Aleksandra Tchórzewska Bożydar Iwanow: „To choroba, z którą się cały czas zmagam. Cały czas jestem w leczeniu, jestem w terapii” W pewnym momencie zniknął z anteny, co spowodowało wiele domysłów i plotek. Teraz Bożydar Iwanow zdecydował się wyznać, dlaczego przez 18 miesięcy był nieobecny w pracy. „Ja po prostu nie byłem w stanie napisać tekstu,… 22.09.2022 4 min.
Aleksandra Tchórzewska Agresja, złość, impulsywność… Czy to wina choroby? Autorki „Ogarnij Hashimoto” proponują szybki test Złość, nerwowość, impulsywność… Wiele osób obarczonych chorobą Hashimoto boryka się ze złym samopoczuciem psychicznym. Ale czy chorobą możemy usprawiedliwiać wszystkie objawy? Nie do końca. „Bardzo często jest tak, że… 13.07.2022 5 min.
Aleksandra Tchórzewska Atak paniki, bezsenność, płacz? Sprawdź, czy nie masz zaburzeń adaptacyjnych Przeprowadzka do innego miasta, ślub czy przyjście na świat wyczekiwanego dziecka: pozytywne zmiany w naszym życiu również wiążą się ze stresem. ”Zmiany, nawet jeśli wyczekiwane, zawsze są pewnym wyzwaniem. I całkowicie… 20.06.2022 3 min.
Monika Szubrycht „Nie ma jednej miary, co traumatyzuje, a co nie. Dla każdego układu nerwowego ‘za dużo’ ma inną definicję” – mówi terapeutka traumy Sabina Sadecka – Rozmawiałam z osobą, która przeżyła dwie fale powodziowe – jedną w 1997 roku, drugą w 2009. Była psycholożką, chodziła w zalanych wioskach od domu do domu i proponowała wsparcie na pierwszej linii, żeby nie wykształciło… 28.04.2022 17 min.
Małgorzata Germak Poczuj się lepiej! 8 ziół, które poprawiają nastrój i redukują napięcie Łatwo się denerwujesz i chodzisz często rozdrażniona? A może jesteś zestresowana i odczuwasz napięcie? Żaden preparat - czy to z apteki, czy sklepu zielarskiego - nie zastąpi pełnowartościowej diety połączonej z dobrym snem i… 27.04.2022 9 min.
Ewelina Kaczmarczyk Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska znów stanowi zagrożenie. WHO ostrzega: to może być nowa epidemia W Wielkiej Brytanii odnotowano już trzeci przypadek zarażenia groźną chorobą, gorączką krwotoczną krymsko-kongijską, w tym kraju. Do zarażenia dochodzi najczęściej przez ukąszenie kleszcza. 01.04.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Gdzie w mózgu kryje się strach? Naukowcy znają odpowiedź Z danych WHO wynika, że u około 10 proc. społeczeństwa zdiagnozowane są zaburzenia lękowe. Neurobiolodzy Bristolskiej Szkoły Fizjologii, Farmakologii i Neuronauki znaleźli część mózgu odpowiedzialną za ich powstawanie. Według… 10.03.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Marta Lech-Maciejewska: Po urodzeniu dziecka żyłam w poczuciu winy, że go nie kocham [WIDEO] 10.03.2022
Natalia Suchocka Depresja – objawy, przyczyny i leczenie. Jak pomóc osobie z depresją? W Polsce z depresją boryka się co dziesiąta osoba. Zaburzenie to częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Rozpoznanie choroby jest trudne ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń. Walka z depresją trwa długo, a… 10.01.2022 12 min.
Nina Harbuz „Bez światła nasz mózg przestaje normalnie funkcjonować”. O tym, jak odróżnić chandrę od depresji sezonowej, mówi psychiatra Anna Antosik-Wójcińska - Jeśli w zeszłym roku mieliśmy depresję w okresie zimowym i w tym roku ona nawraca w tym samym czasie, to najprawdopodobniej jest to sezonowe zaburzenie nastroju, a nie tylko chandra - mówi Dr Anna Antosik-Wójcińska – psychiatra,… 01.01.2022 8 min.
Natalia Suchocka Nerwica – rodzaje, objawy, leczenie Nerwica to potoczna nazwa szerokiej grupy zaburzeń lękowych. Obecnie zmaga się z nimi około 8 milionów Polaków, przy czym dotykają one najczęściej osoby pomiędzy 25. a 45. rokiem życia. Symptomy nerwicy dotyczą wielu układów… 26.12.2021 10 min.
Aneta Wawrzyńczak „Objawami nie rządzi przypadek. Depresja i przewlekłe zmęczenie mogą wynikać z zaburzeń pracy tarczycy” – mówi Zuzanna Maryańczyk-Sitarz 15.12.2021 14 min.
Katarzyna Głuszak Depresja sezonowa, choroba afektywna sezonowa – jak przeżyć jesień i zimę, by nie zwariować Brak energii zimą jest do pewnego stopnia naturalny. Krótszy dzień, gorsza pogoda, chęć na sen przez cały dzień. Jeśli jednak ten stan się przedłuża i pogłębia, można mówić o sezonowej depresji. Jak się jej nie dać?… 21.11.2021 8 min.
Natalia Suchocka Stany lękowe – przyczyny, leczenie. Objawy ataku paniki Stany lękowe, a konkretnie – związane z nimi zaburzenia, występują dziś u bardzo dużej liczby osób. Często określa się je mianem „chorób cywilizacyjnych”, spowodowanych m.in. permanentnym stresem, presją ze strony… 06.11.2021 11 min.
Ewelina Kaczmarczyk W Polsce aż 15 proc. najmłodszych dzieci czuje osamotnienie. Niemal 40 proc. starszej młodzieży zmaga się z bezradnością i zagubieniem "Przeprowadziłem w tym roku największe od 20 lat badanie o jakości życia dzieci w Polsce" - ogłosił na konferencji prasowej Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. To, że psychika polskich dzieci i młodzieży nie jest w dobrym… 05.11.2021 3 min.
Marta Dragan Dorota Szelągowska o swoim zdrowiu psychicznym. „Byłam na totalnym dnie” "Mam nerwicę lękową, co prawda już zaleczoną, ale doskonale wiem, jaki to jest mechanizm działania" - powiedziała Dorota Szelągowska w najnowszym wywiadzie. Popularna projektantka wnętrz przyznała, że przez długi czas borykała… 18.10.2021 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Ludzie boją się 'psychotropów, nie chcą, żeby ktoś ich 'nafaszerował’ lekami”. Jak mówić o chorobach psychicznych? Podpowiada dr n. społ. Antonina Doroszewska – Gdy używamy takich słów jak „schizofrenik”, „autystyk” czy „dwubiegunowy”, określamy daną osobę przede wszystkim przez pryzmat jej choroby. Zaburzenie staje się głównym wyznacznikiem jej tożsamości – podkreśla… 11.10.2021 8 min.
Michał Dobrołowicz Nic mnie nie cieszy. Czy to już depresja? Nie jest ani chandrą, ani depresją. „Bez przyjemności” (z gr. „an” to przedrostek „bez”, a „hedeone” to przyjemność) – tyle dosłownie oznacza termin „anhedonia”. Dotyczy tych, którzy po prostu nie potrafią… 09.10.2021 5 min.
Marta Dragan Phoebe Dynevor: Rozpoznawalność ma swoją cenę, a jest nią zdrowie psychiczne Phoebe Dynevor za sprawą roli w serialu "Bridgertonowie" z dnia na dzień stała się jedną z najbardziej popularnych aktorek młodego pokolenia. W najnowszym wywiadzie 26-latka przyznała, że sława, którą przyniósł jej udział w… 07.10.2021 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk „Najstraszniejsza rzecz, jakiej doświadczyłam”. Anna Powierza w szczerym poście opowiada o swojej depresji "Była to najstraszniejsza rzecz, jakiej doświadczyłam. Wiem dobrze, że nigdy, przenigdy więcej nie chciałabym ponownie jej przeżyć... Bo mogłoby mi się to nie udać. Nieleczona depresja to choroba śmiertelna" - podkreśla Anna… 01.10.2021 3 min.
Ela Kowalska „Z depresją się nie walczy. Z depresją się oswaja” – mówi Justyna Mazur-Kudelska, podcasterka - Mam poczucie, że zasługuję na to samo co inni; nie jestem gorsza przez to, że mam otyłość czy nie mam wyższego wykształcenia. Każdy ma prawo żyć po swojemu - mówi Justyna Mazur-Kudelska, twórczyni podcastów (w tym jednego z… 15.09.2021 9 min.
Aneta Wawrzyńczak Renata Chrostowska: Śmierć samobójcza jest jak wybuch bomby O tych tragediach nie zawsze usłyszymy. Bo w przypadku samobójstwa - zwłaszcza dziecka - ostracyzm społeczny jest duży. A łatkę „matki/ojca samobójcy”, co „nic nie widzieli”, „nic nie zrobili” łatwo się przykleja. 10.09.2021 15 min.
Natalia Suchocka PMDD, przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne – objawy, leczenie Nierzadko PMDD bywa błędnie utożsamiany z PMS-em. Płaczliwość, drażliwość, uczucie pustki i wielkie przygnębienie - to tylko część objawów charakterystycznych dla tego stanu. Wszystkie te symptomy znacznie obniżają jakość… 09.09.2021 5 min.
Anna Jastrzębska Dorota Szelągowska cierpiała na nerwicę lękową. „Miesiącami nie wychodziłam z domu” „Miałam non stop ataki paniki. (…) wiem, co to znaczy, kiedy jesteś bezsilny wobec siebie, kiedy nie możesz złapać nadziei” – przyznała w najnowszym wywiadzie popularna projektantka wnętrz. 22.08.2021 2 min.
Anna Jastrzębska Mikołaj Choroszyński: Cukier to substancja, która w nadmiarze jest dla nas toksyczna, uszkadza wszystko na swojej drodze Mikołaj Choroszyński, dietetyk i psychodietetyk, wyjaśnia, dlaczego cukier naprawdę jest trujący, jak szkodzi mózgowi i piękności, oraz co z tym wszystkim wspólnego mają... małpy. 16.07.2021 12 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Seniorzy z depresją. „Nawet 40 proc. epizodów depresyjnych u osób w wieku podeszłym pozostaje niezdiagnozowanych” – mówi psychiatra Hubert Sońta Co 5. senior, który zgłasza się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, ma zaburzenia depresyjne, jednak pomocy szuka w związku z innymi dolegliwościami. – Inne objawy występują w przypadku zaburzeń depresyjnych u osób w wieku… 01.07.2021 12 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Terapeuci zalecają, żeby przerobić żałobę po nieudanym dzieciństwie” – mówi o parentyfikacji dr Jolanta Żarczyńska-Hyla Parentyfikacja, czyli odwrócenie ról w rodzinie, występuje nie tylko w domach dysfunkcyjnych: zdarza się również w tzw. dobrych domach, które cieszą się dużą akceptacją społeczną i w których standard życia jest wysoki.… 21.06.2021 13 min.
Anna Jastrzębska Niewielkie dawki „gazu rozweselającego” nadzieją dla osób z depresją oporną na leki? Podtlenek azotu łagodzi objawy depresji u osób, u których zawiodły inne formy leczenia – czytamy na łamach „Science Translational Medicine”. Naukowcy sugerują, że "gaz rozweselający" może stać się alternatywną metodą… 10.06.2021 3 min.
Magdalena Bury „Z osób z borderline robi się straszne potwory, które wrzeszczą, demolują domy, biją partnerów. To bzdura” – mówi psycholożka Monika Kotlarek Życie z borderline można porównać do wiecznego balansowania nad przepaścią, w ciągłym lęku, że kolejny krok może oznaczać upadek. Od góry do dołu, od radości do smutku, od wściekłości aż do obojętności. Skąd bierze… 19.05.2021 7 min.
Ela Kowalska Dr n. med. Michał Skalski: Szacuje się, że co trzeci-czwarty ozdrowieniec będzie cierpiał z powodu zaburzeń lękowo-depresyjnych - W moim gabinecie pojawia się coraz więcej pacjentów w wieku 30-50 lat, którzy po przejściu infekcji koronawirusem zaczęli mieć problemy ze snem - zwraca uwagę dr n. med. Michał Skalski, psychiatra z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu… 26.04.2021 12 min.
Iwona Dudzik „Jestem łącznikiem ze światem autyzmu” – mówi Karol, 19-latek z zespołem Aspergera "Jestem w pewien sposób nietypowy, z pogranicza, i mam wgląd w swoje zaburzenie. Kiedyś nawet poproszono mnie, abym podczas konferencji dla lekarzy opowiedział, jak odbiera świat osoba ze spektrum autyzmu. Wystąpiłem tam jako… 02.04.2021 11 min.
Ewelina Kaczmarczyk Czego nigdy nie powinnaś mówić, gdy ktoś dzieli się z tobą trudnościami dotyczącymi zdrowia psychicznego? Tłumaczy psycholożka "Ludzie wierzą w siły, które kierują ich życiem z przestworzy, w obcych, którzy odwiedzają naszą planetę, w międzynarodowe spiski, w szczepionki, które powodują autyzm, a nie mogą uwierzyć, że komuś jest źle" - podkreśla… 10.03.2021 3 min.
Aneta Wawrzyńczak Magdalena Kowalska-Herdzik o „uśmiechniętej” depresji: Stłumione emocje muszą znaleźć ujście. Zazwyczaj szukają najsłabszego punktu w ciele człowieka - Osoba z depresją maskowaną potrafi od poniedziałku do piątku albo od rana do późnego popołudnia świetnie się trzymać. Ale kiedy zamykają się drzwi do własnego domu, spadają wszystkie „maski” i wtedy wreszcie może… 23.02.2021 12 min.
Anna Sierant „Uważałam, że z każdą matką miałby lepiej – szkoda, że trafił na mnie, bo jestem taka nieudana”. Depresja poporodowa oczami mam, które ją przeszły "Szłam z dziećmi na spacer nad morze i zastanawiałam się nad tym, by wejść z nimi do wody i iść, iść tak daleko, aż by nas zakryła woda i byśmy już nie wypłynęli". Marta, Olga i Natalia – trzy kobiety, trzy historie, trzy… 23.02.2021 19 min.
Marta Krupińska Joanna Poremba: Od 20 lat żyję z depresją, która długo pozostawała niezdiagnozowana. Dobrze znam to poczucie winy, beznadziei - Depresja dotyka wszystkich grup społecznych: bogatych i biednych, singli i tych, którzy mają szczęśliwe życie rodzinne. W procesie zdrowienia zarówno dla chorych, jak i ich bliskich, kluczowe jest aby być przy sobie, zgłosić… 23.02.2021 8 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska „Depresja jest za potężnym wrogiem, by pokonać ją ziółkami i jogą” – mówi Asia Okuniewska Przez lata robiłam dobrą minę do złej gry. Znajomi bagatelizowali mój stan, mówiąc: "Aśka, jaka depresja? Przecież ty masz zawsze dobry humor”. Miałam poczucie totalnego niezrozumienia - opowiada Asia Okuniewska, autorka… 01.02.2021 13 min.
Anna Jastrzębska „Nowa nadzieja dla osób z depresją”. Zidentyfikowano białka, które mogą odpowiadać za zaburzenia nastroju Badacze z University of South Australia stworzyli specjalny test, który pozwala zmierzyć stężenie białek mBDFN i pro BDFF we krwi. Okazało się, że osoby z depresją i chorobą afektywną dwubiegunową mają ich znacznie mniej we… 27.01.2021 3 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Zawał szkodzi sercu i… psychice. „To potężna bomba, która spada na człowieka i nie kończy się na szpitalu” – mówi dr n. med. Michał Chudzik Nawet u 65 proc. osób po przebytym zawale serca stwierdza się objawy depresji. - Szczególnie trudno jest osobom, które wcześniej pełniły w życiu wiele ważnych funkcji, były bardzo aktywne, a teraz muszą z wielu rzeczy… 14.01.2021 10 min.
Jolanta Pawnik Emma Thompson: Czasem depresja jest demoniczna. Moja była ironicznie niemelodramatyczna Emma Thompson opowiadając o depresji, z którą zmagała się przez wiele lat, przyznaje: „Małe akty życzliwości działają jak antydepresanty”. 19.12.2020 7 min.
Nina Harbuz „Jedna z bohaterek mojej wystawy napisała, że depresja dotyka osoby, które były silne zbyt długo” – mówi Karolina Jonderko - Na jednym z lusterek pojawił się ślad odbitej szminki. Było to dla mnie wspaniałe i niezwykle wzruszające, bo to mężczyzna, który stracił ukochaną kobietę. Odeszła od niego, gdy miał nawrót choroby – mówi Karolina… 28.11.2020 10 min.
Lena Helman Osobowość dyssocjalna – co to, objawy, przyczyny, leczenie Osobowość dyssocjalna, czasami nazywana socjopatią, to zaburzenie psychiczne, w którym osoba nim dotknięta konsekwentnie wydaje się pozbawiona zasad moralnych. Osoby z antyspołecznym zaburzeniem osobowości mają tendencję do… 02.11.2020 5 min.
Ewa Wojciechowska Kiedy jesienny smutek zmienia się w depresję sezonową? Wyjaśnia psycholożka Anna Cyklińska Czym jest depresja sezonowa i kiedy obniżony nastrój powinien nas zaniepokoić? Jak rozróżnić chorobę afektywną sezonową od depresji? 01.10.2020 5 min.
Marta Chowaniec „Zapachy wspierają nasze leczenie zarówno poprzez poprawę nastroju, ale jeszcze częściej ze względu na swoje lecznicze właściwości” – mówi Urszula Buyuly - Żywice, które z drzew pochodzą, są wymienione na pierwszej Księgi Rodzaju. Jeśli przyjmiemy, że księga ta mówi o rzeczach najważniejszych dla człowieka, to warto zastanowić się, jakie one mogą mieć dla nas znaczenie. - o… 18.06.2020 8 min.
Katarzyna Madziar Co za dużo to niezdrowo. Czyli kiedy ćwiczenia wpędzają w smutek Wiele badań pokazuje, że aktywność fizyczna wpływa świetnie na kondycję psychiczną. O ile nie przesadzasz z treningami. Zobacz, jak ćwiczyć, by sport nie zaczął cię dołować. 08.05.2020 5 min.
Anna Jastrzębska Znów jesteś wkurzona? Sprawdź hormony! – radzi dietetyczka Paulina Ihnatowicz Wszystko cię denerwuje? Niby nie masz powodów do wkurzenia, a i tak jesteś zirytowana? Masz ochotę krzyczeć bez konkretnego powodu? To może być wina kortyzolu. Albo „hormonu młodości”.. Lub braku równowagi między estrogenem a… 06.05.2020 6 min.
Tomasz Borejza Dwie minuty do szczęścia – czyli jak to na co patrzysz, może poprawić ci nastrój Amerykańscy naukowcy odkryli, jak poświęcając zaledwie dwie minuty dziennie, stać się nieco szczęśliwszym człowiekiem. Wiem, jak to brzmi. Rada może jednak mieć sens. 26.04.2020 2 min.
Katarzyna Głuszak Zaburzenia lękowe – czym są? Jak sobie z nimi radzić? Cierpi na nie co piąta osoba. Zaburzenia lękowe mogą utrudnić normalne funkcjonowanie, związki, pracę. Czym są zaburzenia lękowe? Jak sobie z nimi poradzić? Psycholog Urszula Struzikowska - Marynicz odpowiada. 16.03.2020 6 min.