Przejdź do treści

Anna Dereszowska: Moja mama zmarła na raka jajnika. To jest bardzo trudny przeciwnik. Dlatego badajmy się!

Konferencja Obserwuj Kwiat Kobiecości/ Fot. Katarzyna Gołąbska Photograph
Konferencja Obserwuj Kwiat Kobiecości/ Fot. Katarzyna Gołąbska Photograph
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
zima
Dygoczemy z zimna, bo wychłodzony organizm próbuje się ratować. Jak mu pomóc?
ser
Migreniku, uważaj na ser!
„Troska o siebie to nie ucieczka do SPA od czasu do czasu. To trudne budowanie rzeczywistości, od której nie chcesz uciekać”. Poruszający wpis Nepenthe
kobieta na dworze zimą
Jak zadbać o siebie zimą? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów
W święta wolisz jeść ciasteczka niż ciasta? Wypróbuj przepis Anny Lewandowskiej!

Anna Dereszowska miała 9 lat, gdy jej mama zmarła na raka jajnika. Diagnoza była szokiem, tym bardziej, że zarówno mama, jak i tata aktorki byli lekarzami. Zdawali sobie sprawę z wagi badań profilaktycznych. Znali charakterystyczne objawy choroby nowotworowej. „Ale z takim przeciwnikiem trudno jest wygrać” – mówi Anna Dereszowska. Jako ambasadorka „Kwiatu Kobiecości” robi wiele, by uświadamiać inne kobiety, że naprawdę warto się badać. 

Magdalena Bury: Twoja mama zachorowała na raka jajnika, gdy byłaś dzieckiem. Co pamiętasz z tego okresu?

Anna Dereszowska, aktorka, ambasadorka „Kwiatu Kobiecości”: Miałam wtedy 9 lat. Dzieci takie rzeczy wypierają z pamięci. I rzeczywiście z czasów choroby mamy niewiele pamiętam. Może jedynie, że rodzice mieli świadomość, że to jest bardzo trudny przeciwnik. I, że jest trochę za późno. Moja mama była lekarzem, tato nadal nim jest.

Rodzice bardzo się starali, żebyśmy w jak najmniejszym stopniu odczuli czas choroby mamy. Chwytali się wszystkich możliwości. W tak trudnych przypadkach, gdy nowotwór jest bardzo złośliwy – jak było u mojej mamy – trudno z nim wygrać.

Anna Dereszowska, aktorka, ambasadorka "Kwiatu Kobiecości"
Miałam wtedy 9 lat. Dzieci takie rzeczy wypierają z pamięci. I rzeczywiście z czasów choroby mamy niewiele pamiętam. Może jedynie, że rodzice mieli świadomość, że to jest bardzo trudny przeciwnik. I, że jest trochę za późno

Jak jest dzisiaj?

Medycyna poszła do przodu. Pacjentki z trudnymi nowotworami, wykrytymi w odpowiednim momencie, żyją 10-11 lat. Leczenie teraz jest lepsze, pod warunkiem, że trafimy do specjalisty. Wiele pacjentek onkologicznych nie jest leczonych przez onkologów!

Są przyjmowane w przychodniach ogólnych, co jest kuriozalnym rozwiązaniem. Trzeba to zmienić. I edukować lekarzy, szczególnie tych pierwszego kontaktu, by „dzielili się” swoimi pacjentkami.

Na szczęście Ida Karpińska, założycielka „Kwiatu Kobiecości”, doskonale zdaje sobie z tego sprawę. W przyszłym roku chce stworzyć kampanię edukacyjną właśnie dla lekarzy. Pacjentka powinna szybko trafić do odpowiedniego specjalisty i być odpowiednio leczona.

Konferencja Obserwuj Kwiat Kobiecości / Fot. HelloZdrowie

A co z badaniami profilaktycznymi?

To jest podstawa! Wiele chorób wychwyconych w odpowiednim momencie da się wyleczyć. O badaniach profilaktycznych należy po prostu pamiętać. Róbmy sobie może takie prezenty na urodziny? Nie tylko dla kobiet, ale i dla mężczyzn. Takie, w których będzie pakiet badań krwi o szerszym spektrum.

O skierowania na badania prośmy też sami, podczas wizyty lekarskiej. Mamy prawo tego oczekiwać.

 

Lekarka przedstawia pacjentce z rakiem jajnika rokowania na przyszłość

Profilaktyka to jedno. A jak dbasz o zdrowie?

Badam się! Staram się prowadzić zdrowy tryb życia. Kupuję owoce i warzywa z dobrych, sprawdzonych źródeł. W naszej rodzinie mięso jemy dość sporadycznie, wędlin praktycznie wcale. Staramy się nie jeść białego pieczywa, żeby glutenu w naszej diecie było jak najmniej.

Mam Hashimoto, moja córka również. Z jednej strony dane dotyczące wpływu glutenu i laktozy na różnego rodzaju choroby autoimmunologiczne, a taką jest choroba Hashimoto, nie są jednoznaczne. Sporo jest jednak opracowań, które mówią, że gluten zwiększa ryzyko zachorowania na Hashimoto. Staramy się więc wykluczać go z diety. Na pewno nam to nie zaszkodzi, a może pomóc. Jemy pieczywo bezglutenowe albo pełnoziarniste.

Anna Dereszowska, aktorka, ambasadorka "Kwiatu Kobiecości"
Niestety, nie wiadomo dokładnie, kto zachoruje na raka jajnika, a kto nie. Ale jeżeli kobieta regularnie się bada, może zdiagnozować raka we wczesnym stadium rozwoju i szanse, że zostanie wyleczony są naprawdę duże

Mleko?

Jest niezdrowe, co tu dużo mówić. Już od dawna wiemy, że kampanie typu „Pij mleko, będziesz wielki” były nietrafione i niepoparte badaniami.

A co z aktywnością fizyczną?

Dużo ćwiczę, uprawiam sport. To też z całą pewnością wpływa na moje samopoczucie i to, że na co dzień czuję się dobrze. Czuję się zdrowa!

Mamy jeszcze badania na mutację genu. Też warto?

Tak, ja go wykonywałam i (na szczęście!) tego genu nie posiadam. W najbliższej rodzinie mam jednak kogoś, kto go ma. I to jest bardzo młoda osoba, która jest już mamą. Teraz, wspólnie ze swoim ginekologiem prowadzącym, zastanawia się, co ma robić.

To ryzyko zachorowalności na raka jajnika jest u niej tak wysokie, że nie wie, czy nie usunąć wszystkich przydatków kobiecych. To trudna decyzja dla kobiety. Po takiej operacji pojawia się bowiem przedwczesna menopauza, trzeba się suplementować hormonami z zewnątrz. Niemniej, jeśli jest się mamą, warto żyć.

I wziąć przykład z Angeliny Jolie?

To najlepszy przykład! Z psychologicznego punktu widzenia, Angelina zrobiła bardzo trudny krok. I wydaje mi się, że zrobiła to nie tylko z myślą o sobie, ale też o swojej rodzinie.

Też byś tak zrobiła?

Trudno mi powiedzieć. To indywidualna decyzja, ale na pewno rozważyłabym ją.

Prof. Mariusz Bidziński / Kwiat Kobiecości

Dużo kobiet wokół nas, również w najbliższej rodzinie, zmaga się z rakiem jajnika. Jak możemy im pomóc?

Warto być. Warto wspierać. Samopoczucie i wiara pacjentki w swoje siły w to, że z chorobą można wygrać, są niezwykle ważne w leczeniu onkologicznym. Róbmy wszystko, by taka osoba nie odcinała się od rzeczywistości, nie siedziała sama w czterech ścianach. Niestety, ośrodki mają bardzo różne metody leczenia onkologicznego, często nietrafione. Pacjent ma prawo leczyć się wszędzie. Ma prawo wyboru, jest ono teoretyczne, ale je ma.

Jesteś ambasadorką „Kwiatu Kobiecości”. Jak zaczęła się twoja historia ze stowarzyszeniem?

Ambasadorką Kwiatu Kobiecości jestem prawie od samego początku. Ida Karpińska, założycielka Kwiatu – która sama przeżyła chorobę nowotworową – skontaktowała się ze mną, bo przeczytała w jednym z wywiadów, że moja mama zmarła na nowotwór jajnika.

Spotkałyśmy się i bardzo długo rozmawiałyśmy o tym, dlaczego w Polsce, w XXI wieku, choroba ta zbiera wciąż takie okrutne żniwo! Oczywiście nie wyobrażałam sobie, żeby nie zaangażować się w działania stowarzyszenia. I tak oto jestem tu cały czas.

Graficzne przedstawienie objawów raka jajnika

Czego każda z nas może dowiedzieć się z kampanii?

Założeniami tegorocznej kampanii Kwiatu Kobiecości jest chęć wzbudzenia w kobietach nawyku dokładnej obserwacji ciała i reagowania na sygnały, które daje nam organizm. Aktywne życie zawodowe, czy realizacja kolejnych celów nie pozwalają na dostateczną uważność. Warto, by kobiety były bardziej czujne, jeśli chodzi o obserwację swojej sylwetki.

​Są dwie metody, które mogłyby zmniejszyć śmiertelność z powodu raka jajnika: wczesne jego rozpoznanie i zapobieganie jego rozwojowi. Na chwilę obecną są sugerowane badania ultrasonografii przezpochwowej i ocena stężenia markera Ca 125. Niestety, nie wiadomo dokładnie, kto zachoruje na raka jajnika, a kto nie. Ale jeżeli kobieta regularnie się bada, może zdiagnozować raka we wczesnym stadium rozwoju i szanse, że zostanie wyleczony są naprawdę duże.

Jakie objawy daje rak jajnika?

Od lekarzy wiem, że objawy raka jajnika mają zazwyczaj cechy niecharakterystyczne. Przez długi czas nowotwór rozwija się w organizmie w sposób utajony, a symptomy pojawiają się, gdy guz jajnika osiągnie znaczne zaawansowanie.

Mogą to być dolegliwości uciskowe w postaci zaparć, wzdęć, uczucia pełności w brzuchu lub bólów w podbrzuszu. Wczesne symptomy, o których mówią też kobiety, to ból miednicy i brzucha, zwiększenie obwodu brzucha, szybkie uczucie pełności podczas jedzenia i zmiana częstotliwości oddawania moczu.

Kobieta z rakiem jajnika poddaje się leczeniu w szpitalu

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat raka jest nam bardzo bliski, dlatego starając się pomóc chorym kobietom stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliliśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

badanie krwii

Jakie badania powinnaś wykonywać na czczo?

Marie Fredriksson / GettyImages

Wokalistka Roxette nie żyje. Marie Fredriksson zmarła z powodu choroby nowotworowej

Tatuaż a rezonans magnetyczny / unsplash

Czy mając tatuaż na ciele, można poddać się badaniu rezonansem magnetycznym? Mamy komentarz radiolożki

lekarka

Badania profilaktyczne – które zrobić w zależności od wieku?

Rak szyjki macicy / Istockphoto

3,2 tys. – tyle kobiet co roku w Polsce dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. „Pierwsza reakcja na diagnozę? Niedowierzanie, strach, zaprzeczenie…” – mówi dr Robert Jach, ginekolog-onkolog

Kobieta w staniku czule tuląca kota

Jesteś w ciąży i masz kota? Ginekolog wyjaśnia, czy grozi ci toksoplazmoza

hpv

Szczepionka na raka szyjki macicy (przeciwko HPV) – co warto wiedzieć?

kobieta karmiąca

Jak karmienie piersią wpływa na zęby matki i dziecka? Wyjaśnia stomatolog

Kobieta owinięta w szalik, a tle rozmyty jesienny krajobraz.

Z czym najczęściej przychodzimy do lekarza jesienią i zimą? Jak uniknąć choroby? Radzi lekarz rodzinny

niedobory w organizmie

Męczy cię zimowe osłabienie? Lekarka radzi, jakie badania zrobić, aby sprawdzić niedobory w organizmie

Prof. Mariusz Bidziński / Kwiat Kobiecości

Prof. Mariusz Bidziński: nie chodzi o to, że lekarze słabo leczą raka jajnika. Są po prostu zaskakiwani chorobą, gdy pacjentka przychodzi z zaawansowanym nowotworem

Badania przesiewowe - kiedy się je wykonuje i dlaczego są ważne

Badania przesiewowe – kiedy się je wykonuje i dlaczego są ważne?

Gruczolakorak - rodzaje, przyczyny i objawy

Gruczolakorak – rodzaje, przyczyny i objawy

Anna Puślecka / instagram.com

Anna Puślecka: śmiertelność z powodu raka piersi we wszystkich krajach UE maleje, w Polsce rośnie!

Powiększone węzły chłonne pachwinowe - przyczyny i leczenie

Powiększone węzły chłonne pachwinowe – przyczyny i leczenie

Azbest — Dowiedz się więcej o tym szkodliwym związku!

Azbest i jego wpływ na zdrowie

Proliferacja — czym jest i jak działa rozmnażanie się komórek w organizmie człowieka?

Proliferacja – czym jest i jak działa rozmnażanie się komórek w organizmie człowieka?

Brachyterapia

Brachyterapia może uratować ci życie. Co powinnaś wiedzieć o tej metodzie leczenia nowotworów?

Angelina Jolie / gettyimages.com

Angelina Jolie: mam zarówno widoczne, jak i niewidoczne blizny. Z tymi niewidocznymi trudniej walczyć

Rak żołądka - przyczyny powstania, objawy i rokowania

Rak żołądka – przyczyny powstania, objawy i rokowania

Rak krtani - objawy i metody leczenia

Rak krtani – objawy i metody leczenia

Dzieci z nowotworem siedzą przy stoliku na krzesełkach i czytają książki, uśmiechają się

„Wyprzedzamy nowotwór”. Kampania zwracająca uwagę na wczesne objawy raka u dzieci, które łatwo pomylić

6 mitów o raku, w które nadal wierzymy

„BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”. Relacja z debaty „Rak piersi w roli głównej”

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Zbliżenie oka z wadą wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku