Bioenergetyka Lowena, czyli jak działa terapia Lowena?
„Bioenergetyka przejawia się we wdzięku ruchów oraz w miękkości i cieple ciała” – mawiał twórca terapii Lowena Alexander Lowen. Był uczniem słynnego psychoterapeuty Wilhelma Reicha i to od niego zaraził się wiarą, że w ciele można odnaleźć wskazówki, dzięki którym można znaleźć uzdrowienie.
Lowen rozpoczął badania technik bioenergetyki w latach 50. ub. wieku. Twierdził, że tak jak leśniczy odczytuje historię drzewa z jego słojów, tak terapeuta bioenergetyczny, patrząc na ciało człowieka, potrafi odtworzyć historię jego życia.
Bioenergetyka Lowena – jakie są jej główne założenia?
By nie czuć cierpienia, czasem zamrażamy uczucia. Już w okresie niemowlęcym, by nie odczuwać stresu czy bólu, reagujemy płytszym oddechem, napięciem mięśni, sztywnością ciała. To właśnie ciało przyjmuje funkcję psychicznej „zbroi”, która chroni nas przed cierpieniem. Naszą kondycję psychiczną zdradzają ruchy, postawa, wdzięk lub jego brak. Fizyczne mechanizmy obronne, które blokują dostęp do prawdziwych uczuć, są tak utrwalone, że zaczynamy żyć niejako poza ciałem, nie zdając sobie sprawy, ile w nas usztywnień. Tracimy kontakt ze swoją „pierwotną naturą” i blokujemy siły witalne. Uwolnić je może praca z ciałem pod okiem terapeuty.
Bioenergetyka Lowena – dla kogo?
Terapia jest wskazana w leczeniu zaburzeń o charakterze neurotycznym oraz u pacjentów z problemami w sferze seksualności. Pomaga także tym, którzy nie mają żadnych negatywnych symptomów, lecz pragną lepiej poznać siebie.
Cele i efekty bioenergetyki Lowena. Czy warto?
Celem ćwiczeń bioenergetycznych jest uwolnienie się ze „zbroi” blokad i napięć po to, by odzyskać kontakt z ciałem. Zdaniem Lowena człowiek, którego ciało i psychika są w harmonii, uwalnia swoją energię życiową i ma większe możliwości. Kiedy odblokujemy ciało i poczujemy naszą „pierwotną naturę”, otworzymy się na miłość i witalność, odzyskamy umiejętność kochania, uwolnimy seksualność i ekspresję. Dzięki ćwiczeniom pacjenci mogą np. „otworzyć serce” i uleczyć głębokie, ukryte emocje i konflikty, często mające źródło we wczesnym dzieciństwie.
Co Lowen mówił o ograniczeniach swojego pomysłu?
Lowen twierdził, że bioenergetyka jest potężnym narzędziem, które wyzwala u pacjentów silne emocje i często nieprzewidziane reakcje. Dlatego zdaniem twórcy tej metody terapeuta bioenergetyczny powinien mieć przynajmniej dziesięcioletnie doświadczenie. Jak tłumaczył Lowen: „Nie wszyscy terapeuci mogą pracować z ciałem. Jednym z powodów jest to, że nauczenie się bycia dobrym i skutecznym terapeutą zabiera połowę życia”.
Na czym dokładnie polega bioenergetyka Lowena?
Terapia polega na pracy z ciałem. Pierwszym krokiem jest zlokalizowanie blokad w ciele, które stopniowo usuwa się dzięki ćwiczeniom. W trakcie sesji pojawiają się silne doznania, dlatego ważnym etapem analizy bioenergetycznej jest ich analiza.
Do ćwiczeń bioenergetycznych należą:
- ćwiczenia pogłębiające oddech,
- zwiększające ekspresję seksualności,
- zwiększające świadomość istnienia napięć, a przez to świadomość własnego ciała,
- ćwiczenia gruntujące (dające ugruntowanie),
- ćwiczenia zwiększające poziom wibracji ciała,
- masaż.
W terapii używa się mocniejszych środków ekspresji – pacjentowi pomaga krzyk, płacz, kopanie lub uderzanie kijem bejsbolowym w worek (wszystko w bezpiecznych warunkach i pod czujnym okiem terapeuty).
Bioenergetyka Lowena – ile zabiegów?
Pełna terapia bioenergetyczna trwa około trzech lat. Jest realizowana przede wszystkim indywidualnie, ale niektóre sesje i ćwiczenia mogą być prowadzone w grupach (nawet 20-osobowych).
Polecamy
Marta Markiewicz: „Cały czas żyłam w przekonaniu, że coś jest we mnie popsute. Nie przyszło mi do głowy, że jestem alkoholiczką i narkomanką”
Agata Czaja-Michaud: „Znane powiedzenie z AA, że nie da się zrobić ogórka świeżego z kiszonego, mówi o tym, że jak ktoś się uzależnił, to nie ma już powrotu do picia towarzyskiego”
Magdalena Walaszek: „Osoby, które potrafią skutecznie zarządzać lękiem, często są bardziej skłonne do podejmowania odważnych działań”
Czym charakteryzuje się terapia psychodynamiczna? Kiedy się sprawdza?
się ten artykuł?