3 min.
Chcesz zacząć się odchudzać i ćwiczyć? Fizjoterapeutka podpowiada, od czego zacząć

Od czego zacząć ćwiczyć i odchudzać się?/ Unsplash Lauren Myo
Chcesz schudnąć, wyrzeźbić ciało, polepszyć kondycję? Każdy powód jest dobry, aby zacząć się ruszać i troszczyć o siebie. Jednak czy wiesz, jak się do tego odpowiednio zabrać? Od czego zacząć, by nie nabawić się kontuzji? Podpowiada fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk.
Fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk jest znana w mediach społecznościowych jako @rehab.fizjo. Ekspertka zajmuje się wyjaśnianiem zagadnień związanych ze świadomym treningiem oraz pasją do zdrowia i wybitnej formy. Specjalistka chce, by każda z nas ćwiczyła – świadomie i w oparciu o zasady fizjoterapii. W swoim ostatnim wpisie na Instagramie poruszyła problem złych początków z aktywnością.
Od czego zacząć ćwiczyć?! Od czego zacząć się odchudzać ?! Od mobilności? Stabilności a może od poprawy postawy ciała?! Od brzuszków, może biegania?
Błąd! Nie!!! – alarmuje Mikołajczyk.
Przyznaj sama, myśląc o rozpoczęciu aktywności fizycznej pomyślałaś o bieganiu lub mocnym wicisku na siłowni czy zajęciach fitness. Niestety, jak zaznacza fizjoterapeutka, w ten sposób możemy nabawić się jedynie kontuzji. Od czego najlepiej zacząć? Warto przede wszystkim słuchać siebie i swojego ciała.
Zacznij ćwiczyć od naprawy Twojego słabego punktu. Jak go znaleźć? W tym pomoże Ci fizjoterapeuta, który zna się na motoryce ciała. Potrafi oceniać jakoś ruchu, prace stawów i ocenić całe twoje ciało oczywiście pod względem zdrowia i Twojej dyscypliny sportowej – zaznacza ekspertka.
Co daje praca nad słabym punktem?
Mikołajczyk zaznacza, że jeśli rozpoczniemy aktywność fizyczną, nie zwracając uwagi na słaby punkt, trening może nie tylko okazać się nieskuteczny. Dodatkowo możemy pogłębić problem lub poskutkuje to poważną kontuzją.
Praca nad słabym punktem np. u większości ludzi nad brzuchem czyli aktywizacją poprzecznego brzucha jest mega ważna. Wyobraź sobie, że ćwiczysz brzuch (bo chcesz spalić oponkę), w trakcie ćwiczenia nie czujesz jego napięcia tylko ból w lędźwiach… inny przykład robisz przysiady, boli kolano itd. Ćwiczenie i nie zwracanie uwagi na słabe punkty daje niemal natychmiast ból i kontuzje. Zamiast dla zdrowia jest kontuzja, ból, stres i leki – ostrzega fizjoterapeutka.
Jakie będą pozytywy, jeśli zaczniesz od pracy nad słabym punktem? Specjalistka wymienia te najważniejsze.
➡️lepsze efekty sportowe tzn. wyniki
➡️jeśli twoim celem jest lepsza sylwetka na pewno dzięki naprawie ciała ją osiągniesz. Efekt wizualny będzie dłużej oczekiwany ale przynajmniej nie stracisz po drodze zdrowia.
➡️zmniejszysz ryzyko kontuzji
➡️osiągniesz szybciej cel
➡️będziesz mógł dużej trenować
Warto przed podjęciem aktywności fizycznej udać się do fizjoterapeuty. On najlepiej oceni możliwości twojego ciała i wybierze odpowiednie dla ciebie ćwiczenia. Dzięki temu będziesz wiedziała, że pracujesz na zdrowie a nie na kontuzję.
Wyświetl ten post na Instagramie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023