Zostań testerem Mapy Krytycznego Myślenia w chorobie. „Każde spojrzenie na nasze narzędzie jest wartościowe”
Fundacja Ludzie i Medycyna w ramach Projektu Źródła tworzy Mapę Krytycznego Myślenia w chorobie. Narzędzie to będzie pomagać pacjentom w wyszukiwaniu i weryfikowaniu informacji w internecie o chorobie i leczeniu. Teraz Fundacja potrzebuje testerów, którzy powiedzą, co należy poprawić w prototypie Mapy. Do wypełnienia ankiety może zgłosić się każdy. HelloZdrowie zostało głównym partnerem medialnym tego ważnego i potrzebnego projektu.
Mapa Krytycznego Myślenia w chorobie
W dobie dynamicznie rozwijającej się technologii, kiedy coś nas boli lub jesteśmy chorzy, wiele osób od razu zagląda do internetu. Umiejętne szukanie informacji o chorobie w sieci to jednak prawdziwa sztuka. Bez odpowiednich narzędzi przeszukiwanie internetu może wzbudzić w nas niepokój i strach. By tego uniknąć, Fundacja Ludzie i Medycyna pracuje nad projektem „Źródła”. Pierwszym działaniem w ramach inicjatywy jest stworzenie Mapy Krytycznego Myślenia w chorobie. Narzędzie to będzie „ściągą” dla osób chorujących, dzięki której dowiedzą się, gdzie szukać sprawdzonych informacji w internecie, jak je weryfikować oraz w jaki sposób znaleźć odpowiednich lekarzy. Wszystko po to, by wiedzieć, jak mądrze korzystać z sieci w czasie choroby i nie zrobić sobie krzywdy.
– Badania prowadzone przez Fundację w ramach innych projektów pokazały nam, że pacjenci mają duży problem z wyszukiwaniem i weryfikowaniem informacji w internecie. Nie potrafią dobrze sprawdzić, które informacje są dla nich przydatne, a które mogą sprowadzić ich na manowce. Pomysł na Mapę Krytycznego Myślenia w chorobie został też poparty naszymi osobistymi doświadczeniami, w tym moim – mówi rozmowie z Hello Zdrowie Helena Butkiewicz, współtwórczyni projektu, członkini Fundacji Ludzie i Medycyna.
Jak wyznaje Butkiewicz, kiedy otrzymała diagnozę rzadkiej nieuleczalnej choroby rdzenia kręgowego, szukała w sieci informacji o możliwym leczeniu. Natknęła się na reklamę ośrodka zagranicznego, który wykonuje operacje za wysokie sumy. Myślała, że może wyzdrowieć jedynie dzięki drogiej operacji w klinice.
– To było coś, co mnie załamało, zdruzgotało i przez co odłożyłam możliwość leczenia na długi czas. Dopiero po kilku latach, kiedy objawy choroby stały się nie do zniesienia, ponownie zaczęłam przeczesywać internet w poszukiwaniu informacji. I okazało się, że dokładnie te same zabiegi można wykonać w Polsce w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wiedząc, że takie sytuacje mogą spotykać pacjentów bez względu na ich wiek, płeć czy wykształcenie, postanowiliśmy pochylić się nad tym problemem w Fundacji – wyjaśnia.
Bezkrytyczne podejście do pierwszej znalezionej informacji w sieci nie tylko często skutkuje brakiem leczenia przez dłuższy czas. Chorzy w konsekwencji miewają liczne wątpliwości dotyczące terapii i nieprawidłowe wnioski. Ponadto brak odpowiednich informacji i opieranie się na wiedzy tylko jednego lekarza może prowadzić do niewłaściwej diagnozy, pogorszenia stanu zdrowia i przekonania, że nie podjęliśmy właściwych kroków.
– Nasz projekt przede wszystkim kierujemy do pacjentów chorych przewlekle, szczególnie tych, którzy są w bardzo emocjonalnym i krytycznym okresie. Mówię tu o momencie około diagnozy, kiedy pacjent dowiaduje się, że jest chory, ma kolejny rzut choroby albo nastąpiła w jego życiu jakaś sytuacja, przez którą musi zweryfikować swoje dotychczasowe informacje – tłumaczy Butkiewicz.
Pomóż w tworzeniu skutecznego narzędzia dla pacjentów
Fundacja Ludzie i Medycyna zorganizowała warsztaty, na których zebrano dobre praktyki, wskazówki i rady oraz najczęstsze problemy, z jakimi spotykają się pacjenci w sieci.
– Warsztaty, które przeprowadziliśmy w maju br. z udziałem zarówno pacjentów, popularyzatorów nauki, jak i przedstawicieli zawodów medycznych, pokazały nam, że bez względu na to, z jaką chorobą mierzy się dana osoba, każdy pacjent w internecie trafia na te same rzeczy i musi zweryfikować dokładnie te same informacje – tłumaczy Helena Butkiewicz i dodaje: – Budowanie Mapy działa na zasadzie projektowania partycypacyjnego. Oznacza to, że od samego początku do końca narzędzie tworzymy wraz z osobami zainteresowanymi. Na podstawie informacji z wcześniejszych badań, ankiet i rozmów z pacjentami zbudowaliśmy scenariusz warsztatów współtworzenia, które przeprowadziliśmy. Na nich przedstawiliśmy uczestnikom nasz pomysł, a oni na podstawie swojej wiedzy i doświadczeń zaproponowali nam trzy prototypy takiej mapy, które my następnie połączyliśmy w jeden.
Mapa Krytycznego Myślenia w chorobie ma pomóc pacjentom w zakresie krytycznego myślenia i odróżniania wartościowych informacji od krzywdzących. Teraz każdy z nas może pomóc ją udoskonalić, by spełniała swoje zadanie.
– Mapę można przetestować na dwa sposoby. W pierwszej wersji umawiamy się z testerem na spotkanie online, podczas którego dostaje on od nas materiały. Następnie testuje i sprawdza, czy nasze narzędzie pomoże mu dotrzeć do informacji, których poszukuje. Odbywa się to na zasadzie głośnego myślenia. Osoba testująca na bieżąco mówi nam, co czuje i jakie narzędzie wywołuje w nim emocje. Można także zapisać się na testy samodzielne. Wtedy uczestnik dostaje materiały do domu i testuje je w dogodnym dla siebie czasie i miejscu – tłumaczy Butkiewicz.
Chętni do przetestowania Mapy mogą wysłać formularz zgłoszeniowy na stronie Fundacji do 17 lipca. Uwagi testerów powiedzą, co należy poprawić w prototypie Mapy. Do wypełnienia ankiet może zgłosić się każdy.
– Na tym etapie każde spojrzenie na nasze narzędzie jest wartościowe. Niezależnie od tego, czy jest to osoba z doświadczeniem, czy to osoba, która dopiero szuka informacji w sieci jak we mgle. Mogą to również być przedstawiciele zawodów medycznych i okołomedycznych, ponieważ ich uwagi są dla nas równie cenne – dodaje Butkiewicz.
Udział w ankiecie trwa ok. godziny. Testerzy w ten sposób mogą pomóc chorym osobom, które nie wiedzą, od czego zacząć wyszukiwanie informacji oraz jak je weryfikować. Mapa Krytycznego Myślenia w chorobie wspomoże także osoby, które w danym momencie w swoim życiu są podatne na fakenewsy czy niemedyczne, pseudonaukowe kuracje.
– Wystarczy trochę chęci i zaangażowania, by pomóc tym ludziom i ustrzec ich od zbłądzenia w takie niebezpieczne rejony w internecie – podkreśla Butkiewicz.
Projekt tworzony jest w ramach inkubatora „Włącznik Innowacji Społecznych” realizowanego przez Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Oś priorytetowa: IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie: 4.1 Innowacje społeczne. Głównym partnerem medialnym projektu jest Hello Zdrowie.
– Mapa będzie dostępna w formie pliku pdf do pobrania na stronie Fundacji Ludzie i Medycyna. Docelowo chcemy ją udostępniać całkowicie bezpłatnie wszędzie, gdzie tylko się da. Wszystkie stowarzyszenia, grupy pacjenckie, punkty medyczne i inne miejsca, które będą chciały korzystać z Mapy, będą miały bezpłatną możliwość korzystania z niej i udostępniania jej u siebie pod szyldem naszej Fundacji – podsumowuje Butkiewicz.
Zobacz także
Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną
Anna Charko: Życie z chorobą jest jak wyprawa w Himalaje
Polak, który zbudował szpital na Madagaskarze: „Chciałem zajmować się otyłymi nastolatkami w Polsce, ale odkryłem, że moją drogą jest walka z niedożywieniem”
Polecamy
Zmagasz się z SIBO? Pomyśl nad zmianą diety. Radzi dietetyczka Katarzyna Bednarska
Czas przestać bać się raka! Rak’n’Roll zaprasza na konferencję Rak Off pod matronatem Hello Zdrowie
Milion złotych za życie Tomka. Warszawianin zmaga się z agresywnym czerniakiem z przerzutami
Prof. Rajmund Michalski: „Gdyby ktoś mi powiedział, że będę żył tylko dzięki jakiejś rurce w brzuchu i wodnym roztworom glukozy, to bym po prostu nie uwierzył”
się ten artykuł?