Przejdź do treści

Ból kolana przy chodzeniu – co oznacza? Jak go wyleczyć?

Ból kolana przy chodzeniu a infekcje bakteryjne i choroby stawów Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból kolana przy chodzeniu może mieć różne przyczyny. Staw kolanowy to dość skomplikowana struktura anatomiczna, dlatego podłoże tej dolegliwości może być na pierwszy rzut oka po prostu niewidoczne. Aby zdiagnozować daną chorobę, należy udać się do ortopedy. Poniżej jednak podajemy wskazówki, które pomogą ci rozpoznać problem. 

Bolące kolano przy chodzeniu po schodach 

Ból kolana przy chodzeniu po schodach może wynikać różnych przyczyn. Przykładowo często jest on sygnałem gonartrozy, a więc zwyrodnienia stawu kolanowego. Wtedy objawowi towarzyszą takie symptomy jak bolesność stawu czy jego sztywność. Jeśli zauważyłaś u siebie ból kolana nasilający się podczas chodzenia po schodach, wykonywania przysiadów oraz siedzenia przez dłuższy czas, przyczyną może być również tzw. kolano biegacza. Wówczas ból odczuwalny jest z przodu, w okolicach rzepki. Występuje on również po bieganiu – wyczuwalne są wówczas ukłucia w bocznej części. 

Bolące kolano przy chodzeniu po schodach może być także objawem zaawansowanego etapu choroby zwanej kolanem skoczka. Na początku symptom w postaci bólu kolana na dolnym brzegu rzepki objawia się jedynie podczas intensywnych treningów, z czasem jednak zaczyna towarzyszyć również normalnym czynnościom, a więc właśnie m.in. chodzeniu po schodach. 

Biegaczka wykonuje ćwiczenia na bolące kolana

Ból kolana po zewnętrznej stronie podczas chodzenia 

Ból kolana po zewnętrznej stronie u osób aktywnych fizycznie może być oznaką zespołu tarcia pasma biodrowo-piszczelowego. Przy tej dolegliwości mięśnie i powięzi z boku uda są zbyt napięte. Ból staje się silniejszy podczas biegania oraz palpacji napiętego pasma biodrowo-piszczelowego. Ból stawu kolanowego po zewnętrznej stronie przy chodzeniu może wskazywać również na uszkodzenie łąkotki bocznej. Taki uraz negatywnie wpływa na stan chrząstki kolana, choć występuje on stosunkowo rzadko. 

Ból kolana po wewnętrznej stronie przy chodzeniu 

Ból kolana po wewnętrznej stronie może także mieć różne podłoże. Przykładowo, odpowiadają za niego czasami urazy więzadła pobocznego piszczelowego. W zależności od stopnia zaawansowania tej choroby pojawiają się różne objawy: 

  • I stopień – odczuwalny jest ból po wewnętrznej stronie kolana, nasila się przy ucisku tego obszaru, 
  • II stopień – na tym etapie ból może się nasilać podczas poruszania się, a więc także przy zwykłym chodzeniu. Jednocześnie po przyśrodkowej stronie może pojawiać się wówczas opuchlizna, niektórzy pacjenci odczuwają także uczucie niestabilności stawu, 
  • III stopień – dochodzi do całkowitego przerwania więzadła, ból i opuchlizna są tutaj niezwykle silne, występują również problemy z poruszaniem się. Zdarza się, że wymagane jest leczenie operacyjne.

Ból kolana u dziecka przy chodzeniu 

Ból kolana u dziecka przy chodzeniu to często ból wzrostowy. Odczuwalny jest zwykle między 10. a 14. rokiem życia i z reguły obejmuje tylną część kolana, choć czasem również uda i łydki. Z podobnym dolegliwościami borykają się czasem również i dzieci trzy- i czteroletnie. Bóle tego typu związane są z intensywnym wzrostem kości i mięśni, i nasilają się zwłaszcza w nocy. Najczęściej mijają samoistnie. Warto zaznaczyć, że podobne symptomy związane z chodzeniem wywołuje borelioza. Na początku choroba może objawiać się poprzez: 

  • ostry ból kolana, 
  • podwyższoną temperaturę, 
  • coraz większy obrzęk. 

Najłatwiej jest rozpoznać ją jednak po rumieniu wędrującym, który wyraźnie odznacza się na skórze. Warto pamiętać, że jeżeli choroba nie będzie odpowiednio leczona, może dojść m.in. do upośledzenia funkcji stawów. 

Ból kolana przy chodzeniu – jak leczyć? Co robić? 

Jeśli odczuwasz bóle kolana przy chodzeniu, to koniecznie zgłoś się do lekarza, zwłaszcza jeśli: 

  • ból uniemożliwia chodzenie lub stanie, 
  • dany obszar jest powiększony, ocieplony czy bolesny, 
  • nie jesteś w stanie poruszać kolanem, 
  • podczas ruchu masz wrażenie, jakby kolano chciało uciekać. 

Leczenie bólu kolana zależy od jego przyczyny. Przykładowo, jeśli chodzi o gonartrozę, stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a czasem również glikokortykosteroidy oraz zastrzyki z kwasu hialuronowego. Czasem wykonuje się punkcję płynu z kolana. Ważna jest tutaj również rehabilitacja. Leczenie kolana biegacza wygląda bardzo podobnie. W przypadku kolana skoczka rodzaj kuracji dostosowuje się do fazy choroby, natomiast uszkodzenie łąkotki bocznej wymaga najczęściej przeprowadzenia operacji. 

W przypadku zespołu tarcia pasma biodrowo-piszczelowego kluczowa jest m.in. krioterapia. Nie mniej istotne są odpoczynek, odpowiedni ucisk oraz unoszenie chorej nogi. Należy też na jakiś czas zrezygnować z biegania. Jeśli chodzi o urazy więzadła pobocznego piszczelowego, ważne są z kolei zimne okłady oraz rehabilitacja, w tym terapia manualna, fizykoterapia (m.in. fonoforeza lub laseroterapia), a czasem też zabieg chirurgiczny. W przypadku boreliozy dużo zależy od stopnia zaawansowania choroby. W początkowym stadium można ją wyleczyć antybiotykami, później natomiast może być konieczna nawet rehabilitacja. 

 

Bibliografia: 

  1. Białoszewski D., Fizjoterapia w ortopedii, Warszawa 2014. 
  2. Biernat R., Czaprowski D., Protokół rehabilitacyjny w przypadku „kolana biegacza” (zespół pasma biodrowo-piszczelowego) – studium przypadku, Postępy Rehabilitacji 2012 (3), s. 35-40. 
  3. Moczyński P., Różnicowanie uszkodzeń kończyny dolnej u biegaczy, Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja 2015, nr 66. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.