4 min.
Nadżerka żołądka (zapalenie błony śluzowej żołądka) – objawy, leczenie i dieta

fot. studiovespa/AdobeStock
Nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka może być spowodowane przez różne czynniki. Nadżerka żołądka objawy ma podobne do innych schorzeń żołądka, dlatego też należy wykonać diagnostykę różnicową. Leczenie naturalne nadżerki żołądka i dieta mogą wspierać proces leczenia.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Odpowiednia dieta przy nadżerkach żołądka może poprawić stan błony śluzowej, a tym samym wspomóc leczenie nadżerki żołądka. Co jeść przy nadżerkach żołądka? Podstawą są lekkostrawne dania oraz wykluczenie wszelkich czynników drażniących nadżerki na żołądku. Jak wyleczyć nadżerkę żołądka? Leczenie jest uzależnione od czynnika powodującego uszkodzenia w błonie śluzowej, dlatego może przebiegać w różny sposób.
Nadżerka żołądka: przyczyny
Zapalenie żołądka może przebiegać w dwojaki sposób – jako choroba przewlekła lub stan ostry. Zaklasyfikowanie do jednej z tych grup zależy od nagłości wystąpienia oraz burzliwości objawów. Nadżerka żołądka przyczyn może mieć kilka. Spożywanie pokarmów ciężkostrawnych, nieświeżych, zakażonych bakteriami, zawierających toksyny bakteryjne, pleśń, toksyczne związki chemiczne (np. środki ochrony roślin) czy wielokrotnie odgrzewanych może być przyczyną pojawienia się uszkodzeń w błonie śluzowej żołądka. Dieta przy nadżerkach żołądka i dwunastnicy jest bardzo ważna, ale innym powodem zapalenia nadżerkowego żołądka może być stosowanie leków, takich jak: antybiotyki, leki przeciwreumatyczne, salicylany, glikozydy nasercowe, cytostatyki. Przyczyną nadżerki żołądka, zwłaszcza przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej żołądka, może być również nikotyna i alkohol. Najczęściej jednak nadżerki w żołądku są następstwem zakażenia lub procesu autoimmunologicznego. Jednym z częstych zakażeń powodujących zapalenie błony śluzowej żołądka jest zakażenie Helicobacter pylori. Bakteria ta często przyczynia się także do powstawania wrzodów żołądka. Należy jednak pamiętać, że wrzody żołądka nie są tym samym, co nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka, mimo iż objawy są bardzo podobne.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Co to jest nadżerka żołądka? Objawy nadżerki żołądka
Nadżerki żołądka wywołane przez Helicobacter pylori zazwyczaj są bezobjawowe, ale mogą też przypominać problemy trawienne, którym towarzyszy uczucie pełności po posiłku, ból lub pieczenie w nadbrzuszu. Zapalenie błony śluzowej żołądka wywołane przez czynniki toksyczne (np. alkohol, nikotynę, żółć, toksyny bakteryjne i pleśniowe) może objawiać się poprzez krwiste wymioty, smoliste stolce, ból i dyskomfort w nadbrzuszu (nadżerki krwotoczne żołądka nazywane gastropatią krwotoczną). Natomiast zapalenie błony śluzowej żołądka wywołane przez czynniki autoimmunologiczne (gdy organizm atakuje własną tkankę) może mieć poważne konsekwencje w postaci niedokrwistości. Odczuwanie wyżej wymienionych objawów nie musi świadczyć o problemach ze śluzówką żołądka, należy dokonać badań endoskopowych, aby móc potwierdzić daną diagnozę. Warto też zaznaczyć, że nadżerka żołądka i rak żołądka nie są tym samym. Owszem, przewlekły, nieleczony stan zapalny błony śluzowej żołądka może być czynnikiem ryzyka nowotworu, ale zazwyczaj farmakoterapia pozwala na wyleczenie nadżerki żołądka.
Zobacz także
Jak leczyć nadżerkę żołądka? Nadżerka żołądka i dieta
Leczenie nadżerki żołądka zależy od etiologii jej powstania. W przypadku infekcji Helicobacter pylori należy całkowicie usunąć tę bakterię z żołądka poprzez terapię złożoną z kilku leków, która trwa około dwóch tygodni. W związku z tym może nasuwać się pytanie: ile trwa leczenie nadżerki żołądka? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W sytuacji, gdy nadżerka powstaje w wyniku stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a pacjent jest zmuszony do ich przyjmowania, jedyną opcją jest zastosowanie leków osłaniających, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego. Terapia będzie w tym przypadku długotrwała. W autoimmunologicznym zapaleniu błony śluzowej żołądka ze względu na ryzyko wystąpienia niedokrwistości stosuje się witaminę B12 oraz leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego. Niestety w tym przypadku pojawia się konieczność wykonania zabiegów chirurgicznych usunięcia żołądka (częściowego lub całkowitego). Leczenie domowe nadżerki żołądka sprowadza się do stworzenia odpowiednich warunków w żołądku do regeneracji błony śluzowej, dlatego też dieta w nadżerce żołądka powinna być lekkostrawna. Zaleca się wyłączenie z diety ostrych przypraw oraz pokarmów pieczonych, wędzonych i smażonych. Należy unikać picia kawy, również bezkofeinowej, napojów energetyzujących, alkoholowych i gazowanych. Przeciwwskazane są także wywary z mięsa, surowe warzywa, duże ilości błonnika, tłuste mięsa, słodycze.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

31.03.2023
„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

31.03.2023
Uważano, że jest karą za zepsucie moralne. Chorym podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową

31.03.2023
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu

29.03.2023