Przejdź do treści

Antykoncepcja tylko dla wybranych. Miażdżące wyniki raportu FEDERY na temat województwa mazowieckiego

FEDERA sprawdziła w ilu gabinetach ginekologicznych w województwie mazowieckim jest zakładana spirala antykoncepcyjna. "Wyniki są miażdżące"
FEDERA sprawdziła w ilu gabinetach ginekologicznych w województwie mazowieckim jest zakładana spirala antykoncepcyjna. "Wyniki są miażdżące"/ Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Ginekolodzy nie chcą zakładać wkładek wewnątrzmacicznych (spirali), mimo że wymaga tego od nich umowa z NFZ” – pisze na swoim profilu na Instagramie FEDERA. Na 339 przebadanych przez fundację placówek w województwie mazowieckim tylko w 179  kobiety mogą liczyć na założenie wkładki bez dodatkowych opłat.

„Wyniki są miażdżące”

Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przeprowadziła monitoring we wszystkich gabinetach ginekologicznych z kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrоwіа w województwie mazowieckim. Członkinie organizacji sprawdziły, w ilu gabinetach ginekolodzy i ginekolożki faktycznie zakładają i zdejmują wewnątrzmaciczną wkładkę antykoncepcyjną.

„Wyniki są miażdżące” – podkreślają. „Na 339 badanych placówek tylko w 179 placówkach kobiety mogą liczyć na założenie wkładki bez dodatkowych opłat. To zaledwie połowa gabinetów ginekologicznych. W części placówek lekarze pobierają opłaty rzędu nawet 700 zł za samo założenie wkładki bez wliczania ceny samej wkładki. Aż w 56 gabinetach ginekolożki i ginekolodzy w ogóle nie zakładają wkładek!” – dodają.

FEDERA poinformowała w swoim wpisie, że na gabinety, które łamią prawa pacjenckie, wysyła skargę do NFZ.

„Trzymajcie kciuki i pamiętajcie, że wy też macie narzędzia do przeciwdziałania naruszeniom. Często wystarczy tylko złożenie skargi u dyrekcji placówki, aby lekarz założył nam wkładkę” – wyjaśniają członkinie fundacji.

Bazę placówek, w których można bezpłatnie założyć i usunąć wkładkę, a także wskazówki, jak domagać się respektowania naszych praw w pozostałych placówkach znajdziesz na stronie FEDERY. Następny krok planowany przez fundację to monitoring placówek w innych miastach i kolejnych województwach. Już niebawem zostanie opublikowany raport z województwa pomorskiego.

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny

Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz zdrowia i praw reprodukcyjnych. Zapewnia bezpłatną pomoc prawną, poradnictwo, reprezentację oraz prowadzi interwencje w przypadkach naruszenia praw pacjentów. Od 1999 r. posiada status organizacji doradczej przy Radzie Ekonomiczno-Społecznej ONZ (ECOSOC).

Od 31 lat FEDERA walczy o sprawiedliwość reprodukcyjną, czyli, jak czytamy na stronie internetowej organizacji:

  • prawa do przerywania ciąży, bez podawania przyczyny, bez opłat, realnie dostępnego;
  • poprawy jakości opieki zdrowotnej nad dziewczętami i kobietami w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego, w tym faktycznego dostępu do świadczeń z zakresu planowania rodziny, leczenia niepłodności i profilaktyki chorób kobiecych;
  • dostępu do nowoczesnej, przystępnej cenowo antykoncepcji,
  • rzetelnej, opartej na wiedzy naukowej edukacji seksualnej w szkołach;
  • profesjonalnej diagnostyki prenatalnej i opieki nad płodem,
  • respektowania praw pacjenta, w tym prawa do świadczeń, prywatności, poufności, godności i informacji;
  • dostosowania polityki państwa do międzynarodowych standardów zdrowia reprodukcyjnego, w tym m.in. poprzez uwzględnienie rekomendacji Komitetu Praw Człowieka ONZ

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez FEDERA⚡️ (@federapl)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.