Przejdź do treści

Ból brzucha, wzdęcia, uczucie pełności? To mogą być objawy nietolerancji laktozy

Nietoleracja laktozy / pexels Ann Nekr
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Po zjedzeniu posiłku z nabiałem boli cię brzuch, masz wzdęcia i uczucie pełności? To może być nietolerancja laktozy. Jak ją zdiagnozować? O problemie pisze Aleksandra Zaczkiewicz, dietetyczka z poradni dietetycznej „Razem po zdrowie”. 

Nietolerancja laktozy – co warto o niej wiedzieć?

„Laktoza to cukier mleczny, który w organizmie rozkładany jest za pomocą enzymu zwanego laktazą. Niedobór tego enzymu odpowiedzialny jest za nietolerancję laktozy” – wyjaśnia w swoim poście na Instagramie dietetyczna Aleksandra Zaczkiewicz.

I dodaje, że nietolerancja laktozy to nie alergia na białka mleka krowiego. Najczęstszymi objawami nietolerancji laktozy, co odróżnią ją jednocześnie od alergii na białka mleka krowiego, są: ból brzucha, przelewanie w jelitach, wzdęcia, uczucie pełności, mdłości, biegunka.

„Występowanie objawów nietolerancji laktozy zależy od ilości zjedzonych w ciągu dnia produktów zawierających laktozę. Badaniem potwierdzającym nietolerancję laktozy jest wodorowy test oddechowy lub badania genetyczne” – tłumaczy ekspertka.

krowa mleczna

Nietolerancja laktozy w głównej mierze jest przypadłością nabytą, czyli pojawia się wraz z biegiem lat, bez względu na to, czy jadłeś nabiał wcześniej, czy nie.

„Nabiał kozi i owczy nie jest zamiennikiem mleka krowiego, pomimo, że zawierają mniej laktozy, ale ilość nadal jest wystarczająca, aby wywołać objawy nietolerancji” – wyjaśnia dietetyczka.

Aleksandra Zaczkiewicz – kim jest?

Aleksandra Zaczkiewicz jest dyplomowanym dietetykiem i właścicielką „Razem Po Zdrowie” – Poradni Dietetycznej i Sklepu ze Zdrową Żywnością. Swoją działalność prowadzi na terenie Dąbrowy Tarnowskiej, Tarnowa oraz on-line.

Ekspertka stale poszerza swoją wiedzę, biorąc udział w licznych konferencjach naukowych oraz w szkoleniach organizowanych przez najważniejsze instytucje w Polsce, zajmujące się dietetyką oraz medycyną.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.