Marianna Fijewska-Kalinowska Terapia Bowena pomogła mu wyzdrowieć, teraz sam pomaga innym. „To subtelne, ale bardzo potężne narzędzie” – mówi Eliasz Matuła – Udowodniono skuteczność terapii Bowena między innymi w przypadku pracy z traumami. Traumy związane są z potężnym stresem, który lokalizuje się gdzieś w naszym systemie i zapisuje jako swego rodzaju dysfunkcja czy ból. Dzięki… 11.05.2023 8 min.
Aleksandra Tchórzewska Paweł Burczyk: „Zdarza się, że ojcowie mówią: to nie moje dziecko, bo u mnie w rodzinie debili nie było” – Autyzm nie zaraża. Dużo wybitnych ludzi żyje w spektrum autyzmu. Jak dzieciaki dowiadują się, że Leo Messi ma Aspergera, to się dziwią – mówi Paweł Burczyk, aktor, mąż i tata dwójki dzieci: Maksymiliana i Wiktorii ze spektrum autyzmu. 06.03.2023 8 min.
Barbara Dąbrowska-Górska „Działając zgodnie z wartościami, nie poniesiemy porażki. Tylko najpierw trzeba odróżnić je od celów”. O zastosowaniu terapii ACT w zmianie diety mówi Anna Paluch Terapia ACT uwalnia od kulturowych oczekiwań i pozwala tak pokierować osobistymi działaniami, by budować bogate, pełne życie. Okazuje się, że wiedza na temat wartości życiowych, które są dla ciebie ważne i umiejętność… 14.02.2023 15 min.
Karolina Sęczkowska SUD – czym są, jak je zdiagnozować i w jaki sposób leczyć uzależnienia? 30.01.2023 6 min.
Magdalena Bury „Podczas pracy fizjoterapeutycznej na twarzy pacjenta pojawia się uśmiech albo łzy. Ale nie takie spowodowane bólem fizycznym” – o terapii uwalniania stresu mówi fizjoterapeutka Paulina Wciórka - Staram się nie dopytywać pacjentów o konkretne zdarzenia. Bywa, że nie pamiętają. Coś mogło im przecież przytrafić się w dzieciństwie albo było tak straumatyzowane, że wyparli to z pamięci. Najważniejsze jest to, by… 06.01.2023 8 min.
Ewa Wojciechowska Hugh Jackman wyznał, że potrzebował terapii, by uporać się z traumą z dzieciństwa. „Byłem w rozsypce” "Terapia pomaga mi być w lepszej relacji z ludźmi, których kocham w moim życiu, rozumieć ich i stawiać się w ich sytuacji" - przyznał Hugh Jackman. Aktor szczerze opowiedział o tym, jak wizyty u psychologa pomogły mu zmierzyć… 23.12.2022 3 min.
Aleksandra Tchórzewska Young Leosia o korzystaniu z terapii: „Widzę, co dzieje się z moimi koleżankami i kolegami” Young Leosia, gwiazda młodego pokolenia, wyznała, że regularnie uczęszcza na terapię. W podcaście "WojewódzkiKędzierski" 24-letnia raperka skomentowała także kontrowersyjną wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego o tym, że młode… 08.11.2022 3 min.
Patrycja Nawojowska Chromoterapia (koloroterapia) – na czym polega leczenie kolorami? 22.10.2022 5 min.
Marta Chowaniec „Glina jest nauczycielką terapeutką. Pozwala zmierzyć się z tym, co trudne” – mówi Barbara Fryza z pracowni ceramiki - Mnie praca z gliną zmieniła niewątpliwie i nadal to robi. Przede wszystkim jestem znacznie spokojniejsza, wytrwalsza, mam poczucie satysfakcji niemal cały czas, a do tego nie rusza mnie żadna krytyka - mówi Barbara Fryza, z Bala –… 03.09.2022 7 min.
Monika Szubrycht „Niektórzy pacjenci życzą sobie, żeby w trakcie psychoterapii terapeuta coś z nimi skutecznie 'zrobił’. Terapia nie jest leczeniem zęba” – mówi dr Krzysztof Ciepliński – Efekty pracy terapeutycznej nie są do końca zależne od nas, terapeutów. Możemy się starać pracować tak dobrze, jak potrafimy, nigdy natomiast nie mamy gwarancji, że finalny efekt będzie taki, jakiego oczekujemy – mówi… 17.08.2022 11 min.
Aleksandra Tchórzewska „Właściciel podniósł czynsz o 200 zł. Pieniędzy ledwo mi starcza, żeby coś zjeść”. Internauci o sytuacji mieszkaniowej w Polsce Dylematy: kupić jedzenie czy kurtkę na zimę, ubóstwo menstruacyjne i tkwienie w przemocowych relacjach - takie problemy wyłaniają się z dramatycznych historii opisywanych przez internautów. Dla jednych są one traumatycznym… 03.08.2022 6 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Krótkie wędzidełko – co to jest, kiedy należy je podciąć i jak przebiega zabieg? 23.07.2022 5 min.
Alicja Cembrowska „Słowami nazywamy to, co już wiemy, natomiast ciało ma dostęp do treści, które są w nas tajemnicą”. O mocy terapii tańcem mówi Katarzyna Dańska 10.07.2022 19 min.
Aleksandra Tchórzewska „Wzięłam tyle hormonów, że powinnam nimi sikać” – Dorota Wellman o trudnej drodze do macierzyństwa Dorota Wellman, dziennikarka i prezenterka, jest mamą dorosłego już syna Jakuba. W jednym z wywiadów wspomina, jakim trudem i cierpieniem była okupiona jej droga do macierzyństwa. - Do piekła bym trafiła, żeby mieć dziecko. Tak… 27.05.2022 4 min.
Natalia Suchocka Muzykoterapia – dla dzieci i dorosłych. Czy muzyką można wyleczyć depresję? 14.05.2022 4 min.
Ewa Kaleta „Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości” Ada jest uzależniona od seksu i miłości. To poważne zaburzenie, które stoi na przeszkodzie w stworzeniu relacji opartej na miłości i szacunku 05.03.2022 9 min.
Karolina Rogaska Jak być szczerą ze sobą? „Uznanie prawdy bywa bolesne, ale pozwala na rozwój” – mówi psychoterapeutka Adriana Klos - Nasz mózg uczy się wypierać trudne doświadczenia. Te mechanizmy pozwalają przetrwać i w jakimś konkretnym momencie życia rzeczywiście mogą być pomocne. Tyle tylko, że potem automatycznie przenosimy je na inne sytuacje i to, co… 07.12.2021 7 min.
Barbara Dąbrowska-Górska „Joga świadoma traumy pozwala odzyskać dostęp do ciała, poczuć się w nim bezpieczniej” – mówi Carolina Const 18.11.2021 17 min.
Dorota Zabrodzka „W pseudonaukę częściej wierzą osoby wykształcone, z dużych miast. Gorzej wykształceni nie kontestują ugruntowanej wiedzy”. Z Łukaszem Sakowskim rozmawiamy o jego „Bioksiążce” 02.11.2021 5 min.
Natalia Suchocka Leczenie tlenem – komory hiperbaryczne, terapia w domu Leczenie tlenem, czyli tlenoterapię, przeprowadza się w celu zwiększenia ilości wdychanego tlenu przez pacjenta do płuc. To z kolei pomaga w eliminowaniu i łagodzeniu różnego rodzaju chorób oraz dolegliwości. Obecnie istnieje… 22.08.2021 5 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Na świecie naprawdę istnieją recepty na książki”– mówi dr Wanda Matras-Mastalerz, prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego - W Wielkiej Brytanii w bibliotekach oraz księgarniach wydzielane są księgozbiory książek na receptę. Lekarze otrzymują wykazy tych książek i zakreślają tytuły sugerowane danej osobie do przeczytania - wyjaśnia prezes Polskiego… 10.05.2021 12 min.
Natalia Suchocka Opętanie – objawy u dzieci i dorosłych. Jak je rozpoznać? Opętanie to tajemnicze zjawisko, które przybiera różne, niepokojące oblicza. Zwykle niełatwo jest rozpoznać jego źródło, jednak często na pojawienie się pewnych zachowań wpływa zaburzenie osobowości bądź też choroba… 31.03.2021 5 min.
Natalia Suchocka Terapia ACT – czym jest, przebieg, efekty, dla kogo ACT to lekko przewrotna forma terapii. Najpierw pozbawia nas złudzeń, później jednak daje iskierkę nadziei. Jednocześnie uczy cieszyć się chwilą, bez nadmiernej obawy o przyszłość czy potrzebę roztrząsania przeszłości.… 30.03.2021 6 min.
Barbara Dąbrowska-Górska Mila Ochocka, hortiterapeutka: Potrzebujemy poczuć deszcz na skórze, zobaczyć, jak reagujemy, gdy nie jest nam do końca komfortowo - Gdy wchodzisz do lasu, to kim jesteś? Przestajesz być Kowalskim/Kowalską, jesteś tam częścią ekosystemu. Kolejną formą życia, jedną z wielu w lesie. To jest bardzo uwalniające, bo wychodzisz z roli i możesz zwrócić się ku… 28.03.2021 14 min.
Natalia Suchocka Biofeedback – co to jest, rodzaje, przeciwwskazania, cena Biofeedback to innowacyjna metoda terapeutyczna, która wpływa na wiele rozmaitych dolegliwości. Zakłada ona, że człowiek świadomie może wpływać na stan własnego ciała i jego procesy fizjologiczne. W tym celu wykorzystuje się… 05.03.2021 7 min.
Justyna Mazur Terapia manualna – co to, jak długo boli, przeciwwskazania Terapia manualna to gałąź medycyny koncentrująca się na diagnostyce oraz manualnej terapii schorzeń układu ruchu. Terapia manualna jest powiązana ściśle z innymi dziedzinami medycyny - neurologią, ortopedią, interną czy… 22.02.2021 5 min.
Lena Helman Terapia zajęciowa – przebieg, korzyści, rodzaje terapii Terapia zajęciowa to rodzaj terapii skupiającej się rehabilitacji osób z tzw. grup wykluczonych – niepełnosprawnych fizycznie lub intelektualnie, z problemami psychicznymi lub deficytami. Może również pomóc osobom, które… 08.11.2020 6 min.
Lena Helman Osobowość histrioniczna (HPD) – co to, objawy, leczenie Histrioniczne zaburzenie osobowości (HPD) jest częścią większej grupy zaburzeń psychicznych, zwanych zaburzeniami osobowości „grupy B”. Zaburzenia w tej kategorii są ogólnie klasyfikowane jako postępowanie dramatyczne,… 04.11.2020 5 min.
Lena Helman Socjoterapia – co to jest, cele, dla kogo, ograniczenia terapii Socjoterapia to rodzaj terapii, która wykorzystuje interakcję z ludźmi w celu leczenia zaburzeń psychicznych lub społecznych. Istnieje wiele różnych zastosowań socjoterapii, w tym rehabilitacja osób uzależnionych, poradnictwo w… 03.11.2020 4 min.
Lena Helman Osobowość anankastyczna (OCPD) – co to jest, objawy, leczenie Osoby z osobowością anankastyczną, zwaną także obsesyjno-kompulsywnym zaburzeniem osobowości (OCPD), są zaabsorbowane porządkiem i kontrolą. Ich perfekcjonizm często czyni ich sztywnymi i krytycznymi zarówno wobec siebie, jak i… 03.11.2020 5 min.
Lena Helman Osobowość dyssocjalna – co to, objawy, przyczyny, leczenie Osobowość dyssocjalna, czasami nazywana socjopatią, to zaburzenie psychiczne, w którym osoba nim dotknięta konsekwentnie wydaje się pozbawiona zasad moralnych. Osoby z antyspołecznym zaburzeniem osobowości mają tendencję do… 02.11.2020 5 min.
Lena Helman Osobowość unikająca (APVD) – objawy, przyczyny, leczenie Osobowość unikająca (AVPD) to trwały wzorzec zachowań związany z zahamowaniem społecznym, poczuciem nieadekwatności i wrażliwością na odrzucenie, który powoduje problemy w sytuacjach zawodowych i związkach. 01.11.2020 5 min.
Lena Helman Osobowość zależna (DPD) – co to jest, przyczyny, leczenie Głównym objawem osobowości zależnej (DPD) jest długotrwała potrzeba bycia podmiotem opieki. Prowadzi to osobę chorą do zachowań zależnych i uległych, które mają wywołać u innych odruchy opiekuńcze. 31.10.2020 4 min.
Ewa Wojciechowska Chciałabyś usłyszeć od swojego lekarza, że nie chce cię dłużej leczyć? Psychiatra zrobiła ankietę Coraz więcej osób korzysta z pomocy psychologa czy psychiatry. Czasem zdarza się tak, że lekarz prowadzący rezygnuje z dalszego prowadzenia terapii. 17.09.2020 3 min.
Marta Chowaniec „Pilates wpływa na funkcjonowanie całego ciała, naprawia je, zarówno w takim wymiarze zewnętrznym widocznym, jak i wewnętrznym” – mówi Alicja Rukowicz, trenerka pilatesu terapeutycznego - Pilates to chęć budowania swojej wewnętrznej siły w zgodzie z delikatnością i zwinnością. Harmonia umysłu i przeświadczenie o mocy ciała, sile środka, sile mięśni głębokich zapewnia nam jednocześnie potencjał operowania… 16.09.2020 13 min.
Lara Adamczyk Terapia poznawczo-behawioralna, czyli nauka oduczania Podejście poznawczo-behawioralne jest jednym z najlepiej zbadanych i najskuteczniejszych podejść terapeutycznych w historii psychoterapii. Wywodzi się z behawioryzmu, kierunku psychologicznego, zgodnie z którym nasze zaburzenia… 30.04.2020 3 min.
Zuzanna Kowalewska Terapia genowa. Czym jest i kiedy się ją stosuje? Terapia genowa to innowacyjny sposób leczenia wybranych chorób. Terapia ta, polegająca na zmianach wprowadzanych do ludzkiego DNA, już dziś wielu osobom daje nadzieję na wyleczenie mukowiscydozy, nowotworów, czy choroby Parkinsona.… 28.04.2020 4 min.
Lara Adamczyk Bioenergetyka Lowena, czyli jak działa terapia Lowena? „Zdrowie przejawia się we wdzięku ruchów oraz w miękkości i cieple ciała” – mawiał twórca bioenergetyki Alexander Lowen. 10.03.2020 3 min.
Jolanta Pawnik „Zdrowienie jest w głowie. Podejście do choroby i przekonania odgrywają dużą rolę w zdrowieniu onkologicznym” – mówi Iwona Nawara o terapii Simontonowskiej - Zdrowienie jest w głowie. Im szybciej poukłada się głowę i nauczy, jak wpływać na własne myśli, tym łatwiej będzie żyć – uważa Iwona Nawara ze Stowarzyszenia UNICORN z Krakowa, twórczyni psychoonkologicznych turnusów… 13.12.2019 13 min.
Marta Chowaniec „Wizyta u psychologa nie znaczy, że ze mną jest coś nie tak, wręcz przeciwnie. Świadczy o dużej świadomości i o tym, że człowiek jest ważny dla samego siebie” – mówi Monika Perdjon, trener coach - Jest coraz większe przyzwolenie na to, żeby przyjść do gabinetu, usiąść wygodnie na fotelu i przegadać różne kwestie, poszukać dla siebie rozwiązań, stworzyć dla siebie taki czas i przestrzeń, w których „ja” jestem… 09.12.2019 13 min.
Nina Harbuz Terapie grupowe. Jak działają? W czym mogą pomóc? Wyjaśnia certyfikowany psychoterapeuta Wartością dodaną terapii grupowej są myśli, refleksje, uczucia i przeżycia wszystkich osób w grupie, których nie ma w gabinecie terapii indywidualnej - mówi Robert Szostek, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor z Laboratorium… 28.11.2019 9 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Czy zamiennik leku zawsze jest bezpieczny? Na co zwracać uwagę przy szukaniu zamiennika? Wyjaśnia internistka 11.09.2019 5 min.
Marta Dragan Joanna Kurowska o żałobie i wsparciu terapeutycznym: to żaden wstyd, gdy człowiek szuka pomocy Joanna Kurowska w jednym z ostatnich wywiadów zdradziła, że po stracie męża korzystała z pomocy terapeutki. Aktorka uważa, że powinno się o tym mówić głośno. "Jeśli ktoś to przeczyta i pójdzie do specjalisty, jest to dla… 17.10.2018 4 min.