4 min.
Ból kolana przy chodzeniu a infekcje bakteryjne i choroby stawów

Fot. travnikovstudio / stock.adobe.com
28.06.2022
Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy
28.06.2022
26-latka chora na hirsutyzm po kilkunastu latach przestała się golić i zapuściła brodę. „Trudno to wytłumaczyć, ale czuję się wolna”
28.06.2022
Dziesięć lat – tyle czekała pacjentka z Wielkiej Brytanii na diagnozę. Zaczęło się od nocnych potów
28.06.2022
Jesienią nawet 30 tysięcy hospitalizacji z powodu COVID-19? Adam Niedzielski podkreśla, że powrót z wakacji może nie być łatwy
28.06.2022
„Ludzie cały czas wywierali na mnie nacisk, ciągle pytali: 'a kiedy dziecko?'” – Lenka Klimentova szczerze o problemach z zajściem w ciążę i społecznej presji
Ból pod kolanem przy chodzeniu w 80 proc. informuje o niedawno przebytym urazie. Nie wolno jednak bagatelizować dolegliwości, ponieważ może ona informować o zakażeniu w obrębie torebki stawowej lub degeneracji stawów. Nie obędzie się bez wizyty w pracowni RTG oraz u lekarza ortopedy.
Spis treści
Ból kolana przy chodzeniu objawia się charakterystycznym chrzęszczeniem oraz trzaskaniem. Na ogół zaostrza się podczas biegania, uprawiania sportu, wchodzenia po schodach czy spacerowania. Symptomy bólowe pojawiają się także podczas długotrwałego siedzenia w jednym miejscu, np. w czasie wielogodzinnej pracy przed komputerem lub w trakcie prowadzeniu auta.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Ból kolana przy chodzeniu
Ból kolana po wewnętrznej stronie przy chodzeniu często dotyczy uszkodzeń rzepki, łąkotki (jest to elastyczny budulec kolana) albo więzadeł. Aby nie dopuścić do rozwinięcia się procesów fizjopatologicznych, trzeba jak najszybciej włączyć leczenie, w przeciwnym razie istnieje ryzyko operacji. Ból kolana przy schodzeniu ze schodów może być przyczyną tzw. zespołu fałdu błony maziowej, który występuje u osób bardzo aktywnych fizycznie, narażonych na ciągłe zginanie i prostowanie kolan. Ostry ból kolana po zewnętrznej stronie przy chodzeniu zazwyczaj jest ściśle powiązany z bocznym uszkodzeniem łąkotki, która jest bardziej ruchoma i stąd znacznie podatniejsza na urazy. Na ból pod kolanem przy chodzeniu narzekają głównie ludzie starsi. Jest to uzasadnione tym, że wraz z wiekiem obniża się poziom komórek budujących łąkotkę z unaczynieniem.
Zmiany zwyrodnieniowe a ból kolana
Aż 40% wszystkich zmian zwyrodnieniowych u ludzi po 70 roku życia dotyczy stawu kolanowego. Zniszczenie stawów, a co za tym idzie – ból kolana podczas chodzenia – to efekt nieprawidłowego lub braku leczenia uszkodzeń struktur kolan. Dalekosiężnym skutkiem zwyrodnienia stawu kolanowego jest reumatyzm. Zwyrodnienia stawów powodują ból w kolanie przy chodzeniu, mogą być konsekwencją otyłości, niedoboru selenu w codziennej diecie, ale też wyczynowego uprawiania sportu (zużywanie się stawów). W przypadku dużej nadwagi, rehabilitanci zalecają, aby zminimalizować ból kolana przy wchodzeniu po schodach poprzez zrzucenie do 20 kilogramów nadbagażu. Niebagatelne znaczenie w powstawaniu zmian zwyrodnieniowych mają też… kleszcze.
Borelioza – jedna z przyczyn bólu w kolanie
Borelioza jest chorobą przenoszoną przez kleszcze i grozić może wieloma skutkami ubocznymi, w tym obejmującymi układ sercowo-naczyniowy, nerwowy oraz ruchowy. Kiedy choremu towarzyszą ból kolana przy chodzeniu i zginaniu kończyn dolnych, gorączka, obrzęk (w obrazie rezonansu magnetycznego może pojawić się także wysięk), lekarz prawdopodobnie zdiagnozuje zakażenie krętkami z rodziny Borrelia. Przewlekła postać boreliozy bardzo długo nie daje żadnych objawów i może rozwijać się latami, zanim doprowadzi do spustoszenia w ciele gospodarza. Zniekształcenie stawów kolanowych i ból kolana przy chodzeniu leczy się antybiotykami.
Choroby reumatyczne i ból kolan
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) atakuje duże stawy kolanowe, czego objawami są np. bóle w kolanach przy wchodzeniu po schodach. Kłujący ból w kolanie pojawia się wraz z opuchnięciem, zaczerwienieniem skóry i wysoką temperaturą. Dość łatwo jest pomylić takie objawy ze stanem podgorączkowym towarzyszącym przeziębieniom. Choremu doskwiera sztywność kolan, zwłaszcza tuż po wstaniu z łóżka, po całonocnym odpoczynku. Do tego dochodzą brak apetytu, senność, rozdrażnienie i rozbicie. Powracający ból w kolanie przy wchodzeniu po schodach wymaga pilnej interwencji lekarza. On, na podstawie wyników radiologicznych, tomografii komputerowej czy ultrasonografii (USG), przepisze leki, które nie tylko niwelują ból, ale i zmniejszają procesy zapalne. W poważniejszych urazach ortopeda może zdecydować o skierowaniu na rehabilitację, np. elektrostymulację, jonoforezę, krioterapię albo ultradźwięki. Po przejściu przez wszystkie sesje rehabilitacyjne nagły ból w kolanie przy chodzeniu przestanie tak silnie dokuczać. Nie wolno podejmować decyzji o rodzaju ćwiczeń na własną rękę – ich skutkiem może być zwiększenie odczucia bólu i głębsze uszkodzenie stawów lub struktur kolana. Aktywność fizyczna po zakończeniu rehabilitacji musi być umiarkowana i skonsultowana z lekarzem.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

28.06.2022
„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022