Przejdź do treści

Bożydar Iwanow: „To choroba, z którą się cały czas zmagam. Cały czas jestem w leczeniu, jestem w terapii”

Bożydar Iwanow w pewny momencie zniknął ze stacji Polsatu. Opowiedział, co było powodem\ Fot. Piotr Andrzejczak/MWMEDIA WARSZAWA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

W pewnym momencie zniknął z anteny, co spowodowało wiele domysłów i plotek. Teraz Bożydar Iwanow zdecydował się wyznać, dlaczego przez 18 miesięcy był nieobecny w pracy. „Ja po prostu nie byłem w stanie napisać tekstu, miałem strach, żeby skomentować mecz, głowa mi nie pracowała” – powiedział podczas wywiadu do odcinka „Duży w Maluchu”. Jak teraz czuje się dziennikarz?

„Głowa mi nie pracowała”

Od 20 lat związany jest z Telewizją Polsat, a jego głos znają nie tylko najwięksi fani sportu. Bożydar Iwanow, komentator sportowy, to już ikona dziennikarstwa. Dlatego jego zniknięcie z anteny Polsatu wiosną 2016 zrodziło wiele plotek. Władze stacji poinformowały telewidzów, że dziennikarz ma problemy zdrowotne, ale nie ujawniły niczego więcej. Osiemnaście miesięcy później Bożydar Iwanow wrócił na ekrany.

Do tej pory nie było wiadomo, co dolegało dziennikarzowi. Ostatnio Iwanow był gościem odcinka „Duży w Maluchu”, który możemy śledzić na Youtube. Tam, w rozmowie z autorem kanału, Filipem Nowobilskim, opowiedział o swojej chorobie.

„Jest to powiązane z depresją, ale to nie jest do końca depresja. Ta choroba wiązała się z tym, że albo czułem się za dobrze, leciałem na dużych wysokościach, mało spałem, dużo imprezowałem, byłem aż nadaktywny, a potem miałem zjazd” – opowiedział. „Uważam też, że być może mój sposób życia był taki, że w pewnym momencie musiałem prawdopodobnie rachunek za swoje grzechy zapłacić”

Jakie miał objawy?

„Ta choroba wiąże się z tym, że trochę tracisz te wszystkie umiejętności posługiwania się tymi narzędziami co zwykle. Ja po prostu nie byłem w stanie napisać tekstu, miałem strach, żeby skomentować mecz, głowa mi nie pracowała” — przyznał Bożydar Iwanow.

Dodał, że kiedy było naprawdę źle, bał się, że nie będzie już w stanie pracować.

„Nie dostawałem pieniędzy, bo jestem na działalności gospodarczej. Kiedy pojawiły się te moje problemy, powiedziałem, że zawieszam pracę, bo jestem w kryzysie”.

Na szczęście jego samopoczucie znacznie się polepszyło. Dlatego wrócił do aktywności zawodowej.

„Dzisiaj mam czystą głowę, czuję się bardzo dobrze, poukładałem sobie wiele spraw. Dbanie o siebie, jeżeli chodzi o psychikę, jest szalenie istotne” — podkreślił.

Dziennikarz nadal jest jednak w trakcie terapii.

„To choroba, z którą się cały czas zmagam. Cały czas jestem w leczeniu, jestem w terapii, do której też nie miałem nigdy przekonania” – podsumował.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Bożydar Iwanow (@bozydariwanow)

Kobieta w depresji

Zaburzenia psychiczne: jak rozpoznać i leczyć?

Liczba osób cierpiących za zaburzenie psychiczne z roku na rok wzrasta. Badania wskazują, że najczęstszą przyczyną jest uzależnienie od środków psychoaktywnych, takich jak: alkohol, narkotyki, dopalacze. Kolejnym czynnikiem, który powoduje zaburzenia natury psychicznej, są stres oraz tryb życia, jaki prowadzimy. Kondycję psychiczną Polaków znacznie pogorszyła pandemia koronowirusa.

Psychiatrzy mówią, że świadomość społeczeństwa jest lepsza: coraz więcej osób szuka pomocy, zgłasza się do specjalistów, podejmuje terapię. Pacjenci deklarują, że nie radzą sobie z emocjami, mają zaburzenia lękowe, najczęściej spowodowane stresem, pędem życia, ale także wydarzeniami na świecie. Ostatnie lata nie są dla Polaków najłatwiejsze: najpierw izolacja spowodowana wybuchem pandemii, teraz strach przed wojną, która rozgrywa się u naszych sąsiadów, rosnące ceny i widmo kryzysu energetycznego.

Leczenie osób o zdiagnozowanej chorobie może odbyć się za pomocą psychoterapii lubi środków farmakologicznych. Czasem niezbędna jest hospitalizacja. Ważnym elementem leczenia jest zrozumienie i wsparcie osób bliskich. Niezbędnym elementem jest również zmiana trybu życia oraz utrzymanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Beata Pawlikowska „przeprasza urażonych”. Psychiatrka Maja Herman: „Tak się nie przeprasza. Będzie postępowanie”

Michał Malitowski

„Ludzie chorują na nadciśnienie, na astmę, na wrzody żołądka, a mnie dopadło akurat to”. Michał Malitowski opowiada o swoich zmaganiach z chorobą afektywną dwubiegunową

„Dość!”. Po jej ostatnim nagraniu na temat „szkodliwości leków antydepresyjnych” będzie pozew przeciwko szerzeniu nieprawdy przez Beatę Pawlikowską

Czy antydepresanty uzależniają? Z popularnym mitem rozprawia się lekarka Joanna Adamiak

Aleksandra Kwaśniewska

Aleksandra Kwaśniewska w mocnych słowach o śmierci przyjaciela. „Depresja nie omija sławnych i bogatych”

Nabici w butelkę traumy prenatalnej. „To nie jest tak, że matka jest 'czemuś winna’, bo 'za bardzo przeżywa'”

Billie Eilish: „Czułam, że moje ciało oszukiwało i zwodziło mnie przez całe lata”

Kobieta

Międzynarodowy zespół bada depresję poporodową u uchodźczyń z Ukrainy

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji. „Nie powinien wypowiadać się na ten temat”

Dłonie człowieka, który znajduje się pod wodą

„Ludzie przyjmujący leki na depresję również odbierają sobie życie” – ostrzega psycholożka

Patricia Kazadi

Patricia Kazadi o endometriozie: „Ból był już codzienny, promieniujący do lędźwi, a z czasem uniemożliwiał mi chodzenie”

Jak pomóc bliskiej osobie w depresji? "Ludzie często mówią, że to jedyne, co trzymało ich przy życiu i dawało jakąkolwiek nadzieję"

Jak pomóc bliskiej osobie w depresji? „Ludzie często mówią, że to jedyne, co trzymało ich przy życiu i dawało jakąkolwiek nadzieję”

Po czym poznać, że ktoś może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów / gettyimages

Po czym poznać, że ktoś bliski może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów

„Bałem się, że wyjdę na scenę i umrę”. Sebastian Karpiel-Bułecka szczerze o nerwicy lękowej

Ashton Kutcher stracił zdrowie z dnia na dzień. „Pewnego dnia obudziłem się i miałem problemy ze wzrokiem, prawie w ogóle nie widziałem”

Mówiła, że bielactwo było jej ogromnym kompleksem. Teraz przyznaje: „Miałam niebezpiecznie zaburzoną samoocenę”

„Całe życie towarzyszył mi natłok myśli. Jakby w mojej głowie grało radio” – mówi Paulina Pietrzak, psycholożka z diagnozą ADHD

„Każde ciało jest piękne i opowiada własną historię”. Nieuleczalnie chora modelka inspiruje tysiące kobiet

Chris Hemsworth: „Nie rezygnuję z aktorstwa, ale muszę zrobić sobie przerwę”. Decyzję podjął po otrzymaniu wyników badań

Michael J. Fox doceniony wyjątkowym Oscarem. „Za zrozumienie, empatię i determinację”

„Świat wydaje się po prostu bezbarwny”. Milena Wojnarowska wyjaśnia, czym jest anhedonia i dlaczego nie wolno jej bagatelizować

Już nigdy nie zaśpiewa „Killing Me Softly”. Roberta Flack jest nieuleczalnie chora

Brain zaps, czyli wyładowania w mózgu. Mogą się pojawić, gdy odstawisz antydepresanty

„Żałuję, że nie zwróciłam na to uwagi”. Christina Applegate o pierwszych symptomach stwardnienia rozsianego