Przejdź do treści

Trzy typy kobiet w ciąży – sprawdź, którym jesteś ty albo twoja koleżanka

Trzy typy kobiet w ciąży - sprawdź, którym jesteś ty albo twoja koleżanka Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
szczepionka przeciw COVID-19
Polska zamówiła od Pfizera i BioNTechu dodatkowo 25 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19
Pożar w największej na świecie fabryce szczepionek w Indiach. Co ze szczepionkami przeciwko COVID-19?
Schadenfreude – co to jest, co jest przyczyną
Kobieta
„Polska pod względem zachorowalności na raka szyjki macicy znajduje się na 1. miejscu w Europie” – alarmuje położna Natalia Korzeniowska
8 osób z Małopolski trafiło do szpitala po przyjęciu szczepionki. Najprawdopodobniej już wcześniej byli zakażeni koronawirusem

Ciąża powoduje różne, często bardzo skrajne reakcje. Jest ich tyle, ile jest ciężarnych – bo każda z nas przeżywa ten stan inaczej. Psycholożka Sylwia Kopka postanowiła podzielić się ze swoimi obserwatorkami ciekawą klasyfikacją na trzy różne podejścia do okresu ciąży, które wyróżniła Joan Raphael-Leff w swojej książce „Ciąża”.

Fecyliatorka

Ciąża to dla niej powód do dumy, cieszy się, gdy może eksponować ciążowy brzuszek. Czuje się podekscytowana, często też tej ekscytacji oczekuje od innych. Bardzo na siebie uważa i jest wrażliwa na to, co je, pije i w jakim otoczeniu przebywa. Idealizuje więź, jaka łączy ją z dzieckiem, często opisując ją jako coś magicznego. Z reguły nie obawia się porodu. Obawia się za to często zabiegów medycznych ingerujących w naturalny przebieg porodu. Źle znosi każdą separację z dzieckiem” – pisze Kopka na Instagramie.

Psycholożka podkreśla, że to, na co należy zwrócić uwagę w tym typie, to zaprzeczanie wszelkim trudnym uczuciom, jakie wzbudzają ciąża i dziecko, typu: złość, agresja, wrogość. Podejście takie według niej wzmaga poczucie winy w matce, gdy z dzieckiem coś się dzieje. Jak dodaje, matki przejawiające ten typ orientacji mają tendencję do obarczania się odpowiedzialnością.

Para przytulająca się

Regulatorka

„Ta orientacja powoduje, że kobieta wychodzi z założenia, że dziecko nie zmieni jej życia. Obawia się utracić siebie i swoje przyzwyczajenia. Przeraża ją to, że niemowlę jest tak zależne. Zajście w ciąże może wiązać się z utratą, która budzi lęk. To kobiety lubiące poczucie wpływu i kontroli, którym trudno mówić o emocjach. Wizja dziecka w brzuchu może powodować niepokój” – pisze psycholożka.

Jak dodaje, regulatorki częściej dążą do porodu poprzez cesarskie cięcie, nie wierząc w moc swojego ciała. Taka kobieta, jak pisze psycholożka, „ucieka od myślenia o ciąży i dziecku w pewnym sensie próbuje temu zaprzeczać, utrzymując się w iluzji, że jej życie się nie zmieniło i nie zmieni„. Czasem dziecko traktuje jako „wewnętrznego prześladowcę„. Występuje u niej lęk przed zależnością.

Odwzajemniająca

Jak wyjaśnia Sylwia Kopka, kobieta w ciąży, która jest odwzajemniająca, ma świadomość plusów i minusów ciąży i posiadania dziecka. Toleruje radość z ciąży i smutek związany z różnymi utratami jednocześnie.

„Zachowana jest równowaga między życiem wewnętrznym a zewnętrznym. Jesteś otwarta i czekasz na to, co się wydarzy. Ciekawość tego, co będzie, bierze górę nad strachem. Nie martwisz się na zapas” – pisze.

kobieta w szlafroku

Rodzicielstwo szyte na miarę

Rodzicielstwo szyte na miarę to profil na Instagramie prowadzony przez psycholożkę i psychoterapeutkę, Sylwię Kopkę. Ekspertka udziela tam rodzicom i omawia różne kwestie związane z wychowaniem dzieci. Założyła też grupę na Facebooku „Spokojna w ciąży i po porodzie„, gdzie zgromadziła społeczność mam szukających wsparcia. Wymieniają się tam swoimi doświadczeniami i szukają odpowiedzi na nurtujące je pytania.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Nastawień do ciąży jest bardzo dużo. Jest ich tyle ile jest ciężarnych, czyli każda z nas przeżywa tę sytuację inaczej. To czym chciałabym się dziś podzielić to 3 typy podejść do czasu ciąży, które wyróżniła Joan Raphael-Leff w swojej książce „Ciąża”. ◾◾◾ 1. Facylitatorka ◾◾◾ Ciąża to dla niej powód do dumy, cieszy się, gdy może eksponować ciążowy brzuszek. Czuje się podekscytowana, często też tej ekscytacji oczekuje od innych. Bardzo na siebie uważa i jest wrażliwa na to co je, pije i w jakim otoczeniu przebywa. Idealizuje więź jaka łączy ją z dzieckiem często opisując to jako coś magicznego. Z reguły nie obawia się porodu. Obawia się często zabiegów medycznych ingerujących w naturalny przebieg porodu. Źle znosi każdą separację z dzieckiem. ◾◾◾ To na co należy zwrócić uwagę to zaprzeczanie wszelkim trudnym uczuciom jakie wzbudza ciąża i dziecko typu złość, i agresja, wrogości. Podejście takie wzmaga również występowania poczucia winy w matce, gdy z dzieckiem coś się dzieje. Matki przejawiające ten typ orientacji mają tendencję do obarczania się odpowiedzialnością. ◾◾◾ 2.Regulatorka ◾◾◾ Ta orientacja powoduje, że kobieta wychodzi z założenia, że dziecko nie zmieni jej życia. Obawia się utracić siebie i swoje przyzwyczajenia. Przeraża ją to, że niemowlę jest tak zależne. Zajście w ciąże może wiązać się z utratą, która budzi lęk. To kobiety lubiące poczucie wpływu i kontroli, którym trudno mówić o emocjach. Wizja dziecka w brzuchu może powodować niepokój. Regulatorki częściej dążąc do porodu poprzez cesarskie cięcie nie wierząc w moc swojego ciała. ◾◾◾ Kobieta ucieka od myślenia o ciąży i dziecku w pewnym sensie próbuje temu zaprzeczać utrzymując się w iluzji, że jej życie się nie zmieniło i nie zmieni. Czasem dziecko przeżywane jest jako wewnętrzny prześladowca. Występuje lęk przed zależnością. ◾◾◾ 3.Odwzajemniająca ◾◾◾ Masz świadomość plusów i minusów ciąży i posiadania dziecka. Tolerujesz radość z ciąży i smutek związany z różnymi utratami jednocześnie. Zachowana jest równowaga między życiem wewnętrznym a zewnętrznym. Jesteś otwarta i czekasz na to co się wydarzy. Ciekawość tego co będzie bierze górę nad strachem. Nie martwisz się na zapas. #ciężarna

Post udostępniony przez Sylwia Kopka (@rodzicielstwo_szyte_na_miare)

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Seks w ciąży. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Odpowiada położna Natalia Korzeniowska

Seks w ciąży. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Odpowiada położna Natalia Korzeniowska

Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek

Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek

Prekoncepcja - czym jest i dlaczego jest tak ważna dla przyszłych rodziców? Wyjaśnia ginekolożka lek. Anna Horbaczewska

Prekoncepcja – czym jest i dlaczego jest tak ważna dla przyszłych rodziców? Wyjaśnia ginekolożka lek. Anna Horbaczewska

Matka z córką rzucają confetti

Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”

Joanna Dronka-Skrzypczak: krąży mit, że jak ktoś ma SM, to na pewno będzie ciężko chorować, jeździć na wózku, i przez to będzie złym rodzicem

Wpływ szczepionek mRNA na płodność i przebieg ciąży. Farmaceutka wyjaśnia, jak jest naprawdę

Mikołaj Foks

Jak wychować pewne siebie dziewczynki? Radzi Mikołaj Foks [WIDEO]

Dziecko bawi się zabawkami

„Zabawkowe zapalenie skóry”. Skąd się bierze i na co uważać? Wyjaśnia pediatra Ewa Miśko-Wąsowska

Dieta przed ciążą. Kiedy zacząć? Wyjaśnia dietetyczka

Dziecko

Krzyknęłaś na swoje dziecko? Zobacz, jak naprawić sytuację

dziecko zimą

Hartuj się, kto może! Czyli o najprostszym i skutecznym sposobie na wzmocnienie odporności u dziecka

Zielenina w środku zimy. Jak ją wprowadzić do diety?

Dzieci się bawią

„On jest młodszy, musisz mu ustąpić”. Czy na pewno? Wyjaśnia psycholożka Ewa Sękowska-Molga

Posłanka Marcelina Zawisza karmiła piersią podczas posiedzenia Komisji Zdrowia w Sejmie. „Te czasy, gdy kobiety ukrywały, że karmią piersią, już minęły” – mówi

Ciężarna z zakupami

Ile kalorii potrzebuje kobieta w danym trymestrze ciąży oraz w trakcie laktacji? Znamy nowe wytyczne!

Najczęstsze błędy w noszeniu noworodka. Wyjaśnia położna Anna Bulczak [WIDEO]

Kobieta w ciąży

Lekarz Bartosz Fiałek: nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19

wcześniak

Rodzice wcześniaków trafiają do tzw. grupy 0 szczepień przeciwko COVID-19. „Koniec separacji!”

Męski pigułki antykoncepcyjne?

Pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn? „Nie zaufałabym, no, poza wazektomią, bo to jest jednak dość pewna i stała metoda”

Czy kobieta w ciąży może zaszczepić się na COVID-19? Ginekolog odpowiada

Sztuka ilustrowania

Sztuka ilustrowania. Top 10 wśród polskich ilustratorów dziecięcych książek

Davina Reeves-Ciara

Poród domowy w praktyce. „Położne śmiały się ze mnie: ‚Co pani sobie myśli?’ [WIDEO]

Patrycja Olszańska, dawczyni komórek jajowych

Patrycja Olszańska: „Mój partner śmieje się, że przyjdzie dzień, kiedy zapukają do moich drzwi te wszystkie dzieci poczęte z mojej komórki jajowej”

Drobinki mikroplastiku u kobiet w ciąży. Wykryto je wewnątrz płodu, w łożysku i w błonie płodowej

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Basia Kędzior

Hello My Hero. „Wygląd nie mówi o tym, kim się jest, czy jest się lepszym, czy gorszym. Każdy ma tak samo ważny powód i prawo do życia” – mówi Basia Kędzior, dziewczyna z rybią łuską

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Morsowanie – wady i zalety. Czy naprawdę warto wbiec do lodowatej wody?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Klara Roterska

Klara Roterska: Nikt nie chciał wpisać mi w kartę leczenia słowa „gwałt”, wpisywali „przykre zdarzenie”