Przejdź do treści

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia Fundacja SEXED.PL

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia Fundacja SEXED.PL
Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia Fundacja SEXED.PL/ fot. AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wydawało ci się, że tabletki antykoncepcyjne są mniej skuteczne tylko wtedy, kiedy przyjmujesz je o nieregularnych porach? Nic bardziej mylnego. Na ich efektywność ma wpływ wiele różnych czynników. Piszą o nich w swoim najnowszym poście ekspertki i eksperci Fundacji SEXED.PL.  

Niekorzystne połączenia

Jak wyjaśnia Fundacja SEXED.PL, na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych mogą wpływać przyjmowane leki. Wśród nich eksperci i ekspertki wymieniają:

  • substancje wykazujące działanie przeciwdrgawkowe, stosowane np. w leczeniu padaczki;
  • leki stosowane podczas leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C;
  • niektóre preparaty stosowane w leczeniu zakażeń wirusem HIV;
  • antybiotyki;
  • niektóre leki przeciwgrzybicze;
  • leki przeciwdepresyjne.

„Podczas ich stosowania i przez pewien czas po zaprzestaniu terapii ZAWSZE należy stosować dodatkowe zabezpieczenie mechaniczne (tj. prezerwatywy). 'Pewien czas’ powinien być indywidualnie określany w zależności od przyjmowanego leku. W przypadku antybiotyków – przez 7 dni od zakończenia leczenia” – czytamy w poście.

Jednak nie tylko leki mogą zaburzyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Jak podkreślają specjaliści i specjalistki fundacji, mogą też na nią wpływać między innymi:

  • niektóre soki, szczególnie grejfrutowy i żurawinowy;
  • witamina C (jak wyjaśnia Fundacja SEXED.PL, witamina ta przyjmowana w dawce większej niż 1000 mg/ dobę może wchodzić w interakcje z pigułkami antykoncepcyjnymi i zwiększyć stężenie estrogenu we krwi, obniżając tym samym skuteczność antykoncepcji);
  • biegunki i wymioty (mogą zaburzać wchłanianie substancji zawartych w tabletkch antykoncepcyjnych).

Wbrew pozorom negatywnie na skuteczność pigułek antykoncepcyjnych mogą wpływać też zioła. Eksperci i ekspertki SEXED.PL wskazują, że lepiej nie łączyć tego rodzaju antykoncepcji z babką płesznikiem, dziurawcem, pluskwicą groniastą, dzięgielem chińskim, senesem czy kruszyną. Najlepiej będzie, jeśli skonsultujesz ze swoim ginekologiem przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych w połączeniu z lekami, ziołami albo suplementami.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Fundacja SEXED.PL – czym się zajmuje?

Fundacja SEXED.PL jest platformą, która edukuje społeczeństwo, przełamuje tabu i obala mity. Specjaliści przekazują wiedzę merytoryczną i praktyczną o różnych aspektach edukacji seksualnej – od samoakceptacji, budowy genitaliów, po antykoncepcję, STI, świadomą zgodę i bezpieczeństwo w sieci.

Angażując się w działania edukacyjne, specjaliści wraz z wolontariuszami promują ideę tolerancji, swobodnego poznawania własnej tożsamości, rozwijania osobowości i otwartej rozmowy na temat seksu.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: