Przejdź do treści

Wymioty – przyczyny i leczenie. Co oznaczają wymioty żółcią?

kobieta powstrzymująca wymioty w toalecie
Wymioty - jakie mogą być przyczyny? / fot. comzeal, stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wymioty to dolegliwość, które występują powszechnie. Jednak czasem ciężko rozpoznać, jakie są ich przyczyny. Na jakie choroby mogą wskazywać i jak leczyć wymioty?

Jak dochodzi do pojawienia się wymiotów?

Wymioty są wywoływane przez antyperystaltyczne skurcze żołądka, które zazwyczaj poprzedzają nudności. Silne skurcze mięśni brzucha, przepony i klatki piersiowej powodują wzrost ciśnienia w żołądku, które przekracza o 100–200 mm Hg ciśnienie w przełyku i jamie ustnej. W związku z różnicą ciśnień i rozluźnieniem zwieraczy przełyku dochodzi do wyrzucenia treści pokarmowej przez jamę ustną. U osób przytomnych, bez chorób układu nerwowego, wymiociny nie przedostają się do dróg oddechowych – na skutek wstrzymania oddechu dochodzi do zamknięcia głośni. Problem ten może wystąpić przy ciężkich wymiotach oraz u dziecka.

Za wywołanie wymiotów odpowiada tzw. ośrodek wymiotny. To ośrodek układu nerwowego zlokalizowany w rdzeniu przedłużonym. Odbiera sygnały ze strefy chemoreceptorowej w dnie IV komory mózgu oraz z wielu receptorów zlokalizowanych w różnych narządach ciała, m.in.:

  • narządów jamy brzusznej i otrzewnej – wymioty występują w chorobach przewodu pokarmowego, zatruciach, zapaleniu otrzewnej i dróg moczowych;
  • śluzówki gardłamożna wywołać wymioty podrażniając tylną ścianę gardła;
  • serca, opłucnej i płuc – w związku z tym wymioty mogą być pierwszym objawem zawału;
  • ucha wewnętrznego – błędnika, który jest odpowiedzialny za utrzymanie równowagi i wywołuje wymioty w przypadku choroby lokomocyjnej;
  • węchomózgowia – dlatego wymioty mogą być wywołane przez nieprzyjemny zapach;
  • ośrodków asocjacyjnych kory mózgowej – w związku z tym wymioty mogą być wywołane przez sytuacje i zdarzenia budzące obrzydzenie.
Świąteczne obżarstwo / istock

Przyczyny wymiotów

Wymioty mogą być spowodowane nadużyciem alkoholu. Mogą też wystąpić wymioty po jedzeniu, gdy zjemy coś nieświeżego. Są także reakcją organizmu na stres. Wymiotowanie samo w sobie nie jest chorobą, lecz objawem określonych dolegliwości i schorzeń. Najczęściej ich przyczynami są:

  • zatrucie toksynami i lekami – chodzi przede wszystkim o alkohol oraz leki stosowane w chemioterapii, leczeniu cukrzycy typu 2., antybiotyki, leki nasercowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, hormonalne środki antykoncepcyjne;
  • zatrucie pokarmowe – na skutek zjedzenia nieświeżych pokarmów;
  • choroby infekcyjne – wywołane przez wirusy, bakterie lub pierwotniaki powodujące ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy;
  • stany zapalne narządów jamy brzusznej – żołądka, dwunastnicy, wątroby, trzustki, dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego, wyrostka robaczkowego, jelit i nerek – w tych przypadkach często występuje silny ból brzucha i wymioty, którym towarzyszą mdłości, a czasem gorączka. Ostre stany zapalne wymagają zazwyczaj natychmiastowej interwencji chirurgicznej;
  • ostry brzuch – groźny zespół objawów wywołanych przez stan zapalny, np. wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego, żołądka, dwunastnicy, trzustki, przydatków lub zawału krezki, w których doszło do przeniesienia stanu zapalnego na otrzewną;
  • choroby błędnika – typowe w tym przypadku są wymioty bez nudności, którym towarzyszą zawroty głowy;
  • choroby serca i płuc – np. niedawno przebyty zawał serca, płatowe zapalenie płuc, towarzyszą im bóle w klatce piersiowej;
  • choroby układu wewnątrzwydzielniczego – jak nadczynność tarczycy czy zbyt duże stężenie wapnia we krwi;
  • kolki – żółciowej i nerkowej.

Wymioty w ciąży

Wymioty często występują w pierwszym trymestrze ciąży. Wywołują sygnały pochodzące ze strefy chemoreceptorowej, podobnie jak w przypadku silnego zatrucia toksynami, lekami lub alkoholem oraz w przewlekłych chorobach wątroby i nerek.

Co ciekawe, wymioty występują w okresie organogenezy płodu, kiedy przedostanie się jakiejkolwiek substancji toksycznej powoduje ciężkie wady rozwojowe. W tym przypadku wymioty spełniają funkcję ochronną.

Ostre i częste wymiotowanie, wymioty żółcią

Silne wymioty są bardzo niebezpieczne, bo mogą prowadzić do odwodnienia. Ponadto konsultacja lekarska jest potrzebna, gdy pojawia się częste wymiotowanie – trwające ponad 7 dni albo takie, które pojawia się bez przyczyny. Niepokojące są też inne, towarzyszące im dolegliwości, takie jak: ostry ból brzucha, biegunka, gorączka, bóle i zawroty głowy.

Konsultacji lekarskiej wymagają także wymiotowanie krwią oraz wymioty żółcią, gdyż ich przyczyną może być wiele groźnych chorób. Wymioty u dziecka, zwłaszcza gdy towarzyszy im gorączka i są silne, również są wskazaniem do wizyty u lekarza.

Leczenie wymiotów

Ważne jest aby rozpoznać przyczynę wymiotów i wdrożyć postępowanie lecznicze, właściwe dla schorzenia. Co zastosować na wymioty, jeśli są spowodowane zatruciem pokarmowym? Zarówno u osób dorosłych, jak i u dziecka należy zadbać o uzupełnienie wody i elektrolitów w organizmie, stosując płyny wieloelektrolitowe. Po wymiotach błony śluzowe w układzie pokarmowym są podrażnione, dlatego najlepsza jest dieta półpłynna.

Jeśli pojawiają się częste wymioty, lekarz może przepisać leki przeciwwymiotne, do których zaliczamy m.in. leki przeciwhistaminowe czy antagonistów receptorów serotoninowych.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.