5 min.
Twardy brzuch w ciąży, a do porodu jeszcze za daleko. Kiedy jest to niepokojący sygnał?

Twardy brzuch w ciąży, a do porodu jeszcze za daleko. Kiedy zacząć się martwić? / iStock
Najnowsze
01.03.2021
Czy trzeba będzie podpisywać zgodę na seks? Nowa definicja gwałtu budzi kontrowersje
01.03.2021
Dlaczego porównywanie jakości szczepionek przeciw COVID-19 na podstawie ich skuteczności jest błędem? Tłumaczy lekarz Bartosz Fiałek
01.03.2021
Nowy wirus, bliski krewny SARS-CoV-2, znaleziony w lodówce. Próbka przeleżała tam…10 lat
01.03.2021
Czym skutkuje zbyt wczesne odpieluchowie dziecka? Wyjaśnia Pani Fizjotrener
01.03.2021
600 tysięcy szczepionek dotrze do Polski. To preparaty dwóch koncernów farmaceutycznych
Twardy brzuch ciężarnej może niepokoić. Choć zwykle nie jest powodem do zmartwień, warto zachować czujność, bo w początkowych tygodniach ciąży może stanowić zagrożenia dla płodu. Pisze o tym Anna Bulczak na instagramowym profilu „Zaufaj położnej”.
Spis treści
Twardy brzuch w ciąży – kiedy jest powodem do niepokoju?
Twardy brzuch w ciąży może wzbudzać niepokój kobiety, która spodziewa się pierwszego dziecka. Nie należy jednak wpadać w panikę, ponieważ w większości przypadków objaw ten na ostatnim etapie ciąży jest zjawiskiem całkiem normalnym. Należy jednak zachować czujność, ponieważ twardnienie brzucha w początkowych tygodniach ciąży może być zwiastunem zagrożenia życia płodu. Anna Bulczak, autorka instagramowego profilu „Zaufaj położnej”, wyjaśnia:
„Musimy wykluczyć, czy napinanie brzucha może oznaczać pojawiające się skurcze macicy prowadzące do porodu – w tej sytuacji obawiamy się skracającej się szyjki macicy i ryzyka porodu przedwczesnego”.
Często jednak powody twardniejącego brzucha są zupełnie inne. Tłumaczy Bulczak:
„Czasami maluch obracający się plecami do brzucha potrafi nas oszukać – myślimy, że to twardnienie macicy, a to jednak nasz wiercipięta. To mogą być również skurcze Braxtona Hicksa – czyli tzw. skurcze przepowiadające”.
Skurcze przepowiadające są sygnałem, że macica zaczyna „trenować” przed porodem – odczuwane są jako napięcia. Pojawiają się na długo przed planowanym terminem porodu, dlatego przyszłe mamy mogą poczuć się nimi zaniepokojone i wziąć je za sygnał zbyt wczesnego porodu.
„Skurcz Braxtona-Hicksa trwa około pół minuty, to co dość charakterystyczne, że rozpoczyna się w górze brzucha i promieniuje do dołu (przy skurczach porodowych jest odwrotnie, skurcz też może iść bardziej od pleców)” – wyjaśnia specjalistka.
Twardnienie brzucha w ciąży – jak rozróżnić rodzaj?
Jak jednak rozróżnić, czy mówimy jeszcze o skurczach przepowiadających, czy już jest to powód do zmartwień?
„Pamiętaj, że powyżej 8 skurczy dziennie wymaga konsultacji u ginekologa. Skurcze przepowiadające w pierwszej ciąży nie powinny być bolesne! Czasami macica w ciąży zaczyna się napinać, dając przyszłej mamie sygnał ‘zwolnij, za szybkie tempo!’ – tłumaczy położna. „O czym mówię? W ciąży nie można lekceważyć sygnałów płynących z naszego ciała. Może kiedyś bez problemu przeszłabyś z Gdyni do Sopotu. Teraz w ciąży, owszem, przeszłaś taki spacer, ale wieczorem czujesz, że brzuch się napina – to jest właśnie sygnał. Może szykowałaś cały dzień pokój dziecięcy, kłótnia z partnerem? Problemy w pracy? Brzuch się napina? To znak! MAMO STOP!”.
Specjalistka zwraca też uwagę, żeby nigdy nie ignorować żadnych symptomów. Zawsze lepiej dmuchać na zimne:
„Czasami wydaje nam się, że może przesadzamy, lekceważymy sygnały z naszego ciała – jeżeli w porę się nie zorientujesz, to w najlepszym wariancie będziesz musiała przez większą cześć ciąży leżeć w domu lub na patologii ciąży” – konstatuje położna.
Zaufaj Położnej
„Zaufaj Położnej” to profil na Instagramie prowadzony przez Annę Bulczak – położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną. To też konto nowoczesnej szkoły rodzenia, która prowadzi warsztaty dla ciężarnych i mam. Na profilu znajdziemy także praktyczne porady położnych, CDL i mam.
Profil obserwuje obecnie ponad 18 tys. osób.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także

„Co piąta kobieta okazyjnie spożywa napoje alkoholowe przez cały okres ciąży”. Co się dzieje wtedy z twoim organizmem?

„Gdy zaszłam w ciążę, szef mi powiedział, że będzie stratny przez to, że ja postanowiłam go wrobić”

„Najczęstszym błędem ciężarnych jest to, że odmawiają sobie wszystkiego” – mówi profesor Marzena Dębska, ginekolog i położnik
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

01.03.2021
„Kobiety chcą czuć się lepiej, chcą mieć orgazmy. I mają do nich prawo!” – mówi dr Rafał Kuźlik o pacjentkach klinik ginekologii estetycznej

28.02.2021
„Każdy seks może być ‚slow’: i krótki, i długi, zrytualizowany, jednorazowy, BDSM-owy, waniliowy…” – przekonują Marta Niedźwiecka i Hanna Rydlewska

27.02.2021
Paulina Porizkova: Muszę powstrzymywać się od myślenia, że jestem po dacie przydatności, bo czuję, że mój czas jest właśnie teraz!

25.02.2021