od innych. Bardzo na siebie uważa i jest wrażliwa na to, co je, pije i w jakim otoczeniu przebywa. Idealizuje więź, jaka łączy ją z dzieckiem, często opisując ją jako coś magicznego. Z reguły nie obawia się porodu. Obawia się za to często zabiegów medycznych ingerujących w naturalny przebieg porodu. Źle znosi każdą separację z dzieckiem” – pisze Kopka na Instagramie.

Psycholożka podkreśla, że to, na co należy zwrócić uwagę w tym typie, to zaprzeczanie wszelkim trudnym uczuciom, jakie wzbudzają ciąża i dziecko, typu: złość, agresja, wrogość. Podejście takie według niej wzmaga poczucie winy w matce, gdy z dzieckiem coś się dzieje. Jak dodaje, matki przejawiające ten typ orientacji mają tendencję do obarczania się odpowiedzialnością.

Para przytulająca się

Regulatorka

„Ta orientacja powoduje, że kobieta wychodzi z założenia, że dziecko nie zmieni jej życia. Obawia się utracić siebie i swoje przyzwyczajenia. Przeraża ją to, że niemowlę jest tak zależne. Zajście w ciąże może wiązać się z utratą, która budzi lęk. To kobiety lubiące poczucie wpływu i kontroli, którym trudno mówić o emocjach. Wizja dziecka w brzuchu może powodować niepokój” – pisze psycholożka.

Jak dodaje, regulatorki częściej dążą do porodu poprzez cesarskie cięcie, nie wierząc w moc swojego ciała. Taka kobieta, jak pisze psycholożka, „ucieka od myślenia o ciąży i dziecku w pewnym sensie próbuje temu zaprzeczać, utrzymując się w iluzji, że jej życie się nie zmieniło i nie zmieni„. Czasem dziecko traktuje jako „wewnętrznego prześladowcę„. Występuje u niej lęk przed zależnością.

Odwzajemniająca

Jak wyjaśnia Sylwia Kopka, kobieta w ciąży, która jest odwzajemniająca, ma świadomość plusów i minusów ciąży i posiadania dziecka. Toleruje radość z ciąży i smutek związany z różnymi utratami jednocześnie.

„Zachowana jest równowaga między życiem wewnętrznym a zewnętrznym. Jesteś otwarta i czekasz na to, co się wydarzy. Ciekawość tego, co będzie, bierze górę nad strachem. Nie martwisz się na zapas” – pisze.

Rodzicielstwo szyte na miarę

Rodzicielstwo szyte na miarę to profil na Instagramie prowadzony przez psycholożkę i psychoterapeutkę, Sylwię Kopkę. Ekspertka udziela tam rodzicom i omawia różne kwestie związane z wychowaniem dzieci. Założyła też grupę na Facebooku „Spokojna w ciąży i po porodzie„, gdzie zgromadziła społeczność mam szukających wsparcia. Wymieniają się tam swoimi doświadczeniami i szukają odpowiedzi na nurtujące je pytania.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Nastawień do ciąży jest bardzo dużo. Jest ich tyle ile jest ciężarnych, czyli każda z nas przeżywa tę sytuację inaczej. To czym chciałabym się dziś podzielić to 3 typy podejść do czasu ciąży, które wyróżniła Joan Raphael-Leff w swojej książce „Ciąża”. ◾◾◾ 1. Facylitatorka ◾◾◾ Ciąża to dla niej powód do dumy, cieszy się, gdy może eksponować ciążowy brzuszek. Czuje się podekscytowana, często też tej ekscytacji oczekuje od innych. Bardzo na siebie uważa i jest wrażliwa na to co je, pije i w jakim otoczeniu przebywa. Idealizuje więź jaka łączy ją z dzieckiem często opisując to jako coś magicznego. Z reguły nie obawia się porodu. Obawia się często zabiegów medycznych ingerujących w naturalny przebieg porodu. Źle znosi każdą separację z dzieckiem. ◾◾◾ To na co należy zwrócić uwagę to zaprzeczanie wszelkim trudnym uczuciom jakie wzbudza ciąża i dziecko typu złość, i agresja, wrogości. Podejście takie wzmaga również występowania poczucia winy w matce, gdy z dzieckiem coś się dzieje. Matki przejawiające ten typ orientacji mają tendencję do obarczania się odpowiedzialnością. ◾◾◾ 2.Regulatorka ◾◾◾ Ta orientacja powoduje, że kobieta wychodzi z założenia, że dziecko nie zmieni jej życia. Obawia się utracić siebie i swoje przyzwyczajenia. Przeraża ją to, że niemowlę jest tak zależne. Zajście w ciąże może wiązać się z utratą, która budzi lęk. To kobiety lubiące poczucie wpływu i kontroli, którym trudno mówić o emocjach. Wizja dziecka w brzuchu może powodować niepokój. Regulatorki częściej dążąc do porodu poprzez cesarskie cięcie nie wierząc w moc swojego ciała. ◾◾◾ Kobieta ucieka od myślenia o ciąży i dziecku w pewnym sensie próbuje temu zaprzeczać utrzymując się w iluzji, że jej życie się nie zmieniło i nie zmieni. Czasem dziecko przeżywane jest jako wewnętrzny prześladowca. Występuje lęk przed zależnością. ◾◾◾ 3.Odwzajemniająca ◾◾◾ Masz świadomość plusów i minusów ciąży i posiadania dziecka. Tolerujesz radość z ciąży i smutek związany z różnymi utratami jednocześnie. Zachowana jest równowaga między życiem wewnętrznym a zewnętrznym. Jesteś otwarta i czekasz na to co się wydarzy. Ciekawość tego co będzie bierze górę nad strachem. Nie martwisz się na zapas. #ciężarna

Post udostępniony przez Sylwia Kopka (@rodzicielstwo_szyte_na_miare)

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Za zdjęciu muzyk Travis Barkera oraz Kourtney Kardashian - Hellozdrowie

„Zamrożenie jajeczek niczego nie gwarantuje”. Kourtney Kardashian szczerze o swoich problemach z płodnością

Rodzina informuje o okolicznościach śmierci 33-letniej Doroty, która w 20. tygodniu ciąży trafiła do szpitala w Nowym Targu - czarno-białe zdjęcie, na którym widzimy rękę kobiety z wenflonem

Kazano jej leżeć z nogami w górze, bo może wody powrócą. Wstrząsająca relacja rodziny zmarłej 33-latki z Nowego Targu

Na zdjęciu smutna i załamana kobieta opierająca się na parapecie okiennym- HelloZdrowie

„Gdy szłam do toalety, szli ze mną, sprawdzali, czy nie prę”. Kobieta w zagrożonej ciąży była w szpitalu traktowana jak przestępczyni

Na zdjęciu para bliźniąt- niemowląt trzymanych na kolanach przez siedzącego rodzica

Zaszła w ciążę dwa razy w ciągu miesiąca. Czym jest superfetacja?

Agnieszka Hyży choruje na ospę wietrzną - na zdjęciu pozuje w złotej, cekinowej sukience.

Agnieszka Hyży zaraziła się od dzieci chorobą zakaźną. „Zawodowo, prywatnie zmiany o 180 stopni. Do odwołania”

„Mam wrażenie, że poród to przestrzeń, do której mogłabym zaprosić więcej osób, przy których dobrze się czuję”. Pauka Chmielewska o swoim siódmym porodzie, ale pierwszym domowym

Kobieta w ciąży przegląda zdjęcia USG | Hello Zdrowie

Pełna i darmowa procedura in vitro w Warszawie. Otwarcie oddziału już 26 maja!

Opryszczka u dziecka – jakie są jej przyczyny? Jak ją leczyć?

Natalie Bright

„Życie bez dzieci nadal może być satysfakcjonujące i szczęśliwe” – podkreśla 42-letnia TikTokerka, która usłyszała, że „poniosła porażkę”

Hilary Swank

48-letnia Hilary Swank urodziła bliźnięta. „To nie było łatwe” – wyznała aktorka

Laura Benanti

Laura Benanti poroniła podczas występu na scenie. „Wiedziałam, że to się dzieje” – wyznała

Kobieta i mężczyzna siedzą na podłodze, przytulają się. Obok stoi pies i patrzy przez okno

Fundacja Czułość: Sytuacja kobiet roniących w Polsce jest wciąż dramatyczna

Poród

Piękno narodzin uchwycone w jednym kadrze. Wyłoniono zwycięzców Birth Photography Image Competition 2023!

Aktorka na dwa lata przed siedemdziesiątką została mamą. Informacja wywołała w Hiszpanii oburzenie

Angelika Domańska

Angelika Domańska odebrała syna. Sąd uchylił decyzję o umieszczeniu chłopca w domu dziecka

„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

Ciężarna leży na badaniu u lekarki

Najnowocześniejsze nieinwazyjne testy prenatalne nowej generacji będą dostępne w warszawskim Szpitalu Południowym

„Mama w formie” Marty Stoberskiej pod matronatem Hello Zdrowie. Lektura obowiązkowa dla wszystkich przyszłych i młodych mam

Bliźnięta

Lekarze nie dawali im szans na przeżycie. Najwcześniej urodzone bliźnięta wpisano do Księgi Guinnessa

„Emocje na tym etapie są o wiele, wiele potężniejsze od ciebie”. Kylie Jenner szczerze o depresji poporodowej

WHO alarmuje: co dwie minuty umiera jedna kobieta w trakcie ciąży lub porodu

Diane Kruger

Diane Kruger wyznała, dlaczego zmieniła zdanie odnośnie do posiadania dzieci. „Zawsze bałam się utknąć”

„Na początku ciąża była zagrożona i ja nie umiałam się cieszyć”. Dominika Gwit o trudnej drodze do macierzyństwa

Noworodek

Odmówiono im nadania nietypowego imienia córce. Według urzędników było „zbyt męskie”