Pokrzywka u dzieci. Jakie są przyczyny pokrzywki u dziecka?
Miejscowo zaczerwieniona, opuchnięta i swędząca skóra dziecka wskazuje na pokrzywkę. Pokrzywka u dzieci to popularna choroba skóry, która może pojawić się na całym ciele w postaci czerwonych i swędzących bąbli.
Przyczyn jej pojawienia się na skórze jest kilka, często jest to objaw alergii, który szybko ustępuje samoistnie po wyeliminowaniu czynnika uczulającego. Leczenie wymaga przede wszystkim poznania przyczyny pokrzywki.
Jak wygląda pokrzywka u dzieci?
Pokrzywka jest chorobą skóry, którą przynajmniej raz w życiu doświadczyło około 20% społeczeństwa. Pokrzywka u niemowląt i dzieci to nagłe pojawienie się na skórze zaczerwienienia i uporczywie swędzących bąbli. Wysypka wygląda jak poparzenie się pokrzywą. Pokrzywka ostra trwa krócej niż 6 tygodni, a zwykle ustępuje już po kilku godzinach lub dniach, a przewlekła charakteryzuje się chronicznym pojawianiem się zmian na skórze, które trwają powyżej 6 tygodni.
Pokrzywka u dzieci jest zlokalizowana w różnych miejscach na skórze i może wystąpić na całym ciele: najczęściej na twarzy, tułowiu, rękach i stopach. Zmiany pokrzywkowe u dzieci wyraźnie wystają ponad skórę, są koloru czerwonego lub mocno różowego, nie mają określonego kształtu, ich średnica wynosi od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów, występują pojedynczo lub w skupiskach i zawsze wywołują świąd. U niemowląt objawom pokrzywki towarzyszą także wymioty, biegunka, podwyższona temperatura, niepokój, płacz, katar i kaszel.
W przebiegu pokrzywki u dzieci może pojawić się obrzęk dotkniętej nią części ciała. Najczęściej puchną dłonie, stopy i powieki. Szczególnie niebezpieczny jest obrzęk na twarzy, wokół ust, który rozprzestrzenia się na język i gardło, ponieważ może doprowadzić do problemów z oddychaniem, a w konsekwencji do uduszenia się dziecka.
Pokrzywka u dziecka – przyczyny
Pokrzywka u dziecka zazwyczaj jest spowodowana pojawieniem się drażniących czynników alergicznych, toksycznych lub fizykalnych. Na skutek działania tych czynników miejscowe małe naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu i zwiększa się ich przepuszczalność. Z tego powodu drażniące substancje przedostają się do górnych warstw skóry i powodują powstanie zaczerwienienia, bąbli, świądu i obrzęku.
Przyczyny pokrzywki u niemowląt i dzieci to:
- Czynniki alergiczne
Należą do nich głównie alergie pokarmowe. Organizm dziecka reaguje pokrzywką na drażniące dla niego substancje zawarte w pokarmach. Najsilniej uczulają owoce egzotyczne i czekolada. Pokrzywka u noworodka, który jest karmiony piersią, może być spowodowana produktami spożywanymi przez matkę.Alergeny znajdujące się w powietrzu: pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt lub dym poza objawami ze strony układu oddechowego mogą spowodować również pokrzywkę na ciele dziecka.Organizm może zareagować pokrzywką alergiczną na substancje chemiczne, które zawarte są w lekach, środkach do prania lub kosmetykach do pielęgnacji. Bardzo często pokrzywka powstaje w wyniku działania jadu owadów.
- Czynniki fizyczne
Pokrzywka może zostać wywołana długotrwałym uciskiem lub pocieraniem skóry oraz ekspozycją na promieniowanie słoneczne. U niektórych dzieci organizm reaguje zmianami pokrzywkowymi na obfite pocenie się. - Inne choroby
W niektórych przypadkach pokrzywka jest jedynie objawem innej choroby. Dotyczy to szczególnie chorób tarczycy lub chorób autoimmunologicznych oraz zakażeń pasożytami lub infekcjami grzybiczymi.
Po zadziałaniu substancji, na którą dziecko jest uczulone, pokrzywka pojawia się i znika po ustąpieniu działania czynnika alergizującego. Często ustalenie jednoznacznej przyczyny występowania pokrzywki jest niemożliwe. Taką pokrzywkę u dziecka określa się jako samoistną lub idiopatyczną.
Zobacz także
Pokrzywka u dzieci – leczenie
Leczenie pokrzywki polega na stosowaniu leków zmniejszających objawy, ale przede wszystkim opiera się na usunięciu z otoczenia dziecka czynnika, który ją powoduje. Ustalenie tego, co uczula dziecko, nie jest prostym zadaniem. Rodzic powinien wnikliwie obserwować reakcję dziecka na spożywane pokarmy lub stosowane produkty do pielęgnacji. Ważne jest zapamiętanie faktu wprowadzenia nowego pokarmu do diety, zmiany proszku do prania lub pieluch, ponieważ może okazać się, że są one nieodpowiednie dla dziecka.
Diagnostykę można rozszerzyć o wizytę w poradni alergologicznej, gdzie wykonane zostaną testy skórne, testy płatkowe lub badania laboratoryjne krwi, które pomogą wskazać, na co dziecko jest uczulone. W przypadku pokrzywki idiopatycznej u dziecka stosuje się jedynie leczenie objawowe.
Pokrzywka u dzieci w większości przypadków ustępuje samoistnie. Po jej pojawieniu się można zastosować leki przeciwalergiczne i przeciwhistaminowe w postaci maści lub syropów, które zmniejszą obrzęk i świąd. Skuteczne są także leki, które uszczelniają naczynia krwionośne: wapń i rutyna. Ulgę skórze przyniesie zastosowanie zimnego okładu lub żelu chłodzącego. Jeżeli pokrzywka jest uporczywa i trwa dłużej niż 6 tygodni, do leczenia włącza się leki z grupy glikokortykosteroidów.
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
Nietolerancja glutenu może mieć różne przyczyny. Jak ją zdiagnozować?
Atopowe zapalenie skóry – jakie mamy możliwości skutecznego leczenia?
się ten artykuł?