Przejdź do treści

Zapalenie ucha u dziecka – jak leczyć ból ucha u niemowlaka?

Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zapalenie ucha u dziecka wynika głównie z anatomii, a nie z powodu nienoszenia czapek czy owiania zimnym powietrzem. Ból ucha u dziecka można leczyć zarówno domowymi, jak i bardziej farmakologicznymi sposobami.

Panuje błędne przekonanie, że zapalenie ucha u dziecka jest wynikiem braku odpowiedzialności rodziców, którzy podczas spaceru zapominają zakładać dziecku czapeczkę. Sądzi się, że przyczyną bólu ucha u dziecka jest przewianie. Nic bardziej mylnego.

Zapalenie ucha środkowego u dzieci do lat 3 wynika z określonej budowy anatomicznej. Ściślej mówiąc, struktura nazywana trąbką Eustachiusza (łącząca ucha z nosogardłem), nie jest jeszcze w pełni ukształtowana, co czyni ją wyjątkowo szeroką i krótką. W przypadku zapalenia ucha u dziecka objawy są wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej, która znacznie łatwiej kumuluje się w opisanej wyżej strukturze. W taki sposób w bardzo szybkim tempie rozwija się infekcja, często powiązana z wysiękiem z ucha. Najczęściej, jeśli dziecko ma tendencję do nawracającego zapalenia dróg oddechowych, prawdopodobieństwo zapalenia ucha wzrasta.

Zobacz także: 7 zasad stosowania leków przeciwbólowych

Jak leczyć ból ucha u dziecka?

Leczenie objawów zapalenia ucha u dziecka jest dość skomplikowane i czasami wieloetapowe. Po rozpoznaniu lekarz musi przepisać maluchowi leki przeciwbólowe, gdyż ból towarzyszący zapaleniu ucha jest bardzo silny. Ból ucha jest wyjątkowo dokuczliwy przy katarze, gdy dziecko kicha lub próbuje oczyścić nos. Bolące ucho u dziecka leczy się również środkami przeciwzapalnymi oraz przeciwgorączkowymi. Oczywiście w przypadku bólu ucha u dziecka bez gorączki można zrezygnować z podawania środków obniżających temperaturę. Wysięk z ucha u dziecka jest zwiastunem infekcji bakteryjnej i wymaga wówczas około 7-dniowej antybiotykoterapii.

Ból ucha u dziecka – domowe sposoby

Domowe sposoby na ból ucha u dziecka nie są tak skuteczne jak leki apteczne. Już nasze babcie leczyły zapalenie ucha u dziecka ciepłymi okładami. Można ogrzać ręcznik w piekarniku, użyć termoforu lub kupić specjalny plaster rozgrzewający w aptece. Innym babcinym sposobem jest wkładanie czosnku (jeden obrany ząbek owinięty w gazik) do chorego ucha, gdyż działa on jak naturalny antybiotyk. Ważne, żeby nie wprowadzać czosnku zbyt głęboko, aby nie uszkodzić błony bębenkowej. Domowe sposoby na ból ucha u dziecka są pomocą tymczasową i w każdym z przypadków należy zasięgnąć opinii pediatry.

Zapalenie ucha u dziecka zwykle trwa około tygodnia. Po upływie takiego czasu warto jeszcze raz udać się do lekarza, aby zapobiec rozwinięciu się powikłań.

Zobacz także

Pierwsze objawy zapalenia ucha środkowego u dziecka

Czerwone ucho u dziecka może być jednym z pierwszych symptomów toczącego się stanu zapalnego ucha. Dodatkowo, gdy dziecko boli ucho, możemy być niemalże pewni, że mamy do czynienia z zapaleniem ucha środkowego. Małe dzieci do 3 roku życia zwykle są mniej odporne niż starsi koledzy i koleżanki i bardziej podatne na infekcje bakteryjne. Kiedy rodzic zauważy ropę wyciekająca z ucha dziecka, powinien szybko zgłosić się do specjalisty. Bardzo często obserwuje się ból ucha u dziecka w nocy. Zaradczo można podać maluszkowi środek przeciwbólowy (tylko ten stworzony specjalnie dla niemowląt), a na drugi dzień udać się z bólem ucha do lekarza.

Krew z ucha u dziecka może świadczyć o stanie zapalnym, szczególnie gdy bólowi ucha towarzyszy wyciek ropy. Są to jednak odosobnione przypadki. Dotyczą prawie zawsze poważniejszych urazów, wykształcenia się polipów lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i nie są ściśle powiązane z zapaleniem ucha środkowego u dziecka.

Nawracające zapalenie ucha u dziecka

Zapalenie ucha u dziecka jest często dolegliwością nawracającą. Częste zapalenie ucha u dziecka związane jest z nieukształtowaną jeszcze strukturą ucha środkowego, dlatego może nawracać. Rodzic musi się upewnić, że po zakończeniu antybiotykoterapii zapalenie ucha całkowicie zniknęło. Prawidłowe leczenie zapalenia ucha środkowego jest w pełni skuteczne i nie pozostawia po sobie żadnych skutków ubocznych, np. niedosłuchu. Prawdopodobieństwo rozwoju zapalenia ucha u dziecka w późniejszych latach stopniowo maleje.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.